Page 245 of 258 FirstFirst ... 145195235243244245246247255 ... LastLast
Results 5,125 to 5,145 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #5125
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,335
    Reputatie
    0
    The Last Dance, cu și despre Air Jordan pe Netflix. Senzațional! Pentru cine nu a prins perioada aia, poate să își facă o idee cine e fost Jordan. Omul erau zeu, atât în teren cât și în afara lui, cunoscut în toată lumea deși rețelele sociale erau zero în perioada aia. Nici nu vreau să mă gândesc ce s-ar fi întâmplat dacă omu' prindea era asta cu fb, Twitter, instagram, etc.

  2. #5126
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Am gasit The X-Files serialu continuat, S10 - 2016 si S11 - 2018!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #5127
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am gătat ultimul sezon din Homeland, al 8_lea. Nu un grand finale, un rau necesar. Un sfarsit holivudian, pe trendul descendent-neverosimil al ultimelor sezoane. Per total, o investitie meritata acest Homeland. Cel mai bine functioneaza personajele, dar nici povestea nu e dusă chiar rău, mai ales ca subiectul pare din start unul arid, plictisitor. Si nu e deloc asa.

    Dar nu despre Homeland am vrut sa spun, ci despre Hatufim, serialul israelian care a stat la baza lui. Bă, ma asteptam sa vad o copie la indigo, adica actiune, conspiratii, urmariri pe covoare, terorism, explozii, dar Hatufim e un animal diferit. Homeland e un comercial asumat din start, are ploturi si subloturi pt tot poporul. Ori, e meritul lor ca au reusit sa plece de la o idee, sa gloseze niste chestii interesante, pt ca in final, ok, să se pișe pe ea

    Sigur ca nu mai are șpil sa vezi Hatufim dpdv al intrigii, deja ideile de baza iti sunt cunoscute din Homeland. Dar treaba e ca Hatufim nu e un film de intrigă, de n luate k puncte rating. E mai mult un studiu psihologic, un procedural, are alte mize. E mult mai dark, pare un cinema primordial caruia nu i se apkica multe dintre regulile clasice. Si, s-o spunem pe sleau, are momente cand te plictiseste de moarte. Pt iubitorii de sudokku, fani The wire, poate fi un must see Mai am un episod din sezonul 1, nu imi displace, dar are momente soporifice evidente.

    PS. Vazusem de mult primul sezon din Bron/Broen, pt că actorul ala danez e demential in tot ce joaca. The bridge-ul american e pistol cu capse. Il muta la granita cu Mexicul, actori varza, telenovela cu hemoroizi, avoid this shit anyway. Am dat acum play la Bron. Ok, nu mai sunt incantat ca prima data, intervine rutina, dar e o chimie de personaje acolo, un noir din ăsta nordic foarte reusit. Saga, draga Uti , e super greu de inghitit chiar si la a 2a degustare, insa e un personaj original, il luam ca atare. Si ca sa imi dau in petec acum la final, e si bunadepulă si noua de plac actritele bunedepulă, in ciuda scripturilor care ne invita sa apreciem intai sufletul

    PS. Poate revin cu ce trebe evitat pe Jegflix. Nici nu e greu, cam 80% despre asta e vorba.

  4. #5128
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Homeland e misto, dar inegal dezvoltat si ultimele sezoane incep sa se fasaie.
    A compesat asta faptul ca a murit Brody pentru ca Damien Lewis mi-e profund antipatic, are mecla aia de cere pumni si nu inspira deloc incredere.
    De fapt el si cu Carrie aka Claire Danes dau paradoxul unei serii bune cu personaje principale antipatice.

    Si apropo de Born/Broen, nu stiu daca autismul lui Saga e mai greu de inghitit decat bipolarismul lui Carrie.
    E adevarat ca la inceput era deranjanta, dar pana la final cred ca personajul evolueaza in bine. Abia am terminat ultimul sezon si cred ca personajul evolueaza in bine iar tipa joaca excelent, la fel ca si danezul ala si toata distributia.
    Altfel de acord cu comentariul urmator.

    Si da, remakeul american nici nu pute.


    Hai bine ai revenit.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  5. #5129
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pe langa multe defecte Netflix are si o mare calitate: aduce in prim plan si alte filme decat cele americane.

    Dupa Fauda si Bron/Broen and vazut Derapage, o mini-serie frantuzeasca cu Eric Cantona in rolul principal.

    O trila pe tema sociala, subiect favorit al cinematografiei franceze: un somer de de 57 de ani in cadere libera si in cautare de job de vreo 7 ani are in mod nesteptat sansa unui interviu la o mega-companie.

    Bine facut, scenariul nu perfect dar poti accepta sa te pacaleasca pe ici, pe colo, Cantona intr-un rol enervant dar care se muleaza pe spiritul lui coleric de-l cunoastem de pe cand ii dadea un picior in gura unui fan mai agitat. Nu e o serie placuta ochiului si mintii dar e provocatoare, neagra si asta o face interesanta.

    Interesant si pentru ca atinge subiectul coruptiei in marile corporatii, bun pentru cei ce cred ca fraudele si coruptia sunt strict apanaj romanesc si ca vom reusi vreodata sa avem o lume pura.
    In pricipiu platesc aia de fura biscuiti sau sunt devin indezirabili, marea coruptie sta nevazuta in spatele economiei mari si al statului de drept.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #5130
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Nu trebuie sa fie in ritm alert. Unul din serialele mele favorite, all time, este Rectify....
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #5131
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Ep 21 and 22 (one episode divided into 2), which were the last 2 ep of The Outer Limits's 6th season, were great. 10/10 for me, absolutely recommended! Short story: a woman is on trial in the year 2076 condemned to die for inventing and using her time machine, in a human society that has banned technology from its mist. She uses her last resort facing The Supreme Court to reverse her demise and make herself heard, as she didn't risk her life for nothing freely coming into a society where science is declared evil and scientists were but a memory. These 2 episodes are the peak of these series as the acting was good enough but the writing was stellar! The screenplay deserved a movie of it's own, very inspired and with enough material for nearly 90 minutes.

    6th season was released in 2001, one year before Charlton Heston who plays here The Chief Justice in The Supreme Justice Panel was diagnosed with Alzheimer, and 1 year after he defeated cancer. It's one of the last roles the renown Ben Hur ever played in his magnificent career, and it's a befitting one for the man's legendary legacy.

    PS: What I particularly liked about this woman is that she is the product of time travel 100%. As she was the 1st woman to invent time travel, she was raped as a young girl barely escaping with her life. She traveled into the past, killed 17 serial killers before they become monsters and her last act was to kill her rapist just before he got to rape her, dying in the process, but saving her younger self. So this woman here was actually her before being raped, understanding later on that she saved herself from a life of torture as she would have never recovered after that savage rape, which would have left her emotionally impaired for the remainder of her life -> so she loved science even more than her 1st version, knowing science has given her life back!!! Fascinating stuff.

    The ultimate call of The Supreme Court was a 3 to 2 decision, as most are for dramatizing effect. But that's not it, not quite, that tells you something else, something profound: that the more you think about something, the more complicated and shady it gets to the point were the truth you once were convinced of, today might feel very estranged.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #5132
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    The Leftovers un serial-mister de 3 sezoane pe HBO, foarte misto pentru fanii genului slow si complex.
    Pe scurt, actiunea incepe intr-un orasel din statul New York dupa ce intr-o zi dispare 2% din po****tia lumii.
    Ceva in genul Lost (unul dintre realizatori a fost si la Lost) si Flashforward.
    Sunt pe final de sezon 2 si tot nu stiu de ce au disparut oamenii aia insa seria e lucrata bine din punctul meu de vedere.
    Sezonul 2 e mai generos decat primul si inteleg ca sezonul 3 se mentine la acelasi nivel.

    Amazing stories e o mini-serie compusa din cinci filmulete de sine-statatoare, inegale ca atractivitate insa interesante toate.
    Produse de Spielberg deci stilul lui de SF. Hint: Primul episod aduce a Undeva, candva (aka Somewhere in time cu "Superman" si "Dr Quinn" in rolurile principale ).
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. #5133
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am zis pas dupa primul sezon. Am dat play asa dintr-un soi de hipstereala latentă si l-am incheiat cu mare greutate. Totusi, in afara de a fi bizar intr-o maniera lynch-iană, care e spilul acestui serial? Daca are si un final da-ne de stire.

    Saturatia de filme si seriale americane m-au facut sa migrez in timp si spatii diverse. Bozkir e un serial politist turcesc, un procedural rural in care merita investit umpic de timp. Am vazut 3 episoade, e ok. Cred ca si la ei, lupta traditionalismului cu modernismul e in plina desfasurare. Aici, o crima intr-un orasel obscur din Anatolia scoate untul din flacaii astia, care primesc jumatate din bonurile de masa de masa ca sa doarma pr camp, in masina Naivitatile, stangaciile, apoi dezmeticirea, toate amintesc de fantasticul Memories of murder sud-coreean . Fara prejudecati, turcii incep sa daca filme

    Jardin de bronce, Arhentina. Chiar o surpriza placuta primul sezon. Meticulos, ingenios, bine de tot structurat. Nu e o avalansa de twist-uri, e despre o investigatie facuta bob cu bob care, totusi, livreaza un pic cam bombastic finalul. Dar, una peste alta, merita. Sezonul 2 mai slab, aproape meh.

    The woods. Eu am zis ca imi bag **** in Harlan Cobben si ecranizarile dupa cartile lui. Safe, The stranger, doua chixuri marca jegflix. Wow, dar ăsta e foarte pisdos. E facut de polonezi, e asa cum trebuie. Normal, corifeului stim deja ca ii place twistul. Si pe wc, cand se cacă, o face tot cu twist. Ok, nu strica prea mult, dar unele sunt scoase dintre buci, ploturi secundare bagate doar pt show. Am vazut 4 episoade, mai am doua, excelenta serie. Parerea mea.

    Stiti serialul ala hbo cu Mark Ruffalo, in dublu rol, si colectia lui de tragedie antica? Da, e interesant. Depresiv la superlativ, daca va place genul. I know this much is true.

    Defending Jacob. Vad si eu ca lumea comenteaza 'wow, captain America' si 'wow, asta chiar stie sa joace'! Da, ma doare in ****, habar nu aveam, nu ma uit la filme de plastic. Oricum, seria merită o greblă, e veridica pe procedura. Daca va place sa va pensați la ouă cat nu se intampla nimic pe ecran, atunci asta e serialul potrivit. Inca nu m-am dumirit daca am o atractie bolnava pt Michelle Dockery pt ca oricum fata asta joaca ca o ****

    Most dangerous game, pt ca am vrut un final in tromba. Ce mizerie! Bai, filmul asta l-a facut Van Damme in anii 90, nu va atingeti de el, ca va iau mortii in plua! Ah, prea tarziu...Sa va puneti capu' la contributie nu, dar la resapat sunteti primii! Laxativ, doar in caz de balonare.

  10. #5134
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Are final insa vine brusc in ultimul episod, probabil ca le cazuse rau audienta, sezonul 3 e mai scurt cu doua episoade.
    Si e prea multa tevatura si coterie pentru revelatia finala.

    White lines, o alta diaree nataflix cu scenariu de gradinitza, plauzibil doar pentru cei cu lobotomie si plin de umor involuntar.
    Altfel cu morala sanatoasa pentru femeile maritate din zonele mai cetzoase ale continentului: f.t.iul alunga depresia si da o noua deschidere pentru mers mai departe in viata.
    Cele mai misto parti sunt alea in care apar traficantii romani de droguri din Ibiza, Grigor si Yuri. E tare ca ei au accent ardelenesc in timp ce aia din familia lor au fetze si accent de minoritari.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #5135
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Notat White lines.Ma uitasem si eu 10 minute, l-am pus in pending ca dubios si uite ca nu m-am inselat

    Unu' bun e De dag (The day). Brici. Intelighent, are ritm, e ingenios. Mai putin finalul, care e cam telenovela N-am inteles, fii coios pana la capat, termina intr-o baie de sange toata tarasenia. Lasa glontul sa decida, nu decide tu pt el! Dar e super notabil pe praful asta. E despre o luare de ostatici. Excelent, 7.5/10

    Gomorra, sez 4. Care e si cel mai slab, fara idei, ploturi minore, nimic interesant. Killurile uzuale bifate cu religiozitate napoletana. Ramane promisiunea ca 5 va fi explozibil mai ales ca revine Gennarino. Oh, spoiler 6/10

  12. #5136
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pacat ca nu-l continui, White lines are ceva din dialogurile din Racolarea, inclusiv engleza actorilor spanioli aduce de cea a lui Besoiu si Dichiseanu.
    Iar umorul involuntar te face sa razi isteric pe alocuri, inclusiv la crime si scene de sex. Inclusiv numele familiei spaniole de facea legea in Ibiza: Calafat. Daca ii chema Caracal (sau Teleorman) atunci era de Oscar.
    Cred ca se umple de premii la festivalurile de film de la sate.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #5137
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Sunderland 'til I die e radiografia colapsului echipei cu acelasi nume, din sezonul 2017-2018. Plecati cu speranta (re)promovarii, nordistii s-au dus pe **** in liga a 3a, chiar sub bagheta reputatului Chris Coleman. Care a demonstrat ca nu poti intotdeauna sa faci din căcat bici. Mai ales cand ti se pune pata pe golgheterul echipei si incepi sa faci pe smardoiul. E ok, la engleji si infrangerile sunt bune de privit, au alt gust, alta lume, alta civilizatie. Oricum, dupa serialul asta am realizat ca aveam o parere supradimensionata despre fotbalul englez. Nu e atata know-how cat banuiam, dimpotriva, Sunderland ăsta realizez ca e un fel de Dinamo Bucuresti mai spalațel un pic Nu ca il recomand, dar pt un suporter de fotbal e must see. Migaloasa si interesanta ideea asta de a filma in timp real reactii si intamplari, dar cred ca la un moment dat nu mai tine ritmul si devine cam plicti, cam stereotipic. 7/10 curat si are si sezonul 2.

  14. #5138
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Sezonul 2, ce e? Contributiile dinamovistilor la salvarea echipei din propriul buzunar? Pardon, sunderlandistilor!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #5139
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Parcursul in Ligue one si, bineinteles, drumul spre promovare

  16. #5140
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Am inceput sa ma uit si eu la porcaria asta de Sunderland Till I Die! Dupa 2 episoade se poate zice ca e un film pe care n-ai putea sa i-l recomanzi unei mwieri nici cu toate bijuteriile, florile si ciocolata din lume! O porcarie plicticosenie de n-ai mai vazut, si totusi... mie-mi place! Imi aminteste de Rapid, zice un taximetrist in primul episod "90% din meciurile pe care le jucam sunt fie de salvare de la retrogradare, fie de promovare!" Daca nu-ti place fotbalul, cred ca e o porcarie incredibila serialul asta, insa daca ai ceva in comun cu el, devine cu totul alta poveste. Unde mai puin ca Sunderland e echipa de oras muncitoresc, cum fu si Rapidul la infiintare. E chiar Rapid, daca iei titlurile si aproape toate cupele si supercupele!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #5141
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    L-am vazut pe tot o data, primu sezon, nu ma asteptam sa-mi placa asa mult porcaria asta!


    Macar astia muncesc serios ca sa retrogradeze, nu sunt retrogradati din pix o liga, apoi faliment tot din pix si inca 3 ligi!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #5142
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Uti, esti aici?

    Si suporterii lu Sunderland imi amintesc de Rapid, superpasiune de oameni mici, cu cat mai mic omul, cu-atat mai mare pasiunea din amaratul de el! Ce m-a impresionat e ca dupa ce-au retrogradat din PL in Championship si pe parcursul sezonului 1 din Championship in Ligue 1 de unde ei se asteptau sa se bata la promovare absolut normal, la ultimul meci cand erau deja retrogradati jucau cu campioana Wolverhampton, promovata demult, si toti incurajau echipa care a batut cu 3-0, chiar daca a terminat pe ultimul loc!

    Asa da suporteri!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #5143
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    suporterii lu Sunderland imi amintesc de Rapid, superpasiune de oameni mici
    Nu cred ca mai exista undeva in lume suporteri care sa arunce cu pisat si kkt! Nici prin campionatele din jungla. Oameni mici si needucati.
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  20. #5144
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,790
    Reputatie
    0
    Pai e prea multa pasiune, noi aruncam cu mai mult decat doar injuraturi in mizeriile care-si bat joc de echipa!
    Last edited by Johnny D; 22nd August 2020 at 17:48.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #5145
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ce nu am inteles, cum poti sa astepti promovarea cu o echipa atat de slaba calitativ? Asta da, poti sa spui ca aduce un pic cu Rapid

    La ultimul meci in liga 2 era mai degraba entuziasmul unui nou inceput, clubul fiind proaspat vandut unui nou investitor.
    Oricum, admirabili suporterii, au facut recordul de audienta in liga 3, peste 45 de mii de spectatori. Insa ai vazut cu cata munca din partea departamentului de marketing. La noi, marketing se traduce prin harem. Isi aduc tarfele presedintii si alti mahari din club, sa fie aproape la coțăiala.

    PS. Apropo, ca sa vedem cat de puternice sunt ligile 2 si 3 engleze, Bordeaux il cumpara pe golgheterul unei echipe de liga 3: Josh Maja, care, apropo, a fost titular si acum doua zile, in meciul de debut al Ligue 1. Acum, intrebare: ce jucator ar putea cumpara, de ex, Wolves, de la o echipa de liga 3 franceza? Da, exact In plus, dupa ce au iesit franjuri din liga 2, au dat de Coventry, Portsmouth, Luton, Barnsley, Bradford etc, adica trupe care au cochetat chiar cu PL. Superb, ia sa dau si eu bataie cu sezonul 2, desi nu e greu de ghicit finalul. Asa conducere slaba, neinspirata, cum au nimerit nordistii, doar in fotbalul romanesc mai gasesti.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •