Page 1 of 28 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 573

Thread: Nicolae Forminte a demisionat

  1. #1
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Nicolae Forminte a demisionat

    Antrenorul lotului feminin de gimnastică a României, Nicolae Forminte, și-a dat astăzi demisia de la conducerea echipei.

    "Am hotărât să renunț la funcția de antrenor-coordonator și să mă despart de lotul de la Deva. Am luat această decizie ținând cont de faptul că în proiectele pentru pregătirea echipei, în vederea JO de la Londra 2012, nu îmi găsesc locul. Atâta timp cât federația a solicitat sprijinul domnului Octavian Bellu și doamnei Mariana Bitang, consider că nu se mai are încredere în mine și că locul meu nu mai e aici. Plec cu satisfacția că las niște copii buni, cu potențial, și mai ales că lotul se află într-o situație mult mai bună decât atunci când l-am preluat!"

    Președintele FRG, Adrian Stoica, a confirmat pentru ProSport decizia lui Nicolae Forminte

    "Lucrurile sunt amestecate. E adevărat că domnul Forminte a renunțat azi la conducerea lotului, deși noi l-am rugat să se mai gândească și să-și schimbe hotărârea. Practic, am hotărât în comitetul executiv să-i angrenăm în activitatea de pregătire pe domnul Bellu și pe doamna Bitang, și niciodată nu ne-am gândit că acest lucru l-ar putea determina pe antrenorul-coordonator să renunțe la echipă.

    Momentan, oficialii FRG nu se gândesc la un înlocuitor pentru Forminte. "În acest moment nu ne gândim la o posibilă înlocuire a lui Forminte. Avem un colectiv la Deva care se ocupă de pregătire. Totul va fi supervizat de Bellu și Bitang, care vor mai merge la Deva, dar și lotul se va mai deplasa la Izovrani. Ne-am hotărât să cerem sprijinul celor doi antrenori, pentru că la ultimele două concursuri lucrurile nu s-au legat și lucrurile nu păreau a merge spre bine." , a încheiat Stoica.

    PROSPORT
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...sionat-6236851
    E de bine...sau e de rau?
    Doar timpul ne va spune....
    www.fangymnastics.com

  2. #2
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Cu informatiile pe care le avem acum din acest articol, e clar ca nu s-a putut trece peste orgolii si sa colaboreze cu totii pentru binele fetelor, varianta discutata pe-aici de mai multe ori.
    Tot ce pot sa sper e ca fetele se vor acomoda cat mai repede cu noua situatie si ca vor fi multumite de schimbare - asta e cel mai important.
    Iar daca Belu si Bitang se intorc la lot, va fi nevoie de o schimbare si in atitudinea lor...
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  3. #3
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Mda , s-a intamplat ce am prevazut ...caracterul lui a iesit inca o data la iveala . SA nu accepti ajutorul de la niste antrenori care totusi sunt legenda fata de micimea ta ....
    Este patetic !
    Acum sa vedem Stoica cum va raspunde la aceasta situatie ....Asta e interesant . Sper sa nu faca ca in cazul lotului de la Bucuresti pentru ca asa cum am mai spus eu nu il vad pe Belu preluand in adevaratul sens al cuvantului lotu ...cel mult sa mearga din cand in cand la DEva .
    Si asta din motive care tin de altceva .

  4. #4
    sport legend cineva_cineva's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Iasi
    Posts
    1,957
    Reputatie
    1
    Este o veste pe care atunci cand am auzit-o, credeam ca... e o gluma... Desi imi imaginam o astfel de veste in ultimele zile... parca totusi nu-mi venea sa cred ca se va intampla. Nu stiu daca e de bine sau nu... Este putin timp pana la Mondiale, si fetele au doar foarte putin timp sa se obisnuiasca cu schimbarea, dar si noii antrenori au putin timp sa le cunoasca pe fete si sa se obisnuiasca cu ele... Va fi destul de greu, oricine ar veni la lot... O schimbare intotdeauna aduce si neliniste, emotie si... sa vedem ce o mai fi... Dar cum zicea si Cata, sper din tot sufletul ca fetele sa se obisnuiasca repede cu ideea, sa isi vada de treaba lor si sa le vedem fericite dupa ceva timp. E nevoie de oamenii care au ramas, adica ceilalti 3 antrenori, domnul doctor... e nevoie ca ei sa stie cum sa gestioneze situatia si sa le ajute pe fete pentru a se acomoda cat mai repede. Fetele sunt pe primul loc in momentul asta si tot ce trebuie gandit trebuie gandit pentru a le ajuta pe ele!

  5. #5
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    eu sunt inca . pe de o parte ma bucur, pe de alta parte.. now what? am criticat, am sarit de sus de nervi etc in ceea ce-l priveste pe dl. Forminte, dar acum ca a plecat .. now what? putin bulversant, nu?

  6. #6
    sport legend r_anacristina's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    460
    Reputatie
    1
    Eu asteptam vestea asta, stiam ca astazi s-au intalnit toti antrenorii de la Deva la Bucuresti. Fetele sunt usor speriate de schimbare, dar poate va fi mai bine pentru ele.

  7. #7
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    E normal sa fie putin speriate, e o schimbare majora...dar sper sa fie mai bine pentru ele.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  8. #8
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Important e sa fie bine pt fete. Ele sunt cele mai importante.
    Insa vorbim de o schimbare in ambele sensuri...fetele vor trebui sa se obisnuiasca cu stilul B&B, iar celor 2 antrenori nu le va fi chiar usor...dupa atata pauza, cu schimbarea de cod si cu toate cele.
    Va dura putin. In plus presiunea e mare pe umerii lor....pt ca toata lumea se va astepta sa aiba rezultatele din trecut. Dar nu se poate chiar peste noapte.

    Din pct-ul meu de vedere...efectele acestei schimbari se vor vedea doar in 2012. Cu siguranta este vorba de un obiectiv pe termen lung.

    Oare Sandra mai ramane?
    www.fangymnastics.com

  9. #9
    sport legend r_anacristina's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    460
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Important e sa fie bine pt fete. Ele sunt cele mai importante.
    Insa vorbim de o schimbare in ambele sensuri...fetele vor trebui sa se obisnuiasca cu stilul B&B, iar celor 2 antrenori nu le va fi chiar usor...dupa atata pauza, cu schimbarea de cod si cu toate cele.
    Va dura putin. In plus presiunea e mare pe umerii lor....pt ca toata lumea se va astepta sa aiba rezultatele din trecut. Dar nu se poate chiar peste noapte.

    Din pct-ul meu de vedere...efectele acestei schimbari se vor vedea doar in 2012. Cu siguranta este vorba de un obiectiv pe termen lung.

    Oare Sandra mai ramane?
    Probabil ca deja a plecat

  10. #10
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Un articol si in Jurnalul National: http://www.jurnalul.ro/stire-sport/o...ei-545310.html

    @Cris:
    Da, ma astept sa plece....sau sa continue cu Forminte...cum a facut Ponor cu Stanei
    www.fangymnastics.com

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    May 2010
    Posts
    1,085
    Reputatie
    1
    daca isi doreste cu adevarat sa revina, la mentalul ei tare, nu ar trebui sa o impiedice nimic, nici macar plecarea lui Forminte.

  12. #12
    sport legend r_anacristina's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    460
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Un articol si in Jurnalul National: http://www.jurnalul.ro/stire-sport/o...ei-545310.html

    @Cris:
    Da, ma astept sa plece....sau sa continue cu Forminte...cum a facut Ponor cu Stanei
    Iarta-ma dar nu prea cred Mihai...

  13. #13
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by r_anacristina View Post
    Iarta-ma dar nu prea cred Mihai...
    Da, sincer nici eu nu cred.
    Oricum se anunta o perioada interesanta.
    Tre sa urmarim stirile de la TVR diseara...poate dau ceva interviu.
    Last edited by mikeyy; 1st June 2010 at 16:52.
    www.fangymnastics.com

  14. #14
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Eu cred ca Sandra tragea tare sa revina acum la mondiale stiind ca daca Forminte pleaca "in stilul ei " nu o va mai accepta noul antrenor .Poate nu am dreptate...cert e ca Sandra ori se conformeaza ori se va retrage.

    Nu stiu exact ce simt in legatura cu schimbarea asta ...sper ca fetele sa fie tratate egal de acum inainte ,sa i se acorde o sansa fiecareia ,sa fie speculate si scoase in evidenta calitatile fiecareia astfel incat sa avem nu doar o echipa frumoasa si talentata ci si puternica. Cred ca daca se ramane la formula aceasta cu Belu si Bitang coordonatori lotul va migra usor usor catre Izvorani.Sau poate vin fetele in "camp" la Izvorani ca americancele.

  15. #15
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    Mie mi-ar parea tare rau daca Sandra nu ar continua. Eu am inteles ca este la Deva si face antrenamente. Oare Gabita si Ana vor ramane? De ce credeti ca Sandra se va retrage?

  16. #16
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Cu situatia actuala, nici eu nu o vad continuand pe Sandra. Sincer si fara vreun pic de rautate, nu ar fi corect sa prinda echipa doar pentru sol, daca l-ar avea. La restul aparatelor sunt 3-4 optiuni mult mai bune pentru echipa.
    Cu Forminte avea sanse mari pentru ca se stie ca o trata diferit.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  17. #17
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ela_diana View Post
    Mie mi-ar parea tare rau daca Sandra nu ar continua. Eu am inteles ca este la Deva si face antrenamente. Oare Gabita si Ana vor ramane? De ce credeti ca Sandra se va retrage?
    Da facea antrenamente dar nu stim daca le mai continua...cred ca se va retrage pentru ca asa cum a spus-o si ea nu prea ii place sa se antreneze ori nu stiu cine in afara de Forminte ar accepta asta.
    Teoretic Ana si Gabi sunt pe drumul cel bun cu recuperarea ...daca totul merge ok nu vad de ce Gabi nu ar reveni la aparatele ei forte..Ana are bacul deocamdata ,sa-i uram SUCCES!!!

  18. #18
    sport legend imbo's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Targu Mures
    Posts
    1,980
    Reputatie
    1
    -doamne chiar e advarat???????!!!!!!!!!
    -cum a zis cineva mai sus oare o sa fie de bine inaintea mondialelor???sa vedem cum se adapteaza fetele!!!!

  19. #19
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    Ei, poate lui Forminte o sa-i treaca suparea si va antrena 1-2 gimnaste. In fine, ce s-a intamplat e o revenire la normalitate. Eu personal am apreciat curajul lui Forminte in 2005 -2006 cand a preluat lotul dar din pacate timpul a demonstrat ca nu prea a facut fata la a fi antrenor principal.
    In ceea ce priveste mondialele ce doriti: 1, 2 medalii si cateva finale cu inca 1-2 gimnaste accidentate sau 1-2 medalii si o vizibila crestere a echipei astfel incat sa se vada ceva sperante pentru podium Londra 2012? Cred ca la mondialele astea se vor lua exact aceleasi rezultate care se puteau lua cu Forminte dar cred ca se va vedea clar diferenta in ceea ce priveste atitudinea fata de concurs, seriozitatea etc... In sfarsit o veste buna. Sper sa ramana asa.

  20. #20
    sport legend dracsor's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,602
    Reputatie
    1
    au spus si la radio la eliberadio despre demisia dlui Forminte si revenirea B&B

  21. #21
    sport legend LuisaGym's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    3,273
    Reputatie
    1
    "Tot ce am făcut până acum a fost din pasiune. Dacă mi se respectă fișa postului și fără alți coordonatori, am mai putea discuta."

    Eu ii urez lui Forminte mult succes in tot ceea ce va hotara sa faca de-acum inainte.

    http://www.adevarul.ro/sport/antifot...272373211.html

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •