Page 3 of 67 FirstFirst 123451353 ... LastLast
Results 43 to 63 of 1390

Thread: Cycling NEWS

  1. #43
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    In locul celor de la Phonak a intrat echipa belgiana Unibet.com, care il are in randurile sale pe sprinterul australian Baden Cooke, iar cu Discovery lucrurile sunt clare in ceea ce priveste licenta UCI Protour. Echipa a fost exclusa din Asociatia Echipelor Profesioniste condusa de Patrick Lefevre, dar aceasta nu afecteaza implicarea in Protour.

  2. #44
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Eu nu vad inca lucrurile finalizate. Exista o lupta surda intre UCI si ASO, iar deznodamantul este greu de prevazut.
    UCI este evident sifonata de valurile Afacerii Fuentes, numeroasele incertitudini o retin de la masuri (care ?), iar sezonul care bate la usa, pe alte continete se va concura deja in aceasta luna, precipita luarea unor decizii.
    Domnul Rogge presedintele CIO s-a amestecat si el in discutie( punand in prim plan prezumtia de nevinovatie), Federatia elvetiana nu stie cum sa rezolve cazul Ullrich, singurul aparent inca nedecis,
    autoritatile spaniole nu vor sa elibereze acte, o seama de ciclisti sunt cvasi someri, pentru ca angajamentele nu pot fi semnate etc.etc.
    Cu alte cuvinte eu vad in perspectiva cateva saptamani (luni ?) foarte agitate pentru UCI si implicit pentru ciclismul international.

    Apropo: te descurci in domeniul ciclismului din Romania ? M-ar interesa amanunte si noutati.

  3. #45
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Domnul Pat McQuaid(Irlanda) presedintele UCI a laudat federatiile nationale din Germania, Marea Britanie si Danemarca pentru atitudinea lor intransigenta in ce priveste abordarea dopajului in ciclism. Domnia sa a criticat ,de asemenea, forurile competente din Franta, Spania, Belgia,Italia si Olanda cum ca ele s-ar complace intr-o atitudine de pasivitate , respectiv de pastrare a unor atitudini care in acest domeniu au adus deja daune sportului cu pedale.
    Mi-as permite sa-l intreb pe domnul presedinte si care este pozitia domniei sale ? Ce a intreprins UCI sub conducerea sa de la declansarea "scandalului Fuentes" ? Va spun eu: N I M I C.

  4. #46
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Ma descurc bine in ciclismul international, dar pe plan intern in afara de Turul Romaniei si informatiile subtiri de pe siteul federatiei nu stiu mai mult....pentru ca nu se ocupa nimeni. Ma mai bucur cand vad prin oras cate un grup de ciclisti rataciti la antrenamente prin haosul bucurestean. Competitii interne am vazut ca s-au mai organizat pe plan intern, am fost prezenti chiar si la Turul Turciei si al Greciei. Mai multe amanunte despre isparavile alor nostri in Turcia vezi aici: http://www.ciclismania.lx.ro/Romani%...20Turciei.html

  5. #47
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Cineva minte...

    El Pais anunta in Spania ca T-Mobile i-ar fi facut lui Alejandro Valverde o oferta de transfer, care l-ar fi facut pe ciclistul spaniol cel mai bine platit sportiv in pluton. In plus TMO ar fi fost dispus sa plateasca pentru Caisse d´Esparagne circa 3 milioane de euro. Azi , T-Mobile a dezmintit stirea, motivul principal fiind, se pare acela ,ca nici Valverde nu este inca absolut...curat in Afacerea Fuentes, iar TMO vrea sa apara in prim-planul luptei impotriva dopajului. Adevarul este inca neclar. Clar este ca cineva minte...

  6. #48
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    T-Mobile a infirmat in aceasta dimineata interesul pentru Valverde.

  7. #49
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dumy84 View Post
    T-Mobile a infirmat in aceasta dimineata interesul pentru Valverde.
    A facut-o deja ieri, dar n-a infirmat incercarile de a-l aduce. Si aici este minciuna.
    (Cum e zicala ca nici usturoi n-a mancat si nici gura nu-i pute...)

  8. #50
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Dar ce zici de Ullrich la Acqua & Sapone? Asta mi se pare si mai putin realizabila. Personal nu cred ca Ursache sa mai revina in elita.

  9. #51
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Cazul lui, singurul care nu a fost inca rezolvat, ase afla la federatia elvetiana, care a informat ca la jumatatea lunii ianuarie va lua o decizie: sau suspendare pe viata sau achitare.
    In sanul federatiei sunt discutii contradictorii, eu cred in achitare pentru ca ar fi lipsit de logica din 56 de ciclisti -un fel sau altul amestecati in afacerea Fuentes) sa fie unul gasit tap ispasitor. Dar nu se stie nicodata.
    Daca va fi liber de acuzatii, inca nu inseamna ca el si ceilalti 55 au...scapat. In vara urmeaza sa aiba loc la Madrid procesul Fuentes, iar ce va iesi acolo la iveala dumnezeu stie. Plus ca toti ciclistii vor fi audiati ca martori. Dar asta e mai incolo.
    Acum , daca Ullrich primeste drum liber are doua sanse: cu Acqua & Saponne are sanse bune sa primeasca und Wildcard si sa fie invitat la Giro d`Italia, singura cursa mare pe care nu a castigat-o si pe care si-ar dori-o in palmares. O alta oferta are de la multimilionarul rus, Pavel Tinkov proprietarul echipei Tinkoff System Service echipa mixta ruso-italiana dar care nu prea are lobby , participarea ei la curse importante fiind discutabila. Si eu sunt foarte curios cum se va incheia povestea...

  10. #52
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Dupa informatii nu suta la suta confirmate, duminica 14 ianuarie la federatia elvetiana va avea loc o sedinta extraordinara in cadrul careia se va proceda la ascultarea lui Jan Ullrich.
    Cum probe nu prea exista ,iar din partea ciclistului german se asteapta in principiu doar o negatie, insiderii cred ca cercetarile vor fi cu aceasta incheiate, iar Ullrich va putea solicita o noua licenta pentru anul in curs.
    Echipa Volksbank din Austria (cu sediul la Kitzbuhel) s-a anuntat si ea la cuvant manifestand interes pentru legitimarea lui Jan Ullrich si Jörg Jaksche.
    Este greu de crezut insa ca Ullrich va alege aceasta echipa, el preferand o formatie care sa-i deschida sansele de participare la principalele concursuri ale sezonului, dar cel putin la Giro.

  11. #53
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Un lucru pana la urma e clar. Daca va fi sa revina, nu o va mai face la o mare echipa.

  12. #54
    he`s back dan's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    romania
    Posts
    2,051
    Reputatie
    1
    ca fan al lui ullrich, m-as bucura sa revina.am fost tare dezamagit cand am aflat azi vara ca i s-a interzis participarea in 'Le tour'
    pana la urma lui landis i-a fost retras titlul de castigator al turului?
    eu nu cred nici acum ca s-a dopat(asta o zic ca unul care este mai mult anti Landis...dar am fost impresionat de suferinta lui si apoi de dorinta sa de a reveni)
    Pentru ca universul vostru se-nvirte in jurul nostru,
    Pentru ca traiti pt noi si nu pt echipa voastra,
    Pentru ca fara noi ati fi mereu tristi,
    Pentru ca zilele voastre fericite ni se datoreaza,
    Invidiosilor! Sa strigam impreuna: Multumim STEAUA ca existi!

  13. #55
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Oficial Landis este castigatorul Turului Frantei, desi moralmente apasa o urma de indoiala asupra credibilitatii sale. Acum dosarul sau se afla pe masa Agentiei Americane Anti-Doping, care trebuie sa decida daca-l suspenda pe ciclist. Dar am citit inainte de anul nou ca organizatorii Turului Frantei mai asteapta pana in iunie, cu o luna inaintea inceperii Turului, pentru a face lumina in acest caz. Nu-si permit sa plece la drum fara un numar 1 pe spate. Fie Landis isi va dovedi nevinovatia pana atunci, fie va fi suspendat 2 ani, asa cum se procedeaza, iar titlul ii va fi atribuit lui Oscar Pereiro Sio.

  14. #56
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Floyd Landis este citat pentru luna martie in fata comisiei americane de examinare a cazurilor de dopaj.Pana atunci el ramane oficial castigator al Turului Frantei.

  15. #57
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    Ivan Basso si obiectivele sale

    Ivan Basso, actualmente la Discovery Channel , a anuntat ca doreste in acest an o tripla: victorii la Giro, Tour si titlul de campion mondial la contratimp.
    Oricum, bunul Ivan nu poate fi acuzat de modestie. OK, victorii la Giro si Tour ar putea reusi, dar la contratimp ? Inafara lui Fabian Cancellarra, mai sunt alti 5-6 ciclisti mai buni, nemaivorbind de Jan Ullrich...

  16. #58
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Chiar exagerate dorintele lui....pentru unul asupra caruia au planat si inca mai planeaza tot felul de suspiciuni. Atata timp cat evolueaza la Discovery...ar putea sa castige si Paris-Roubaix .

  17. #59
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Insa acum concret: Cancellarra, Gontschar, Vinokurov, Klöden, Ullrich, Rogers, Millar sunt cel putin atat de buni ca Basso daca nu mai buni.
    Pe de alta parte,cum spui tu, cine stie daca in octombrie, cand sunt mondialele de la Stuttgart, il vom mai gasi pe Basso printre cei activi...

  18. #60
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1

    ZDF Sportstudio

    In fiecare sambata, postul de televiziune ZDF transmite emisiunea "Das aktuelle Sportstudio". In aceasta sambata va fi cazul de la ora 23. Nu stiu daca puteti receptiona postul, dar invitati deosebiti vor avea de raspuns la intrebarile reporterului Michael Steinbrecher. Este vorba de Pat McQuaid,presedintele UCI,
    Christian Prudhomme , directorul Turului Frantei si Rolf Aldag, directorul sportiv de la T-Mobile.
    Emisiunea trezeste cum este si de asteptat un mare interes.

  19. #61
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Interesant. Pe cablu nu se prinde sigur, dar pe satelit este Free To Air. Mai exista o varinta pe internet, prin intermediul MAX TV.

  20. #62
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Floyd Landis a anuntat ca vrea sa castige din nou Turul Frantei, pentru ca "nu a sarbatorit asa cum ar trebui". Se potriveste cu proverbul romanesc cu "tara arde si....". In fine, are tot dreptul sa creada in nevinovatia sa si m-as bucura daca ar fi capabil sa si-o dovedeasca. Totusi daca privim cu realism e aproape imposibil sa concureze in 2007. El momentan nu are niciun angajament, dosarul este nefinalizat si nu cred ca se va apuca sa pregateasca Turul in aprilie, in situatia unui bilet de voie.

  21. #63
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Discovery Channel nu este totusi exclusa !
    Cu o majoritate minima, de 8-7 echipele Pro-Tour au decis sa anuleze hotararea anterioara de a exclude echipa americana, pe motiv ca ea l-a transferat pe Ivan Basso. Eu cred ca vom trai inca si alte surprize.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •