Results 1 to 15 of 15

Thread: Focus mk3

  1. #1
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0

    Focus mk3

    yeap...
    apare in curand
    http://www.youtube.com/watch?v=thy399HeVjI

    in opinia mea, a pierdut de tot acel ceva prin care mk1 era ceva abosolut aparte in marea familie a hatchback-urilor.
    prin cele 2 prize triungiulare fronale, care aduc a chinezism, geometria blocurilor optice exagerat de complicata, iar bordul parca destinat mai mult familiilor mai mici, focusul devine un fel de "concurent" al creed-ului...
    sa nu mai zic pastrarea triunghiului de plastic din fata oglinzii laterale

    ...nu stiu. la prima vedere, sunt cam dezamagit...
    voi ce ziceti?
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  2. #2
    Sport Legend Trim0b's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Romania
    Posts
    3,986
    Reputatie
    1
    nici mie nu imi place
    seamana cu pro'ceed(mai ales in spate)
    facelift-ul e mult mai frumos

  3. #3
    sport legend abc_tase's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    573
    Reputatie
    1
    Mie imi place cum arata masina. Poate ca farurile ar fi trebuit altfel desenate, dar masina mi se pare frumoasa si la exterior si la interior. E o masina adaptata la moda actuala in ceea ce priveste design-ul. Poate pentru fanii Ford intervine "nostalgia" modelului anterior care de multe ori pare a fi mai reusit decat noul model scos pe piata, indiferent ca e Ford sau alta marca. De exemplu Vectra C vs Vectra B la Opel sau Golf V vs Golf IV la VW, seria 3 E90 vs. E46 de la BMW etc.

  4. #4
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Un Fiesta oversized
    beleafer

  5. #5
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    Un Fiesta oversized
    nici un sculptor nu-l putea descrie mai bine
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  6. #6
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    are o "fata" mult mai agresiva,decat modelul anterior

  7. #7
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    ete ca a venit vremea, in maxim o luna ma dau cu parerea...
    am fost azi in proba cu dansa, este un pic mai JOS decat facelift-ul 2009 - habitaclu si, mai ales, ergonomia.
    a pierdut total toata aura pe care o avea mk1 si putin mk2...

    macar acum iau wagon-ul, deci nu are relevanta. relevant e doar bordul exagerat de complicat, negru si chinezesc...
    avataje: nu are. cel putin, nu am vazut.
    decat unghiuri inutile, prost proportionate.
    cutia a ramas la fel de lunga, scaunele la fel de proaste la sustinere laterala.
    de dinamica n-am ce spune, n-am depasit 60.
    ...si uite asa s-a mai dus dracului o serie destul de reusita.

    ps: imi este cumparata, nu sunt ******* sa dau eu banii pe ea



    pps: tot azi am "studiat" noul passat. ce dracu' ma? au murit toti designerii?
    Last edited by Ess; 4th October 2011 at 00:35.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  8. #8
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  9. #9
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    relevant e doar bordul exagerat de complicat, negru si chinezesc...
    avataje: nu are. cel putin, nu am vazut.
    decat unghiuri inutile, prost proportionate.
    Pai este "gandita" ca world car, adica sa fie vanduta si in AdN, si nu m-ar mira ca designul sa fie conceput in Detroit si nu in Anglia.
    beleafer

  10. #10
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    desi am avut in ultima vreme niste "derapaje" cu un seat si un golf 7, am decis sa revin la prima iubire...
    nu mai deschid topic nou, ca n-are nici un sens: ete a venit vremea pt noul facelift model 2015...pret: 20k euro tva inclus.
    azi am ridicat-o, am facut 150 km:
    - focus trend, wagon, culoare horror, cu optionale destul de multe. (titaniumul, desi a devenit mai accesibil, eu tot o consider o bula de aer fals, cu bani aruncati pe fereastra).
    - motor 1.5 ecoboost, 150 cp, 240 Nm, cutie manuala in 6 trepte.

    primele impresii "comparative" (dupa ce am posedat mk1 ghia, mk2 trend+, mk3 - cu ce am initiat acest topic): motor destul de turbat pt segmentul asta, cutie muuuult mai bine gandita (ratii care sunt in line cu cuplul), decat pe fosta masina, suspensii usor mai moi, deci subvirare mai mare, izolare fonica identica cu modelul anterior.
    ergonomia se vrea mult imbunatatita - se respecta la nivelul comezilor de volan si a consolei centrale (cateva butoane doar, vs 1 milion pe fosta masina).

    minusuri: panoul de climatronic destul de complicat (dar sper sa ma obisnuiesc cu noul layout destul de repede) cotiera scurta, oarecum inutila in pozitia corecta de drum lung, fara reglaj longitudinal si, mai ales, acest sync 2 ("televizor" de 8" tactil cu delay foarte mare).

    ca si concluzie generala: cel mai bun focus detinut a fost acel mk2 facelift - 2008, este topic separat undeva pe-aici. in afara de performantele motorului si capaiciatea portbagajului (deh...ala era hatchback, asta-i wagon), batea la absolut orice capitol masina proaspat achizitionata. sper sa ma tina 4 ani (ca si celelalte), pana ies din leasing.

    sunt absolut dezamagit de noul trend adus pe clasa c de toti fabricantii (exceptand mazda 3)...

    din nou, cea mai mare dezamagire este noul golf, etalonul acestui segment.
    nu vreau sa dezvolt sa nu sa supere cineva pe-aici.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  11. #11
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Bravo!
    Sa-l conduci fara 'sifonari'
    beleafer

  12. #12
    Ardelean Razvan T.'s Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Templul Ardealului
    Posts
    9,772
    Reputatie
    1
    Ess-ule sa stapanesti sanatos cazanul.
    Fara muzica viata ar fi o greseala.

  13. #13
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    desi am avut in ultima vreme niste "derapaje" cu un seat si un golf 7, am decis sa revin la prima iubire...
    nu mai deschid topic nou, ca n-are nici un sens: ete a venit vremea pt noul facelift model 2015...pret: 20k euro tva inclus.
    azi am ridicat-o, am facut 150 km:
    - focus trend, wagon, culoare horror, cu optionale destul de multe. (titaniumul, desi a devenit mai accesibil, eu tot o consider o bula de aer fals, cu bani aruncati pe fereastra).
    - motor 1.5 ecoboost, 150 cp, 240 Nm, cutie manuala in 6 trepte.

    primele impresii "comparative" (dupa ce am posedat mk1 ghia, mk2 trend+, mk3 - cu ce am initiat acest topic): motor destul de turbat pt segmentul asta, cutie muuuult mai bine gandita (ratii care sunt in line cu cuplul), decat pe fosta masina, suspensii usor mai moi, deci subvirare mai mare, izolare fonica identica cu modelul anterior.
    ergonomia se vrea mult imbunatatita - se respecta la nivelul comezilor de volan si a consolei centrale (cateva butoane doar, vs 1 milion pe fosta masina).

    minusuri: panoul de climatronic destul de complicat (dar sper sa ma obisnuiesc cu noul layout destul de repede) cotiera scurta, oarecum inutila in pozitia corecta de drum lung, fara reglaj longitudinal si, mai ales, acest sync 2 ("televizor" de 8" tactil cu delay foarte mare).

    ca si concluzie generala: cel mai bun focus detinut a fost acel mk2 facelift - 2008, este topic separat undeva pe-aici. in afara de performantele motorului si capaiciatea portbagajului (deh...ala era hatchback, asta-i wagon), batea la absolut orice capitol masina proaspat achizitionata. sper sa ma tina 4 ani (ca si celelalte), pana ies din leasing.

    sunt absolut dezamagit de noul trend adus pe clasa c de toti fabricantii (exceptand mazda 3)...

    din nou, cea mai mare dezamagire este noul golf, etalonul acestui segment.
    nu vreau sa dezvolt sa nu sa supere cineva pe-aici.
    S-o stapanesti sanatos!
    Dar as vrea si eu cateva lamuriri, ca nu sunt familiarizat cu termenii (poate la primul pentru ca sunt sofer de benzinar?).
    Nu pricep cum simti ratiile de la cutia de viteze si cum simti subvirarea.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  14. #14
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Vizavi de subvirare. Il trage in exterior, usor evident. Datorita suspensiei moi are ruliu mai mare. Simti imediat daca ai condus o masina cu suspensii mai rigide. Sa isi cumpere suspensii aftermarket .

    Ess, o intrebare. Cum e directia fata de mk2, e comparabila? Am condus acum niste ani vreo 2 zile parca, un FF2 venind de pe Fusion, nu imi venea sa o mai dau inapoi.

    Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

  15. #15
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    razvan, ice> mersi!
    freek> mersi de explicatii!
    directia fata de mk2 pot sa zic ca e la fel.

    ete-le aici - mk2-ul a ramas la nevasta-mea, astalalta la mine.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Ess; 5th May 2016 at 16:58.
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •