Results 1 to 16 of 16

Thread: Alegere Racheta

  1. #1
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    Reputatie
    1

    Alegere Racheta

    Salut ati putea sa-mi spuneti ce marime de racheta ar trebui sa aleg?adica grip si toate chestiile alea?
    am -63kg
    -17ani
    -1.75
    -am jucat tenis de ~20 de ori acum vreo 2 ani

    astept raspuns

  2. #2
    junior Lucian.B's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    ROU
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    Racheta nu e o haina.Nu conteaza cate kg ai,ce inaltime,ce numar porti la pantof,nici macar varsta nu este atat de importanta decat daca ai sub 10-12ani (nu e cazul aici).
    Sa revenim la rachete,Prince e o firma foarte buna,defapt cam toate firmele consacrate (Babolat,Head,Wilson,Yonex,Tecnifibre,Volkl,Prince ,Dunlop etc.) Conteaza in primul rand bugetul pe care esti dispusa sa-l aloci unei astfel de achizitii.Apoi conteaza gramajul...in cazul tau recomand o racheta cu gramaj in jurul valorii de 280-300gr.
    Si cam aici se termina recomandarile virtuale S-a mai spus pe acest forum de mai multe ori,nu ai cum sa recomanzi o racheta unei persoane pe care nu ai vazut-o niciodata ce stil de joc are,ce miscari are,ce prize,ce nivel.

    Am citat din ce i-am scris altei persoane de pe alt topic identic cu cel deschis de tine pe acest forum. Mai cauta si tu printre threaduri deoarece am vazut cel putin 3 cu titlul "Alegere Racheta" "sfat racheta" etc.

  3. #3
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian.B View Post
    Racheta nu e o haina.Nu conteaza cate kg ai,ce inaltime,ce numar porti la pantof,nici macar varsta nu este atat de importanta decat daca ai sub 10-12ani (nu e cazul aici).
    Sa revenim la rachete,Prince e o firma foarte buna,defapt cam toate firmele consacrate (Babolat,Head,Wilson,Yonex,Tecnifibre,Volkl,Prince ,Dunlop etc.) Conteaza in primul rand bugetul pe care esti dispusa sa-l aloci unei astfel de achizitii.Apoi conteaza gramajul...in cazul tau recomand o racheta cu gramaj in jurul valorii de 280-300gr.
    Si cam aici se termina recomandarile virtuale S-a mai spus pe acest forum de mai multe ori,nu ai cum sa recomanzi o racheta unei persoane pe care nu ai vazut-o niciodata ce stil de joc are,ce miscari are,ce prize,ce nivel.

    Am citat din ce i-am scris altei persoane de pe alt topic identic cu cel deschis de tine pe acest forum. Mai cauta si tu printre threaduri deoarece am vazut cel putin 3 cu titlul "Alegere Racheta" "sfat racheta" etc.
    am inteles dar mai spune-mi ce marime ar trebui sa aiba grip-ul,uite la ce m-am uitat eu:
    1.http://www.okazii.ro/catalog/4121027...r.html#galerie
    2.http://cgi.ebay.com/Babolat-aero-pro...item3a5b0e8377
    3.http://cgi.ebay.com/Wilson-K-Factor-...item335b00166c

    exista o sansa sa fii din buzau?

  4. #4
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    http://www.wholesale-outlets.com/new...e469e0662.html

    spune-mi ce racheta ar trebui sa aleg dintre cele prezentate acolo mai jos
    Last edited by 3voLuT1oN; 25th May 2010 at 11:58.

  5. #5
    junior Lucian.B's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    ROU
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    Toate rachetele sunt bune dar pt nivelul tau recomand Drive Z-lite Cortex sau Drive Z-tour Cortex

    Referitor la maner, recomand marimea L3. Bafta

  6. #6
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian.B View Post
    Toate rachetele sunt bune dar pt nivelul tau recomand Drive Z-lite Cortex sau Drive Z-tour Cortex

    Referitor la maner, recomand marimea L3. Bafta
    cred ca o sa-mi iau Z-tour Cortex e ok,dak nu sunt cn stie ce fortos ?
    Last edited by 3voLuT1oN; 25th May 2010 at 20:50.

  7. #7
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    Referitor la marimea manerului, nu se ia la nimereala dupa recomandari. Cauta pe net "determine your grip size" inainte sa faci comanda. Daca e prea subtire mai tragi un overgrip ceva, dar daca e prea gros nu prea mai ai ce sa-i faci si confortabil nu o sa fie in timpul jocului.

  8. #8
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Ady View Post
    Referitor la marimea manerului, nu se ia la nimereala dupa recomandari. Cauta pe net "determine your grip size" inainte sa faci comanda. Daca e prea subtire mai tragi un overgrip ceva, dar daca e prea gros nu prea mai ai ce sa-i faci si confortabil nu o sa fie in timpul jocului.
    am folosit o chestie de la wilson si aveam L3 deci a nimerit-o lucian

  9. #9
    junior Lucian.B's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    ROU
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    85% dintre jucatori folosesc L3 (e marimea universala) nu intamplator am "nimerit" marimea. la inaltimea 1,75 banuiam ca nu ai maini de om de 2,20 sau de liliputan...dar e ok sa te informezi si tu personal (vb lui Ady) pt ca unii dau sfaturi de dragul de a le da... bafta cu racheta

    Ah si inca ceva referitor la maner, daca doresti mai incolo sa o vinzi si sa iti cumperi alta, daca ai o racheta L1 sau L4 (ex) ma indoiesc ca o sa gasesti la fel de repede cumparator ca si la un L3.

  10. #10
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lucian.B View Post
    85% dintre jucatori folosesc L3 (e marimea universala) nu intamplator am "nimerit" marimea. la inaltimea 1,75 banuiam ca nu ai maini de om de 2,20 sau de liliputan...dar e ok sa te informezi si tu personal (vb lui Ady) pt ca unii dau sfaturi de dragul de a le da... bafta cu racheta

    Ah si inca ceva referitor la maner, daca doresti mai incolo sa o vinzi si sa iti cumperi alta, daca ai o racheta L1 sau L4 (ex) ma indoiesc ca o sa gasesti la fel de repede cumparator ca si la un L3.
    ok dar ce zici de alegere?e ok dak nu sunt f.fortos?

  11. #11
    junior Lucian.B's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    ROU
    Posts
    75
    Reputatie
    1
    Da e ok, oricum in tenis forta (masa musculara) nu conteaza atat de mult precum ai credea... are 280gr neracordata, e ideala pt nivelul tau. Intrebare- cat dai pe ea?

  12. #12
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    60-70$

  13. #13
    manager meth's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    299
    Reputatie
    1
    dai prea mult - daca intrebi pe forumuri ce racheta iti trebe raspunsul e "cea mai ieftina racheta din carrefour"

  14. #14
    incepator
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    1
    Reputatie
    1
    cn ma poate ajuta?am o racheta wilson impact ( nu prea buna) 1.71,14 ani si 59 kg.practic tenis de 1 an si jumatate si am nevoie de o raheta mai buna.ce imi recomandati?

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    48
    Reputatie
    1
    cine are experienta jocului cu rachetele head youtek radical pro (16x19) si head microgel extreme pro si poate sa-mi vorbeasca si mie despre ele? care i-a placut mai mult si de ce? eu joc cu head microgel radical (18x20), dar parca imi plac mai mult rachetele 16x19, pt ca imprima mai multa forta loviturii din fundul terenului. multumesc pt raspuns.

  16. #16
    incepator InvataTenis.ro's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    19
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 3voLuT1oN View Post
    Salut ati putea sa-mi spuneti ce marime de racheta ar trebui sa aleg?adica grip si toate chestiile alea?
    am -63kg
    -17ani
    -1.75
    -am jucat tenis de ~20 de ori acum vreo 2 ani

    astept raspuns
    Salut,

    Eu lucrez in domeniul IT-ului (retelistica mai exact) si sunt de multe ori intrebat de prieteni ce calculator sa isi cumpere. Tendinta lor este sa se orienteze catre cel mai performat dar cand ii intreb pentru ce il vor imi spun - filme, word, muzica, internet . Pentru asta isi pot lua si cel mai slab calculator de pe piata si vor fi foarte multumuiti!

    Asa si cu rachetele! Sfatul meu este sa nu te arunci la cea mai tare racheta, despre care ai citit numai review-uri bune pe forumuri, sa nu arunci banii de pomana. Incepe intai prin a juca tenis, macar o data pe saptamana, cu o racheta ieftina si apoi iti vei da seama daca ai nevoie de ceva mai bun sau nu!

    Cat despre grip, am vazut ca te-ai lamurit!

    Numai bine!
    -
    [B]InvataTenis.ro[/B] - Lectii tenis video online predate de antrenori, terenuri tenis, medicina sportiva tenis!

  17. 28th July 2011, 19:21
    Reason
    la urmatoarea postare de acest gen se primeste ban

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •