Results 1 to 6 of 6

Thread: Plecare din block-start sau din picioare?

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Plecare din block-start sau din picioare?

    Salutare, am si eu o intrebare legata de atletism. Cine scoate un timp mai bun(sau cine este mai avantajat) la o cursa de 100m, cel care pleaca din block-start sau cel care pleaca din picioare?
    Am pus un pariu cu cineva si as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu un raspuns cat de cat argumentat.
    Va multumesc

  2. #2
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Din cate stiu eu block-start. Prin simplu fapt ca te poti propulsa mult mai puternic din picioare ai un avantaj.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  3. #3
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    evident ca ala care pleaca din block-start.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    May 2009
    Location
    w/o cocalaro-manelisti.
    Posts
    4,274
    Reputatie
    0
    Cred ca block-start...

  5. #5
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    block-start bineinteles
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  6. #6
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Duarte View Post
    block-start bineinteles
    Argumenteaza !!! vad ca ti se pare foarte evident raspunsul la o intrebare care este in opinia mea destul de dificila

    Parerea mea este ca pentru un amator este mult mai bine sa pleci din picioare din simplul motiv ca nu isi poate folosi pe deplin forta picioarelor pentru lansarea cursei; din aceasta cauza se pierde mult timp pana reuseste sa se ridice si sa accelereze.

    In fine, cred ca este un punct in care plecarile din cele doua pozitii sunt aproximativ egale. Cine este peste acel punct, are performante mai bune in block-start, cine este de dedesupt viceversa

    Atentie; este doar o opinie de-a mea bazata pe sensul comun; probabil au fost facute niste cercetari in privinta asta care ne pot lamuri mai bine

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •