View Poll Results: Cine castiga C.M.?

Voters
43. You may not vote on this poll
  • Serbia

    7 16.28%
  • Argentina

    1 2.33%
  • USA

    19 44.19%
  • Grecia

    2 4.65%
  • Turcia

    3 6.98%
  • Rusia

    1 2.33%
  • Spania

    10 23.26%
  • Alta echipa

    0 0%
Page 7 of 9 FirstFirst ... 56789 LastLast
Results 127 to 147 of 174

Thread: Campionatul Mondial de Baschet 2010 - Turcia

  1. #127
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    1. raman la parerea ca lituania in grupa b nu terminau mai sus de 3 si ca serbia turcia grecia spania si slovenia sunt mai buni ca ei

    2. au avut un culoar extrem de usor...chestia asta ramane valabila


    3. i-am subestimat si nu imi schimb parerea foarte mult despre ei....
    e adevarat ca joaca mult mai bine decat ii credeam eu in stare....dar nu sunt contenderi si nu au nicio sansa cu usa.
    consider ca argentina a fost overated(am cazut si eu in capcana asta pana la urma...desi la inceput nu ii vedeam in primele 4...pana la urma am ajuns sa ii consider mai buni decat erau).
    i-a carat scola pana aici...dar asta a fost limita...

    lituania a jucat extem de prost la europene si nimeni nu le dadea prea multe sanse aici; i-au contrazis pe multi...dar pana acum nu au eliminat nicio candidata la titlu.
    repet sunt mai buni decat credeam...dar nu chiar atat de buni. sa ii bata pe americani si dupa aia mai vorbim
    ei de obicei au avut echipe super bune la olimpiade (primele 4 tot timpu, in 2000 chiar foarte aproape de titlu). au luat in 2003 un titlu european si in rest de la sabonis incoace nu prea s-au remarcat in alte competitii(locul 3 de la europene nu spune mare lucru)

    din pacate usa lituania va fi primul meci.....
    as fi vrut sa fie turcii primii ca sa stiu cu cine tin in al2-lea.
    daca usa sunt scosi de lituania ar fi un dezastru mai mare decat in 2006....
    daca americanii joaca cum au jucat cu rusia si intr-o eventuala finala cu serbia...nu ii vad prea bine.



    n-am apucat sa zic nimic de derby-ul sferturilor spania serbia:

    rubio s-a aparat excelent la teodosic tot meciul.
    spaniolii au comis-o la ultima faza....l-au lasat pe garbajosa singur cu teodosic... nu a avut nicio sansa. la ce mana are....putea sa dea si de la 12m. sangele(rece) de sarb s-a vazut...+mana de aur=> spania pleaca acasa.

    si croatii au stat tot timpu langa el....asa ar trebui sa faca si turcia...
    spaniolii in schimb au uitat de restu; la sarbi toti arunca bine. il tii bine pe teodosic....dar nu ii lasi pe restul sa arunce de atatea ori fara om.
    Last edited by Kobe24; 10th September 2010 at 02:25.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  2. #128
    Echidistant Jason Kidd's Avatar
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    447
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    1. raman la parerea ca lituania in grupa b nu terminau mai sus de 3 si ca serbia turcia grecia spania si slovenia sunt mai buni ca ei
    Kobe24, nu cred ca poti spune sigur chestia asta pina se termina CM.
    Daca Lituania bate pe americani si mai bate si Serbia sau Turcia in finala, se duce tot esafodajul tau. Si e posibil. Meciurile, cu citeva exceptii au fost echilibrate. Chiar Lituania-Argentina, daca s-ar juca de 10 ori, nu sint sigur ca lituanienii ar cistiga clar 7-8 meciuri. Mai depinde si de zi, de matchups etc etc.
    Ramin la parerea mea ca USA, desi au jucat fara greseala pina acum, o poate "lua" intr-un meci tare, tineretea si lipsa lor de experienta putind sa ii stopeze la un moment dat. Rusii nu au reusit, tocmai pentru ce spuneam anterior: nu au putut sa treaca de barajul facut de pressingul fundasilor americani. De-aia au si avut 18 TO.

    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    rubio s-a aparat excelent la teodosic tot meciul.
    spaniolii au comis-o la ultima faza....l-au lasat pe garbajosa singur cu teodosic... nu a avut nicio sansa. la ce mana are....putea sa dea si de la 12m. sangele(rece) de sarb s-a vazut...+mana de aur=> spania pleaca acasa.
    ...
    la sarbi toti arunca bine. il tii bine pe teodosic....dar nu ii lasi pe restul sa arunce de atatea ori fara om.
    Nu stiu daca spaniolii au vrut sa-l aiba pe Garbajosa la Teodosic. Cred ca screenurile facute de sirbi l-au adus pe Jorge fata in fata cu Teodosic. Insa, intre noi fie vorba, cum te aperi la o aruncare way over the perimeter? In plus, sirbii puteau cistiga si cu 2 puncte sau cu o singura aruncare libera. Nu puteau pune 2 oameni pe sirb.

  3. #129
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Jason Kidd View Post
    Kobe24, nu cred ca poti spune sigur chestia asta pina se termina CM.
    Daca Lituania bate pe americani si mai bate si Serbia sau Turcia in finala, se duce tot esafodajul tau. Si e posibil. Meciurile, cu citeva exceptii au fost echilibrate. Chiar Lituania-Argentina, daca s-ar juca de 10 ori, nu sint sigur ca lituanienii ar cistiga clar 7-8 meciuri. Mai depinde si de zi, de matchups etc etc.
    Ramin la parerea mea ca USA, desi au jucat fara greseala pina acum, o poate "lua" intr-un meci tare, tineretea si lipsa lor de experienta putind sa ii stopeze la un moment dat. Rusii nu au reusit, tocmai pentru ce spuneam anterior: nu au putut sa treaca de barajul facut de pressingul fundasilor americani. De-aia au si avut 18 TO.
    sunt de acord. exact asta ziceam:
    sa ii bata pe americani si dupa aia o sa zic si eu ca sunt "for real". pana atunci eu unul nu sunt convins
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  4. #130
    junior HouRock's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    lol ce airball penal de la FT line a tras javtokas

  5. #131
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    -lituania nu are nicio sansa.


    -daca aia din 2006 erau la fel de seriosi ca astia luau si ei mondialu.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  6. #132
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    turcii joaca patetic pana acum.

    guler ala e retardat...
    a facut 3 faulturi la teodosic in 10 secunde...
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  7. #133
    senior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Ilyasova a fost scos azi perfect de sarbi, 4 faulturi personale acum. Sa vedem daca face ceva Turkoglu.
    LE: Vai de capu meu ce face Teodosic!
    Last edited by Muad Dib; 12th September 2010 at 00:12.

  8. #134
    Grand Pubah KingMJames's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    In mijlocul Universului..
    Posts
    1,177
    Reputatie
    1
    felicitari, kobe24 ! adica intelegi tu. frumoasa senzatia! frumos!

  9. #135
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    ce meci ce meci....
    ilyasova a fost cel mai slab de pe teren.
    tunceri cel mai bun de la turci...

    publicul a fost decisiv...i-a ajutat pe turci sa revina de fiecare data....
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  10. #136
    sport legend
    Join Date
    Jan 2007
    Posts
    1,862
    Reputatie
    1
    O mizerie de arbitraj dar na,trebuiau sa le dea turcilor partea leului...Pacat,merita Serbia sa joace finala!Si acolo orice era posibil.Asa,cred ca-i mananca americanii cu fulgi cu tot pe turci.
    Fedor: "The one who doesn’t fall doesn’t stand up"

  11. #137
    Grand Pubah KingMJames's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Location
    In mijlocul Universului..
    Posts
    1,177
    Reputatie
    1
    Nu stiu ce sa zic. Cu publicul in spate, pot deveni relentless. Intr-adevar, poate sa work both ways publicul. Dar cred ca nu vor resimti presiune, cat incurajare (aici conteaza mult antrenorul). Pana la urma tot americanii au de demonstrat ceva, nu turcii. Eu zic ca sunt adversar periculos pentru SUA.

  12. #138
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    turkoglu sa-l pupe in cur pe tunceri, ca altfel in capul lui turkoglu ar fi trebuit sa se sparga toate daca nu se calificau turcii mai departe.
    pe final a aruncat de 2 ori de 3p cu om pe el - extrem de proaste aruncari. asta e ce faci cind ti-e lene sau frica sa patrunzi.

    si la ultima faza din cite am vazut n-a fost pasa, ci i-a scapat mingea din mina lui turkoglu si a ajuns cu EXTREM de mult noroc la tunceri (si vad ca si pe espn zice la fel).

    asik a fost si el praf. si overall turcii au avut ceva ghinion (rascumparat pe final cu mingea aia ajunsa la tunceri): au ratat la tip-ins de m-am plictisit.




    oricum, finala va fi tare. cred ca e cea mai buna finala posibila pt organizatori: home team vs best team (cel putin in teorie).
    si nu cred ca turcii vor fi asa usor de batut. probabil americanii vor cistiga, ca-s prea atletici, dar nu cred sa fie blowout sau ceva.



    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    turcii joaca patetic pana acum.

    guler ala e retardat...
    a facut 3 faulturi la teodosic in 10 secunde...
    asta ma gindeam si eu cind l-am vazut. mai tare e ca l-a scos si cind l-a bagat din nou, hop, inca un fault. nu era in stare sa stea in fata omului lui, dar asta si pt ca se arunca ca idiotu dupa interceptii. that's bad D. parca nu gindea deloc - zici ca i se supraincalzise procesorul.

    Quote Originally Posted by Sifodias View Post
    O mizerie de arbitraj dar na,trebuiau sa le dea turcilor partea leului...Pacat,merita Serbia sa joace finala!Si acolo orice era posibil.Asa,cred ca-i mananca americanii cu fulgi cu tot pe turci.
    arbitrajul n-a avut nimic de-a face. or mai fi lasat pt turci citeva decizii care erau 50-50, insa n-a fost pe fata partinitor. cum in europa se lasa jocul mai liber si nu se fluiera orice contact, e greu de decis cind fluieri si cind nu. din exterior poate sa para ca arbitrii fluiera pt unii sau altii, dar ei sa se uite la anumite chestii si sa existe oaresce logica pt modul cum fluiera.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  13. #139
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Incredibil cum au pierdut sarbii!
    Sper sa-i umileasca americanii pe turci.

  14. #140
    senior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    turkoglu sa-l pupe in cur pe tunceri, ca altfel in capul lui turkoglu ar fi trebuit sa se sparga toate daca nu se calificau turcii mai departe.
    pe final a aruncat de 2 ori de 3p cu om pe el - extrem de proaste aruncari. asta e ce faci cind ti-e lene sau frica sa patrunzi.
    Ce sa mai zica sarbii de al lor Teodosic. Pe final a avut vreo 2-3 aruncari de 3 foarte aiurea, poate ca daca n-ar fi fortat aruncarile alea in care mai era timp suficient pe atac ar fi castigat Serbia.

    Important in meciul cu americanii pentru turci ar fi sa le intre liberele alea, sa atace constat cosul si Ilyasova sa joace ceva.

    Legat de arbitraj nu au fost lucruri evidente in favoarea turcilor, dar mi se pare normal ca in unele situatii 50-50 arbitrul sa traga cu echipa gazda.

  15. #141
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    cata ura fata de turci pe aici...

    serbia pierde si locul 4...
    eram curios daca isi vor reveni dupa meciul de aseara...

    in loc sa ia locul 2 sau chiar locu 1....termina pe 4. totul a fost pierdut intr-un meci in care au condus tot meciul si in care au pierdut in ultima secunda. greu de suportat....chiar si pentru sarbi.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  16. #142
    junior HouRock's Avatar
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    79
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Muad Dib View Post
    Legat de arbitraj nu au fost lucruri evidente in favoarea turcilor, dar mi se pare normal ca in unele situatii 50-50 arbitrul sa traga cu echipa gazda.
    corect dar faza cu omer asik pe final a fost penibila.....totala lipsa de fair-play,
    sa te prefaci ca esti accidentat(culmea,cica de pe banca strigau la el sa se prefaca ca sa-l poata scoate si sa nu dea el FT's cum da 36% de la linie)

    desi si turcul care a intrat in locul lui a dat doar 1 din 2...but still

  17. #143
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    al2-lea comentator de la sport 1 e praf si pe deasupra mai e si foarte subiectiv.

    daca hedo nu mai revine s-a cam terminat finala.
    onan s-a speriat de cos si a ratat 1 data singur cu cosu si a2-a oara a fost capacit de durant.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  18. #144
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    cata ura fata de turci pe aici...
    huh ??
    e unu care a zis ca spera sa-i rupa americanii. don't be so sensitive.

    oarescum cam cum ii urasti tu pe lituanieni.

    Quote Originally Posted by Kobe24 View Post
    -lituania nu are nicio sansa.
    can i get a "i've been talking shit about lithuania all tournament long and i've been wrong" ?!??

    de fiecare data ai dat-o de gard. ca in grupe terminau pe 3 in orice alta grupa, ca argentinienii au fost slabi, ca una, ca alta ....

    acum o sa-mi zici ca sirbii au fost rupti dupa meciul cu turcii, de parca lituania a jucat cu grupa mica, nu cu americanii. lituania a jucat team-ball, nu au avut staruri si basini iar kleiza a fost fantastic tot turneul. give them their props. they fully deserve it.


    iar apropo de faza cu asik, uite de aia sunt regulile din nba mai bune. asa ceva nu s-ar fi putut intimpla in nba. daca un jucator nu-si poate baga liberele, nu mai poate intra mai tirziu si echipa adversa alege cine le va trage, inclusiv dintre jucatorii de pe banca.
    Now this, my friend, is gonna be fun

  19. #145
    senior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    211
    Reputatie
    1
    Ilyasova mi se pare ***** pe el de frica. Si vorbind de *****, arbitrii astia sunt de *****...

  20. #146
    Zen Master Kobe24's Avatar
    Join Date
    Dec 2003
    Posts
    2,759
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by caseta View Post
    huh ??
    e unu care a zis ca spera sa-i rupa americanii. don't be so sensitive.

    oarescum cam cum ii urasti tu pe lituanieni.



    can i get a "i've been talking shit about lithuania all tournament long and i've been wrong" ?!??

    de fiecare data ai dat-o de gard. ca in grupe terminau pe 3 in orice alta grupa, ca argentinienii au fost slabi, ca una, ca alta ....

    acum o sa-mi zici ca sirbii au fost rupti dupa meciul cu turcii, de parca lituania a jucat cu grupa mica, nu cu americanii. lituania a jucat team-ball, nu au avut staruri si basini iar kleiza a fost fantastic tot turneul. give them their props. they fully deserve it.


    iar apropo de faza cu asik, uite de aia sunt regulile din nba mai bune. asa ceva nu s-ar fi putut intimpla in nba. daca un jucator nu-si poate baga liberele, nu mai poate intra mai tirziu si echipa adversa alege cine le va trage, inclusiv dintre jucatorii de pe banca.

    aia ca nu au nicio sansa cred ca am scris-o la meciu cu americanii....

    meciurile astea pentru locurile 3-8 nu sunt foarte importante si nu pun pret pe ele(nici echipele mari nu prea pun). nici macar nu m-am uitat la ele.

    eu pe lituanieni nu ii urasc, doar zic ca au obtinut au obtinut un rezultat peste valoarea lor

    la anul in schimb cand le vin toti jucatorii...ii consider favoritii principali la castigarea euro2011, mai ales ca e la ei acasa si probabil iar nu vine pau la spanioli.



    legat de finala:

    - asik e praf.
    - arbitrii din fiba sunt mai varza decat aia din nba
    - americanii se multumesc sa arunce de 3....si in afara de durant si curry(care are 1/1) restu nu baga nimic.
    - turcii in primu sfert au resit sa nu piarda mingea prea mult...dar in sfertu 2 au fost dezastruosi la capitolu asta.


    edit:
    toata lumea vorbeste de faptul ca americanii sunt cu echipa a2-a, dar uita ca si celelalte echipe sunt intr-o situatie asemanatoare.

    argentina fara manu si nocioni
    lituania fara o gramada de jucatori
    spania fara pau si calderon.

    parker dirk...nu prea conteaza ca oricum echipele lor nu se bat la titlu.

    asa ca nu e ca si cum USA B ii bat pe cei mai buni din lume...


    edit2:
    echipa asta a turciei e clar ca daca n-ar fi jucat acasa...nu era de primele 4, poate ca nici de primele 8:
    - rateaza libere mult prea multe. cea mai slaba echipa din tot turneu;(!!!). eu la chestia asta nu ii inteleg pe unii jucatori. e o chestie de antrenament....
    - nu au un iq baschetbalistic foarte ridicat multi dintre jucatori....
    - ilyasova nu e facut pentru meciuri importante. a jucat dezastruos in ultimele 2 meciuri.
    - il au pe asik pivot titular....care seamana cu kwame brown. scapa mingi in prostie si rateaza de multe ori singur cu cosu.

    din pacate pentru ei locul 2 aici nu duce la JO 2012.
    aici nu ii inteleg pe astia de la fiba.
    locul 2 de al europene duce dar de la mondiale nu....
    Last edited by Kobe24; 13th September 2010 at 00:12.
    Phil Jackson (June 17th, 2009):"What was our model of this team? The Ring, the ring, that was the model. Its not just this band of gold, its the circle that's made a bond between all of these players, a great love for one another, its a great feeling."

  21. #147
    rautacios caseta's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Posts
    6,549
    Reputatie
    1
    daca nu te-ai uitat, nu vorbi aiurea. parca zicea asta un om intelept ....
    sirbii au jucat tare, nu cu rezervele. pur si simplu lituanienii au fost mai buni.
    pina la urma nu e vina lor ca n-au jucat cu echipe tari in grupe. la ce au aratat in ultimele runde, ar fi reusit sa treaca si de o grupa mai tare.

    turcii mi s-au parut mereu cu psihic slabut. daca incep bine meciul, joaca bine, daca insa incep slab sau ceilalti revin, de multe ori se pierd. si acum in finala inca aveau sanse sa revina, dar se apucasera sa traga cu disperare de 3p.
    ce le-as reprosa insa cel mai mult e ca n-au facut (din cit am urmarit eu) pick&roll cu PG si C mai deloc. cu asta ii omori D-ul lui coach K.
    mie imi placea turkoglu, insa in ultima vreme sunt dezamagit de el. turcii au nevoie de un alt leader. altfel nu-s o echipa rea si cred ca-s destul de tineri. mai pot prinde niste turnee impreuna.

    apropo de asik, ma uitam la el si imi ziceam ca ce pateste in meciu asta e un fel de "welcome to the nba, kid".

    iar FIBA sunt niste imbecili. o avea stern multe bube'n cap, dar e mai competent decit aia care conduc fiba.

    cica FIBA ar vrea ca nba sa adopte regula lor (sa scoata def goaltending dupa ce mingea atinge inelul). sunt cazuti in capatina, pai in nba cu atitia leapers, pui unu care cum atinge mingea inelu, ii arde o bucata sa o scoata din cos.
    eu ce as face ar fi sa scot offensive goaltending. sa nu se mai anuleze tip-dunks pe motiv ca mingea era oarescum deasupra inelului.
    Now this, my friend, is gonna be fun

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •