Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 85 to 98 of 98

Thread: Stadioanele vecinilor

  1. #85
    incepator panzer's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    Malureni, Jud. Arges
    Posts
    14
    Reputatie
    1
    Stadionul din Skopje: Philip II Arena - http://www.skyscrapercity.com/showth...738720&page=32

  2. #86

  3. #87

  4. #88
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Cred ca ar trebui schimbat numele topicului, ca deja avem cam multi vecini
    Stadioane europene cred ca s-ar potrivi mai bine avand in vedere ca nu se mai posteaza de mult stadioane din tarile vecine.

  5. #89
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Am specificat in momentul in care am schimbat titlul thread-ului ca prin "vecini" intelegem state foste comuniste din Europa sau din preajma Europei. Oricum, vecin nu ti-e doar cel care are perete comun (granita, in cazul de fata) cu tine.
    Am zis!

  6. #90
    sport legend FcP's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    824
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ror2 View Post
    Ce sa faca Poli cu un stadion de 44k???? Ma enerveaza mitul asta ..ca-n Timisoara lumea e inebunita dupa fotbal si vin zeci de mii la meciuri. Vin 25.000 la 2 meciuri pe an, steaua si dinamo, mai vin 20.000 cu rapid si in restul meciurilor sunt 3k-4k-5k...si astea in conditiile in care echipa a avut rezultate. Astia nici nu sunt suporterii lui Poli, sunt spectatorii care vin s-o vada pe steaua si dinamo, ca daca iubeau Poli veneau si in celelalte meciuri, ca tot aceleasi puncte sunt puse la bataie.
    [B]Liga 1 : [COLOR="Blue"]1930, 1958, 1959, 1966, [COLOR="Yellow"]2014?!?[/COLOR][/COLOR]
    [B]Liga 2 : [COLOR="Blue"]1954, 1977, 1982, 1985, 1989, 2003, 2011[/COLOR][/B]
    Cupa României: [COLOR="Blue"]1963, 1995, 2013, [COLOR="Yellow"]2014?!?[/COLOR][/COLOR][/B]
    [B]Cupa UEFA[/B] [B]:[/B] [COLOR="Blue"][B]Sferturi de Finală 1962-1963[/B][/COLOR]

  7. #91
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Am specificat in momentul in care am schimbat titlul thread-ului ca prin "vecini" intelegem state foste comuniste din Europa sau din preajma Europei. Oricum, vecin nu ti-e doar cel care are perete comun (granita, in cazul de fata) cu tine.
    Ok, ca nu am stat sa rasfoiesc tot topicul.


    Quote Originally Posted by FcP View Post
    Ce sa faca Poli cu un stadion de 44k???? Ma enerveaza mitul asta ..ca-n Timisoara lumea e inebunita dupa fotbal si vin zeci de mii la meciuri. Vin 25.000 la 2 meciuri pe an, steaua si dinamo, mai vin 20.000 cu rapid si in restul meciurilor sunt 3k-4k-5k...si astea in conditiile in care echipa a avut rezultate. Astia nici nu sunt suporterii lui Poli, sunt spectatorii care vin s-o vada pe steaua si dinamo, ca daca iubeau Poli veneau si in celelalte meciuri, ca tot aceleasi puncte sunt puse la bataie.
    Cum am zis si altadata, un stadion nou tot timpul o sa aduca suporterii la stadion.40k cred ca ar veni...

  8. #92
    senior Gombos's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    153
    Reputatie
    1
    FCP, la Timisoara veneau si 18.000 la meciuri cu echipe din coada clasamentului, dar in ultima perioada s-au cam saturat de fotbal si de scandaluri, vezi si patronul de acolo. asa s-a intamplat de fapt aproape peste tot in liga 1, si la Steaua, Dinamo, Craiova. cand exista stabilitate si dispar scandalurile, suporterii reapar.

    tu n-ai cum sa intelegi asta, ca in orase precum Craiova sau Timisoara sunt de vreo 4 ori mai multi fani ca in Ploiesti, decat cei ai Petrolului. sunt foarte multi care nici nu vin la stadion, dar daca echipa ar avea si staruri si ar juca bine, ar veni. si daca s-ar mai face si putina publicitate in oras peste tot.

    si suporterii lui U Cluj sunt numerosi. dar la Craiova si Timisoara e cel mai frumos, toti fanii au o singura echipa si oamenii au mers intotdeauna la fotbal, nu ca la Iasi de exemplu.

    gandeste si tu cu creierul
    Last edited by Gombos; 27th August 2011 at 00:14.

  9. #93

  10. #94
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FcP View Post
    Ce sa faca Poli cu un stadion de 44k???? Ma enerveaza mitul asta ..ca-n Timisoara lumea e inebunita dupa fotbal si vin zeci de mii la meciuri. Vin 25.000 la 2 meciuri pe an, steaua si dinamo, mai vin 20.000 cu rapid si in restul meciurilor sunt 3k-4k-5k...si astea in conditiile in care echipa a avut rezultate. Astia nici nu sunt suporterii lui Poli, sunt spectatorii care vin s-o vada pe steaua si dinamo, ca daca iubeau Poli veneau si in celelalte meciuri, ca tot aceleasi puncte sunt puse la bataie.
    Timisoara cand a venit iancu si a facut ceva transferuri avea 20-25.000 la un meci obisnuit, de atunci entuziasmul s-a mai dus.

    medie de spectatori poli timisoara:
    http://www.european-football-statistics.co.uk/attn.htm

    2002/2003: 21.733
    2003/2004: 23.267
    2004/2005: 18.000
    2005/2006: 14.667
    2006/2007: 11.912
    2007/2008: 12.118
    2008/2009: 13.956

    Vorbim de un stadion fara facilitati, fara tribune acoperite. Un nou stadion, precum cel din ploiesti mareste lejer media cu 50%

    Acuma afirmatia ca oamenii vin sa vada pe steaua sau dinamo e limitata. Oamenii vin sa vada echipa favorita infruntand steaua sau dinamo, sa se bucure de o victorie impotriva acestor echipe. Acelasi lucru se intampla si la ploiesti (de la 13.200 cu dinamo s-a ajuns la 6.000 cu sibiu) si peste tot.

    In conditiile unui stadion nou si kodern si a unei conduceri care sa starneasca incredere, Timisoara poate atinge usor o medie de 25.000, deci un stadion de 44.000 nu e chiar o idee proasta. sa nu uitam ca inainte de a se pune scaune stadionul avea capacitate 40.000.

    La craiova treburile pot sta chiar mai bine, in vremurile bune craiova atragea fani din toata oltenia si asta se poate repeta, acolo cand incepe nebunia si un stadion de 40.000 poate sa fie prea mic.

    In cazul Clujului problema e ca sunt 2 echipe si simpatiile s-au impartit. Poate ca U Cluj inca mai atrage 2/3 din microbisti dar restul sunt cu CFR. Clujul e un oras de 300-350.000 de locuitori, poate asigura cu greutate suport numeros pentru 2 echipe.
    Last edited by alwn; 16th October 2011 at 18:45.

  11. #95
    sport legend FcP's Avatar
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    Ploiesti
    Posts
    824
    Reputatie
    1
    Numarul spectatorilor e dat si de pretul biletelor, un stadion nou inseamna dublarea pretului la bilete. E oarecum normal ca la Ploiesti sa nu se inghesuie lumea la un meci cu sibiu sa stea la tribuna1 unde biletul e 30 de lei, in conditiile in care la tribuna 0(cea centrala si care ocupa o mare parte din tribuna) e 50 de lei. Imi spui tu mie ca daca Poli si-ar face stadion de 44k, si ar avea un pret de 30-50 de lei la tribuna1 care (daca stadionul ar fi facut simetric) ar avea in jur de 13-14k locuri se va umple vreodata la meciurile cu sibiu, mioveni? Mai mult de 1k de oameni din 13k n-ar veni...si costurile de intretinere ar fi mult prea mari. Aaaa..sa-si faca un stadion de 25k si niste preturi bune..da, sunt de acord ca ar putea avea o medie de 18-20k.
    [B]Liga 1 : [COLOR="Blue"]1930, 1958, 1959, 1966, [COLOR="Yellow"]2014?!?[/COLOR][/COLOR]
    [B]Liga 2 : [COLOR="Blue"]1954, 1977, 1982, 1985, 1989, 2003, 2011[/COLOR][/B]
    Cupa României: [COLOR="Blue"]1963, 1995, 2013, [COLOR="Yellow"]2014?!?[/COLOR][/COLOR][/B]
    [B]Cupa UEFA[/B] [B]:[/B] [COLOR="Blue"][B]Sferturi de Finală 1962-1963[/B][/COLOR]

  12. #96
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Mama cum arata Olimpiysky, pfoai. Urmaresc reconstructia pe SSC aproape de cand s-au apucat de el, eram sceptic vizavi de umbrelutele transparente, dar m-am lamurit. Arata intr-un mare fel, asa stadion olimpic sa tot ai. De departe cel mai aratos de la Euro 2012.
    Last edited by Freek; 16th October 2011 at 22:11.

  13. #97
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FcP View Post
    Numarul spectatorilor e dat si de pretul biletelor, un stadion nou inseamna dublarea pretului la bilete
    spune-le asta la rapidisti, ca ei au bagat bilete ieftine la europa league
    20 lei peluze, 40 de lei tribuna II. Un stadion nou nu inseamna automat si marirea pretului biletelor, mai ales dublarea. Pretul biletelor il stabilesti ca sa realizezi cea mai buna reteta. Uneori se alege marirea pretului, alteori se tine pretul jos in ideea ca vin mai multi spectatori, nu e o regula.
    E oarecum normal ca la Ploiesti sa nu se inghesuie lumea la un meci cu sibiu sa stea la tribuna1 unde biletul e 30 de lei, in conditiile in care la tribuna 0(cea centrala si care ocupa o mare parte din tribuna) e 50 de lei
    Las' ca nu s-au inghesuit nici la peluze
    Imi spui tu mie ca daca Poli si-ar face stadion de 44k, si ar avea un pret de 30-50 de lei la tribuna1 care (daca stadionul ar fi facut simetric) ar avea in jur de 13-14k locuri se va umple vreodata la meciurile cu sibiu, mioveni? Mai mult de 1k de oameni din 13k n-ar veni...si costurile de intretinere ar fi mult prea mari
    . Aaaa..sa-si faca un stadion de 25k si niste preturi bune..da, sunt de acord ca ar putea avea o medie de 18-20k.
    Medie de 20-23 k au mai avut chiar si pe stadionul asta fara facilitati, de ce vrei tu sa le reduci arena la 25k cand au avut vremuri si cu 50 k in tribune?

  14. #98
    manager
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Romania
    Posts
    327
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Mama cum arata Olimpiysky, pfoai. Urmaresc reconstructia pe SSC aproape de cand s-au apucat de el, eram sceptic vizavi de umbrelutele transparente, dar m-am lamurit. Arata intr-un mare fel, asa stadion olimpic sa tot ai. De departe cel mai aratos de la Euro 2012.
    E unul din putinele stadioane, care a iesit mai bine in realitate, decat in randari. Intr-adevar, reconstructia a costat o caruta de bani dar rezultatul e pe masura. (Apropo, pt. cei care s-au plans ca la noi e cel mai scump de pe planeta, lucrarile de reconstructie din Kiev au costat cu vreo 200 mil. euro mai mult decat tot National Arena, care a fost construit de la zero, si cu acoperis retractabil si alte minuni...)

    @FcP @alwn
    Stadioanele VECINILOR

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •