Results 1 to 8 of 8

Thread: Viorel Mateianu, unul dintre noi. Un progresist adevarat

  1. #1
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0

    Viorel Mateianu, unul dintre noi. Un progresist adevarat

    Crimele comunismului: cazul Viorel Mateianu

    La început a fost "nebunul ăla", apoi s-a trecut la "omul chiar știe ce face", pentru ca, în final, toți - jucători, tehnicieni și ziariști, mai ales ultimii - să admită că "e genial"! Viorel Mateianu este acum o legendă. Lumea fotbalului recunoaște, în unanimitate, că a contribuit enorm la dezvoltarea jocului la finele anilor 70 prin felul în care a pus în practică proiectul cunoscut drept "fenomenul Baia Mare". Și nu numai atât. Printre discipolii lui Mateianu se numără nimeni altul decât Mircea Lucescu, cel care, la începuturile carierei, n-a ezitat să "fure" meserie de la Viorel. În acei ani însă, omul nu exista în afara sistemului. Iar pe Mateianu, ideea de a revoluționa fotbalul pe cont propriu avea să-l ducă la pierzanie. În loc să cunoască binemeritata glorie, acest geniu avea să sfârșească marginalizat, acuzat de tentativă de lovitură de stat și exclus din circuit. ProSport vă prezintă în continuare povestea tristă a omului căruia i s-a răpit dreptul de a deveni cel mai mare antrenor din istoria României.

    "Totul a început în vara anului 1976", povestește Mihaela, fosta soție a lui Mateianu (prima femeie procuror din România!), stabilită de câțiva ani la Craiova. Acum, când vorbim, are în față vreo cinci caiete groase, pline cu decupaje din ziare de pe vremea când Viorel Mateianu juca sau antrena. N-a aruncat nimic! Totul a rămas acolo, în filele îngălbenite de timp. Poate că amintirile răscolesc, dar fără ele nu putem trăi. "Atunci, Progresul l-a dat afară după ce, în doi ani, promovase echipa din «B» în «A». A pierdut primul meci acasă, cu Craiova lui Balaci, 1-5, și l-au dat afară. La doar câteva zile după aceea a venit la noi neamțul Treitl, care era conducător la FC Baia Mare. Ca să-l convingă pe Viorel, i-a oferit 50.000 de lei pentru șase luni. Și din șase luni s-au făcut apoi aproape cinci ani, cea mai frumoasă perioadă a carierei lui de antrenor!".

    A revoluționat sistemul de pregătire

    FC Baia Mare era atunci în Divizia B, iar Mihaela spune că "a fost greu pentru Viorel să le câștige oamenilor încrederea în el și în echipă. Acolo erau mulți mineri, oameni dintr-o bucată. De-aia l-au și iubit atât de mult apoi, pentru că nu le-a înșelat așteptările". În doi ani, FC Baia Mare a promovat în Divizia A cu Mateianu la cârmă. Minunile, însă, de-abia acum urmau. "Mai întâi, în perioada de pregătire, i-a uimit pe toți, neducându-și jucătorii la munte, cum făceau toate echipele. El a luat-o din Moldova și, până la Baia Mare, se oprea în fiecare oraș și juca împotriva formațiilor locale. A jucat atunci 18 meciuri în 20 de zile! «De ce să-i urc la munte? Ce antrenament mai bun poate fi decât meciul?», spunea el. De asemenea, altă premieră, nu făcea cantonamente înaintea partidelor. Jucătorii veneau la stadion direct de acasă. «De ce să-i scot pe jucători din mediul lor obișnuit?». Construise o adevărată familie la Baia Mare. Mergeam cu toții la teatru, la film, la un grătar sau vara la mare, în vacanță. Cu metodele astea noi ale lui n-a trecut mult până când și-a atras invidia antrenorilor mai vechi".

    De la "momeala mică" la "sacul fără fund"

    În primul sezon de «A», 1978-1979, la jumătatea turului, Baia Mare avea patru puncte peste a doua clasată. Rând pe rând, Steaua, Dinamo și Craiova au plecat cu coada între picioare din "Dealul Florilor", iar lumea fotbalului vorbea doar despre "momeala mică", "momeala mare", "șarpele" sau "sacul fără fund", celebrele scheme ale lui Mateianu. "Nu știu nici eu de ce le-a spus așa", mărturisește fosta soție. "Poate ca să le facă mai atractive. Știu doar că stătea ore întregi pe teren cu jucătorii, ca să le exerseze. Cred că le puteau aplica și cu ochii închiși. Cum au apărut ideile, schemele astea? Din capul lui! El le inventa. Stătea nopțile și scria, desena, făcea mii de desene, iar dimineața îmi arăta mie și îmi povestea: «Uite de ce așa aici și de ce așa aici!». Nu înțelegeam nici cinci la sută, dar el avea nevoie să se confeseze cuiva. Fotbalul era pe primul loc, apoi noi, familia".
    După doi ani, în care a terminat o dată pe locul 5, apoi pe locul 4, a urmat căderea. Iar în primăvara anului 1981, când echipa se bătea la retrogradare, demiterea. "La belle epoque" se încheiase.

    Nopțile tactice cu Lucescu

    Mihaela Mateianu povestește și despre prietenia lui Viorel cu Mircea Lucescu (foto): "Erau amândoi foarte pasionați. Mircea mai venea uneori pe la noi, la Baia Mare, și stăteau toată noaptea, vorbeau, desenau scheme. Dimineața găseam caiete pline cu scheme de joc. Mircea a fost să-i vadă și antrenamentele, o dată chiar cu toată echipa Corvinului! Dar, spre deosebire de Viorel, Lucescu a fost mai pragmatic, mai cu picioarele pe pământ. Viorel era un visător, un idealist. La el, dacă mergea ceva bine, trebuia să umble el, să aducă ceva nou, ca să meargă și mai bine. Oricum, Lucescu l-a apreciat mereu pe Viorel, dovadă că la moartea lui a spus: «Înaintea mea a fost Mateianu!»".

    Prieten cu Birlic și Florin Piersic

    În anii 60, între fotbaliștii de la Progresul și actorii Teatrului Național exista o strânsă legătură. Primii mergeau la spectacole, iar actorii veneau la meciuri. Mateianu își făcuse mulți prieteni printre artiștii de la Național, care i-au dăruit un album cu dedicații la împlinirea vârstei de 30 de ani, printre acestea remarcându-se cele ale lui Florin Piersic, Grigore Vasiliu Birlic, Emanuel Petruț sau Dem Rădulescu. "Mai târziu - povestește fosta soție -, în anii 70, când Viorel antrena Progresul, Dem Rădulescu și Mihai Fotino, mari fani ai echipei, veneau deseori la noi acasă".

    Ce se joacă astăzi în fotbalul mare noi jucam acum 30 de ani! Nea Vio era uluitor
    Alexandru Terheș, fost fotbalist FC Baia Mare

    Mateianu a fost primul care a adus la noi organizarea jocului, sincronizarea jucătorilor. Eu l-am admirat foarte mult, a fost un pionier în fotbalul românesc. Era sclipitor de inteligent
    Mircea Lucescu, cela mai cunoscut antrenor român și discipol al lui Mateianu

    Dumnezeu sa te aibe in paza, Viorele! HAI PROGRESUL!
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  2. #2
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Mare om.

  3. #3
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,010
    Reputatie
    1
    nu-mi vine a crede, dar l-am cunoscut. era pe la inceputul campionatului 93/94, la stadionul 23 august. cred ca m-am mai laudat cu asta de vreo 10 ori

  4. #4
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    L-am vazut prima data pe viu, tot pe "23", in celebrul meci cu vicecampionii mondiali, cehoslovacii, unde i-a dat marelui Schroiff un gol de la 30 de metri printre picioare, golul victoriei, cred ca am mai spus-o de cateva ori. L-am revazut pe Republicii la un meci de infarct cu Steaua, 2-2, unde a egalat intr-un picior, prin minutul 80 si un pic. Mi-aduc aminte ca, spre deosebire de articol, si-a inceput munca de antrenor, cu celebra morisca, cu Ploscaru si Dumitru Stefan in rolurile principale, inca din prin 1973 la dragul Progresul, caci asa este a iubit mult Progresul nostru. Ca nu intotdeauna conducatorii clubului l-au apreciat la cum merita, asta-i alta mancare de peste. L-am cunoscut personal, cand era antrenorul Progresului pentru a doua oara, pe la inceputul anilor 80, mergand cu el prin mai toate coclaurile unde se antrena echipa. Era un om extrem de bine educat, care statea de vorba cu oricine il oprea si ii raspundea la orice intrebare fie ea inepta. El a fost Minunea blonda, el a fost micul Di Stefano, el a fost si este emblema Progresului. Va fi mereu in inima progresistilor caci, repet pentru a nu stiu cata oara, a iubit Progresul ca pe propriul copil. Dumnezeu sa-l aibe acolo sus in paza. HAI PROGRESUL!
    Last edited by miril; 7th July 2010 at 11:26.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  5. #5
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Unde a aparut articolul? Impresionant.

  6. #6
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  7. #7
    manager
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    326
    Reputatie
    1
    in parc la BNR

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Cluj
    Posts
    596
    Reputatie
    1
    pacat ...

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •