Page 4 of 67 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 64 to 84 of 1390

Thread: Cycling NEWS

  1. #64
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Cu siguranta! Poate si de asta ne place nu? Dar ai vazut care e conditia pusa de Asociatie? Sa ofere procuraturii iberice ADN-ul ciclistilor implicati in Operatiunea Puerto....printre care si Basso.

  2. #65
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    La 8 februarie, Floyd Landis este invitat in fata Agenturii Anti-Doping franceze (AFLD) pentru a da o declaratie, a anuntat presedintele acestui forum, Pierre Bordry.

  3. #66
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dumy84 View Post
    Cu siguranta! Poate si de asta ne place nu? Dar ai vazut care e conditia pusa de Asociatie? Sa ofere procuraturii iberice ADN-ul ciclistilor implicati in Operatiunea Puerto....printre care si Basso.
    Pentru Discovery au votat in primul rand echipele italiene si spaniole, impotriva au fost cele patru echipe franceze, TMO,GST si CSC.
    S-ar putea ca acest conflicht ( pentru ca este unul ! ) sa conduca in viitor si la alte animozitati intre formatiile Pro-Tour.
    Repet: vina apartine numai si numai UCI , care a ratat la timpul oportun sa pronunte un cuvant hotarator in cauza, fiind total depasita de evenimente.

  4. #67
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Participantele la Paris-Nice

    Sursa www.letour.fr

    AG2R Prévoyance
    Agritubel
    Astana
    Bouygues Telecom
    Caisse d'Epargne
    Cofidis, Le Crédit Par Téléphone
    Credit Agricole
    Discovery Channel Pro Cycling Team
    Euskaltel - Euskadi
    Française Des Jeux Gerolsteiner
    Lampre - Fondital
    Liquigas
    Predictor - Lotto
    Quick Step - Innergetic
    Rabobank
    Saunier Duval - Prodir
    T- Mobile Team
    Team CSC
    Team Milram

    Sunt doar 19, sa fi fost Unibet uitata ?

  5. #68
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Cu siguranta. Unibet are licenta cu acte in regula. Francezii nu prea ii inghit pe yankei de pe vremea lui Lance. Cred ca mai e si o lupta pentru suprematie intre doua din cele mai puternice echipe din pluton, si bogate totodata, aici ma refer la Quick Step si Discovery. Se stie ca Lefevre este presedintele Asociatiei Echipelor Profesioniste.

  6. #69
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Nu stiu cum te descurci cu limba germana dar ti-as recomanda un link unde apar multe stiri interesante: www.radsport-aktiv.de
    Incearca.

  7. #70
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Il stiu....dar din pacate ma pot uita doar la poze, pt ca nu stiu o boaba de germana( Thanks anyway Eu folosesc cel mai mult cyclingnews, velo-club.net, velonews sau cyclingpost.com.
    Last edited by dumy84; 12th January 2007 at 23:17.

  8. #71
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Modestie sau ?

    Pe insula Mallorca, T-Mobile i-a prezentat pe cei 29 de sportivi din 14 tari, care vor evolua in viitorul sezon. Ca si capitan a fost prezentat australianul Michael Rogers, triplu campion mondial la contratimp.
    Noul director sportiv, Rolf Aldag a amintit ca obiectiv prezenta echipei in lupta pentru intaietate la majoritatea intrecerilor. Turul Frantei, spunea el, nu va mai sta ca un obiectiv principal, declaratie prin care el recunoaste de fapt ca pentru marile circuite din calendarul competitional TMO nu dispune de liderii necesari.
    (Sa ne amintim in trecutul nu prea indepartat aici erau stari ca Ullrich, Klöden sau Vinokurov...).

  9. #72
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Nimic nou sub soare

    Tocmai s-a incheiat in emisiunea sportiva a ZDF discutia inregistrata pe insula Mallorca si moderata de reporterul Rudi Cerne, cu domnii Pat McQuaid, presedintele UCI, Christian Prudhomme , directorul Turului Frantei si Rolf Aldag, directorul sportiv de la T-Mobile.
    Spre dezamagirea mea nimic nou sub soare.Fiecare a intarit ideea unui ciclism curat, eliberat de dopaj, a recunoscut prezumtia de nevinovatie a celor implicati (sau nu ?) in "afacerea Fuentes", dar o linie clara care sa arate cum va fi viitorul ciclismului profesionist n-am putut distinge. Factorii de decizie, si inainte de toate UCI par sa ...tremure de curaj !
    Last edited by georg40; 14th January 2007 at 01:37.

  10. #73
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    75 la suta pentru Jan Ullrich

    Pe durata emisiunii sportive a ZDF telespectatorii au putut sa-si dea sufragiul la intrebarea:
    I-ati permite lui Jan Ullrich sa ia startul la Turul Frantei din acest an?

    Rezultat surprinzator de clar: 75 % - DA; 25 % - NU

  11. #74
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Ullrich intotdeauna a fost iubit in Germania si stim ca nemtii au grija de campionii lor...nu cum se intampla pe la noi, sa dam in sportivii nostri emblematici cand ajung intr-un punct mai dificil al carierei lor (ma refer aici la Andrei Pavel si la acuzele care i s-au adus dupa necalificarea pe tabloul principal la Australian Open). Am inchis paranteza.

  12. #75
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dumy84 View Post
    Ullrich intotdeauna a fost iubit in Germania si stim ca nemtii au grija de campionii lor...nu cum se intampla pe la noi, sa dam in sportivii nostri emblematici cand ajung intr-un punct mai dificil al carierei lor (ma refer aici la Andrei Pavel si la acuzele care i s-au adus dupa necalificarea pe tabloul principal la Australian Open). Am inchis paranteza.
    Ti-as da dreptate dar nu este chiar asa. Organele, fie ele sportive sau de alta natura, isi lasa repede oamenii sa cada, nu ii sustin , nu le iau apararea, dimpotriva se profileaza in moralisit. etc. Presa de, asemenea, mai ales publicatii ca tonetele de gunoi, amintesc aici Bild.
    Publicul , sustinatorii da , ei isi iubesc idolii, tin la ei, numai ca el nu are mijloacele concrete dea intreprinde ceva.
    In radsport-aktiv s-a initiat o campanie pentru Ullrich, in cateva zile (2 sau 3) s-au "strans" zeci de mii de "semnaturi" in internet.
    Cei trei aseara in ZDF au repetat ca niste papagali ca eu sunt penur unsport curat, si eu sunt de altfel, dar cum, cine simcum rezolva problemele, ce facem mai departe ? Nimic.

  13. #76
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Inca o decizie bizara...Hondo suspendat din nou pana la 31 martie de catre Curtea Suprema din Elvetia. Danilo Hondo fusese suspendat pentru dopaj in 2005, a revenit in 2006 la echipa Lamonta, iar pentru 2007 semnase cu nou infiintatat Team Tinkoff.

  14. #77
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Scuze pentru ultimul mesaj, mi-a facut tastatura figuri, atatea greseli n-am mai avut de nu stiu cand.

    La tema Hondo. Aici am asistat la un duel , prin care elvetienii au vrut cu orice pret sa arate ca ei sunt cei mai tari, de aici aceasta suspendare... suplimentara, care in principiu nu are mari consecinte. Sezonul adevarat incepe oricum doar in aprilie-mai.

  15. #78
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    In sfarsit, maine incepe Turul Down Under. Dupa atata asteptare ciclistii revin pe sosea. Printre participanti se numara Robbie McEwen (in noul echipament al echipei Lotto), Baden Cooke de la Unibet, O'Grady, sau francezii Brochard, Dumoulin, Turpin si Dessel. In total din 14 echipe sunt 7 din Protour.

    Ultima ora: Alberto Contador a semnat cu Discovery Channel. Parca era si el pe lista de 50 nu?

  16. #79
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Mai exact 56. Dupa cate stiu,da.
    Insa toate acestea nu mai au nici o importanta. Singurul ciclist care a dopat este Jan Ullrich, tap ispasitor pentru toate, ceilalti sunt nevinovati.

  17. #80
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Turul ciclist Quatar

    Intre 28 ianuarie si 2 februarie are loc in cadrul seriei Pro-Tour pentru Asia, Turul ciclist al Quatar-ului , care traditional are o participare valoroasa.
    Televiziunea , mai exact postul Eurosport 2, va transmite in fiecare zi partea finala a etapelor intre orele 13,30-15,00 (ora Romaniei).

  18. #81
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Fosti ciclisti in fata instantei

    Sapte fost ciclisti se vor afla in Belgia in fata instantei, acuzati fiind de dopaj.
    Cei mai cunsocuti dintre ei sunt campionul mondial Johan Museew si fostul sprinter Jo Planckert.

  19. #82
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Astana - un favorit

    Printre favoritele acestui sezon se numara fara doar si poate echipa din Kazachstan, Astana,...botezata dupa numele capitalei.
    Nou infiintata, cu sponzori care asteapta ca banii investiti sa le aduca o imensa reclama, Astana se afla sub presiunea performantei. Ea va trebui sa dovedeasca nu numai la marile circuite, dar si in primavara la intrecerile clasice din Belgia, Olanda, Franta si Italia. Cu capitani de talia lui Vinokurov sau Klöden, cu un "vulpoi" la conducerea tehnica,ca Walter Godefroot exista bune sanse de reusita.

  20. #83
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by georg40 View Post
    Intre 28 ianuarie si 2 februarie are loc in cadrul seriei Pro-Tour pentru Asia, Turul ciclist al Quatar-ului , care traditional are o participare valoroasa.
    Televiziunea , mai exact postul Eurosport 2, va transmite in fiecare zi partea finala a etapelor intre orele 13,30-15,00 (ora Romaniei).
    O veste foarte buna pe care o dai georg. Ma bucur mult ca-i vom vedea la lucru asa devreme pe rutieri. Vor participa printre altii si cei doi corifei ai sprintului, Tom Boonen si Alessandro Petacchi.

  21. #84
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dumy84 View Post
    O veste foarte buna pe care o dai georg. Ma bucur mult ca-i vom vedea la lucru asa devreme pe rutieri. Vor participa printre altii si cei doi corifei ai sprintului, Tom Boonen si Alessandro Petacchi.
    Prindeti voi Eurosport 2 ? Nici aici n-ar acces fiecare , numai acela care are un anumit abonament pentru "pachetele" prin cablu. Eu am noroc cu Arena...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •