View Poll Results: Cine credeti ca vor domina urmatorul deceniu in gimnastica?

Voters
23. You may not vote on this poll
  • Romancele

    11 47.83%
  • Rusoaicele

    4 17.39%
  • Americancele

    3 13.04%
  • Chinezoaicele

    4 17.39%
  • Altcineva

    1 4.35%
Results 1 to 16 of 16

Thread: Cine credeti ca vor domina in urmatorul deceniu in gimnastica?

  1. #1
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0

    Question Cine credeti ca vor domina in urmatorul deceniu in gimnastica?

    Rusoaicele, americancele, romancele, chinezoiacele sau altcineva?

  2. #2
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Dominare nu va mai exista in gimnastica in sensul cuvantului . Sunt prea multe tari care si-au dezvoltat bazele si metodele de antrenament ...

  3. #3
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Exact...
    Chiar nu-si are rostul un asemenea thread...aglomeram forumul doar.
    Nu mai exista dominatie in gimnastica.
    www.fangymnastics.com

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    872
    Reputatie
    1
    S-ar putea sa fiu sub influenta Pac-Rim, ca tocmai am vazut inregistrarea de pe NBC, dar ca echipa USA mi se pare dominanta.

  5. #5
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    Exact...
    Chiar nu-si are rostul un asemenea thread...aglomeram forumul doar.
    Nu mai exista dominatie in gimnastica.
    Ba exista, uita-te de exemplu cum eram noi vs. Rusia inainte de 2000, iar acum sunt americancele vs. chinezoaicele. Scoala americana de gimnastica a rasarit ca din pamant dupa 2000, cu fratii Hamm, Nastia Liukin etc. la fel si chinezoaicele alea carora li s-a anulat bronzul, pe urma controversele legate de varsta samd.
    Evident ca vorbesc aici raportat la nr. de medalii, voi ati mai vazut pe alticneva din afara "careului" asta sa ia medalie? A mai fost o italianca la individual compus si cam atat.

  6. #6
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Polul tau ne cere sa alegem o tara dominanta ...Dominant inseamna ca de exemplu O TARA sa ia mai mult de jumatate de medalii si restul sa-si imparta ce a ramas (cam ca la Sydney ).Asta nu se va mai intampla . Au rasarit multe tari cu pretentii reale ...Australia , Marea Britanie , Japonia , Italia , Canada ...Nu va mai fi usor nimanui in gimnastica in viitor , cu atat mai putin sa domine ...

  7. #7
    senior Adde's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    244
    Reputatie
    1
    Pe aparate, da, sunt destule gimnaste din alte tari care iau medalii. Iar echipa americana in nici un caz nu a rasarit din pamant, dupa anii 2000. Au avut si in anii '90 echipe bune, dar au avut si scaderi. Vanessa Ferrari a fost intr-adevar o exceptie, dar chiar si asa a castigat in campionat mondial, nu Olimpiada, si destul de controversat la vremea respectiva.

    De dominatie ca pe vremuri clar ca nu se mai poate vorbi, dar e interesant de urmarit ce rivalitate va fi pe echipe si individual compus. Eu cred ca vom vedea Rusia vs USA, dar nu stiu de ce mi-e teama ca rusoaicele cu toata eleganta lor nu vor reusi sa fie constante. Iar echipa SUA chiar e puternica. De la China prea curand nu m-astept sa scoata echipa de nivelul celei de la Beijing si nici gimnasta cu sanse reale in I.C., ele se cam specializeaza. Romania... daca stau sanatoase in viitorul apropiat avem sanse (pt. Londra). Si in viitorul mai indepartat, daca sunt antrenate corect, se pot mentine la varf. Oricum, tu intrebi pe 10 ani si e greu de apreciat. Sunt curioasa cum va merge Japonia, au iesit pe 5 la Beijing, cel mai bun loc al lor, nu m-ar mira sa mai creasca.

    Ii raspundeam lui Ducus.

    Btw, dominanta a fost Rusia acum la Euro, junioare + senioare. Dar daca calculezi la nivel mondial, se mai echilibreaza raportul de forte.
    Last edited by Adde; 23rd May 2010 at 19:59. Reason: .
    [COLOR="DarkOrchid"]"Oamenii mari nu pricep singuri nimic, niciodată, și e obositor pentru copii să le tot dea întruna lămuriri"[/COLOR]

  8. #8
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Adde View Post
    Romania... daca stau sanatoase in viitorul apropiat avem sanse (pt. Londra). Si in viitorul mai indepartat, daca sunt antrenate corect, se pot mentine la varf. Oricum, tu intrebi pe 10 ani si e greu de apreciat. Sunt curioasa cum va merge Japonia, au iesit pe 5 la Beijing, cel mai bun loc al lor, nu m-ar mira sa mai creasca.

    Ii raspundeam lui Ducus.

    Btw, dominanta a fost Rusia acum la Euro, junioare + senioare. Dar daca calculezi la nivel mondial, se mai echilibreaza raportul de forte.
    Sa stii ca nu e greu de apreciat deloc. Eu inca mai sper ca va aparea o generatie care sa prinda cel putin 2 olimpiade, asa cum au prins Gogean, Amanar si Milosovici si sa tinem degetele incrucisate sa nu mai existe cazuri de retrageri premature din activitate gen Ponor sau Nistor. Stiu ca si Tamarjan era cat pe-aci sa-si finalizeze cariera de la un accident grav, oare astea nascute dupa '90 or fi de sticla?
    Deci 10 ani e un termen mediu si zic ca trebuie cel putin pe o asemenea perioada sa ne raportam -vom avea 2012, 2016 si 2020 + cel putin 4/5 CM si europene, deci cam 10-12 competitii mari.
    Sa vedem ce bani se vor aloca pe timp de criza de la minister catre centrul de la Deva si cluburile din teritoriu si cat interes mai exista din partea autoritatilor pentru sportul care ne-a adus cele mai multe medalii...
    Citeam mai demult ca Forminte ar fi grav bolnav, ii dorim multa sanatate, se vede ca face treaba cu bani putini dar cu multa pasiune, la fel ca predecesorii sai, DAR, cel care-i va urma se va dedica tot atat de mult meseriei? Iar la baieti e si mai grava treaba, stiu ca unul din antrenori a ramas in America din cauza saraciei de la noi. Grecu cat va mai trage corabia dupa el? Astia de la guvern pun tunurile pe noi si corabia se va scufunda la un moment dat.

  9. #9
    senior Adde's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucharest
    Posts
    244
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Sa stii ca nu e greu de apreciat deloc. Eu inca mai sper ca va aparea o generatie care sa prinda cel putin 2 olimpiade, asa cum au prins Gogean, Amanar si Milosovici si sa tinem degetele incrucisate sa nu mai existe cazuri de retrageri premature din activitate gen Ponor sau Nistor. Stiu ca si Tamarjan era cat pe-aci sa-si finalizeze cariera de la un accident grav, oare astea nascute dupa '90 or fi de sticla?
    Deci 10 ani e un termen mediu si zic ca trebuie cel putin pe o asemenea perioada sa ne raportam -vom avea 2012, 2016 si 2020 + cel putin 4/5 CM si europene, deci cam 10-12 competitii mari.
    Sa vedem ce bani se vor aloca pe timp de criza de la minister catre centrul de la Deva si cluburile din teritoriu si cat interes mai exista din partea autoritatilor pentru sportul care ne-a adus cele mai multe medalii...
    Citeam mai demult ca Forminte ar fi grav bolnav, ii dorim multa sanatate, se vede ca face treaba cu bani putini dar cu multa pasiune, la fel ca predecesorii sai, DAR, cel care-i va urma se va dedica tot atat de mult meseriei? Iar la baieti e si mai grava treaba, stiu ca unul din antrenori a ramas in America din cauza saraciei de la noi. Grecu cat va mai trage corabia dupa el? Astia de la guvern pun tunurile pe noi si corabia se va scufunda la un moment dat.
    Asa, da si tu apa la moara forumistilor, ca nu era destul de criticat Forminte ba se prefigureaza si revenirea lui Bellu. Eu zic ca cel tarziu in 2012 vom vedea o schimbare la nivel de antrenori, iar daca se incepe o reconstructie a echipei vom vedea si gimnaste cu 2 Olimpiade. Dar... si aici e un mare „dar”, cred ca va fi nevoie sa se specializeze la cat de dificila a devenit gimnastica.

    Nu e un termen mare 10 ani, dar mi-e greu mie sa calculez. 2016 va fi deja pe un alt continent, vor mai creste si de acolo tari. Momentan pt 2012 nu vad Marea Britanie nici macar pe 3, Canada, Australia sau alte tari, nici atat. Ma refer la concursul pe echipe. Si nici la individual, nu au de unde sa scoata in timp atat de scurt. La mondiale in ultimii ani, am tot vazut americance, Memmel, Shawn/ Nastia, Bross/ Sloan... Sunt curioasa si eu ce va urma pana in 2016...
    [COLOR="DarkOrchid"]"Oamenii mari nu pricep singuri nimic, niciodată, și e obositor pentru copii să le tot dea întruna lămuriri"[/COLOR]

  10. #10
    Moderator
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Cluj
    Posts
    11,730
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    voi ati mai vazut pe alticneva din afara "careului" asta sa ia medalie?
    ????
    CM 2009: http://www.gymnasticsresults.com/wor...ondon2009.html
    CE 2010: fete http://www.gymnasticsresults.com/euro/2010/echwag.html si baieti http://www.gymnasticsresults.com/euro/2010/echmag.html
    Si astea sunt doar cele mai recente 2 concursuri mari...

    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Grecu cat va mai trage corabia dupa el? Astia de la guvern pun tunurile pe noi si corabia se va scufunda la un moment dat.
    Dan Grecu nu mai e antrenorul lotului masculin de mai mult de 1 an si jumatate!

    Nici eu nu cred ca se mai poate vorbi de dominatie, nu vad rostul acestui thread. Rezultatele o confirma. Cele 4 tari sunt cateva din tarile cu traditie, dar gimnastica s-a schimbat mult prea mult.
    [COLOR="DimGray"]~ [B]STELA NISTOR[/B] ~~~ [B]ALIN JIVAN[/B] ~[/COLOR]
    [B][COLOR="Red"]Game.[/COLOR][COLOR="Yellow"]Set.[/COLOR][COLOR="Blue"]Match.[/COLOR][/B] [COLOR="DimGray"]ANDREI PAVEL
    Steaua [SIZE="3"]noastra[/SIZE], nu a [SIZE="1"]voastra[/SIZE]! [/COLOR][url]http://www.youtube.com/watch?v=2TiUirrZ4nY#t=2m29s[/url]

  11. #11
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    tarile fara traditie la gimnastica au inceput sa aibe progrese maari,chiar f mari,eu cred ca aceste tari vor domina

  12. 23rd May 2010, 21:04

  13. #12
    sport legend Clau93's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Far Far Away
    Posts
    1,666
    Reputatie
    1
    Eu cred ca Rusii vor domina mult pentru ca au junioare foarte multe si sunt extrem de talentate. Stiu si ele foarte multe elemente si au conditii pentru antrenament.

  14. #13
    sport legend onlyme88's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    939
    Reputatie
    1
    Si votul meu merge catre rusi. Imi este foarte dor de duelurile Romania-Rusia

  15. #14
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ducus View Post
    Sa stii ca nu e greu de apreciat deloc. Eu inca mai sper ca va aparea o generatie care sa prinda cel putin 2 olimpiade, asa cum au prins Gogean, Amanar si Milosovici si sa tinem degetele incrucisate sa nu mai existe cazuri de retrageri premature din activitate gen Ponor sau Nistor. Stiu ca si Tamarjan era cat pe-aci sa-si finalizeze cariera de la un accident grav, oare astea nascute dupa '90 or fi de sticla?
    Deci 10 ani e un termen mediu si zic ca trebuie cel putin pe o asemenea perioada sa ne raportam -vom avea 2012, 2016 si 2020 + cel putin 4/5 CM si europene, deci cam 10-12 competitii mari.
    Sa vedem ce bani se vor aloca pe timp de criza de la minister catre centrul de la Deva si cluburile din teritoriu si cat interes mai exista din partea autoritatilor pentru sportul care ne-a adus cele mai multe medalii...
    Citeam mai demult ca Forminte ar fi grav bolnav, ii dorim multa sanatate, se vede ca face treaba cu bani putini dar cu multa pasiune, la fel ca predecesorii sai, DAR, cel care-i va urma se va dedica tot atat de mult meseriei? Iar la baieti e si mai grava treaba, stiu ca unul din antrenori a ramas in America din cauza saraciei de la noi. Grecu cat va mai trage corabia dupa el? Astia de la guvern pun tunurile pe noi si corabia se va scufunda la un moment dat.
    Tu vi dintr-o planeta paralela sau ai dormit vre-un an jumate ?!

    Saracu Forminte ...cat de bolnav e el !Si-au facut bine treaba articolele "comandate" .
    Iar de la Grecu incoace s-au schimbat vreo doua randuri de antrenori .
    Nu ma mai mira ca vorbesti de dominatii ./...

  16. #15
    pisicareasa:P MitzGym's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,766
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Clau93 View Post
    Eu cred ca Rusii vor domina mult pentru ca au junioare foarte multe si sunt extrem de talentate. Stiu si ele foarte multe elemente si au conditii pentru antrenament.
    daca nu se vor accidentacred si eu,dar executa elemente prea
    dificile,vor fi niste fete obosite,accidentate

  17. #16
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    351
    Reputatie
    1
    Va exista echilibru in gimnastica intre tarile cu traditie.Eu votez cu Romania.Avem o generatie de gimnaste fff bune senioare+junioare,daca sunt sanatoase vom avea cea mai buna echipa din ultimii ani.Este bine ca vom avea concurenta pentru un loc in echipa.Cu BB pe banca antrenorilor(au acceptat pentru ca sunt constienti ca AU pe cine antrena) vad urmatorul deceniu in roz.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •