Results 1 to 4 of 4

Thread: marimea potrivita a gripului - aceeasi regula pentru toti?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    marimea potrivita a gripului - aceeasi regula pentru toti?

    Sa reformulez: lungimea degetelor / marimea palmei e singurul lucru care conteaza (facand abstractie de overgrip)? Concret: pe pdf-ul de la Wilson imi iese ca mi se potriveste 4 1/2, adica L4. Totusi, eu am degete lungi pentru ca am cantat la pian in copilarie, palma nu e prea mare si nu am multa forta de strangere - imi oboseste repede mana (palma, degete) daca o solicit prea mult (nici nu-mi place sa tin racheta prea strans). Ar fi preferabil sa iau sa zicem 4 3/8 (L3)? Sau ma voi descurca si cu 4 1/2? Am o oferta tentanta de SH care e 4 1/2...

    Multumesc!

  2. #2
    junior
    Join Date
    May 2006
    Posts
    82
    Reputatie
    1
    Nu va luati dupa sablonul de la Wilson, o sa reiasa mai mereu ca va trebuie un grip mai gros.
    In plus grip-ul se alege si in functie de priza de forehand. Daca lovesti forehand cu priza "dinozaur" (eastern sau in cazuri extreme chiar continental) atunci poti folosi sablonul de la Wilson. Pt semiwestern sau western alege cu o masura mai mica decat zice sablonul Wilson.
    ...doar un sfat prietenesc.
    Babolat PD+ L3
    MSV Focus Hex 1.10@26

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    Multumesc pentru raspuns.

    Dupa metoda 3 de aici rigla masoara 11,8 cm, ceea ce corespunde chiar cu L5! E drept ca "linia capului" la mine merge mai oblic in jos decat in poza de pe site, dar chiar si asa tot mi-ar da un L4. Priza - nici nu stiam denumirile, m-am uitat pe net si m-am lamurit. Folosesc eastern si, rar, western (sau semi-, nu mi-e clar, ideea e ca mai inchis) pe backhand.

    Intrebarea mea se referea la faptul ca mana mea probabil ca e mai putin puternica decat a unui jucator exersat caruia teoretic i s-ar potrivi tot L4 ca si mie. Este acesta un motiv sa iau un numar mai mic? Si daca da, optional sau cam trebuie?

    Am vazut ca se recomanda sa iei mai mic si daca e nevoie sa adaugi un overgrip, dar:
    1. As prefera sa iau acel second hand, deci daca e ok sa iau L4 prefer asa
    2. Am inteles ca un overgrip iti adauga jumatate de numar dar nu stiu ce inseamna asta: de la L3 la L5 sau de la L3 la L3 si jumatate, cum ar veni?

  4. #4
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Intr-adevar daca muschii palmei nu sunt dezvoltati corespunzator ,poti sa ai senzatia ca nu ti se potriveste L4 , dar in timp sa se rezolve problema . Fiica mea joaca cu L3 si are doar 13 ani .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •