Page 1 of 68 1231151 ... LastLast
Results 1 to 21 of 1414

Thread: CSM Rm. Vâlcea

  1. #1
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1

    CSM Rm. Vâlcea

    Fotbalul valcean este in degringolada de aproape 2 decenii... Au fost vremurile lui Mitica Dragomir, Carabageac, Ceausila, Amarazeanu, Vasile Popa si atatia altii... Au fost 2 promovari in A si 9 ani consecutivi pe prima scena, a fost Cupa Romaniei '72/'73, castigata pe cand echipa juca in B... A fost egalul cu Belfast (2-2) in Cupa Cupelor, dupa ce in minutul 21 Valcea avea 2-0, prin golurile lui Gojgaru... Apoi au mai fost anii lui Oblemenco cand s-a ratat promovarea la golaveraj in fata lui Electroputere, echipa ce avea sa termine Divizia A pe podium (!) in primul an dupa promovare...
    Acum, marea echipa Chimia este in campionatul judetean si joaca la Calimanesti... In locul ei au aparut formatii marunte: CSM Ramnicu-Valcea si Oltchim Ramnicu-Valcea, ambele in C5. CSM-ul a terminat prima turul, se pare ca se bate pentru promovare.

    1.CSM Râmnicu-Vâlcea 10 8 1 1 26 - 10 25 p
    2.Universitatea Craiova II 10 7 2 1 24 - 8 23 p
    3.Chimia Craiova 10 7 0 3 30 - 15 21 p
    4.Ştiinţa CFR Craiova 10 4 3 3 15 - 11 15 p
    5.Oltchim Râmnicu-Vâlcea 10 4 2 4 14 - 12 14 p
    6.Progresul Corabia 10 4 1 5 11 - 19 13 p
    7.Armata Craiova 10 3 2 5 14 - 16 11 p
    8.SC Novaci 10 3 2 5 9 - 13 11 p
    9.FC Olt Scorniceşti 10 2 3 5 9 - 27 9 p
    10.SC "Gică Popescu" Craiova 10 2 1 7 7 - 15 7 p
    11.Petrolul Ţicleni 10 2 1 7 6 - 19 7p

    Voi reveni cu rezultatele inregistrate de cele doua echipe in aces sezon si istoria fotbalului valcean.
    My inner child beats up your inner child

  2. #2
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    In campionatului 2004/2005, formatiile din Ramnicu-Valcea evolueaza in seria a 5-a a diviziei C, unde din totalul celor 14 echipe, 3 s-au retras. CSM-ul si Oltchim au obtinut urmatoarele rezultate:

    ETAPA 1
    C.S.M. Rm. Valcea - a stat
    Scoala de Fotbal G.Popescu - Oltchim Rm. Valcea 1-2
    ETAPA 2
    C.S.M. Rm. Valcea - F.C. OLT Scornicesti 4-0
    Oltchim - Senaco Novaci 2-0
    ETAPA 3
    C.S.M. Rm. Valcea - Petrolul Ticleni 1-0
    CFR Craiova - Oltchim 1-1
    ETAPA 4
    Armata Craiova - C.S.M. Rm. Valcea 1-3
    Oltchim - Chimia Craiova 1-2
    ETAPA 5
    C.S.M. Rm. Valcea - "U" II Craiova 1-6
    Oltchim - a stat
    ETAPA 6
    C.S.M. Rm. Valcea - a stat
    Oltchim - F.C. OLT Scornicesti 1-1
    ETAPA 7
    C.S.M. Rm. Valcea - Oltchim 1-0
    ETAPA 8
    C.S.M. Rm. Valcea - a stat
    Oltchim - Armata Craiova 3-2
    ETAPA 9
    C.S.M. Rm. Valcea - Progresul Corabia 6-1
    "U" II Craiova - Oltchim 2-1
    ETAPA 10
    Scoala de Fotbal G.Popescu - C.S.M. Rm. Valcea 0-3
    Oltchim - a stat
    ETAPA 11
    C.S.M. Rm. Valcea - Senaco Novaci 3-0
    Petrolul Ticleni - Oltchim 1-0
    ETAPA 12
    CFR Craiova - C.S.M. Rm. Valcea 1-1
    Oltchim - a stat
    ETAPA 13
    C.S.M. Rm. Valcea - Chimia Craiova 2-1
    Oltchim - Progresul Corabia 3-1

    Clasamentul adevarului o plaseaza pe CSM pe locul 3:
    1. Chimia Craiova +6
    2. "U" II Craiova +5
    3. CSM + 4
    4. Progrsul Corabia +1
    5. Oltchim -1

    Divizia C5 se reia pe 11 martie cu etapa a 14-a:
    Oltchim - Scoala de Fotbal G.Popescu
    CSM Rm. Valcea - sta
    My inner child beats up your inner child

  3. #3
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Dumitru Dragomir a declarat ca vrea sa revina in fotbalul valcean si sa puna umarul la ridicarea CSM-ului pana in Divizia A. Presedintele care a adus Cupa Romaniei la Ramnicu-Valcea in 1974 a parasit echipa din Parcul Zavoi pe usa din dos, dupa un scandal legat de practicarea barbutului. Apoi a pus umarul la "ridicarea" a doua nume grele in fotbalul din perioada comunista: F.C. Olt Scornicesti si Victoria Bucuresti.
    De urmarit.
    My inner child beats up your inner child

  4. #4
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Startul returului diviziei C s-a amanat pentru vineri 18 martie, 2005.

    Revenind la rezultatele din acest sezon, in Cupa Romaniei, pe langa cele 2 formatii din Divizia C, a mai participat si FC Nova Lapusata (castigatoarea trofeului judetean). Cele 3 echipe valcene au inregistrat urmatoarele rezultate:

    Turul 2:
    Oltchim Rm. Valcea - CSM Rm. Valcea 2-0
    FC Nova Lapusata - CS Armata Craiova 1-0

    Turul 3:
    FC Olt Scornicesti - Oltchim Rm. Valcea 1-1 (5-6 d.p.)
    FC Nova Lapusata - CS Petrolul Stoina 2-0

    Turul 4:
    Progresul Topoloveni - Oltchim Rm. Valcea 0-1
    FC Nova Lapusata - FC Univ. 2 Craiova 1-3

    Turul 5 (128-imi ):
    Oltchim Rm. Valcea - FC Sibiu 4-5 (d.p.)
    My inner child beats up your inner child

  5. #5
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Vineri, 18 martie 2005 s-a reluat returul Diviziei C. In seria a 5-a au fost inregistrate rezultatele:

    Oltchim Rm. Vâlcea – Ş.F. „Gică Popescu” 1 - 3
    (Floricu '84 / I. Ivan '10, L. Popa '60, Drăgotescu '90)

    Petrolul Ţicleni - FC Olt Scorniceşti 3 - 0
    Universitatea II Craiova – Ştiinţa CFR Craiova 1 - 0
    Armata Craiova – Chimia Craiova - amânat

    Clasamentul:
    1. Univ. II Craiova 11 8 2 125-8 26p
    2. CSM Rm. Vâlcea 10 8 1 125-10 25p
    3. Chimia Craiova 10 7 0 330-14 21p
    4. Ştiinţa Craiova 11 4 3 415-12 15p
    5. Oltchim Rm. Vâlcea 11 4 2 515-15 14p

    Etapa a 15-a se disputa vineri, 25 martie 2005:

    FC Olt Scorniceşti - CSM Rm. Vîlcea
    Senaco Novaci - Oltchim Rm. Vîlcea
    Chimia Craiova - U Craiova II
    Progresul Corabia - Petrolul Ţicleni
    Armata Craiova, Sc Fotbal GP Craiova şi Ştiinţa CFR Craiova stau
    My inner child beats up your inner child

  6. #6
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    "Ieri, pentru scurta vreme, in municipiul Ramnicu Valcea a fost prezent deputatul PPRM-ist Dumitru Dragomir. Acesta s-a intalnit la localul Jet Set cu presedintele organizatiei judetene a PPRM Valcea, Nicolae Patru si cu primarul Mircea Gutau, cu care a discutat despre situatia actuala a fotbalului local. De asemenea, deputatul Dragomir s-a intalnit si cu cativa reprezentanti ai mass-media locala, carora le-a declarat ca doreste cu tot dinadinsul sa promoveze fotbalul valcean in Divizia A. “Asa cum am mai spus, doresc cu tot dinadinsul sa promovez fotbalul valcean in Divizia A. Si acest lucru nu este usor. Trebuiesc adusi jucatori, si normal cu bani, ca altfel nu se poate. Trebuie adusa logistica, echipamente etc. Fac pariu ca intr-un an fotbalul valcean va promova in Divizia A”, a declarat Corleone care a promis ca va reveni in Valcea, vinerea viitoare, unde va participa la o conferinta de presa." - "Viata Valcii", 25 martie 2005

    Orgoliul lui Corleone incepe sa ma puna pe ganduri. Si este a doua oara intr-un timp relativ scurt cand presa scrie despre aceasta intentie a lui.
    My inner child beats up your inner child

  7. #7
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Corleone are nevoie de sprijin ca sa duca la bun sfarsit aceasta initiativa.
    Personal nu cred ca vrea sa se implice prea mult .. financiar.
    Problemele sunt multe: pe langa echipa, trebuie amenajat si stadionul ala din Zavoi, care de mai bine de 30 de ani arata la fel ... au mai fost echipe din A care au avut asemenea probleme chiar anu asta.
    Sunt sigur ca Mitica vrea doar publicitate !!!
    Ar fi bine, totusi, sa ma insel ....

  8. #8
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Mitica are parte de publicitate din plin la LPF si nu cred ca joaca dublu in problema asta... Mai degraba as imagina alt scenariu: Corleone primar la viitoarele alegeri locale
    Iar pe stadionul din Zavoi tocmai s-a organizat U Craiova - FC Arges, o partida de Divizia A. In plus, aproape an de an acolo s-au jucat faze superioare ale Cupei Romaniei. Stadionul face fata, indiscutabil, unui campionat de A. Are o capacitate (teoretica) de 12.000 de locuri, este superior celui pe care joaca CFR Cluj sau celui din Regie... se compara fara probleme cu stadioanele de la Bistrita, Iasi, chiar si cu cele de la Brasov si Galati... Nu cred ca asta va fi o problema.
    Ramnicu-Valcea poate sustine financiar o echipa de Divizia A. Trebuie doar sa fie cineva capabil sa se ocupe.

    P.S.: Welcome , incepeam sa ma plictisesc sa vorbesc singur pe aici
    My inner child beats up your inner child

  9. #9
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Eu nu am mai fost pe "arena" din Zavoi de foarte mult timp.
    Am fost la festivitatile care au avut loc pe stadion cand a venit Ceausescu in vizita, am facut vreo cativa ani atletism acolo si imi amintesc stadionul cu banci de lemn si cu porti mari de fier. Nici nu stiu daca tabela nu e cumva " manuala " ...
    Adevarul ca nu cunosc nici unul dintre stadioanele enumerate de tine, cu exceptia celui din Cluj, insa cel putin scaune si o tabela civilizata tot ar trebui facute.
    Acum, printr-un rationament simplu, ma gandesc ca daca Steaua joaca pe gazonu ala varza din Ghencea, cel din Zavoi nu este nici el in forma prea buna.
    Eu n-am incredere in Mitica deloc, de aceea mi se pare ca e perfid.

    Despre investitori ... ce sa zic ? Oltchimu n-are nici o treaba cu echipa asta; niciodata n-a avut. Craciunescu a si declarat cu nu se implica financiar. Mai ramane Gorun, dac-o fi iesit de la "facultate" ... sau Adi de la Valcea ...

    Quote Originally Posted by CoolRain
    Vineri, 18 martie 2005 s-a reluat returul Diviziei C. In seria a 5-a au fost inregistrate rezultatele:

    Oltchim Rm. Vâlcea – Ş.F. „Gică Popescu” 1 - 3
    (Floricu '84 / I. Ivan '10, L. Popa '60, Drăgotescu '90)
    Ce hal de rezultat e asta ?

    Habar n-aveam ca echipa joaca acum in C ...

  10. #10
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Stadionul s-a renovat acum cativa ani, cand a promovat in B Rarora, a investit Marin Nicolae (si asta e acum plecat la "facultate"). Are scaune la tribuna I. Si tabela e electronica de mult timp, de pe vremea lui Ceasca . In schimb, au ramas bancile de lemn...
    Echipa Oltchim e fosta Chimistul... Nu are nici o legatura cu marea Chimia (care a fost desfiintata 1 an si apoi reinfiintata in campionatul judetean, unde e si acum ). CSM e infiintata prin 2001, se trage din Rarora, care se trage din F.C. Mateesti
    My inner child beats up your inner child

  11. #11
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    In etapa numarul 15, au fost rezultatele:

    FC Olt Scorniceşti - CSM Rm. Vîlcea 1-1
    Voiculeţ (45) / S. Roşca (86)

    SENACO Novaci - OLTCHIM Rm. Vîlcea 1-1
    Preda (68) / Glăvan (44)

    Clasamentul este urmatorul:

    1. U Craiova II 12j 29p (+8)
    2. CSM Rm. Vîlcea 11j 26p (+5)
    3. Chimia Craiova 11j 21p (+3)
    4. Progresul Corabia 11j 16p (+1)
    5. Ştiinţa CFR Craiova 11j 15p (-3)
    6. Oltchim Rm. Vîlcea 12j 15p (-3 )
    My inner child beats up your inner child

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Sunt sanse destul de putine sa promovati.CSM joaca meciul din retur , cu Universitatea, la Craiova.In plus, in ultima etapa jucati la Craiova, cu Chimia, o echipa destul de solida pentru nivelul diviziei C.

  13. #13
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Mda... Dupa halul ala de 1-1 de la Scornicesti, miroase tot a Divizia C... Asta e
    Mai iegzista o solutie... Daca pica Universitatea in B, atunci U II Craiova nu o sa aibe dreptul sa promoveze si in locul ei in B va juca locul 2. Nu ca mi-as dori sa pica Craiova, Doamne-fereste!
    P.S.: Edmond_, stii ca in Valcea nimeni nu tine cu Craiova, chiar daca zona e tot in Oltenia?
    My inner child beats up your inner child

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    CoolRain , nu stiu cat de valcean esti tu, dar ai informatii absolut false.
    In Valcea este chiar si un fan club destul de puternic, exista chiar un local in centrul orasului avand insemnele clubului , si unde se aduna suporterii la o bere si sa discute una si alta. In plus majoritatea tinerilor au acasa un fular alb albastru. Asa ca lasa-ma cu povestile, stiu mai bine decat tine cum e situatia acolo. Am multi prieteni in oras.
    Insa este un subiect pe care nu ma intereseaza sa il dezvolt.

  15. #15
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Man, poate m-am exprimat gresit: maxim 5% din locuitorii din Ramnicu-Valcea tin cu Craiova. Crede-ma, nu ai cum sa stii mai bine decat mine, este orasul meu natal si in care am locuit aproape 20 de ani. Despre localul din centrul orasului... sincer, n-am habar
    Quote Originally Posted by EDMOND_
    In plus majoritatea tinerilor au acasa un fular alb albastru.
    TOTAL ERONAT!!! Frate, nu stiu de unde ai auzit tu asa ceva, dar ai fost mintit...Majoritatea tinerilor tin cu Steaua, apoi mai sunt dinamovisti si rapidisti. Cei care tin cu craiova sunt EXTREM de putini... Spre exemplu, cand eram in liceu (si asta in timpul ultimei perioade de glorie a Universitatii), aveam in clasa 7 stelisti, 4 dinamovisti, 1 rapidist si 1 argeshean... In scoala generala, de asemenea, nu era nimeni care sa tina cu Universitatea... Asta referitor la tineri. Cei mai in varsta tin, in mare majoritate, cu FC Arges, au prins vremurile lui Dobrin, iar Pitestiul este doar la 60km de Rm-Vl. Si in acest segment se afla acel 5% de suporteri ai Craiovei. Imi pare rau sa te dezamagesc...
    Explicatia este destul de simpla: orasul a avut echipa in Divizia A in timpul Craiovei Maxima. Mi s-a povestit ca era o rivlitate acerba intre cele doua reprezentante ale Olteniei, era un fel de derby local. Si Chimia a batut Universitatea de destule ori...
    My inner child beats up your inner child

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    Prietene, cred ca nu stii bine..chiar daca ai stat pe acolo... faptul ca nu stii nici macar localul ala din centru care adaposteste Fan Clubul Universitatii ...nu am auzit sa mai fie alt Fan Club in oras. al alteui echipe...

    Am fost la doua meciuri acolo , chiar anul asta.... un amical si la meciul cu FC Arges... la ultimul tribuna intai si a doua unde au stat localnicii erau pline de fulare alb albastre... de ale Argesului am vazut foarte putine... despre alte echipe nu ma pronunt. Legat de victoriile Chimiei in fata Craiovei -Maxima...nu ma pronunt, dar cand faci afirmatii in general este bine sa fii mai clar. La datul din gura ne pricepem toti..pune si tu aici palmaresul meciurilor dintre cele doua echipe si apoi mai vorbim. Altfel doar facem trafic si ne marim numarul de mesaje scrise.

  17. #17
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Istoricul intalnirilor dintre Chimia Ramnicu-Valcea si Universitatea:

    1. 1974-1975 Universitatea - Chimia 3-0
    2. 1974-1975 Chimia - Universitatea 1-1
    3. 1978-1979 Chimia - Universitatea 1-0
    4. 1978-1979 Universitatea - Chimia 4-1
    5. 1979-1980 Universitatea - Chimia 6-0
    6. 1979-1980 Chimia - Universitatea 1-1
    7. 1980-1981 Universitatea - Chimia 4-0
    8. 1980-1981 Chimia - Universitatea 5-4
    9. 1981-1982 Chimia - Universitatea 1-0
    10. 1981-1982 Universitatea - Chimia 5-0
    11. 1982-1983 Universitatea - Chimia 3-0
    12. 1982-1983 Chimia - Universitatea 0-1
    13. 1983-1984 Chimia - Universitatea 0-2
    14. 1983-1984 Universitatea - Chimia 6-1
    15. 1984-1985 Universitatea - Chimia 5-2
    16. 1984-1985 Chimia - Universitatea 1-0
    17. 1985-1986 Chimia - Universitatea 2-0
    18. 1985-1986 Universitatea - Chimia 1-0
    19. 1986-1987 Chimia - Universitatea 1-0
    20. 1986-1987 Universitatea - Chimia 5-0

    Total 20 6 2 12 17 51 14
    Rm-Vl 10 6 2 2 13 9 14
    Craiova 10 0 0 10 4 42 0

    In cei 9 ani consecutivi cand Chimia a jucat in A si a fost considerata a doua formatie a Olteniei, concurenta cu Universitatea era acerba. Acesta-i de altfel motivul principal pentru care Universitatea nu este prea iubita la Ramnicu-Valcea. Rezultatele de pe terenul Chimiei din perioada 1979 - 1982 cand Universitatea a fost fie campioana, fie vice-campioana demonstreaza acest lucru.
    My inner child beats up your inner child

  18. #18
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    Eeeeeeeeeee baietii din Dolj se viseaza multi....si iubiti la maxim... vise vise....oricum RmValcea e un oras frumos(am fost cam acum 1 luna si am stat 4 zile la Hotel Capela) dar pacat ca e mort fotbalul !
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micşorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund şi eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  19. #19
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Dupa sursele mele, in sezonul '81-'82 Craiova a fost vice-campioana, la 2 puncte in spatele lui Dinamo:
    1. Dinamo Bucuresti 47 pct. (62-31)
    2. Universitatea Craiova 45 pct. (67-28)
    Avand in vedere ca in acel campionat Craiova a fost invinsa la Valcea cu 1-0, se poate spune ca formatia din Ramnicu-Valcea a pus o piedica serioasa Universitatii in lupta pentru titlu (mai ales daca tinem cont si de faptul ca pe atunci departajarea se facea in functie de golaveraj). Cu alte cuvinte, daca Stiinta batea la Valcea era campioana.
    Acum ma intelegi Edmond_ cand iti spun ca Universitatea nu are si nu a avut niciodata mai multe de 5% suporteri la Ramnicu-Valcea?
    My inner child beats up your inner child

  20. #20
    . vlad1607's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    17,550
    Reputatie
    1
    ba da ma a avut si are si va avea peste 90% in orice oras al Romaniei...Dinamo si steaua dc au 3%...impreuna
    "- [B]Florin, de ce ai acceptat micşorarea salariului cu 30 la sută?
    - Pentru Dinamo. Acest club m-a ajutat la greu, cînd aveam nevoie, e firesc să răspund şi eu la fel într-o perioadă delicată. Eu nu uit![/B]
    "
    .................................................

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    6,986
    Reputatie
    1
    CooRain..da mah, scuza-ma..tabelul ala demonstreaza ca ati castigat peste tot si inca la scor..... , ti-am zis ca nu ma intereseaza , nu vad de ce te omori atat.... Inteleg ca vrei sa privesti lucrurile printr-o anumita prisma, care sa te faca sa te simti bine....dar eu am apucat acele meciuri si stiu ca erau foarte multi care tineau cu Universitatea chiar si cand juca la Valcea...
    Hai ca pentru mine este subiect inchis, aveti oricum sanse minime la promovare...poate doar daca va cumpara Dragomir un loc in divizia A...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •