Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 62

Thread: Sala Polivalenta din Craiova

  1. #1
    incepator DaNnY911's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1

    Sala Polivalenta din Craiova

    2010
    http://img5.imageshack.us/img5/2989/118393maxim.jpg

    Uploaded with ImageShack.us

    Noul „templu“ al sportului craiovean are placați pereții exteriori cu tablă de culoare roșie.

    La ultima conferință de presă care a avut ca subiect Sala Polivalentă din Craiova, viceprimarul Marinică Dincă a spus că noua arenă va avea un aspect atât de inedit încât i-ar putea șoca pe cei cu viziuni conservatoare. „Va fi o sală cu un aspect destul de interesant. Atunci când va fi terminată va arăta ca un OZN. Diferența este dată de formă, dar și de materialul din care este confecționată învelitoarea, fiind vorba de o structură metalică reticulară în stare să susțină un acoperiș uriaș, cu o suprafață de 4.500 de metri pătrați", spunea viceprimarul Dincă luna trecută.
    Primarul Craiovei Antonie Solomon a fost marți, 18 martie 2008 la firma Popeci Utilaj Greu, cea care construiește aceste ferme, pentru a afla în ce stadiu se află.
    Va fi una dintre cele mai mari și mai frumoase săli din Europa, cu o capacitate de 4000 de locuri.
    Last edited by DaNnY911; 17th July 2010 at 15:10.

  2. #2
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Cum adica "4000 de locuri, respectiv 12000 de spectatori"?
    Am zis!

  3. #3
    incepator DaNnY911's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    A fost o greseala din partea mea...Un copy mai ''prelungit''

  4. #4
    junior Jardel's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    123
    Reputatie
    1
    Cred ca vrea sa zica 4000 de locuri pentru competitiile sportive si 12.000 de locuri la spectacole, manifestari etc.

  5. #5
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Aha, ok.
    Ii interesanta sala. Stiu ca mai era o sala in constructie la Piatra Neamt, is curios oare ce s-o fi ales de ea...
    Am zis!

  6. #6
    incepator DaNnY911's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Primarul municipiului Craiova, Antonie Solomon, spera ca Sala Polivalenta din Cetatea Baniei sa fie gata pana in luna octombrie, cand este asteptata inaugurarea locului care va deveni, in viziunea edilului, un reper pentru sporturile de sala din Romania.


    Solomon a declarat, in exclusivitate pentru Sport Total FM, ca noua constructie va avea 4.000 de locuri in tribuna pentru jocurile sportive, urmand sa gazduiasca pana la 10.000 de persoane in cazul altor spectacole.

    "Eu imi doresc ca Sala Sporturilor sa fie reabilitata pana in luna octombrie. Cred ca inaugurarea va avea loc la inceputul lunii octombrie. Sala va avea 4.000 de locuri pentru jocurile sportive, iar la celelalte spectacole vor putea sa intre 10.000 de oameni. Sala Polivalenta din Craiova o sa fie un punct de reper pentru sportul de sala din Romania", a declarat Antonie Solomon, in cadrul emisiunii "Liga lu' Mitran".

  7. #7
    incepator DaNnY911's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Ai dreptate Jardel

  8. #8
    incepator DaNnY911's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Ar fi bine daca cei care stau in Craiova ar actualiza acest thread saptamanal!!!

  9. #9
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Pai sala pare gata la exterior. Acum imi inchipui ca se lucreaza la finisaje inauntru, si nu stiu cat o fi de usor sa intri sa faci poze.
    Am zis!

  10. #10
    incepator DaNnY911's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1

    Rectific

    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Aha, ok.
    Ii interesanta sala. Stiu ca mai era o sala in constructie la Piatra Neamt, is curios oare ce s-o fi ales de ea...
    Era bine pana la urma...Nici eu nu am inteles prima oara de aceea am sters..''Sala va avea 4.000 de locuri pentru jocurile sportive, iar la celelalte spectacole vor putea sa intre 10.000 de oameni''

  11. #11
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    uite ca se poate sa se si construiasca ceva in Ro.

    Felicitari celor care au pus umarul etc la acest proiect
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  12. #12
    incepator DaNnY911's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Sala Polivalentă din Bănie a fost distrusă de un cumplit incendiu la 19 noiembrie 1994, eveniment ce a marcat declinul sporturilor de echipă din oraș. Puțini craioveni își imaginau că vor trece 16 ani până ce vor avea ocazia să mai vadă un meci sau un spectacol în sală.

    http://img257.imageshack.us/img257/154/84854485.jpg

    Uploaded with ImageShack.us

    http://img695.imageshack.us/img695/8517/6601063901.jpg

    Uploaded with ImageShack.us

    http://img85.imageshack.us/img85/118...363e8e869a.jpg

    Uploaded with ImageShack.us


  13. 17th July 2010, 17:24
    Reason
    spam

  14. #13
    incepator DaNnY911's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Ar fi bine daca cei care stau in Craiova ar actualiza acest thread saptamanal!!!

  15. #14
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    cu 4000 de locuri nu prea e una dintre "cele mai mari din europa"

    si intr-o sala cu 4000 de locuri nu vor intra 10.000 la spectacole. Pe suprafata de joc se mai monteaza si o scena care ocupa loc. Poate 7000 sa fie mai realist.

    Oricum constructia acestei sali trebuie anchetata. 16 ani pt o sala e o rusine. Sa vedem si ce bani s-au dus in acesti 16 ani. Tare imi e ca se puteau face lejer 5 sali.

    prezent popeci prin zona? si mai cine?

  16. #15
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    uite ca se poate sa se si construiasca ceva in Ro.

    Felicitari celor care au pus umarul etc la acest proiect

    cred ca n-ai fost atent, sala e in reconstructie de 16 ani si tie iti arde de felicitari??

  17. #16
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    cred ca n-ai fost atent, sala e in reconstructie de 16 ani si tie iti arde de felicitari??
    si ai fi vrut sa mai treaca inca 16 pana se repara?


    in fine, fiecare cu aprerea lui
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  18. #17
    sport legend red-bull's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    4,053
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    cu 4000 de locuri nu prea e una dintre "cele mai mari din europa"

    si intr-o sala cu 4000 de locuri nu vor intra 10.000 la spectacole. Pe suprafata de joc se mai monteaza si o scena care ocupa loc. Poate 7000 sa fie mai realist.

    Oricum constructia acestei sali trebuie anchetata. 16 ani pt o sala e o rusine. Sa vedem si ce bani s-au dus in acesti 16 ani. Tare imi e ca se puteau face lejer 5 sali.

    prezent popeci prin zona? si mai cine?
    In europa sunt multe sali de 10.000 de locuri.La 4.000 de locuri nu prea cred sa fie nici cea mai mare din Romania.
    Nu intra nici aia 7000 la spectacol.Cati oameni poti inghesui pe suprafata de joc?

  19. #18
    NUMAI U! boshcUtza's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    cluj si pe unde joaca "U"
    Posts
    1,041
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by red-bull View Post
    La 4.000 de locuri nu prea cred sa fie nici cea mai mare din Romania.
    asa e. cea mai mare ramane polivalenta din bucuresti, doar ca aia arata la fel ca acum 30 de ani. oricum e bine venita o sala noua si moderna. eu o astept si pe cea promisa la cluj
    [B][FONT="Comic Sans MS"][SIZE="3"]<<In aparenta "U" Cluj este un club sportiv ca toate celelalte. Dar este ca un vin stravechi, baut cu inghitituri mici de toata studentimea din cetatea Clujului. Este un foc intretinut cu lemn de cedru stropit cu roua si cu toate esentele mirositoare din gradinile Napocai.>>[/SIZE][/FONT][/B]

  20. #19
    sport legend cristi13's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    836
    Reputatie
    1

  21. #20
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boshcUtza View Post
    asa e. cea mai mare ramane polivalenta din bucuresti, doar ca aia arata la fel ca acum 30 de ani. oricum e bine venita o sala noua si moderna. eu o astept si pe cea promisa la cluj
    sala poliv din bucuresti are 5.300 de locuri. E din 1974 daca nu ma insel si nu a mai fost renovata serios de secole.

    comparativ: sala de la belgrad are 23.000 si e constructie recenta. De fapt numai la nis sarbii au o sala de 5000.

  22. #21
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    652
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    si ai fi vrut sa mai treaca inca 16 pana se repara?


    in fine, fiecare cu aprerea lui
    nu. eu vroiam sa se reconstruiasca in max 2 ani

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •