Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 22

Thread: Se alege praful de site?

  1. #1
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1

    Se alege praful de site?

    Vad ca aici de discuta despre multe,dar nu si despre
    faptul ca e posibil ca siteul sa dispara...

  2. #2
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Site-ul traieste in momentul de fata in primul rand prin forum. Stirile sunt actualizate mai rar. Eu cred ca aici s-a format deja o comunitate de suporteri care discuta si aceasta va dura atat timp cat Onlinesport va exista din punct de vedere fizic (tehnic) ca site.
    Faptul ca, din anumite motive, site-ul dispare din punct de vedere al informatiilor, trebuie sa ne dea tuturor de gandit. Exista oare vreo modalitate de a da o mana de ajutor?

  3. #3
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    de ex. 80% din stirile din prosport (rubricile internationale de fotbal si alte sporturi) sunt luate dupa datasport , 15% de pe calciomercato, iar restul................... inspiratie
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  4. #4
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Cum a spus tudose: site-ul supraviețuiește numai prin forum în rest nimic (adică prea rar actualizat)

  5. #5
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Pai daca Vadim nu mai are timp de site,in scurt timp
    si forumul se duce naibii...

  6. #6
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Stiu ca Vadim nu mai are timp de site. Doar ca forumul poate trai in continuare. Si intreb din nou: noi cu ce am putea ajuta?

  7. #7
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Mesajul asta nu are nici o legatura cu fotbalul si ar trebui mutat de aici!!!

  8. #8
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0

  9. #9
    THE VIKING Dorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Sweden
    Posts
    2,382
    Reputatie
    0
    E suficient ca exista forumul unde se poate afla in principiu totul .Oricum vad ca azi apar stiri noi si pe prima pagina . Dorin

  10. #10
    DJ MaPaX MaPaX's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Alba Iulia
    Posts
    1,251
    Reputatie
    1
    In sfasrit au bagat stiri mai dar numa 4 atatea bag io pe www.lazio.go.ro/stiri (si asta in fiecare zi)!
    [SIGPIC][/SIGPIC]

  11. #11
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Mai mult ca sigur ca forumul va ramane. Insa nu si siteul, cel putin nu in forma care l-a "consacrat". Adica meciuri in direct nu vor mai fi. Totul din cauza ca in Romania nimic nu merge, nici macar la nivel "virtual". Am lucrat cu agentii de publicitate, m-au pacalit, nu mi-au dat banii. Nu am cum sa fac siteul si nici sa platesc pe cineva sa il faca, din moment ce nu sunt bani. M-am gandit sa pun siteul cu plata, dar nu cred ca cineva ar da bani., chiar daca suma ar fi mica. Internetul este deocamdata liber, numai ziare mari precum Gazetta dello Sport sau El Pais isi pot permite sa fie cu plata. Solutii economice pentru a mentine siteul nu sunt, eu o sa il mentin cat pot, in afara meseriei mele, care din fericire s-a axat din ultimele doua saptamani pe jurnalismul sportiv, in presa scrisa, la cel mai inalt nivel care se poate in Romania.
    In fine, forumul intr-adevar merge bine si poate in viitor si siteul va reveni la un nivel inalt. Sau nu. Niciodata nu se stie ce poate aparea de dupa colt. Poate fi "doamna cu coasa" sau un fluture. :pofticios:

  12. #12
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Vadim, vad ca in ultimele zile ai pus mai multe stiri. Pentru ca tot lucrezi in jurnalism, la cel mai inalt nivel, cred ca ai putea sa inserezi destule stiri. Site-ul poate trai foarte bine din forum si din aceste stiri.

  13. #13
    Poli Fanatik ViolaBoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    deacord cu vadim
    in romania nimic nu merge. nu este nici un site unde un suporter sa poata vedea stiri din sport live, sau rezultate. ce a fost la onlinesport a fost cred unic. chiar daca mai sunt siteuri care ofera aceste servici onlinesport a fost cel mai bun. aveam o presimtire ca nu va rezista mult. daca nici siteul oficial al federatiei romane de fotbal nu e updated numai odata la 3-4 luni sau cand li se scoala la webmasteri. desigunul ce il are siteul ii de 25 bani sau nimic. ma opresc aici

    nu mai stiu ce sa scriu

  14. #14
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Vadime, zi-ne daca te putem ajuta cu ceva. E mare pacat ca Onlinesport sa dispara.

  15. #15
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    pacat. chestia cu bannere nu mai functioneaza de vreo 2-3 ani. si altfel n-ai cum finanta un site daca nu vinzi nimic prin el. conexiunea buna costa si ea bani, si daca n-ai un pret avantajos per gigabyte transfer...
    unde mai pui ca maintenance-ul e un full-time job, si daca nu esti platit...

    chestia cu sumele mici e si ea o problema. nu exista solutii functionale de micropayment.

  16. #16
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    GoPens, nu stiu la ce te referi cand spui de "solutii de micropaymanet".
    Daca te referi la partea tehnologica, nu este dificil, eu pot pune intr-o saptamana ca siteul sa fie accesibil numai pe bani. Sa zicem ca pun 10 euro pe an pentru Romaina si 20 de euro pe an pentru cei din strainatate, pentru a putea mentine transmisiile live si a avea abonamente la agentii si a plati si corespondenti. Insa, nu ar da nimeni, chiar daca suma e mica.

  17. #17
    Zamboni Driver GoPens's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    On the Rhine
    Posts
    1,468
    Reputatie
    1
    ma refer la partea de acceptanta. credit card e o solutie, dar pt. sume mici nu prea se merita.

    pt. visa iti trebuie la ei un merchant account. inseamna ca trebuie sa le platesti 5% din turnover (amazon are conditii mai avantajoase, dar pentru merchantii micuti se aplica cam 5% ). apoi, depinde la ce institut financiar ai CC, platesti 1-3% taxa de folosire a cardului in afara zonei € (probabil ca la americani nu se aplica). taxa din urma n-ar fi chiar asa o problema, ca o suporta cumparatorul. dar sa dai 5% ca merchant din turnover (nu cistig) numai ca sa poti folosi visa ca metoda de payment... stufos.stufos.

    plus, la partea tehnologica, iti trebuie un payment gateway cu un certificat al tau cu care te autentifici la gatewayul visa (dar presupun ca nu-ti spun nimic nou). pt visa costa in jur de 180$ (daca tin minte bine).

    ar mai fi posibilitati ca si mobile payment dar implementarea tehnica costa si ea bani si la flexibilitatea bancilor din RO ...

  18. #18
    senior
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Pitesti
    Posts
    237
    Reputatie
    1
    Pana la urma vad ca au aparut destule materiale,plus o reclama de la Orange!

  19. #19
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1

    Imi pare rau !

    Greutati are fiecare ! Dar, pacat de acest SITE !

    Stiu, v-am (ONLINESPORT) criticat de cite ori s-a...oferit prilejul . Dar v-am ramas fidel !

    Pe mine ma interesau mai mult rezultatele LIVE din RO ! Cum acestea s-ar putea gasi (dupa cite stiu) si pe alt SITE, cred ca daca ai pune o..."taxa de intrare" ai ramine...singur !
    Acest tip de FORUM se poate NASTE si pe alte SITE-uri !
    Pacat insa de acesta deoarece AICI am intilnit INTR-ADEVAR oameni pasionati de sport si...FAIR ! Mi se pare cel mai civilizat SITE pe care am "calcat" !

    Nu-mi ramine decit sa-ti urez MULT NOROC, SUCCES in activitatea ta VADIM !
    Poate ne spui unde scri ca sa venim sa te...CRITICAM !

  20. #20
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ricky, acest forum o sa ramana. Sper ca si siteul.

  21. #21
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Ar fi pacat ca site-ul sa dispara mai ales pentru noi cei din strainatare. Sunt puntine site-uri care au informatii live de la meciurile din divizia A plus comentarii de la meciuri, plus tot felul de alte chestii care pe alte site-uri nu exista.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •