View Poll Results: And the winner is...

Voters
63. You may not vote on this poll
  • Rafael Nadal

    18 28.57%
  • Roger Federer

    29 46.03%
  • Novak Djokovic

    6 9.52%
  • Andy Murray

    3 4.76%
  • Robin Soderling

    0 0%
  • Nikolay Davydenko

    1 1.59%
  • Tomas Berdych

    2 3.17%
  • Fernando Verdasco

    0 0%
  • Juan Martin Del Potro

    1 1.59%
  • David Ferrer

    0 0%
  • Marin Cilic

    0 0%
  • Andy Roddick

    2 3.17%
  • Mikhail Youzhny

    0 0%
  • Jurgen Melzer

    0 0%
  • Nicolas Almagro

    0 0%
  • Ivan Ljubicic

    0 0%
  • Altcineva...

    1 1.59%
Page 77 of 77 FirstFirst ... 2767757677
Results 1,597 to 1,612 of 1612

Thread: US Open 2010 - ATP

  1. #1597
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    In opinia mea, calitatile fizice nu sunt suficiente pentru a castiga noua turnee de Grand Slam, pe trei suprafete diferite.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  2. #1598
    craiovean dextercioby's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Vika, Ana, Simona, Genie
    Posts
    5,405
    Reputatie
    1
    Nadal e tatal lor. E jupinul si stapinul...

    Daca se ambitioneaza, poate cistiga orice turneu.
    Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.

  3. #1599
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by luma View Post
    In opinia mea, calitatile fizice nu sunt suficiente pentru a castiga noua turnee de Grand Slam, pe trei suprafete diferite.
    Apropo de suprafete diferite, Nadal este singurul jucator din lume care a reusit sa castige intr-un singur an, trei turnee de Mare Slem, pe trei suprafete diferite. Nimeni n-a mai reusit asta pana acum.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  4. #1600
    Sportcrazy michai's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    3,034
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    Nadal are 2 atuuri mari si late!Fizicul si psihicul!Amandoua l-au ajutat enorm pana acum si datorita lor este in pozitia in care e acum.Din pacate,jucatorii cu adevarat inzestrati de Dumnezeu cu talent pentru tenis nu pot face fata intr-o confruntare cu Nadal din cauza evidentei inferioritati fizice si a capacitatii de efort mult mai mica.Adevarul e ca nu poti sa le ai pe toate si chiar daca nu esti un geniu dar ai niste calitati fizice pe care ti le imbunatatesti prin diferite metode si ajungi sa le valorifici pe deplin ajungi sa domini un anumit sport...
    tu te auzi un pic?
    Se vede ca postezi pe aici ca sa enervezi lumea,ca nu te-am vazut pe aici pana la turneul asta
    Cred ca Luma a zis foarte bine:Nu iti ajung calitatile fizice pt acastiga 9GS-uri pe 3 suprafete diferite.Si nici daca adaugi un pshihic de otel.Iti mai trebuie si altceva,hai sa fim seriosi....Si hai sa nu mai cadem de tot in penibil.Incearca sa-ti pastrezi frustarile evidente pt tine
    Last edited by michai; 14th September 2010 at 19:36.
    [SIZE="4"][COLOR="RoyalBlue"]Rafa Nadal[/COLOR][/SIZE]

    [B]Intodeauna citesc intai pagina sportiva. Pagina sportiva arata realizarile oamenilor, in schimb prima pagina nu arata decat esecurile oamenilor.[/B] ~Earl Warren

  5. #1601
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by michai View Post
    tu te auzi un pic?
    Se vede ca postezi pe aici ca sa enervezi lumea,ca nu te-am vazut pe aici pana la turneul asta
    Cred ca Luma a zis foarte bine:Nu iti ajung calitatile fizice pt acastiga 9GS-uri pe 3 suprafete diferite.Si nici daca adaugi un pshihic de otel.Iti mai trebuie si altceva,hai sa fim seriosi....Si hai sa nu mai cadem de tot in penibil.Incearca sa-ti pastrezi frustarile evidente pt tine
    Chiar ca e enervant.
    Cum naiba sa castigi in acelasi an 3 GS-uri pe 3 suprafete diferite doar cu psihicul si conditia fizica.

  6. #1602
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yonutz96 View Post
    Chiar ca e enervant.
    Cum naiba sa castigi in acelasi an 3 GS-uri pe 3 suprafete diferite doar cu psihicul si conditia fizica.
    Exact. Dacă ar ajunge ăstea două, ar fi plin ATP-ul de șahiști care trag de fiare .

  7. #1603
    incepator
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3
    Reputatie
    1
    desi sunt mare fan nole asa kum [probabil ati observat dupa doar doua commuri lasate si voi fi indiferent de ce se va intampla si orikate meciuri ar pierde la rafa si roger pe care chiar simt k ii urask un pik desi n ai kum sa urasti doi dintr e cei mai fabulosi tenismeni din toate timpurile asta din pricina k vad lukrurile din prisma unui fan inrait nole,dar ce voiam sa zik,as kum sesizati si voi rafa are un pik din toate peste toti ambitie,talent ,fizic,pshic este regele tenisului actual indiscutabil asa cum au fost agassi,sampras sau roger,in ceacel priveste pe nole asa kum am spus mi as dori sa mai castige makar un GS sa aiva sansa sa ajunga nr 1 ,pt ca il consider peste jucatori gen juan carlos ferrero ,carlos moya chiarsi patrick rafter dublul campion de la wimbledon, il vad undeva in jurul lui hewitt sau chiar sa l depaseasaca daka reuseste sa se mentina mai mult timp akolo sus dar mie sincer imi placea mai mult perioada di nainte erei federer can nr unul nu rezista mult ca lider exmplu kafelnikov,agassi,rafter,moya,sau un pik mai aproape hewitt,ferreo,moya,roddick sau safin considercadaka mai castiga un GS altul decat AP ex us open unde consider in continuare ca are cele mai mari sanse in ani urmatori si ajunge nr 1 se poate considera un jucator partial implinit si complet (NOLE)

  8. #1604
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by michai View Post
    tu te auzi un pic?
    Se vede ca postezi pe aici ca sa enervezi lumea,ca nu te-am vazut pe aici pana la turneul asta
    Cred ca Luma a zis foarte bine:Nu iti ajung calitatile fizice pt acastiga 9GS-uri pe 3 suprafete diferite.Si nici daca adaugi un pshihic de otel.Iti mai trebuie si altceva,hai sa fim seriosi....Si hai sa nu mai cadem de tot in penibil.Incearca sa-ti pastrezi frustarile evidente pt tine
    Inainte sa te apuci sa postezi prostii mai bine gandesti.Am cu vreo 2 ani mai mult pe siteul asta decat ai tu asa ca nu trebuie sa-ti cer tie voie ca sa postez o opinie.Eu zic ca niste capabilitati fizice extrem de dezvoltate plus un mental extraordinar iti sunt mai mult decat indeajuns,asa cum ne dovedeste Nadal.Ani ce vor urma ne vor dovedii cum stau lucrurile si cine are dreptate...
    Si pentru toti aia care fac pe prostii,conditie fizica in tenis nu inseamna tras de fiare ci antrenamente specifice anduranta,substante speciale pentru marirea capacitatii de efort si alte metode care sa-ti ofere un avantaj fizic intr-un meci de tenis.
    Last edited by Sifodias; 14th September 2010 at 21:43.
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

  9. #1605
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Oi fi tu din 2007 pe forum dar ai postat foarte rar. Pe "Tennis" ai inceput sa postezi acum cateva zile.:| Cica Nadal a castigat 3 GS-uri pe 3 suprafete diferite doar cu psihicul si conditia fizica.

  10. #1606
    Nole FTW! JoeDirt's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Slatina
    Posts
    1,953
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Andreea View Post
    JoeDirt, nu stiu la cine te referi cand zici 'toata lumea', eu personal il consider pe Djokovic un mare talent si cred ca are multe de spus in tenis, din pacate este inconstant.
    Ma refer la semifinala cu Federer cand cred ca doar eu si Ego (cei mai mari sustinatori ai lui de pe formul asta ) il vedeam in finala. Si nu numai. Are multe de spus .
    [SIZE="1"][B][Center][B]Real Madrid[/B] - [COLOR="Red"][B]Dinamo București[/B][/COLOR] - [COLOR="Blue"][B]Chelsea Londra[/B][/COLOR] - [COLOR="Green"]Sporting Lisabona[/COLOR] [/B][/SIZE][/center]

    [center][COLOR="Blue"][b]ALRO SLATINA[/b][/COLOR]- [b][COLOR="Blue"]NOVAK DJOKOVIC[/COLOR] [/b][/center]
    [center]
    [SIZE="1"][B]Federer, Hănescu, Gulbis, De Bakker, Almagro, Murray, Davydenko, Baghdatis, Isner, Fish, Querrey, Wawrinka, Gasquet, Troicki, Volandri
    [/B][/SIZE][/center]

  11. #1607
    Nole FTW! JoeDirt's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Slatina
    Posts
    1,953
    Reputatie
    1
    Ca va convine sau nu 2010 e anul Nadal clar si trebuie sa o recunoastem cu totii: e imbatabil in momentul asta. Stati insa calmi, si in prima parte a lui 2008 a fost imbatabil... pana la Madrid . Multi deja il vad castigand mai multe GS-uri decat Federer. Eu zic sa nu exageram. Nu stiti cand poate sa ajunga iar pe locul 4, intrecut de Murray si Djokovic. Poate anul viitor, poate peste 2 ani, poate doar la finalul carierei, cert e ca e foarte greu sa il ajunga pe elvetian din urma. Pana atunci sa ne bucuram de tenisul lui si nu uitati ca nu sunteti pe sectiunea "Liga 1". Nu vreau "Hingheri" si "Bumbesti" pe sectiunea de tenis, va spun sincer. Imi ajung ceilalti dincolo...
    [SIZE="1"][B][Center][B]Real Madrid[/B] - [COLOR="Red"][B]Dinamo București[/B][/COLOR] - [COLOR="Blue"][B]Chelsea Londra[/B][/COLOR] - [COLOR="Green"]Sporting Lisabona[/COLOR] [/B][/SIZE][/center]

    [center][COLOR="Blue"][b]ALRO SLATINA[/b][/COLOR]- [b][COLOR="Blue"]NOVAK DJOKOVIC[/COLOR] [/b][/center]
    [center]
    [SIZE="1"][B]Federer, Hănescu, Gulbis, De Bakker, Almagro, Murray, Davydenko, Baghdatis, Isner, Fish, Querrey, Wawrinka, Gasquet, Troicki, Volandri
    [/B][/SIZE][/center]

  12. #1608
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yonutz96 View Post
    Oi fi tu din 2007 pe forum dar ai postat foarte rar. Pe "Tennis" ai inceput sa postezi acum cateva zile.:| Cica Nadal a castigat 3 GS-uri pe 3 suprafete diferite doar cu psihicul si conditia fizica.
    Esti in eroare!Pe tenis postez de foarte mult timp,daca nu mi-ai vazut posturile nu inseamna ca ele nu exista...Macar un pic asa,verificati unele chestii inainte sa le postulati ca si adevaruri.La anii tai e greu sa intelegi anumite chestii...Nu am inventat eu anumite lucruri,sunt niste chestii pe care altii le-au spus inaintea mea.Tocmai faptul ca a castigat pe 3 suprafete diferite asa lejer,trebuie sa dea de gandit...
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

  13. #1609
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Lejer?
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  14. #1610

  15. #1611
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Sunt multe fapte care demonstreaza lipsa completa de talent a lui Nadal si modul in care a urzupat locul 1 ATP de fapt:
    - Joaca cu stanga desi e dreptaci (oricine ar putea face asta)
    - A beneficiat de cele mai bune conditii de joc si tehnologii posibile (terenuri, mingi si rachete proaste)
    - Este indrumat de cel mai faimos antrenor din toate timpurile, Toni Nadal, care a scos campioni pe banda rulanta (fost jucator de ping-pong) - refuzand banii si conditiile federatiei spaniole de tenis (cunoscuta pentru rebuturi ca Costa, Corretja, Moya, Ferrero si jumate din top 100 actual). Faptul ca nu a pierdut timpul la academii gen Bolettieri sa invete de la amatori gen Sampras, Agassi l-a ajutat mult. A invatat toate secretele tenisului de la adevaratul expert Toni, nu a avut nevoie de nicio farama de talent.
    - Forma lui fizica se datoreaza colaborarii cu si mai celebrul Rafel Maymo
    - Pesemne numai colaborarea cu Fuentes explica de ce se adapteaza cel mai bine in conditii atipice, cand nimic din ce ai invatat nu functioneaza (vant, intuneric). Cei talentati dar nedopati se isterizeaza cand nu stiu daca se joaca cu sau fara acoperis (Federer la Wimbledon)
    - Antrenamentul si experienta in duelurile cu jucatorii de top 10 l-au ajutat sa il bata la 17 ani pe nr. 1 mondial Federer
    - Probabil tot Fuentes il ajuta cu un tratament genetic care ii permite sa isi schimbe o lovitura (de exemplu serviciul) in 2 zile
    - Se stie ca antrenamentele fizice epuizante (si dopajul) iti permit sa te adaptezi practic instant de la zgura la iarba... un lucru pe care de altfel doar cei lipsiti de talent pot sa il faca (Laver, Borg, Federer)
    - Motivatia principala a lui Nadal sunt banii (uraste tenisul, ca orice tip fara talent la asa ceva) - face tot ceea ce face ca sa poata trai in luxul si decadenta de care da dovada (sta in casa parinteasca, e combinat cu vecina si isi cara singur bagajele).

    Initial credeam ca Rafa e probabil unul din cei mai talentati jucatori de tenis care au existat vreodata.
    Insa dupa ce mi s-au deschis ochii pe acest forum ma gandesc sa bag si eu dopaj 2 ani, antrenament fizic intens intre timp si dupa aia ma apuc de tenis... stie cineva cum pot sa dau de Fuentes?

  16. #1612
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Pai intreaba-i pe Nadal,Contador,Valverde,Basso,Ulrich.Pantani,din pacate,nu-ti mai poate oferii informatii,a murit din cauza atatului "talent" pe care-l avea...in vene.
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •