Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 81

Thread: Maraton

  1. #22
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Rezultate romanesti notabile la MARATON-urile internationale din ultimele zile:

    LONDON MARATHON (17 Apr '05)

    Overall (Gender) R. No. Name Age Club Time
    19 (1) 111 PAULA. RADCLIFFE W30 2:17:42
    36 (2) 107 CONSTANTINA. DITA W30 2:22:50
    38 (3) 105 SUSAN. CHEPKEMEI W20 2:24:00
    48 (4) 101 MARGARET. OKAYO W20 2:25:22
    53 (5) 104 LYUDMILA. PETROVA W30 2:26:29
    54 (6) 110 BENITA. JOHNSON W20 2:26:32
    57 (7) 106 JOYCE. CHEPCHUMBA W30 2:27:01
    63 (8) 112 SONIA. O'SULLIVAN W30 2:29:01
    77 (9) 134 MULU. SEBOKA W20 2:30:54
    85 (10) 129 MARA. YAMAUCHI W30 2:31:52

    BOSTON MARATHON (18 Apr '05)

    Place Bib Name Official Time State Country Ctz
    1 F1 Ndereba, Catherine 2:25:13 KEN
    2 F2 Alemu, Elfenesh 2:27:03 ETH
    3 F7 Genovese, Bruna 2:29:51 ITA
    4 F3 Zakharova, Svetlana 2:31:34 RUS
    5 F102 Biktagirova, Madina 2:32:41 POR RUS
    6 F12 Morgunova, Lyubov 2:33:24 RUS
    7 F10 Gemechu, Shitaye 2:33:51 ETH
    8 F9 El Kamch, Zhor 2:36:54 MAR
    9 F15 Ogawa, Mina 2:37:34 JPN
    10 F5 Olaru, Nuta 2:37:37 ROM

  2. #23
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Maratonul de la Boston a trecut prin fata ferestrei mele si a fost transmis in direct de o televiziune locala.

    Nuta Olaru a condus mai mult de jumatate de cursa impreuna cu Elfenesh Alemu (care a incercat sa se desprinda irecuperabil de Catherine Ndereba - singura ei sansa - dar nu a reusit). Comentatorii tv de aici apreciau forma fizica extraordinara pe care o arata Olaru (era foarte "fit" ).
    Din pacate a fost un efort prea mare pentru ea, si pana la urma a ajuns la 12 minute de invingatoare si 10 de partenera de alergare.

    A castigat Ndereba pentru a 4-a oara aici, prima femeie care castiga de 4 ori maratonul de la Boston.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  3. #24
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    --5k------10k-----15k-----20k-----Half-----25k-----30k----35k-----40k----FINAL
    ================================================== =============
    0:17:19 0:34:05 0:51:16 1:08:29 1:12:11 1:26:04 1:45:23 2:06:26 2:27:55 2:37:37 - Olaru

    0:17:19 0:34:05 0:51:16 1:08:30 1:12:11 1:26:00 1:43:19 2:00:52 2:18:45 2:27:03 - Alemu

    0:17:37 0:35:04 0:52:27 1:09:46 1:13:31 1:26:50 1:43:47 2:00:52 2:17:38 2:25:13 - Ndereba

    Poate ar fi fost mai bine sa se tina de NDEREBA... :p
    Un studiu atent al timpilor arata ca Nuta si Efemesh au alergat un pic mai repede decat "trebuia" in prima jumatate, irosind resursele atat de necesare dupa 25Km!
    NUTA are experienta multor maratoane (inclusiv BOSTON) si m-a mirat "tactica" ei anul asta.

    NDEREBA si-a dovedit forta extraordinara fiind singura atleta (din primele 10) care a reusit NEGATIVE-SPLIT (alergat a doua jumatate mai repede decat prima jumatate) si nu era de depasit la cursa asta!

  4. #25
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    A fost un intreg pluton care s-a tinut de Ndereba si cand s-a hotarat sa le prinda pe cele din capul cursei (pe Efemesh in primul rand) le-a scuturat pe toate, asa cum ai spus si tu, nimeni nu s-ar fi putut tine dupa ea pe final.

    Una peste alta clar tactica nu a fost cea mai buna si a fost fatala pentru Nuta Olaru, care daca anul trecut a terminat a 5-a, acum dupa cum se vede si din timpii prezentati de tine s-a tarat pe a doua jumatate ajungand in final a 10-a.

    Oricum, merita felicitari pentru curajul de care a dat dovada, nu intotdeauna iese cum iti propui si macar a tinut capul de afis al primei jumatati, in felul asta obligandu-i pe comentatorii americani sa vorbeasca si despre ea, despre sotul ei, despre maratonistele din Romania (chiar s-a amintit rezultatul Constantinei Dita de la Londra cu o zi in urma)... altfel sigur ar fi ramas in total anonimat.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  5. #26
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by dlgicu
    Oricum, merita felicitari pentru curajul de care a dat dovada, nu intotdeauna iese cum iti propui si macar a tinut capul de afis al primei jumatati, in felul asta obligandu-i pe comentatorii americani sa vorbeasca si despre ea, despre sotul ei, despre maratonistele din Romania (chiar s-a amintit rezultatul Constantinei Dita de la Londra cu o zi in urma)... altfel sigur ar fi ramas in total anonimat.
    Corect!
    Chiar daca mi-a inselat un pic asteptarile - FELICITARILE i se cuvin!
    BOSTON-ul este renumit pentru dificultatea traseului (celebrele coborâshuri) si greselile tactice inerente... chiar si la profesionisti.

    Sa nu uitam sa mentionam si frumoasa performanta a LIDIEI SIMON (in revenire dupa concediul post-natal din 2003) la Maratonul de la NAGANO (17 Aprilie '05):

    1) Albina Ivanova (RUS) 2:28:21
    2) Lidia Simon (ROM) 2:31:20
    3) Derartu Tulu (ETH) 2:31:58
    4) G. Asiba (ETH) 2:36:12
    5) Yoshimi Hoshino 2:36:19
    6) Yukako Goto 2:38:21
    7) Taeko Terauchi 2:41:03
    8) Chikako Ogushi 2:45:09

  6. #27
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    10
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by bebe76
    ... Important e sa nu simti alergarea, sa te gandesti la altceva ....

    ... Iti / va urez succes ! (asta daca 42 reprezinta varsta si nu target-ul, care nu reprezinta o bariera, in orice caz ...
    Da, asa e. La inceput nu mi-am dat seama de asta si a fost foarte greu. Dar primesc sfaturi bune si ma perfectionez !

    Multumesc bebe ! 42 este exact asa cum ai intuit targetul. Bariera vârstei corespunzatoare distantei am trecut-o deja


    @Shony. Ce ai in program pentru lunile urmatoare ?

  7. #28
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by toni42

    @Shony. Ce ai in program pentru lunile urmatoare ?
    Din pacate... am aflat prea tarziu de STAFETA CARPATILOR - http://www.dhl.ro/marathon/about/inforo.htm ... si-am trecut-o pe calendar doar pentru la anu'!

    Nu ar fi primul concurs de care aflu prea tarziu/ulterior desfasurarii ... ma obisnuiesc tare greu cu lipsa asta de informare! Acu' 2 saptamani a avut loc un DUATLON (2Km/10Km/2Km) in cadrul Zilelor Sf. Gheorghe (la SF GHE.) de care am aflat in lunea de dupa concurs.
    Asta e - sper sa nu mai ratez altele.

    In urmatoarele 2 luni voi creste gradat distantele alergate saptamanal... pana ajung la 40Km/sapt. Acelasi lucru se intampla cu ciclismul - ambele sporturi necesitand o buna FUNDATIE(=multi Km parcursi in regim aerob) pentru competitii.

    Daca toate merg bine - IRON MAN Romania (16 IULIE) va fi prima incercare anul asta (3Km-INOT/130Km-ciclism/30Km-alergare).

    Cum merge alergatul?

  8. #29
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1
    Rezultatele Maratonului DHL "Stafeta Carpatilor" - http://www.dhl.ro/marathon/about/resultsro.htm

    ... si GALERIA FOTO - http://www.dhl.ro/marathon/pikz/2005.html

  9. #30
    incepator
    Join Date
    Aug 2004
    Posts
    43
    Reputatie
    1

    program de antrenament(18 saptamani)

    Am gasit de curand un EXCELENT program de antrenament pt. MARATON:
    - incepatori - http://www.furman.edu/first/2.htm
    - avansati - http://www.furman.edu/first/1.htm
    (atentie, convertiti timpii/ritmurile din MILE=1,609Km)

    Succes!

    Sándor Boldizsár
    Editor Regional
    http://www.transitiontimes.com/Romania
    http://triatlon.myfreebb.com

  10. #31
    incepator emceul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Buc.
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Vad ca nu a mai scris mai nimeni p-aici .... dar pentru mine tot e bine ca am gasit un loc in care pot sa sharuiesc

    Pentru inceput o sa pun programul meu de antrenament cu mentiunea ca zielele astea trec la saptamana 5... alerg in zona Aviatorilor ... de preferinta dimineata de la 6-6:15 ... dar nu e o regula... alerg in jur de 20 de minute

    Incaltaminte... am cautat intr-o zi ceva pentru numarul 41 ... pana la urma am gasit la Adidas ceva... nu stiu ce model e ... dar sunt model Cushion...
    Cronometrarea o fac cu mobilu ceea ce e cam aiurea dar nu am vrut sa investesc intr-un ceas de running pana nu ma conving ca o sa ma tina ...

    Oricum imi doresc sa fac macar 5km + la maratonul bucurestiului din toamna...

    Programul meu:
    Sapt. 1: Brisk five-minute warmup walk. Then alternate 60 seconds of jogging and 90 seconds of walking for a total of 20 minutes.
    Sapt. 2: Brisk five-minute warmup walk. Then alternate 90 seconds of jogging and two minutes of walking for a total of 20 minutes.
    Sapt. 3: Brisk five-minute warmup walk, then do two repetitions of the following: Jog 200 yards (or 90 seconds) Walk 200 yards (or 90 seconds) Jog 400 yards (or 3 minutes) Walk 400 yards (or three minutes)
    Sapt. 4: Brisk five-minute warmup walk, then: Jog 1/4 mile (or 3 minutes) alk 1/8 mile (or 90 seconds) Jog 1/2 mile (or 5 minutes) Walk 1/4 mile (or 2-1/2 minutes) Jog 1/4 mile (or 3 minutes) Walk 1/8 mile (or 90 seconds) Jog 1/2 mile (or 5 minutes)
    Sapt. 5: Brisk five-minute warmup walk, then jog two miles (or 20 minutes) with no walking.
    Sapt. 6: Brisk five-minute warmup walk, then jog 2-1/4 miles (or 25 minutes) with no walking.
    Sapt. 7: Brisk five-minute warmup walk, then jog 2.5 miles (or 25 minutes).
    Sapt. 8: Brisk five-minute warmup walk, then jog 2.75 miles (or 28 minutes).
    Sapt. 9: The final workout! Congratulations! Brisk five-minute warmup walk, then jog 3 miles (or 30 minutes).

    Alternative puteti gasi la http://www.coolrunning.com/engine/2/2_3/181.shtml

    Alt link interesant:http://www.nike.com/nikeplus/
    Last edited by emceul; 31st May 2006 at 12:02.
    bafta

  11. #32
    incepator emceul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Buc.
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    pe 26 iunie maratonul DHL .... participa cineva?
    bafta

  12. #33
    incepator
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    maraton, semi- si stafeta

    da, participam unii dintre noi -- dar nu pe 42 km ci doar la stafeta
    6 x 7 km
    maratonul va fi pe 24 iunie; inscrierile s-au cam terminat
    vezi si pagina:
    http://www.maratondhl.ro/indexro.htm
    (dau acolo si rezultate de anul trecut )
    cat despre alergarea in panta: hm, nu stiu; astept si eu sa vad cum o fi ...

  13. #34
    manager
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    bucuresti
    Posts
    277
    Reputatie
    1
    bag si eu nasul pe aici......
    nu stiu daca chiar o sa particip vreodata la un maraton cu toate ca suna tentant dar un semimaraon ar merge
    nu prea ma omoram deloc cu alergatul si asta mai ales pentru ca mi-e frica de caini(long stories) dar de curand am ajuns sa alerg la stadionul tineretului si acolo e chiar ok.....mai merg sa joc tenis si dupa sau in loc de daca nu gasesc teren mai si alerg.
    Pentru prima data am reusit sa alerg 10Km atat mi-am impus cu toate ca nu m-am simtit deloc in forma (am mai alergat 6 km si ma simteam foarte bine) azi dupa 5km aproape mergeam....
    oricum timpul a fost ceva gen 1h 3 minute... sper sa pot sa cobor timpul la vreo 50 min.....
    ce ar fi mai important acum? sa micsorez timpul sau sa maresc distanta???

    conditia fizica e bunicica dar frecventa cu care alerg e f mica ..... prefer oricand un fotbal sau tenis.... si in curand inot.....(foloseste inotul pe distante lungi ca antrenament???)

  14. #35
    incepator emceul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Buc.
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    mie mi-ar place sa particip undeva in viata asta la un maraton de ce nu?! si chiar sa-l termin ... oricum nu in viitorul apropiat pentru ca nu am nici o sansa....

    semimaraton e in octombrie ... crosul burestiului include proba de 20 de km ... si ai suficent timp sa te pregatesti ....
    programe:

    http://www.halhigdon.com/halfmarathon/novice.htm (incepatori)
    http://www.coolrunning.com/engine/2/2_4/144.shtml

    de aici poti sa incepi ... nu cred ca ar fi indicat sa incerci pe cont propriu ...
    Eu il incep pe primul tot pentru incepatori ... sunt curios daca o sa reusec sa ma tin de el ... si daca o sa reusesc sa termin in octombrie ...
    bafta

  15. #36
    incepator
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Salutare,
    cu siguranta vei participa la un maraton, de indata ce vei fii contaminat cu virusul "alergare", de acolo iti vei propune mult mai mult. Am un sfat : daca te apuci s alergi mai des , sa NU alergi pe bitum !...si de asemenea adidasii sa fie special ptr alergare. Eu am avut probleme cu ligamentele, iar acum cu tendoanele. E aiurea s stai p tusa .
    Spor la munca.

  16. #37
    incepator emceul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Buc.
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    am auzit si eu de treaba asta cu cimentul si asfaltul si asa mai departe ... acum alerg pe aviatorilor ... am tot citit ca nu trebuie sa alergi pe o suprafata tare ... dar unde?... de unde esti? ...

    adidasi .. da ... clar running ... nu prea am gasit numarul meu asa ca am luat ceva la repezeala ... cushion conform piciorului ... dar as vrea si ceva mai bun dar preturile de pe la noi ma indispun mai ales ca stiu de pe net cat sunt afara ... tu ce adidasi folosesti? ceas?
    bafta

  17. #38
    incepator
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Salutare,
    ...incearca sa-ti faci o legitimatie la o baza sportiva care are o pista d atletism, eu sunt din Timisoara.

    numai bine,

  18. #39
    incepator
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    4
    Reputatie
    1

    sal!,

    zici ca pista de atletism e la fel de buna ca iarba / sau pe pamant ?
    este o pista in bucuresti, langa stadionul national: daca odata se chema de zgura acum cred ca e mai tare ca cimentul ...
    da, ai dreptate: pista de pe tineretului pare elastica -- numai ca acolo se antreneaza sportivii adevarati .. si chiar daca scoti abonament te lasa doar seara sau la pranz
    pe iarba , prin parcuri e cam greu: poti sa dai in gropi la tot pasul si entorsele se fac tare usor ...
    o pista frumoasa placuta moale prin iarba si paduri ... asta gasesti probabil doar in filme ..

  19. #40
    incepator emceul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Buc.
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    mda... sunt de acord...
    cred ca mai important de atat ar trebuii ca adidasi sa fie de calitate ... si destinati unei asemenea activitati ....
    importnat e sa nu alergi pe piatra, beton si alte nebunii de genul asta ...

    Stau pe langa Bd-ul Aviatorilor si am inceput sa observ din ce in ce mai mult runneri seara... cred ca ar trebuii sa avem initiativa infintarii unui prim club de runing din bucuresti ... cineva interesat?
    bafta

  20. #41
    incepator
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    Salutare tuturor,
    Pana sa vad topicul asta am crezut ca sunt singurul 'ciudat' care alearga de placere in timpul liber. Oricum sunt privit ca venind de pe alta planeta dar viciul merita sacrificii, nu? Sunteti siguri ca in octombrie la Bucuresti, o data cu crosul loteriei e si o cursa de 20 km? Pentru ca altfel trebuie sa bat drumul pana la Timisoara... si e tare departe.
    Si btw... alti nebuni din Constanta exista? Nu de alta, dar in 10 km te plictisesti rau de tot...

  21. #42
    incepator emceul's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Buc.
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    salut
    anul trecut asa a fost .... se numeste crosul bucurestiului ... sau ceva in genul si e sponsorizat de Izvorul minunilor .... fi pregatit indiferrent ce se va intampla
    eu nu cred ca o sa pot participa pentru ca sunt foarte ocupat si cand ajung acasa numai patul il vad... dar voi merge cu siguranta
    bafta

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •