Page 4 of 28 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 573

Thread: Nicolae Forminte a demisionat

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Ada, asta ma intreb si eu... Ea aparea in organigrama federatiei, sa zicem ca asta e cea mai obiectiva varianta.

    Ca sa fim corecti, trebuie amintit ca si Andreea Raducan spunea prin 2000 ca se retrage daca Belu pleaca de la lot. Sandra nu va mai fi favorita, asta e clar...depinde numai de ea daca va accepta situatia sau nu.

    Din declaratia de la Realitatea, mai iese la iveala un episod...din 2005, cand Belu si Bitang au refuzat sa colaboreze cu Forminte.
    Eu totusi nu inteleg atitudinea de "eu nu raman daca se cere parerea si altora". Pana la urma, la lot este oricum un colectiv de antrenori. Sau sa ne uitam la alte tari, unde gimnastele stau la cluburi, cu antrenorii lor, si ajung sub supravegherea coordonatorului lotului national doar de cateva ori pe an.

    Nu stiu ce s-a intimplat in 2005, acum Forminte refuza sa colaboreze cu cei doi.

  2. #65
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    126
    Reputatie
    1
    Dupa parerea mea e o veste buna pentru gimnastica romaneasca. Bellu si Bitang sunt cei mai indicati pentru munca aceasta, asta au demonstrat in multi ani de munca.
    Eu unul sper din suflet sa ramana Sandra la lot, e o generatie care ar putea trage din nou la aur.

  3. #66
    sport legend r_anacristina's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    460
    Reputatie
    1
    Au fost reportaje si pe Antena 1 si pe ProTv, la stirile din sport.

  4. #67
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Vezi ca acusi vine Kino si iti da in cap cu ochelarii roz
    Aaaaa...stiu ce era ceva cu ochelari roz, dar nu stiu exact ce

    Quote Originally Posted by tsupi View Post
    Nu stiu ce s-a intimplat in 2005, acum Forminte refuza sa colaboreze cu cei doi.
    Nici eu nu stiu...dar din tonul pe care a zis-o, mi-a lasat impresia ca e o polita platita, daca ei n-au vrut atunci, nici el nu vrea acum.
    Repet, se merge prea departe cu orgoliile.

    Federatia trebuie sa aseze lucrurile cat mai repede, sa nu stea fetele sa se intrebe cum si cu cine se vor antrena. Daca Belu si Bitang merg full-time la Deva, sa ii cunoasca repede, nu e in interesul nimanui ca perioada de zvonuri si acomodare sa se lungeasca.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  5. #68
    sport legend onlyme88's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    939
    Reputatie
    1
    Cat de vinovat ma simt de faptul ca sunt incantat de intreaga situatie.
    Pana la urma este adevarat ca intotdeauna este necesar sa atingi "fundul" pentru a reveni printre cei buni. Am atatea curiozitati cu privire la strategia pe care B&B o vor aborda....

  6. #69
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    sper doar sa fie lasati sa isi faca treba nu sa inceapa iar ca x s-a retras cva a venit belu la lot, ca bitang a batut fetele si alte tampenii - sper sa se acomodeze fetele cu noul stil care va fi sigur mult mai dur si sa nu se retraga



    Quote Originally Posted by Cata_RB View Post
    Aaaaa...stiu ce era ceva cu ochelari roz, dar nu stiu exact ce



    Nici eu nu stiu...dar din tonul pe care a zis-o, mi-a lasat impresia ca e o polita platita, daca ei n-au vrut atunci, nici el nu vrea acum.
    Repet, se merge prea departe cu orgoliile.

    Federatia trebuie sa aseze lucrurile cat mai repede, sa nu stea fetele sa se intrebe cum si cu cine se vor antrena. Daca Belu si Bitang merg full-time la Deva, sa ii cunoasca repede, nu e in interesul nimanui ca perioada de zvonuri si acomodare sa se lungeasca.
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  7. #70
    gymnastics fan ioanavol's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    4,642
    Reputatie
    1
    Uau, ce veste...

    Eu prefer sa astept sa vad ce se va intampla. Eu una ma tem ca se vor retrage multe fete in urmatoarea perioada...

    Multumesc mult, Amalia , pt reportaj! Ai putea te rog sa-nregistrezi si de pe Antena 1 si ProTV?

  8. #71
    junior
    Join Date
    Apr 2008
    Posts
    60
    Reputatie
    1
    Sunt socata si mi-e mila de Forminte.
    Ii doresc numai bine si vreau sa-i multumesc pentru tot ce a facut pentru gimnastele si pentru echipa. N-a fost usor ce a gasit cand a inceput.

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    Eu cred ca daca fetele vor sa faca treaba cu adevarat se vor adapta stilului B&B. Eu am incredere ca va fi bine, ei sint niste tipi inteligenti (desi nu lipsiti de defecte).

  10. #73
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    da, si pe mine ma sperie chestia asta. cred ca Amalia o sa se adapteze bine, dar nu stiu Raluca. Ea a fost mereu mai sensibila si mai avea nevoie de cate un hug pentru moral.
    m-as bucura daca BB ar lua initiativa sa vorbeasaca cu Sandra, sa o incurajeze si sa ii dea sperante pentru a continua. Stiu ca sandra e atasata de Forminte, dar daca ar vedea ceva incurajari din partea lor poate ar continua.
    Daca suntem toti soldati in vorbe sa fim si in fapte. Toata lumea tratata la fel. Fara favoritisme si "vorbit si rugat sa..."

    Din ce am vazut eu, Raluca nu era chiar imbratisata de taiaca-sau (in filmul acela)... asa ca...

    Fetele tratate omeneste. Fara sa fie "calcate in picioare" si fara favoritisme. Daca B&B vor putea face asta sau nu, ramine de vazut.

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    2,654
    Reputatie
    1
    Sper numai sa nu fie afectate fetele... Pentru Cera, Ana, Gabi si mai ales Sandra va fi f greu. Sincer, nu sunt optimista in privinta lor. Dar sper ca nu am dreptate
    Multa bafta, sanatate si sa fie bine!

    Dar cred ca din punctul de vedere al strategiei de concurs, tehnicii in executie (sariturile!) si psihicului va fi mai bine. Sper doar sa se adapteze toate fetele! Nu vreau retrageri
    Last edited by ancaqwe; 1st June 2010 at 21:44.

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Nicole25 View Post
    Sunt socata si mi-e mila de Forminte.
    Ii doresc numai bine si vreau sa-i multumesc pentru tot ce a facut pentru gimnastele si pentru echipa. N-a fost usor ce a gasit cand a inceput.
    Sa nu exageram. Nu e cazul de mila. Cred ca nici Forminte nu isi doreste sa ajunga de mila cuiva. E umilitor sa ti se plinga de mila intr-o situatie de asta. Pentru gimnaste - cred ca se putea muult mai bine... adica sa se poarte mult mai bine cu ele, ma gindesc cum erau tratate de Forminte si alte chestii ce tin de coordonare/strategie.

    Pentru munca lui (mai ales ca antrenor) si pentru ca a avut curajul sa intre in pozitia asta in 2005 in situatia de atunci, da, merita multumiri. A primit si atunci multe voturi de incredere. Si are dreptate cind declara ca lasa lotul intr-o situatie mai buna decit l-a gasit.
    Last edited by Tess_AN; 1st June 2010 at 22:00.

  13. #76
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    forminte nu e bun ca antrenor al lotului national,dar ca antrenor la un club,da,e bun

  14. #77
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by MitzGym View Post
    forminte nu e buna cxa antrenor al lotului national,dar ca antrenor la un club,da,e bun
    sper sa nu plece din romania sau sa se lase de acest sport, desi nu l am putut suferi totusi la junioare e nevoie de antrenori si nici el nu e chiar asa slab, mai ales daca vorbim la nivel de junioare
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  15. 1st June 2010, 21:56

  16. #78
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    sper sa nu plece din romania sau sa se lase de acest sport, desi nu l am putut suferi totusi la junioare e nevoie de antrenori si nici el nu e chiar asa slab, mai ales daca vorbim la nivel de junioare
    acum va pare rau de el,hai ca asta-i buna
    da ce mai fac tamarjan si dragoi?

  17. #79
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tess_AN View Post
    Daca suntem toti soldati in vorbe sa fim si in fapte. Toata lumea tratata la fel. Fara favoritisme si "vorbit si rugat sa..."

    Din ce am vazut eu, Raluca nu era chiar imbratisata de taiaca-sau (in filmul acela)... asa ca...

    Fetele tratate omeneste. Fara sa fie "calcate in picioare" si fara favoritisme. Daca B&B vor putea face asta sau nu, ramine de vazut.
    Sandra e totusi un caz mai special in momentul de fatza. Stiu ce vrei sa zici ca sa fie tratate de la egal la egal, dar pentru ea trebuie facut un efort in plus ca sa ramana. daca bineinteles cei doi considera ca are sens sa ramana. Eu cred ca daca Sandra vrea cu adevarat sa castige titlul la mondiale poate sa o faca. Se poate bate cu Beth si cu Mizdrikova si cu cine mai vreti. problema e daca psihologic are puterea sa sa se adapteze unui nou antrenor.

    Cat despre Raluca ea cauta mereu o imbratisare de la antrenoare, un cuvant bun.

    inca o chestie de care ma tem serios: sa nu regresam din nou la paralele. Suntem pe drumul bun si ar fi teribil sa nu mai progresam, pentru ca de cativa ani paralelele fac legea.

  18. #80
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Multumesc Amalia pentru inregistrare.
    Acum am ajuns acasa...si m-am uitat deja de 3 ori

    Nu inteleg atitudinea Sandrei....
    www.fangymnastics.com

  19. #81
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Sandra e totusi un caz mai special in momentul de fatza. Stiu ce vrei sa zici ca sa fie tratate de la egal la egal, dar pentru ea trebuie facut un efort in plus ca sa ramana. daca bineinteles cei doi considera ca are sens sa ramana. Eu cred ca daca Sandra vrea cu adevarat sa castige titlul la mondiale poate sa o faca. Se poate bate cu Beth si cu Mizdrikova si cu cine mai vreti. problema e daca psihologic are puterea sa sa se adapteze unui nou antrenor.

    Cat despre Raluca ea cauta mereu o imbratisare de la antrenoare, un cuvant bun.

    inca o chestie de care ma tem serios: sa nu regresam din nou la paralele. Suntem pe drumul bun si ar fi teribil sa nu mai progresam, pentru ca de cativa ani paralelele fac legea.
    cine e la paralele?lili cosma si lucian sandu?
    daca raman,nu o sa regresam,mie mi se pare ca am progresat enorm fata de 2008,sau 2007

  20. #82
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Eu il inteleg intr-un fel pe Forminte si cred ca prea multi coordonatori ar fi tensionat atmosfera la lot si ar fi daunat pregatirii pentru CM. Oricum, pentru munca lui de pana acum merita multumiri.

    Nu cred ca va fi degringolada pentru ca B&B sunt buni organizatori. De asemenea cred ca fetele nu vor avea probleme de adaptare, si nu vor fi retrageri. Nici macar Sandra. Noutatea cred ca le va stimula pentru ca e o bresa in monotonie, si pentru ca vor fi curioase sa vada ce se intampla.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #83
    sport legend
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    5,538
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ancaqwe View Post
    Sper numai sa nu fie afectate fetele... Pentru Cera, Ana, Gabi si mai ales Sandra va fi f greu. Sincer, nu sunt optimista in privinta lor. Dar sper ca nu am dreptate
    Parerea mea e ca Ana T. si Gabi erau lasate deja de Formitne pe linie moarta si le pastea retragerea... Asa poate mai au o sansa. Cerasela, nu stiu care e treaba cu genunchii ei. La Sandra, nu stiu cit de mult mai vrea sa continue.
    Ana P. a schimbat antrenori de multe ori, Amelia e campioana, Pitic a fost remarcata de Bitang la CN anul trecut, Diana C. a demonstrat ca poate lucra cu oricine (era sa zic ca o doare-n pasipe de cine ce ii reproseaza ). Nu stiu cum vor fi Diana Trenca, Claudia, Corina, Dana, Andreea, Loredana. Vom vedea.

  22. #84
    sport legend onlyme88's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    939
    Reputatie
    1
    Eu sustin ideea stabilirii unor obiective pe termen lung si am mai spus-o si dupa Europene. Cred k merita sa sacrificam prezenta la CM din toamna pentru a intarii echipa. Din acest punct de vedere criticam uneori stilul de munca al lui Forminte (sau cel putin asa-l percepeam): nu parea sa existe un efort sustinut, se tragea foarte tare in apropierea competitiilor majore, pentru ca in perioada urmatoare sa se faca doar recuperari.
    Inca o dorinta: sa nu o lase pe Ana Maria Tamarjan sa se retraga. Nu inca. Amintiti-va la ce nivel ajunsese in 2008. Avea cea mai buna nota la sol dupa Sandra, avea o barna excelenta, un DTY (desi nu bag mana in foc) si inca acumula la greu experienta, dificultate si siguranta in executie.
    Prin asta s-au deosebit intotdeauna B&B: prin consistenta. Imi amintesc ca urmaream niste reportaje NBC si cei trei papagali se minunau de cat de consistenti sunt romanii (nicio ezitare, nicio slabiciune). Sper sa ajungem din nou la acel nivel.

    Edit: Daca antrenorii de la paralele sunt lasati sa continue sunt convins ca vom continua progresul si la acest aparat. Oricum sunt convins ca ne vom recapata avantajele de la sol si barna suficient cat sa compensam pentru niste paralele mai usurele (desi cam astea aduc notele astronomice).
    Last edited by onlyme88; 1st June 2010 at 22:14.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •