Page 5 of 67 FirstFirst ... 345671555 ... LastLast
Results 85 to 105 of 1390

Thread: Cycling NEWS

  1. #85
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Da. La firma unde sunt eu abinat (RCS) se prinde din februarie anul trecut.

  2. #86
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Foarte bine. O sa avem o tema de discutie in plus, poate ne impartim putin ... sarcinile si relatam si celorlati impresiile noastre despre cele vazute.
    Eu nu am vazut intrecerile in alti ani, sunt curios cum va fi chiar si in perspectiva acelui Masters programat in toamna la Abu-Dhabi.

  3. #87
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    O stire care provoaca tristete. Potrivit mai multor informatii, ciclistul spaniol, Oscar Pereiro, clasat al doilea la Turul Frantei 2006 a fost si el dopat. Daca acest lucru se dovedeste adevarat, el si Landis urmand sa fie suspendati, ar urma ca victoria sa-i fie atribuita celui de-al treilea clasat, Andreas Klöden, la data respectiva in culorile lui T-Mobile (Germania).
    Ma intreb: cand vom avea insfarsit liniste in ciclismul international?

  4. #88
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    OSCAR PEREIRO SIO DEPISTAT POZITIV
    Al doilea clasat in Le Tour, spaniolul Oscar Pereiro a fost depistat pozitiv cu testosteron, dupa incheierea Turului Frantei 2006, informeaza L'Equipe.
    Cazul ciclistului spaniol va fi analizat de Agentia Franceza de lupta antidoping (ALFD) in data de 8 februarie. Oscar Pereiro spune ca nu e multumit cu verificarea posibilului sau dopaj in sapte zile. El risca suspendarea de a participa la cursele cicliste pe teritoriul francez, inclusiv in Le Tour.
    spt.ro

    MDa e deja prea de tot...
    Cand nu se mai cere ce se cere in turul Frantei..ma uit de ani buni cat pot la tur..si sutn distante uriase de parcurs cu niste catarari care te fac praf daca nu iei ceva ....
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  5. #89
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu fiindca e greu turul se dopeaza ciclistii ci fiindca in ciclism (si in alte sporturi) s-a instaurat o adevarata mentalitate a dopajului, practic esti obligat sa te dopezi nu fiindca nu urci muntele fara dopaj, ci fiindca esti constient ca cei care se dopeaza vor ajunge cu 3 ore inaintea ta

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Ba chiar Turul Frantei nici macar nu este atat de dificil, avnd in vedere ca in 3 saptamani sunt 3-4 etape de munte

  7. #91
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    O poveste cu Unibet

    Dupa ce Unibet nu a fost invitata la intrecerile Pro-Tour, de pilda Paris-Nice, acum aceasta echipa nu va putea participa nici la Turul Andaluziei(18-22 februarie) numai daca il va avea in componenta sa pe Carlos Garcia Quesada.

    Quesada , are un contract valabil la Unibet numai ca el este acuzat ca ar fi implicat in Afacerea Fuentes. Unibet poate lua startul numai daca il va avea in randurile sale pe Quesada a declarat organizatorul sef al turului, Luis Cuevas, aduagand: "Carlos este cel mai bun ciclist al Andaluziei..."

    Grotescul situatiei este evident. Unii nu vor echipa Unibet pentru ca are un ciclist care se pare ca a dopat. Altii nu vor Unibet numai daca ciclistul in cauza (fie el si dopat) va fi prezent in echipa...

  8. #92
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by rob_din View Post
    Ba chiar Turul Frantei nici macar nu este atat de dificil, avnd in vedere ca in 3 saptamani sunt 3-4 etape de munte
    3-4 grele ca munte e destul in Franta..desi cred ca anulas ta mai greu a fost in Spania...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  9. #93
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Nu se poate o competitie pe etape sa nu aiba si etape grele. Practic fara munte putem sa declaram ciclismul un sport mort.
    Marea problema a ciclismului este ca spre deosebire de alte sporturi foart emulta vreme s-a ignorat aceasta problema a dopajului si probabil daca nu era scandalul Festina lucrurile ar fi mers in continuare la fel. Acelasi lucru o sa-l pateasca si fotbalul, alt sport in care dopajul nu a fost si nu este vazut ca o problema, desi stim cu totii ca exista.

  10. #94
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Tour Down Under

    Prima competitie oficiala a sezonului a fost castigata de dublul campion elvetian, Martin Elmiger (AG2R),invingator pe soselele Australiei dupa sase zile de intreceri.

  11. #95
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Urmeaza incepand de duminica Turul Qatarului, in direct la Eurosport 2.

  12. #96
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    @dumy84:

    Din fericire prind postul fara probleme, mi-a fost cu adevarat dor sa vad insfarsit ciclism. Dac a prinzi si tu , putem aici sa ne schimbam impresiile despre cele vazute.

    Apropo, faci si tu ciclism ? Eu am un MTB, cu care strabat pe-aci padurile din imprejurimi, pentru...pastrarea sanatatii. 15-20 km pe zi, cu un tempo de 20 la ora imi ajuta la reglarea ...tensiunii si la o anumita vioiciune necesara oricum la varsta mea. Sigur ca, daca ploua sau ninge (mai rar !), sau chiar nu am chef raman la ergometru, 40-45 de minute ajuta...

  13. #97
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Pereiro...achitat

    Oscar Pereiro a fost gasit de UCI nevinovat si achitat de orice invinuiri. Dupa cum se stie acesta a fost gasit de doua ori cu teste pozitive (17 si 19 iulie la Turul Frantei) pentru produsul salbutamol, folosit pentru combaterea astmei. Pereiro care detinea deja atunci o permisie valabila penntru utilizarea acestui produs a "uitat" sa prezinte actele necesare. UCI l-a achitat acum dar l-a si admonestat sever pentru o "grava neglijenta".

  14. #98
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    @dumy84:

    Din fericire prind postul fara probleme, mi-a fost cu adevarat dor sa vad insfarsit ciclism. Dac a prinzi si tu , putem aici sa ne schimbam impresiile despre cele vazute.

    Apropo, faci si tu ciclism ? Eu am un MTB, cu care strabat pe-aci padurile din imprejurimi, pentru...pastrarea sanatatii. 15-20 km pe zi, cu un tempo de 20 la ora imi ajuta la reglarea ...tensiunii si la o anumita vioiciune necesara oricum la varsta mea. Sigur ca, daca ploua sau ninge (mai rar !), sau chiar nu am chef raman la ergometru, 40-45 de minute ajuta...
    Un MTB am si eu, dar merg cu el mai mult vara. In ceea ce priveste schimbul de idei despre curse, abia astept sa apara ceva pe "sticla" si sa comentam aici .

  15. #99
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dumy84 View Post
    Un MTB am si eu, dar merg cu el mai mult vara. In ceea ce priveste schimbul de idei despre curse, abia astept sa apara ceva pe "sticla" si sa comentam aici .
    Ai gasit ceva despre participanti, echipe, nume etc.

  16. #100
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Inca nu, dar printre "numele grele" anuntate inca de anul trecut se numara Alessandro Petacchi, Tom Boonen sau Peter Van Petegem.

  17. #101
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Johan Museeuw recunoaste ca s-a dopat
    http://www.onlinesport.ro/stiri/spor...-s-a-dopat.htm

  18. #102
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa razboi multi eroi se arata...

    Convingerea mea ramane ca de la un anumit nivel, sub presiunea asteptarilor (patronilor, sponzorilor etc.) si a performantei t o t i , fara exceptie,se dopeaza. Suna cam tare dar stiu ca este asa, fiecare noua recunoastere, desi tarzie, demonstreaza acest adevar. Ciclismul profesionist trebuie sa devina mai uman !

  19. #103
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    De maine Tour of Qatar

    De maine ia startul Tour of Qatar o aventura in desert, care de data aceasta va cunoaste o frumoasa participare.

    Programul este urmatorul:

    28.01 - Etapa I-a : Doha Corniche = Contratimp pe echipe = 6 km
    29.01 - Etapaa II-a: Al Wakra - Qatar Olympic Commitee = 135,5 km
    30.01 - Etapa a III-a: Dohat Salwa - Khalifa stadium = 140 km
    31.01 - Etapa a IV-a: Camel Race Track - Doha Golf Club = 139,5 km
    01.02 - Etap a V-a : Al Zubarah - Mesaieed = 160,5 km
    02.02 - Etap a VI-a: Sealine Beach Resort - Doha Corniche = 134 km

    Cele doua echipe germane trimit acolo o seama de ciclisti de valoare. La TMO sunt prezenti Eric Baumann, Andreas Klier, Marcus Burghardt, Bert Grabsch, Kim Kirchen, iar bei Gerolsteiner , iar la Gerolsteiner:Rober Förster, Peter Wrolich, Volker Ordowski, Sven Krauss.

  20. #104
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Tour of Qatar (I)

    Prima etapa a Tour of Qatar n-a fost altceva decat un prolog disputat de data aceasta ca un contratimp pe echipe pe distanta de 6 kilometri.
    A castigat Quick Step Inergetic, echipa lui Tom Boonen, invingatorul de anul trecut, care astfel poate deja imbraca tricoul galben. Au urmat: Milram, Liquigas, Lotto, T-Mobile etc. Bineinteles, diferentele sunt foarte mici, ceva mai departe aflandu-se in clasament echipe ...exotice ca si Iran sau Selectionata Doha.

    Concursul insa a prilejuit posibilitatea de a vedea imagini splendide din Doha, capitala Qatar, cu zgarie nori, cu sosele excelente, cu spatii verzi si o mare de un albastru incantator.
    Maine are loc etapa a doua (de la ora 12,30 pe Eurosport 2).
    Last edited by georg40; 28th January 2007 at 18:37.

  21. #105
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Cine mai intelege ?

    Bernhard Velten, functionar al federatiei elvetiene de ciclism, mandatat sa clarifice situatia lui Jan Ullrich, declara ieri ca treba mai dureaza, poate pana in vara, fiind de tradus 2 500 de pagini de acte din limba spaniola in germana ( oh, doamne !), dar ca el nu intelege care e problema ? Ullrich poate face ce vrea, poate concura, doar trebuie sa-si procure o licenta valabila si gaseasca o echipa care sa il vrea. Curios, pana mai deunazi tonul si...muzica erau cu totul altfel. Se pune intrebarea vor elvetienii sa musamalizeze chestiunea, nu sunt in stare sa o rezolve, incearca o reabilitare partiala ?
    Cert este ca dintre cei 56 de ciclisti implicati (sau nu ?) in afacerea Fuentes , Jan Ullrich este singurul a carui situatie nu a fost inca intr-un fel sau altul clarificata. Sau va fi el totusi, tapul ispasitor (al tuturor pacatelor ) ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •