View Poll Results: Care sistem competitional credeti ca e mai bun pentru Romania?

Voters
95. You may not vote on this poll
  • 12 echipe si playoff

    28 29.47%
  • 14 echipe si playoff

    22 23.16%
  • 16 echipe in sistem campionat

    21 22.11%
  • 18 echipe in sistem campionat

    24 25.26%
Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 179

Thread: 12-14-16 sau 18?

  1. #43
    Anti-frustrati superchumbo's Avatar
    Join Date
    Aug 2005
    Location
    255.255.255.0
    Posts
    1,355
    Reputatie
    1
    Distributia valorii e alta fata de acum 20 ani cand doar 2 echipe se bateau la titlu. n-are nici un rost sistemul playoff, atat timp cat mai nou minim 4-5 echipe se bat la titlu in fiecare an. Daca vreti experienta, dovediti-o in cupele europene. Dar idiotii de patroni de la nou plateau salarii de 2-300 de mii fara macar ca echipele sa ajunga in primavara europeana. Asa se recompenseaza la noi performanta
    Omnia ad opinionen suspensa sunt

  2. #44
    On a river Charon's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Posts
    4,756
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by red-bull View Post
    18 echipe.Romania are destul de multa po****tie si destule orase maricele care sa poata sustine decent aceste echipe...problema e ca banii care sunt directionati spre echipe ajung in buzunarele altora.Putem sa facem campionat si cu 8 echipe ca tot nu o sa fie bani de performanta...dar o sa inmulteasca vilele....
    ba sa fiu al dracului tocmai orasele mari nu prea mai au echipe,de unde atata sustinere?
    Constanta,Iasi,Arad,Bacau,Suceava,Sibiu,Oradea,Bai a Mare,Braila,Valcea sunt pe nicaieri,sa nu mai spun ca Brasovul,Ploiestiul si chiar Craiova gafaie din greu!
    dar na,noi suntem rupti in cur si visam la Bundesliga!
    [B]Lungește Doamne boala, până se va coace poama![/B]

  3. #45
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Charon View Post
    ba sa fiu al dracului tocmai orasele mari nu prea mai au echipe,de unde atata sustinere?
    Constanta,Iasi,Arad,Bacau,Suceava,Sibiu,Oradea,Bai a Mare,Braila,Valcea sunt pe nicaieri,sa nu mai spun ca Brasovul,Ploiestiul si chiar Craiova gafaie din greu!
    dar na,noi suntem rupti in cur si visam la Bundesliga!
    Fratele meu...nu toate orasele mari trebuie sa aiba echipe care sa se bata la titlu.Ca nu o sa vezi nicaieri o lupta la titlu in 10-12....Brasovul si Craiova au echipe in Liga I, Restul au echipe in Liga II.
    Se bat la titlu aia din Timisoara, Cluj, Bucuresti, Vaslui...Au echipe bune orase gen Galati, Craiova..Si mai sunt echipe care produc surprize...Urziceni,Bistrita, Ploiesti, Medias, chiar si Branestiul poate face rezultate bune...
    Asa rupti in cur cum suntem noi, uite ca avem echipe in cupele europene, facem transferuri cat de cat maricele...
    Nu se compara nimeni cu Bundesliga dar sa nu uitam xca din cand ii cand mai reusim si noi rezultate mari....
    Elvetieni au Play-off pentru ca la ei campionatul se joaca an de an in doi.sa nu mai zic de Scotia, Olanda (de 2-3 editii au mai aparut si la ei altii).
    Iar Austria si Danemarca, la nivel de club inca sunt sub noi...si nici nu au sistem play-off.
    Doar tarile cu o po****tie redusa si o suprafata mica au campionate cu 10-12 echipe, pentru simplul fapt ca nu sunt destule orase care sa concureze...

  4. #46
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Nu-i vorba de orase Red-Bull, ci de jucatori legitimati...
    Am zis!

  5. #47
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Nu-i vorba de orase Red-Bull, ci de jucatori legitimati...
    adica?

  6. #48
    thatshowIroll illazio's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    1,602
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Nu-i vorba de orase Red-Bull, ci de jucatori legitimati...
    Normal ca tarile cu po****tie redusa si putine orase au si jucatori legitimati putini .

  7. #49
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by red-bull View Post
    adica?
    Adica... tarile care au campionate cu cate 18 sau 20 de echipe au mult mai multi jucatori legitimati decat avem noi. Astfel se explica atatea echipe in prima liga. Noi ne-am compara la capitolul asta cu tarile cu campionate de cate 16 echipe. Eventual.
    Am zis!

  8. #50
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Adica... tarile care au campionate cu cate 18 sau 20 de echipe au mult mai multi jucatori legitimati decat avem noi. Astfel se explica atatea echipe in prima liga. Noi ne-am compara la capitolul asta cu tarile cu campionate de cate 16 echipe. Eventual.
    Pai si ce?Nu vezi ca noi importam portugheji si alte natii?Sunt jucatori destui si pentru 18 echipe....nu e asta beleaua...

  9. #51
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    China are puțin peste 800.000 de jucători legitimați, India are puțin sub 400.000, România puțin peste 100.000 (date luate de pe site-ul FIFA). Chinezilor și indienilor nu le deloc rușine să aibă 16, respectiv 14 echipe în campionatele respective. Olanda are peste 1,1 milioane, și 18 echipe în EreDivisie. Ceea ce vreau să zic este că nu există vreo relație, nici de directă proporționalitate nici de inversă proporționalitate, între numărul de jucători legitimați, numărul de echipe din prima liga și valoarea campionatului. Părerea mea. Ca atare, putem foarte bine să avem 12 echipe cu playoff, dacă asta ni-i valoarea ...

  10. #52
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Elgorriaga View Post
    China are puțin peste 800.000 de jucători legitimați, India are puțin sub 400.000, România puțin peste 100.000 (date luate de pe site-ul FIFA). Chinezilor și indienilor nu le deloc rușine să aibă 16, respectiv 14 echipe în campionatele respective. Olanda are peste 1,1 milioane, și 18 echipe în EreDivisie. Ceea ce vreau să zic este că nu există vreo relație, nici de directă proporționalitate nici de inversă proporționalitate, între numărul de jucători legitimați, numărul de echipe din prima liga și valoarea campionatului. Părerea mea. Ca atare, putem foarte bine să avem 12 echipe cu playoff, dacă asta ni-i valoarea ...
    Bune exemple ai gasit.India si China...superputeri ale fotbalui.Pai India are si un stadion de 120.000 de locuri....dar echipele care joaca acolo sunt de nivelul Viitorului Chirnogi.Indienii respira cricket nu fotbal.Ei inca joaca fotbalul cu nadragi lungi pe ei.

  11. #53
    Pinguin radical BBB's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Posts
    3,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by red-bull View Post
    Bune exemple ai gasit.India si China...superputeri ale fotbalui.Pai India are si un stadion de 120.000 de locuri....dar echipele care joaca acolo sunt de nivelul Viitorului Chirnogi.Indienii respira cricket nu fotbal.Ei inca joaca fotbalul cu nadragi lungi pe ei.
    Foarte bine punctat. Asa relevant e cate echipe are India si China in prima liga de fotbal, cat e numarul de echipe de cricket ce le avem noi

  12. #54
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    Mai citiți o dată fraza bolduită din postarea mea abterioară. Am ales special aceste 2 superputeri ca să demonstrez exact ce scrie acolo. Dacă voi o scoateți din context, e treaba vosatră.

    Rămîne ideea că în România nu există nici un motiv pentru care n-am avea o primă ligă de 12 echipe și un playoff final.

  13. #55
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,108
    Reputatie
    1
    Sistemul scotian e cel mai bun, 12 echipe.

  14. #56
    Arguendo... philos's Avatar
    Join Date
    May 2005
    Posts
    2,488
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Elgorriaga View Post
    China are puțin peste 800.000 de jucători legitimați, India are puțin sub 400.000, România puțin peste 100.000 (date luate de pe site-ul FIFA). Chinezilor și indienilor nu le deloc rușine să aibă 16, respectiv 14 echipe în campionatele respective. Olanda are peste 1,1 milioane, și 18 echipe în EreDivisie. Ceea ce vreau să zic este că nu există vreo relație, nici de directă proporționalitate nici de inversă proporționalitate, între numărul de jucători legitimați, numărul de echipe din prima liga și valoarea campionatului. Părerea mea. Ca atare, putem foarte bine să avem 12 echipe cu playoff, dacă asta ni-i valoarea ...
    exista bre... numa' ca nu in china si india... mai sunt 2 aspecte, pe langa nr fotbalistilor legitimati...banii investiti...si importanta acordata fotbalului...

  15. #57
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    cel mai bine ar fi 12 echipe cu playoff.
    astfel cred ca numarul meciurilor 'intre prieteni' ar scadea ( de fapt sunt sigur ) si echipele vor trebui sa fie in forma din prima etapa pana la ultimul meci din playoff. in plus, echipele ar primi mai multi bani din drepturile de televizare.

  16. #58
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Cu 16 echipe eu zic ca ar fi perfect, si la fel trebuie sa fie si liga 2 si liga 3 Uitati-va de exemplu ce manarii se fac de echipele care retrogradeaza in esaloanele inferioare si care n-au indeplinit baremul, pentru a nu fi sanctionate sezonul urmator: fuziuni si absorbtii si schimbari de denumiri! Mizeria din fotbalul romanesc e aceeasi de ani de zile, doar palaria s-a schimbat! Colac peste pupaza de anul asta s-a redus si baremul echipelor care vor retrograda, de la 25 la 20p.! Ce folos ca nu mai avem blaturi en-gross ca acum cativa ani, daca tot se permit manariile si fuziunile, iar unor echipe care si-au castigat pe drept promovarea nu li se permite sa promoveze (vezi Sportul acum cativa ani sau Delta Tulcea)? Pai si eu daca as fi patronul unor asemenea echipe si imi pune cineva bete-n roate pe nedrept, m-as gandi de ce dracu' sa mai investesc in fotbal daca oricum iese cum vor barosanii?
    La noi de cativa ani incoace n-a fost sezon fara scandaluri, fara retrageri de echipe inca din tur, fara depunctari si repunctari pe ultima suta (vezi Timisoara anul trecut), fara balacareli s.a. Ei bine, astfel de chestii nu se intampla in Italia sau Spania, fie ele cat de slabe echipele din Segunda Division sau liga 3 nici una nu se retrage! Aia cum pot sa termine campionatul fara sa se retraga iar la noi nu se poate? De ce sa mai existe 6 serii de C si 2 de B? Doar pentru ca vrea un nenorocit de la Cuca Macaii sa spele bani cateva etape iar apoi lasa echipa cu curu-n balta?
    Cred ca fotbalul de dinainte de '89 si imediat dupa, cu toate bubele lui era mult mai curat si mai demn decat asta din ziua de azi! Atunci nu vedeai mititei sa-si ia jucariile si sa plece pe alt stadion ca asa vor muschii lui sau umflati de Bragadiru care sa comenteze la orice decizie a arbitrului ca-si ia jucariile si pleaca de la echipa cand are el chef etc. Atunci se juca pe teren, fara sa-ti falafaie toti patronii banetul pe sub nas la tv, fiecare isi vedea de treaba lui, fara scandaluri.
    Acum de ce nu se poate? Nu cumva fiindca ni s-a urcat democratia la cap si presa ii baga prea mult in seama pe mitici?

  17. #59
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Si ce legatura au manariile si scandalurile cu numarul echipelor?Manarii si scandaluri vor fii mereu atata timp cat la carma echipelor sunt patroni care vor doar imbogatire rapida si spalare de bani.

  18. #60
    Doctor Honoris J.Bond's Avatar
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,918
    Reputatie
    1
    Cu 16 echipe e mai bine.
    Dar mafiotii de la FRF&LPF nu vor fi de acord pentru ca ar insemna si voturi mai putine, mai ales de la ligile inferioare.

  19. #61
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Maxim 12 echipe. Mai multe nu avem de unde (echipe cat de cat competitive), mai ales financiar. Evident cu playoff.
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  20. #62
    Hear me roar! Elgorriaga's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    2,207
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by philos View Post
    exista bre... numa' ca nu in china si india... mai sunt 2 aspecte, pe langa nr fotbalistilor legitimati...banii investiti...si importanta acordata fotbalului...
    Păi zi care e relația respectivă (de directă sau inversă proporționalitate), între care pereche de parametri, și io îți voi demonstra contrariul, băi! (Dacă tu mi te adresezi cu "bre", o să-mi dai voie să-ți zic "băi" ... dacă insiști în direcția aceasta, crede-mă că o să insist și eu ...).

  21. #63
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Elgorriaga View Post
    Păi zi care e relația respectivă (de directă sau inversă proporționalitate), între care pereche de parametri, și io îți voi demonstra contrariul, băi! (Dacă tu mi te adresezi cu "bre", o să-mi dai voie să-ți zic "băi" ... dacă insiști în direcția aceasta, crede-mă că o să insist și eu ...).
    Despre India nu au rost comentariile.Aia nu au fotbal, au bambilici si joaca in itari meciurile.
    China a incxeput sa bage ceva bani in fotbal dar sunt tot jos.Iar interesul pentru fotbal e foarte redus si el.Ei au alte sporturi mult mai atractive.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •