Page 248 of 258 FirstFirst ... 148198238246247248249250 ... LastLast
Results 5,188 to 5,208 of 5399

Thread: Seriale preferate

  1. #5188
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mah nu e nimic perfect insa filmul asta e lucrat meserias la detalii si are respectul meu pentru asta.
    Mai ales in contextul actual sufocat de mizerii facute la norma.
    Si remarcabil pentru secolul prostiei, cica i-a scos din foame pe aia de fac seturi de sah, si-au crescut vanzarile de 10 ori si in State si la rusi.

    Altfel ia zi de Mr Robot, merita sa-l continui? Ca inceputul e foarte promitator.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #5189
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Da, merita, daca vrei sa asterni un obol simbolic la picerele anarhismului sans frontiere. Acum, e greu sa comentezi, daca nu ai imaginea de ansamblu, de ep 8 nu am reusit inca sa trec Dar e funny asa, deocamdata incearca sa ne convinga ca Mr Robot nu e Tyler Durden. Cel putin, nu in totalitate. In mod cert, trebuie sa ai stomac si toleranta la unele idei care pe cat debordeaza de un anarhism creativ , pe atat pica in gainatul propriului derizoriu. E mult bla-bla care nu sta in picioare, de asta, daca e sa ma interseze ceva e strict partea de fictiune, nu alte agende neo, ultra, meta, anti.

    Bineinteles, l-am lasat in pending la episodul 6, pt ca am reluat Strainul si Fauda. Ultimul are un sezon 2 slab, dar 3 e din nou de top, motiv pt care voi continua tot cu ceva False flag sau Prisoners of War.

    PS. Undoing parca se chema cel cu N Kidman si H Grant, care te oferta asa cu un mistery bine articulat la primele episoade. Beşi, atat am mai putut articula la final

  3. #5190
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    The Mandalorian 9/10 - sezonu 2 parca si mai bun decat primul. In orice caz merita titulatura de Star Wars!

    PS: The Great 8/10 - Mah, te-ai distrat cu biata fata. Umor negru si teribilist pe alocuri de adolescent prost. Mai nasol e cand ai adolescent prost imparat al Rusiei si o biata mwiere care are vise de imparati. Sfatul filmului: daca visezi ca titulatura de "imparateasa" sa fie cam pe degeaba si mai degraba sinonima cu "scalav", atunci marita-te cu unu din asta si n-ai probleme, visul ti-e realizat.
    Last edited by Johnny D; 14th December 2020 at 12:02.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #5191
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Eh, fu f bun 8.5/10. Nu m-as duce pana acolo sa-l numesc excelent.
    Excelent e de la 9 in sus! Ce-i drept, e aproape acolo.


    Cea mai tare faza din film e cum i-a dat cu tifla peste nas lu ma-sa adoptiva. Prima data ma-sa era, cum dracu sa joci sah, cine-a mai auzit? Du-te la dans, la cricket, la pwle, maturi ca toate fetele. Dupa 2 luni ii organiza turnee, ca fiica ei o intretinea si pe ea!


    Iar la relatiile amoroase fu figura rau, nu refuza ea asa, daca te stia ca vrei, te lasa. Doar ca nu era nici prea entuziasta, zici ca se ducea la o tabara de prost gust pana se termina treaba.
    The Queen's Gambit 8.5/10. Cam atat.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #5192
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Cum sa nu-l lase, ma, s-o coțăie pe Lemmy Killmister giunior, campionul Americii? La sah sau rodeo, nu am inteles f bine Mai dubios a ars-o cu Beltik, cred ca a fost o ofranda adusa pe altarul sexului din milă.

    Bine, bine, mi-a placut, hai sa incheiem subiectul asta in care toata lumea e de acord.

    Normal people aka prin vulvă vântul viu vuia. Wow, cata senzibilitate, ce ne spunem cand nu ne vorbim (ne futem?), psihologie, interactiune, relatie, maturizare, cinsecințe, un serial care nu poate lipsi din bagajul oricarui suflet sensibil. Nu, se vede ca e pus in scena de o femeie, se stie ca aceasta specie are nevoie de timp si spatiu pt a spune, deseori, mai... nimic. Insa, indiscutabil, are si parti bune, la un nivel pe care nu-l prea intalnesti pe retelele de streaming Cu siguranta target-ul acestui serial nu e la noi, asa ca, **** mea, isi justifica ovatiile, dar la noi valoreaza 1.5. La ei, da, e de 7 clar.

  6. #5193
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Cam intarziat, dar am vazut si eu Messiah. Bre, e bun. Chiar pacat ca nu-i fac sezonul doi.
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  7. #5194
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ertugrul: Resurrection. Am intrat cu inima deschisa, fara prejudecati, pt fundalul istoric, in cautare de acuratete, personaje. Momentul e unul important pt ceea ce va fi sa fie Imperiul Otoman, sunt anii premergatori crearii acestui colos care a dominat harta social-politico-administrativa a lumii Insa treptat se estompeaza ideea de baza, intervine multa laba religioasa, intrigi de alcov ce put a telenovelas de la o posta, tuse mult prea subiective care trag in handel un film altfel onorabil. Si scenele de actiune devin din ce in ce mai naive, indreptandu-se direct spre jalnic. E de un 6/10. Printre picaturi mai puncteaza si lucruri care il mentin la limita liniei de plutire, in special dpdv al intrigilor politice ale vremii (cruciadele, desi templierii sunt caricaturizati excesiv, 0 credibilitate aici)

    The umbrella academy Ce, film cu supereroi pe netflix? Wow, de cand asteptam, chiar e ceva incredibil Bai, da' paradoxal, e atat de imbecil din scurta prezentare, n-ai crede cate fire narative interesante poate sa dezvolte in episodul pilot. Nu ma hazardez, e de un 6.5 curat ep 1

    Suits Cand vreau sa fac laba si pana la urma nu o mai fac, pt ca imi plac intrigile corporatiste, progresiste, condimentate cu mij, masini luxoase, cascaval, opulenta si aroganta. Nu stiu de ce ma uit, oricum am vazut 8 episoade in 3 ani. Cred ca sunt ok, e un ritm decent.


    Si Cobra Kai, desigur. Dupa 30 de ani, continua seria lamentabila de filme karate kid, in care teoria bonsaiului, mosneagul myiagi cel karatizd si tocilarul ajuns campion de coco jambo faceau legea in anii 90. Dar serialul e o specie umpiiic diferita. Adica, da, pastreaza o linie naiv-retarda pt fanii nostalgici insa are puncte solide la capitolul drama, care face nota discordanta cu ceea ce ar trebui sa livreze mizeria numita netflix. Decent, nu ceva wow, dar merge. 6,8/10
    Last edited by Capitanu.Burcea; 2nd February 2021 at 15:51.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  8. #5195
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Succession

    Capitane, uita-te la Succession. Sezonul 2 e o capodopera. Nici primul nu-i rau.
    Daca te uiti la asta si spui ca nu-ti place, pe cuvant ca nu mai postez o luna.

    Nu mai pierde vremea cu kacaturile alea pe care le-ai mentionat.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  9. #5196
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Desi nu i-as spune capodopera, Succesion este intr-adevar o saga foarte buna.

    Quote Originally Posted by JJ
    Cam intarziat, dar am vazut si eu Messiah. Bre, e bun. Chiar pacat ca nu-i fac sezonul doi.
    Da, pacat ca nu-l continua, dar pe de alta parte mai bine un sezon foarte bun decat o peltea pe cateva sezoane.
    Ar fi avut cum sa-l continue cu siguranta, insa erau si sanse mari sa-l balareasca si atunci chiar ar fi fost pacat.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #5197
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Mai bun sau mai rau decat The Sopranos?

    Intrebare de baraj!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #5198
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Depinde.
    In acceptiunea generala probabil ca The Sopranos e mai bun.
    Eu le-as pune la egalitate cata vreme m-am cam saturat de filme cu mafioti in prim-plan si a trecut ceva vreme de cand am vazut TS.

    In Succession e vorba despre un batran afacerist dur si uns cu toate alifiile si clanul sau care se lupta pentru succesiune cand moshu' da semne ca ar da coltzul.

    Subiectele sunt diferite, desi pe undeva au ceva in comun cata vreme in ambele avem in prim-plan afaceristi (mafiot in TS) ce se confrunta cu probleme.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #5199
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Avem doar doua sezoane de Succession pana acum, il aveam si pe al treilea daca nu era covid.
    Sa-l comparam cu alte seriale dupa ce se incheie.

    Momentan, pentru mine, sezonul 2 a fost capodopera. Nu ca ar fi cine stie ce dovada, dar a si castigat multe premii, e o lista lunga.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  13. #5200
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Corect, am inceput si eu sa ma uit, e bunicel dupa 10 minute.

    Am mai gasit un serial care pare interesant Cobra Kai din 2018, continuare la Karate Kid. Sincer, la prima impresie pare mai bun decat filmele ce-au fost cam stupide dar au avut si ele farmecul lor.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #5201
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Vezi ca mai sus are Capitanu' cronica la Cobra Kai.
    L-am vazut si eu, e ok, are fir epic, merge inainte de culcare.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #5202
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    6,8 i-a dat? A vrut cu toata fiinta sa ajunga la 7 dar n-a putut!


    Sunt la ep 7 din primu sezon din Succession, vreau sa vad sezonu 2, sa vad ce e asa de misto la el. Primu sezon a fost decent pana acum, n-as zice excelent, mai ales ca m-am plictisit pana spre finalul episodului 2, de unde a inceput sa fie mai ok.

    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    s-o cotzăie pe Lemmy Killmister giunior


    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    se vede ca e pus in scena de o femeie, se stie ca aceasta specie are nevoie de timp si spatiu pt a spune, deseori, mai... nimic.


    La "Normal People" ala nu m-as uita, nici sa ma platesti, din ce-am vazut e genul de labareala repetitiva de socio-kkt ce ma irita la culme, pana si trailerul mi-a venit sa-l inchid de vreo 2 ori de plictiseala.


    Am impresia ca e genul de faza ca anul trecut, ca si cum ai da la un kkt imputit cu razboi, o alta labareala repetitiva cu gaturi explodate si gloante-n abdomen de care nici nu-ti mai amintesti titlul filmului, titlul de cea mai buna drama a anului in fata lui Joker care e o drama profunda si EXTREM de originala de care o sa-ti amintesti toata viata. Niste retardati imputiti aia de dau oscar-urile!
    Last edited by Johnny D; 5th February 2021 at 19:41.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #5203
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Ionelu', i-am recomandat Capitanului Succession, nu tie. A trebuit de cateva ori sa intervin sa-ti explic niste glume de-ale Ess-ului... mai tii minte gluma aia cu Alexa? Stai linistit, Succession e peste puterea ta de intelegere. Are niste nuante foarte fine de ironie si satira. 80% dintre ele nu o sa le detectezi. O sa spui si dupa sezonul 2 ca a fost plictisitor, nu o sa fie nici o surpriza.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  17. #5204
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Cobra Kai e OK, beneficiaza de faptul ca filmele Karate Kid au fost varful carierei pentru multi din actorii de atunci, si au tot adus actorii din filme, unul dupa altul. Salvati de clopotel cu karate. Uneori o da cam mult in teen drama, dar e de inteles - trebuie sa adune vizualizari si de la tineri, nu doar de la astia care ne aducem aminte ca am vazut Karate Kid in copilarie. Chiar cred ca n-ar fi existat fara scena aia a lui Barney din HIMYM.

    Mai adaug unul - Luther, serial politist, englezesc, facut de BBC, putine episoade ca Idris Elba e un om ocupat, dar de calitate.

    Succession nu se gaseste. Bai frate, am Netflix si Prime, cate servicii din astea sa mai abonez ca sa gasesc tot ce discutati voi?
    If I was half as good as I was, I’m still twice as good as you’ll ever be!

  18. #5205
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Succesion e pe HBO.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #5206
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Ionelu', i-am recomandat Capitanului Succession, nu tie. A trebuit de cateva ori sa intervin sa-ti explic niste glume de-ale Ess-ului... mai tii minte gluma aia cu Alexa? Stai linistit, Succession e peste puterea ta de intelegere. Are niste nuante foarte fine de ironie si satira. 80% dintre ele nu o sa le detectezi. O sa spui si dupa sezonul 2 ca a fost plictisitor, nu o sa fie nici o surpriza.
    Da, a fost foarte plictisitor, maxim 8/10. Corect.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #5207
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Ozark. Despre spalatul de bani la tara, cu frica-n in sanul naturii.
    Un serial ce aduce aminte de Braking Bad, e despre afaceri cu droguri, cu diferenta ca acolo eroul principal este un chimist din "productie" iar aici un finantist ce legalizeaza malaiul.
    Amandoi lupta sa-si salveze viata, primul de boala, al doilea de mana cartelurilor mexicane.

    Un serial bine facut si bine jucat.
    Jason Batman e o revelatie cata vreme il stiam doar din comedii, tot castul e din peisaj, iar marea descoperire e Julia Garner (Ruth).
    Scenariul e bunicel si lent, pe alocuri fara sa aiba neaparat o explicatie clara pentru incetineala.
    Sunt acum in plin sezon 2. Nu pot spune ca e stilul meu de film, ma deranjeaza cumva filmele in care nu ai personaje cu care sa poti empatiza.

    Recomandat fanilor genului.
    Last edited by Utilizator; 12th February 2021 at 18:36.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #5208
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am vazut un episod din Succesion. E ok, nu ma va face sa binge-uiesc, probabil voi mai vedea un episod la noapte. Daca mi-a placut ceva? Da, scrisoarea deschisa catre NY a flacailor de la Beastie Boys, pe care nu o lecturasem.

    O sa sting la ceva mai trivial. Resident alien is hilariously fun and stupid. Cred ca merita un shot, are cateva faze de umor sanatos. Desigur, la pachet cu alte cateva cam scoase din gaoz. Insa e un start bun.

    S-a mai indurat doamna Gina de noi, a tradus Dead mountain pana la episodul 6. Superba realizare sovietica, in special jumatatea filmata pe pelicula. Un pic cam mult fantastic pe care il gasesc momentan in exces, pana la noi evenimente. Altfel, tzipla
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •