View Poll Results: Cite echipe credeti ca ar trebui sa aiba prima divizie si de ce?

Voters
7. You may not vote on this poll
  • da

    3 42.86%
  • nu

    4 57.14%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 22

Thread: Numarul de echipe in A

  1. #1
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1

    Ce formula competitionala preferati pentru Divizia A?

    Eu votez pentru 16 echipe, 3 retrogradate direct.

  2. #2
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Sincer sa fiu mie mi-ar place sa vad in RO un campionat pe zone geografice cu playoff la sfarsit, dar vad ca multi sunt impotriva unui asemenea sistem. Ca urmare cred ca cel mai bine ar fi un campionat cu 16 echipe din care sa retrogradeze direct 4. Cum asta nu a fost o optiune pentru vot am votat pentru 16 echipe, 2 retrogradate direct si 2 la baraj. Nici 18 echipe cu 4 retrogradate direct nu suna rau. Orice numai sa nu mai fie blaturi.

  3. #3
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Poate ca nu e ideea cea mai buna, dar eu am fost si raman pe ideea de play-off si play-out! Acum cu zonele geografice... ramane de vazut! Daca ar fi 2 (V & E), in V cel putin in primii ani echipele ar fi sub cele din E. S-ar ajunge la situatia ca locul 4-5 din V sa fie mai slabe decat 7-8 din E. Oricum, pe plan economic s-ar relansa cred fotbalul, ptr ca va spun: oamenii s-ar intoarce la stadion! Am vazut pe FC Oradea (B) jucand un meci la Stei, fostul Dr. Petru Groza (jud. Bihor), ptr ca avea terenul din Oradea suspendat, si pot spune ca stadionul din Stei a fost arhiplin, asa mic cum era. Mi se spune ca la Oradea, echipa nu are tot timpul atatia spectatori, cati au avut la Stei, pret de 3-4 etape cat au jucat acolo. S-ar relansa fotbalul...

  4. #4
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Sint de acord cu Daphix.Cred ca o serie din 16 echipe cu play-off si play-out ar fi ideala.De retrogradat ar retrograda ultimele 3,dupa play-out,si ar promova primele 3 din unica serie de divizie B,formata din 20 de echipe.Ideea cu zonele geografice nu mi se pare viabila.Pina atunci, am votat cu varianta cu 16 echipe,cu 3 retrogradate direct.
    P.S.Daphix,mi-ai rascolit niste amintiri placute vorbind despre Stei;am petrecut 2 ani minunati acolo,cindva.......,ce vremuri!!!Salutari tuturor bihorenilor!

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    18 echipe cu 4 retrogradate direct

  6. #6
    manager Cipangoo's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    332
    Reputatie
    1
    18 echipe pentru destule meciuri si 4 retrogradate direct pentru ca sa nu se termine campionatul prin etapa 25 pentru jumatate din echipe. Nu mi se pare viabila ideea cu 2 gupe (conferinte) si cu play out pentru ca am trece de la 30 de meciuri pe an in campionat la 50 (parca era vorba de 4 meciuri cu colegele de conferinta si 2 cu cele din conferinta cealalta) si asta pana la inceperea play off/out-ului. Nici daca am vrea nu ne permite clima.
    In alta ordine de idei as vrea sa vad echipe care chiar vor sa faca ceva in intertoto, nu iara bistrita si ceahlaul... /nope/

  7. #7
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Eu as vrea 14 echipe si play-off(primele 6) si play out(celelalte8)!S-ar reduce considerabil numarul meciurilor strategice atat in sezonul regulat cat si in cele 2 turnee!
    Daphix,probabil ca nu stii,dar la Oradea stadionul e inchis pe jumatate(adica o tribuna si o peluza)!Si eu am fost la toate meciurile de la Stei ale Bihorului(poate ca esti cel care canta la meciul cu Pandurii:Un salut de la Arad...) ca si la cele de la Oradea!Dar pot sa-ti spun ca anul trecut la meciurile Bihorului(pana in ultimele 4 acasa)veneau atatia spectatori cat la toate celelalte meciuri din B2 impreuna!
    Acum si datorita inchiderii tribunei,nu mai vin atatia spectatori,dar,te asigur ca daca bateau la Alba cele aprox 8.000 de locuri de care mai dispune stadionul erau ocupate in fiecare sambata!O sa vedem dupa meciul de azi de la Zlatna in care daca bate Bihorul,jumatatea disponibila de stadion va fi arhiplina atat la meciul cu Satu Mare cat si cu Mediasul!Iar la ultimul joc la Baia Mare vom fi mai multi decat am fost anul trecut la Arad!

  8. #8
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Catre apparte: Chiar la meciul cu Pandurii am fost, dar nu eram cel cu "Un mesaj de la Arad..."! Eram prin zona si am fost invitat de o ruda la meci, stiind ca eu urmaresc div.A si B. Nu stiam de situatia stadionului din Oradea, pe de alta parte nici stadionul UTA nu functioneaza la capacitate maxima.
    Eu urez succes Bihorului si imi doresc ca UTA Arad, "Poli" Timisoara, FC Oradea, CSM Resita si Clujul sa se regaseasca in viitor in div.A concomitent.
    Catre nick: Minerul si Otelul Stei!

  9. #9
    junior
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    137
    Reputatie
    1
    Pt. Daphix:imi amintesc perfect de cele doua echipe din Stei.In acea perioada nu prea pierdeam nici un meci din cele jucate acasa.Cu Minerul am fost chiar si in citeva deplasari,avind niste prieteni in echipa.

  10. #10
    MasterOfPuppies apparte's Avatar
    Join Date
    Mar 2003
    Location
    Orasul rosu-albastru
    Posts
    2,788
    Reputatie
    1
    Nick,eu eram prieten cu Ciocan(a jucat pe la Otelul pana-n 86),cu Marta,Pato,Crisan,Damoc,Jurca Dan-dar ei jucau la Otelul!Deci,eram otelar! Imi aduc aminte de un meci Otelul-Minerul cand a dat Marta 2 goluri si zicea unul din tribuna ca unul l-a dat de la Vintere celalalt de la Holod(localitatea si comuna de unde era el originar)!Adica lovituri libere,una de la 25 m cealalta de la 30m!

  11. #11
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1

    Numarul de echipe in A

    Am vazut ca s-a pus problema numarului de echipe din divizia A.
    Parerea mea ca acest subiect este destul de controversat. Eu personal as opta pentru 18 echipe, la o tara cum este Romania nici nu s-ar pune problema ca sint prea multe. Cred ca daca sint 18 echipe ar fi mai multe meciuri, in favoarea publicului si poate ar duce la o crestere a competitivitatii.
    DAR, ca trebuie sa fie si un dar, in momentul de fata cind situatia economica a cluburilor este mai mult decit precara, chiar dezastruoasa, vezi Alba Iulia, Ploiesti, Pitesti, National, nici alte echipe nu stau pe roze din acest punct de vedere, sau cind si cu 16 echipe liga inca mai programeaza meciuri miercuri-simbata, deoarece terenurile nu corespund, inca din noiembrie jucandu-se in mocirla, inclin sa cred ca deocamdata 16 echipe sint poate suficiente.
    Varianta cu mai putin de 16 echipe mi se pare ca dezavantajeaza in primul rind fotbalul, deoarece vor fi mai putine meciuri si cred ca va scadea si valoarea echipelor. De asemenea nu sint de acord nici cu sistemul play-off, play out, vezi campionatul unguresc.
    Astept raspunsurile voastre! :?
    [COLOR=Indigo][B]In Banat si-n toata tara
    Una-i Poli Timisoara[/B][/COLOR]

  12. #12
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Pai hai sa le luam pe rand :
    1.
    - numarul de echipe romanesti calificate in eurocupe : 3
    - numarul de echipe retrogradate sau participante la baraj : 4
    total : 7 din 16 (43 %)
    (Italia 61 %, Spania 50 %, Germania 55 %, Franta 50 %)
    Deci : atat timp cat nu avem decat 3 participante in eurocupe, a mari numarul de divizionare A la 18 ar dilua competitia, cu exceptia cazului in care s-ar accepta un sistem de retrogradare gen 3 direct + 2-3 baraj (cam exagerat, zic eu)
    2.
    - de mentionat ca la editia 2003-04 a Diviziei A vor 'lua parte' practic 12 orase, deoarece Bucurestii si Ploiestii vor avea 4, respectiv 2 echipe.
    Tinand seama de numarul de orase mari din Romania ai caror suporteri ar dori sa vada jocuri de Divizia A dar n-au aceasta posibilitate, as zice ca reducerea numarului de echipe la 14 sau 12 nu este posibila, cel putin atat timp cat in A vor fi 4 'bucurestene'
    3.
    - problema 'play-off'-'play-out'. Am avut curiozitatea sa urmaresc evolutia primei divizii elvetiene (care in '87 a ales un astfel de format de desfasurare : 12A, 12B / 8A playoff 4A+4B playout), si am remarcat faptul ca in 14 ani au trecut prin prima liga fix 21 de echipe (deci cele 12 initiale + inca 9 ulterior). In 8 din cele 14 editii incheiate numarul de promovate a fost 0 sau 1, si niciodata nu au promovat 4 echipe din 4 posibile. Nu cred ca suporterii romani ar inghiti asa ceva.
    In plus, un playoff cu 4 bucurestene + 4 provinciale nu cred ca ar fi prea atractiv. Ar mai fi si alte argumente 'anti playoff' dar ma opresc aici.
    4.
    - divizia B. Conducerea federatiei vrea voturi + sustinatori, motiv pentru care a creat o 'mega divizie B' (ca numar de echipe). E o aberatie, dar daca tot au facut-o, atunci ar putea introduce aici un play-off de 6-8 echipe (3 grupe x 2-3 echipe), iar cine are are 'potenta' financiara necesara sa promoveze in A, si asta prin confruntare directa cu contracandidatele, nu prin victorii 'in serie' la echipe care de-abia supravietuiesc in B

  13. #13
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    In varianta elvetiana se joaca 36 de meciuri. Eu cred ca mai degraba creste valoarea.
    adbogdan, spui ca un playoff cu 4 bucurestene nu ar fi atractiv. Sa inteleg ca acum e atractiv? :? De 12 ani numai echipe din Bucuresti au castigat campionatul. Nu stiu cat de atractiv e pentru iubitorii de fotbal din provincie.
    Ar fi necesar un adevarat cutremur in fotbalul romanesc ca sa se aplice aceasta varianta. Nu prea vad asa ceva posibil in viitorul apropiat.
    E evident pentru ce am votat.

  14. #14
    gonczi riva's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bistrita
    Posts
    845
    Reputatie
    1
    Ceva trebuie facut, pentru ka nu se mai poate asa ... cu 18 sau 16 e prea diluat campionatul, playoff iarasi nu ar merge, caci acolo ar intra echipe care ar juca numai pentru jocuri de culise, daca sint in primele 8, pentru ka echipele bucurestene s-ar bate la titlu, in timp ce echipele mai mici ar juca fiecare pentru interesul echipelor fruntase!
    Care zic eu ca ar putea fi o solutie ... divizia A sa aiba 10 echipe si sa se joace doua tururi si doua retururi, asta ar insemna 36 de meciuri pe sezon, ceea ce nu este deloc mult, pentru ka in spania se joaca 38 de meciuri! daca ar fi zece echipe ar fi mult mai tare campionatu, primele 3 ar merge in cupe, iar ultimele 3 in divizia B, deci ar ramine doar 4 locuri libere .... ar fi ceva, nu?
    [COLOR="YellowGreen"][/COLOR][FONT="Courier New"][COLOR="Magenta"][/COLOR][/FONT]
    Spain: Atletico Madrid England: Liverpool
    Italy: Internazionale MIlano France: PSG
    Germany: Borusia Dortumd Portugal: Benfica Lisabona
    Turkey: Galatasaray Romania: Gloria Bistrita

  15. #15
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Edgar
    In varianta elvetiana se joaca 36 de meciuri. Eu cred ca mai degraba creste valoarea.
    adbogdan, spui ca un playoff cu 4 bucurestene nu ar fi atractiv. Sa inteleg ca acum e atractiv? :? De 12 ani numai echipe din Bucuresti au castigat campionatul. Nu stiu cat de atractiv e pentru iubitorii de fotbal din provincie.
    Ar fi necesar un adevarat cutremur in fotbalul romanesc ca sa se aplice aceasta varianta. Nu prea vad asa ceva posibil in viitorul apropiat.
    E evident pentru ce am votat.
    Daca varianta cu 12 echipe si play off/out e interesanta, hai s-o sustinem !
    Da' fii atent : indiferent de modul in care vor fi distribuite etapele (22 toamna + 14 primavara sau 18 toamna + 4 + 14 primavara) ultimele 5-6 etape ale primei faze se vor desfasura pe niste terenuri gen maidan si pe o vreme probabil neprielnica pentru fotbal. Daca cu vremea mai e cum mai e, cu terenurile nu se poate face nimic, ca n-avem banii elvetienilor. Nu vreau sa ma gandesc ce injuraturi vor debita jucatorii, conducatorii si suporterii ultimelor 4 clasate la adresa celor care 'i-au retrogradat' obligandu-i sa joace pe astfel de terenuri. Alternativa ar fi un sistem de desfasurare primavara - toamna, dar nu stiu cati vor accepta sistemul 'rusesc'

  16. #16
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by adbogdan
    Daca varianta cu 12 echipe si play off/out e interesanta, hai s-o sustinem !
    Pentru a-i cita pe niste baieti simpatici de pe forum: Cum procedam? Eu il conving pe Mircea Sandu si tu pe Mitica Dragomir, sau invers?

  17. #17
    sport legend adbogdan's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    444
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Edgar
    Quote Originally Posted by adbogdan
    Daca varianta cu 12 echipe si play off/out e interesanta, hai s-o sustinem !
    Pentru a-i cita pe niste baieti simpatici de pe forum: Cum procedam? Eu il conving pe Mircea Sandu si tu pe Mitica Dragomir, sau invers?
    Eu discut cu Dragomir si tu cu Mircea Sandu.
    Luni la ora 10 incepem tratativele. Sper ca intr-o zi, maxim doua sa se rezolve, ca in restul saptamanii trebuie sa negociem si cu presedintii de cluburi.

  18. #18
    junior
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    136
    Reputatie
    1
    18 echipe...juca si UTA in A

    Chear m-a uitam azi pe FRF.ro si am vazut ca, UTA are cele mai multe campionate castigate din RO exceptand bineanteles pe Steaua si Dinamo ...e ceva nu? 8)
    Mama te iubesc, dar nu ca pe UTA!!!

  19. #19
    junior
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    76
    Reputatie
    1
    Multe echipe au tremurat pana in final,divizia A e buna cu 16 echipe.Problema vine de la B in jos... mai putzin shi avem in C echipe de prin nu shtiu ce catun!

  20. #20
    ...
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,420
    Reputatie
    1
    Sustin punctul de vedere al celor care spun ca ECHIPELE DE B sint prea multe !
    Asa e !
    Parca se doreste ca fiecare...cartier sa fie reprezentat in B !
    Cica..."sa acopere intreg teritoriul"!
    Cistiga cineva daca la sfirsitul competitiei, din lipsa de fonduri, se retrag 2-3 echipe dintr-o serie ?
    Pai atunci ?

    Cu o DIVIZIE B puternica, in 4-5 ani, s-ar redresa fotbalul romanesc . (?)
    Asa insa...a zis-o LAPUSNEANU ...

    Chiar cu 16 echipe, as fixa la 4 numarul celor care retrogradeaza !
    Fara BARAJ !

    Dar, nu numai in fotbal, se lucreaza cu...jumatati de masura !
    Parca nu se doreste COMPETITIVITATE !
    Teama de CONCURENTA ?!
    Intr-un singur lucru sintem campioni : in a FABRICA SCUZE !

    Numai bine !

  21. #21
    "The Doctor" DRAGOS's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    In inima fotbalului
    Posts
    2,004
    Reputatie
    1
    Cred ca sistemul cu 18 echipe ar fi cel mai bun (chiar si cu 20 ). Se termina prea repede campionatul la noi. Si inca ceva..... bine ca sa desfiintat barajul (cum e in Italia, Anglia, Franta- ultimele 3 retrogradeaza direct)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •