View Poll Results: Cine castiga C.M.?

Voters
43. You may not vote on this poll
  • Serbia

    7 16.28%
  • Argentina

    1 2.33%
  • USA

    19 44.19%
  • Grecia

    2 4.65%
  • Turcia

    3 6.98%
  • Rusia

    1 2.33%
  • Spania

    10 23.26%
  • Alta echipa

    0 0%
Page 5 of 9 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 85 to 105 of 174

Thread: Campionatul Mondial de Baschet 2010 - Turcia

  1. #85
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    Si Turcia preia conducerea.

    Lover, uite ca nu au rezistat prea mult. Acum am vazut cat e scorul.
    Last edited by Datenshi; 1st September 2010 at 23:42.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  2. #86
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by za_horse View Post
    Mda, au ajuns nemtii la +8. Si totusi imi place cum se apara angolezii la interceptie.

    L.E. Overtimeeeee!!!!
    P.S. Am devenit fan Olimpio Cipriano

    L.L.E. Angola by 4!!!!! Super simpatica echipa angoleza. Inca nu-mi imaginez cum au reusit nemtii sa-i bata pe sarbi...
    un singur meci ar putea fi considerat un accident(mai ales in grupe)...
    ce mi-e foarte greu sa inteleg...e cum au jucat atat de bine si cu serbia si argentina(au fost aproape sa ii bata si pe ei)....si au fost invins de angola(serbia i-a batut la 50 de puncte)...si au fost macelariti de australia.

    e adevarat ca la sport nu se aplica regula de 3 simpla....dar....diferentele de valoare sunt mult prea mari. in nba(sau euroliga) e posibil sa bati iei bataie de la cineva la 40 de puncte si a2-a zi sa ii bati pe lakers/barcelona.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  3. #87
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,783
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Datenshi View Post
    uite ca nu au rezistat prea mult. Acum am vazut cat e scorul.
    Oricum au avut rezultate peste asteptari si peste valoarea lor, cred eu.
    Au cazut pe locul 3 in grupa se pare ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #88
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    lucrurile sunt clare in mare parte:

    grupa A:
    1,2 serbia argentina. au meci direct maine...care bate ia primu loc
    3,4 australia angola la fel.

    germania OUT

    grupa B
    1. usa
    2. slovenia
    3,4 brazilia croatia...meci direct

    celelalte out

    grupa C
    1. turcia()
    2,3 grecia rusia....meci direct
    4 puerto rico cel mai probabil(trebuie doar sa bata CIV)

    grupa D
    1. lituania
    2. franta
    3,4 spania noua zeelanda
    ca sa treaca NZl de spania...trebuie sa ii bata pe francezi iar spania sa ia bataie de la canada. la cum a fost grupa asta...tot ce e posibil

    maine o sa fie o zi infernala....
    4 meciuri directe...in care echipele se bat pe o anumita pozitie.....

    serbia argentina si grecia rusia...sunt cele mai interesante....dar din pacate sunt cam la aceeasi ora.... au pus si astia meciurile ca dracu...

    si croatia brazilia e destul de interesant. bine ca nu e si asta la aceeasi ora
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  5. #89
    Echidistant Jason Kidd's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    447
    Reputatie
    1
    Germania si China - out!
    Nemtii au fluctuat chiar si cu Nowitzki. Chinezii, cit de mult le place lor baschetul, pleaca acasa cu coada intre picioare. Tot nu pot intelege cum nu se pot gasi 12 jucatori decenti intr-o tara cu 1.3 miliarde de oameni. Citeam undeva ca meciurile din CBA sint urmarite la TV de 600 mil de oameni.

  6. #90
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    francezii au fost PRAF cu lituania. au jucat absolut haotic. daca nu erau asa atletici nu marcau nici 15 p. au avut 13-15 p avans si le-au pierdut pt ca nu au fost in stare sa marcheze cred ca vreo 10 min. DEZASTRU in ofensiva. nici un pic de organizare, alergau ca naucii pe teren aiurea, incercau pe rind sa patrunda, nu reuseau si pina la urma forta fernando de colo sau altul o aruncare de 3p pe care, evident, o rata. am vazut mai multa organizare pe playground decit la francezi. JALNIC. pacat de cit de atletici sunt .... cu un antrenor si/sau un PG ca lumea ar putea ajunge departe.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  7. #91

  8. #92
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    interesant inceput de meci la Argentina - Serbia

  9. #93
    junior HouRock's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    4 puerto rico cel mai probabil(trebuie doar sa bata CIV)
    uite ca au castigat ivorienii

    sunt nedumerit...cum e departajarea la egalitate?rezultatul direct sau cosaveraj?

    pt ca vor fi foarte probabil 3 echipe cu 1-4(daca turcia invinge china)

  10. #94
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Ba baieti, nu va indurati de mine sa-mi traduceti chestiile alea din americana ?
    gen hand check, flipper sau cum era etc.
    mersi tare mult !
    Schumi? the only one!

  11. #95
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele View Post
    Ba baieti, nu va indurati de mine sa-mi traduceti chestiile alea din americana ?
    gen hand check, flipper sau cum era etc.
    mersi tare mult !
    pasul 1: http://lmgtfy.com/?q=hand+check+basketball&l=1

    daca nu stii engleza, pasul 2: http://translate.google.com/# si copiezi acolo textul sau adresa site-ului de la pasul 1 (nu aia pusa de mine)

    Now this, my friend, is gonna be fun

  12. #96
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by HouRock View Post
    uite ca au castigat ivorienii

    sunt nedumerit...cum e departajarea la egalitate?rezultatul direct sau cosaveraj?

    pt ca vor fi foarte probabil 3 echipe cu 1-4(daca turcia invinge china)
    meciuri directe(vor fi la egalitate si aici)..
    si dupa aia cosaveraj in meciurile directe
    si dupa aia(greu de crezut sa fie cazul)...cosaverajul general
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  13. #97
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    lolers.
    iar au fost francezii penibili. au pierdut locul 3 pe o aruncare aproape in ultima secunda a neo-zeelandezilor. HA HA HA.
    acum in loc sa joace cu rusii, care erau mai ok, o sa si-o fure drastic de la turcaleti. antrenorul ala ar trebui concediat pe loc.
    in mod normal o sa le rupa turcii curu in doua. pe de alta parte, nu e exclus sa prinda francezii o zi f buna si sa le intre toate timpeniile lor de aruncari fortate si, atletici fiind, sa reuseasca sa joace destul D cit sa treaca mai departe, chiar daca la modul sincer nu merita deloc. aiureli din astea se mai intimpla prin competitii din astea, mai ales cind e one-and-done.

    PS: apropo de echipele care merg mai departe si uite ca china nu e out. in fine, o sa fie rapid.
    http://turkey2010.fiba.com/pages/eng.../brackets.html
    serbia-croatia si brazilia-argentina ... LOL.
    acum trebuia sa se joace si grecia-turcia si eventual lituania-rusia (ca nici aia nu cred ca se iubesc prea tare) ca sa fie treaba clara
    Last edited by caseta; 3rd September 2010 at 03:27.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  14. #98
    carciumar lent za_horse's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Arad
    Posts
    541
    Reputatie
    1

    Cool

    ^^ Ipotetic Rusia poate intalni Lituania in semifinala
    La fel de ipotetic Serbia si Grecia pot relua meicul de extreme wrestling in sferturi
    [I]Mandru ca sunt nascut la Nord de Mures![/I]
    Tot ce conteaza in viata se petrece la +3,05m

  15. #99
    Echidistant Jason Kidd's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    447
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele View Post
    Ba baieti, nu va indurati de mine sa-mi traduceti chestiile alea din americana ?
    gen hand check, flipper sau cum era etc.
    mersi tare mult !
    Uite aici un link la un dictionar de la situl Labradorilor:
    http://www.labradors.ro/basket-fun/termeni-baschet.html
    Unii termeni au fost preluati de pe Halfcourt, insa majoritatea definitiilor sint imbunatatite si foarte bine traduse.
    Good old time, Caseta!

  16. #100
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    Serbia castiga cu mari emotii un meci foarte echilibrat cu Croatia.Croatii n-au jucat rau dar le-a lipsit experienta,pe care sarbii la final au avut-o!Desii erau sa se inece ca tiganul la mal sarbii dupa ce au pierdut copilareste mingea cu 20 si ceva de secunde ramase pana la final.Poate fac grecii un meci bun si elimina Spania!Potential au...
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

  17. #101
    sport legend Adrian's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    New York
    Posts
    1,160
    Reputatie
    1
    ce interes pentru campionatul mondial!! Si pe forum, dar mai ales in tribune!! N-am vazut atat de multe scaune goale in NBA nicioadata!! Ma mir ca nu v-ati dus niciunul...te urci in masina dimineata si seara esti la meci!
    "Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

  18. #102
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Adrian View Post
    ce interes pentru campionatul mondial!! Si pe forum, dar mai ales in tribune!! N-am vazut atat de multe scaune goale in NBA nicioadata!! Ma mir ca nu v-ati dus niciunul...te urci in masina dimineata si seara esti la meci!
    cred ca-s citeva aspecte:

    1. basketul nu genereaza (din pacate) atita interes cit fotbalul, asa ca sunt mult mai putini fani care se deplaseaza cu echipa, ca la fotbal

    2. suprapunerea cu cupa mondiala de fotbal s-ar putea sa fi afectat audienta. daca cineva ar fi mers poate in ani diferiti o data la fotbal si o data la basket, dar nu avea concediu (si buget) pt amindoua anul asta, posibil sa fi ales fotbalul

    3. probabil ca (vrind-nevrind) lumea o ia pe urma americanilor pt care world cup e o competitie de mina a 2-a, importanta fiind olimpiada (si e posibil sa fi fost si mai rau daca world cup nu era practic turneu de calificare pt olimpiada). zic vrind-nevrind pt ca starurile multor nationale joaca in nba, si uite ca au adoptat obiceiurile locului, ca sa zic asa . dirk, gasol, manu au zis pas. rezulta echipe mai slabe, nivel mai scazut al competitiei si in acelasi timp si publicului i se induce ideea ca nu world cup conteaza ci olimpiada, unde vin cei mai buni.

    4. ca public am inteles ca-s multicei sloveni, mi s-a parut ca erau surprinzator de multi neo-zeelandezi, am vazut si multicei lituanieni in tribune. insa nu te poti baza doar pe suporterii echipelor sa iti umple arene de 10-20k oameni. si impresia mea e ca interesul local pt eveniment e extrem de scazut, cu exceptia motivatiei nationaliste pt meciurile turciei. cumva cum am vazut in romania o data ditai publicul la un meci de basket al rapidului - si cred ca era asa pt ca jucau contra lui dinamo si urma sa joace echipa de fotbal mai tirziu un pic, asa ca galeria de la fotbal venise sa-si faca incalzirea si sa-si exerseze "poeziile".

    5. probabil si treaba de finante. probabil ca turcii nu au suficienti bani incit sa zica dupa o zi de munca "hai la un meci de basket, asa, in loc sa mergem la o terasa". banuiesc ca biletele sunt suficient de scumpe incit multi sunt priced-out. sau poate or fi mai multi la nivelul mai de sus al arenei, ca la tv se vad in special scaunele court side si nivelul 1.



    eu ce as face in caz ca as vedea ca arena nu mi se umple, le-as oferi upgrade gratuit alora care si-au luat bilete mai sus pina as umple rindurile de jos si restul biletelor le-as vinde la 10 sau 5 euro, chiar si 2 euro, numai sa umplu sala cit pot de mult. pina la urma decit sa tii scaune goale, mai bine dai inca 2000 de bilete la un pret mediu de 5 euro.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  19. #103
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Adrian View Post
    ce interes pentru campionatul mondial!! Si pe forum, dar mai ales in tribune!! N-am vazut atat de multe scaune goale in NBA nicioadata!! Ma mir ca nu v-ati dus niciunul...te urci in masina dimineata si seara esti la meci!
    eu imi facusem planuri sa merg...dar s-a nimerit turneul fix in sesiunea de restante. altfel m-as fi dus la toate meciurile care s-au jucat in istanbul(grupa usa si fazele finale).
    cu toate astea as fi mers la fazele eliminatorii(sau macar din sferturi incolo) daca ar fi venit toti jucatorii.
    nu as fi ratat un meci gen usa-spania(beijing 2008) pentru nimic...dar asa am zis ca n-are rost..

    ankara si celelalte sunt un pic mai departe....
    Last edited by Kobe24; 7th September 2010 at 03:03.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  20. #104
    Grand Pubah KingMJames's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    In mijlocul Universului..
    Posts
    1,177
    Reputatie
    1
    ce meci fain argentina cu brazilia !

  21. #105
    Grand Pubah KingMJames's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    In mijlocul Universului..
    Posts
    1,177
    Reputatie
    1
    Doamne cum poate sa joace Scola! :|

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •