Antrenorul lotului feminin de gimnastică a României, Nicolae Forminte, și-a dat astăzi demisia de la conducerea echipei.

"Am hotărât să renunț la funcția de antrenor-coordonator și să mă despart de lotul de la Deva. Am luat această decizie ținând cont de faptul că în proiectele pentru pregătirea echipei, în vederea JO de la Londra 2012, nu îmi găsesc locul. Atâta timp cât federația a solicitat sprijinul domnului Octavian Bellu și doamnei Mariana Bitang, consider că nu se mai are încredere în mine și că locul meu nu mai e aici. Plec cu satisfacția că las niște copii buni, cu potențial, și mai ales că lotul se află într-o situație mult mai bună decât atunci când l-am preluat!"

Președintele FRG, Adrian Stoica, a confirmat pentru ProSport decizia lui Nicolae Forminte

"Lucrurile sunt amestecate. E adevărat că domnul Forminte a renunțat azi la conducerea lotului, deși noi l-am rugat să se mai gândească și să-și schimbe hotărârea. Practic, am hotărât în comitetul executiv să-i angrenăm în activitatea de pregătire pe domnul Bellu și pe doamna Bitang, și niciodată nu ne-am gândit că acest lucru l-ar putea determina pe antrenorul-coordonator să renunțe la echipă.

Momentan, oficialii FRG nu se gândesc la un înlocuitor pentru Forminte. "În acest moment nu ne gândim la o posibilă înlocuire a lui Forminte. Avem un colectiv la Deva care se ocupă de pregătire. Totul va fi supervizat de Bellu și Bitang, care vor mai merge la Deva, dar și lotul se va mai deplasa la Izovrani. Ne-am hotărât să cerem sprijinul celor doi antrenori, pentru că la ultimele două concursuri lucrurile nu s-au legat și lucrurile nu păreau a merge spre bine." , a încheiat Stoica.

PROSPORT
http://www.prosport.ro/alte-sporturi...sionat-6236851
E de bine...sau e de rau?
Doar timpul ne va spune....