View Poll Results: Cine cistiga?

Voters
77. You may not vote on this poll
  • Roger Federer

    19 24.68%
  • Rafael Nadal

    47 61.04%
  • Novak Djokovic

    3 3.90%
  • Andy Murray

    0 0%
  • Andy Roddick

    2 2.60%
  • Robin Soderling

    2 2.60%
  • Marin Cilic

    0 0%
  • Jo-Wilfried Tsonga

    0 0%
  • Altcineva...

    3 3.90%
  • Fernando Verdasco

    1 1.30%
Page 55 of 55 FirstFirst ... 545535455
Results 1,135 to 1,150 of 1150

Thread: ATP GS: Roland Garros 2010

  1. #1135
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    In 2011 incepand cu sezonul de zgura Nadal va avea de muncit mult ca sa isi apere punctele. Pana atunci sa faca niste turnee bune macar si sa mai castige unul sau 2 sa faca puncte.

  2. #1136
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca e locul potrivit sa vorbim despre cat timp o sa stea Rafa pe primul loc, dar am toate motivele sa cred ca Nadal nu se va mai accidenta si prin urmare nu va mai pierde prima pozitie in fata nimanui.
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  3. #1137
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    Zimi cateva motive.

  4. #1138
    sport legend Optimistul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Deocamdata aici
    Posts
    5,197
    Reputatie
    1
    Rafa , jucatorul care vine de pe planeta zgurei s-a reincoronat din nou ! Are un singur adversar - sanatatea sa .
    [COLOR="Blue"]Patience is your companion. Peace is your guide. Joy is your light. Pure love is your release. [/COLOR]

  5. #1139
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    L-am urmarit cu mare atentie pe Nadal de cand a inceput sezonul de zgura. Intotdeauna mi s-a parut foarte matur in abordarea jocului de tenis insa acum am impresia ca a ajuns la un nivel uluitor.

    Multi se pot uita la cifrele meciurilor lui sau chiar la meciuri in sine si sa vina cu comentarii de genul "a castigat greu", "diferenta a fost mai mica decat arata scorul", "X i-a pus probleme serioase" sau "Nadal a jucat prost dar Y si mai prost". Eu cred ca e complet gresit.

    Sa luam putin faptele. Almagro cica i-a pus probleme. Pai or fi fost 2 tie-break-uri dar le-a castigat Rafa la 2 si la 3, in principal cu lovituri castigatoare. Mai ca mi-ar veni sa zic ca a ales sa nu forteze un break ca dupa aia sa reziste unei incercari disperate de re-break. Am vazut meciul si nu am avut nicio secunda senzatia ca Almagro are cu adevarat o sansa. Nadal parea in control absolut.
    Acum citesc ca Soderling a avut sansa lui dar a fost prea stresat. Serios? Chiar nu vad ce putea face mai mult. Nu mi s-a parut nici ca a servit prost, insa Nadal ii returna lovituri in mod normal as una dupa alta... Toti au fost de acord ca daca un schimb se prelungeste sansele lui Soderling scad dramatic... ce putea face decat sa loveasca mai tare si sa greseasca inerent mai des?

    Eu cred ca pur si simplu Rafa a ajuns la un nivel al jocului cu adevarat fantastic. Cel putin pe zgura a avut aproape toate meciurile in mana si adversarii in buzunar.
    Diferenta e ca nu mai forteaza. Nu mai incearca sa castige fiecare punct. Si ataca mult mai mult. Scurteaza punctele daca poate. Personal imi pare putin rau pentru "Federer"-izarea jocului sau dar sunt fortat sa admit ca cei care spuneau ca jocul lui dinainte e prea destructiv pentru corp aveau ceva dreptate.

    O vreme am crezut ca nu mai poate alerga si nu se mai poate apara ca acum 2 ani. A zis cu gura lui ca poate alerga acum ca in 2005 dar prefera sa nu o faca. Abia acum m-am convins ca exact asa stau lucrurile. A fost incredibil de rapid in finala...

    Pentru mine e evident: Nadal poate face tot ce facea acum 2-3-4-5 ani. In plus a imbunatatit cam toate loviturile si joaca mult mai ofensiv si economic in acelasi timp.
    Nu stiu daca a observat cineva insa Rafa nu mai joaca adversarii cu forehanduri ucigatoare numai pe rever... a se vedea meciurile cu Federer, Almagro si Soderling. E taman invers, acum e el jucat pe rever...

    Sa vedem cum stau adversarii sai din top 4: Murray si Djokovic bat pasul pe loc iar Fedex o ia usor-usor in jos.
    Cred ca primii 2 atata pot... cata vreme Nole se tine de maimutareli nici nu va face mai mult.
    Cum am mai zis, Federer nu pare dispus sa mai faca progrese, evident cu exceptia serviciului.
    Pai, dupa ce te bate Soderling, explicatia ta e ca nu ai servit cu cativa Km/h in plus? "Doar" 220 fata de 225? Atitudini de genul asteia sau ca e prea intuneric sau ca sa ii zica din timp cum e acoperisul ca sa isi racordeze racheta nu ii fac deloc cinste... zice lumea de el ca e un mare talent si un magician insa eu nu vad decat un farmacist de ceva vreme.

    Intrebarea e cine, pe ce suprafata si cum poate sa il bata pe Rafa daca va juca tot asa. Eu am impresia ca baiatul asta pleaca fresh de la RG!
    Si ma intreb ce se va intampla daca/cand va ajunge sa aiba si un serviciu devastator.

  6. #1140
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    As completa ca Rafa si-a imbunatatit deja serviciul. 7-7 in finala la asi cu Soderling, seful asilor la RG.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  7. #1141
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by yonutz96 View Post
    Zimi cateva motive.
    Am adormit aseara, dar cred ca posturile de mai sus, punctate de Sorin si Cristi iti explica exact ceea ce vroiam sa zic si sunt cu totul de-acord. In plus un motiv pentru care Rafa ar trebuii sa stea pe primul loc este ca jucatorii astia mai rasariti se vor anula intre ei, sau cel putin nu pare niciunul sa adune mai multe puncte atata timp cat Nadal face finala sau castiga AO, 4-5 turnee de masters, castiga RG si W si face semifinala la USO.
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  8. #1142
    :))) dianac's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    1,291
    Reputatie
    1
    felicitariiiiii Rafa! anul asta sper sa il vad plangand, de fericire, in prosop si la US Open. http://serve.mysmiley.net/animated/anim_19.gif
    Last edited by dianac; 7th June 2010 at 10:20.
    [COLOR="Blue"][FONT="Comic Sans MS"][SIZE="5"]vamos rafa[/SIZE][/FONT][/COLOR] [COLOR="Red"][FONT="Comic Sans MS"][SIZE="5"]allez gasquet[/SIZE][/FONT][/COLOR]

  9. #1143
    sport legend
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    1,156
    Reputatie
    1
    si eu spun ca ar fi cazul ca rafa sa castige si us openul, desi el a spus ca suprafata de joc e mai dura decat cea de la australian open. desi ambele turnee de mare slem se joaca pe hard.

  10. #1144
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Eu cred ca in 2008 Rafa ar fi luat si US Open-ul daca nu era stors deja dupa 2 turnee de Masters plus olimpiada.

    Pai altfel cum sa ii ia cate un set Querrey si Fish?

    Acum joaca mult mai economic si nu e nicio olimpiada. Eu zic ca are o sansa buna sa castige US Open.
    Evident daca nu se accidenteaza...

  11. #1145
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    Suprafata de acolo e prea rapida pentru Nadal.Poate ajunge in fazele superioare, dar mereu va da peste un jucator care il va invinge

  12. #1146
    Fighter Kooler's Avatar
    Join Date
    Nov 2004
    Location
    Constanta
    Posts
    7,872
    Reputatie
    1
    Are sanse de izbanda Rafa la US Open, odata cu imbunatatirea jocului si acumularea expereientei.
    Real Madrid --- AC Milan --- Chelsea --- Farul Constanta--- Rafael Nadal --- Simona Halep --- Fernando Alonso --- Kimi Räikkönen --- Ronnie O'Sullivan --- John Cena

  13. #1147
    junior ANGELA 68's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    Oradea
    Posts
    146
    Reputatie
    1
    Felicitariiiiiiiiii Rafael.Mi-a placut ca a plans si-a dorit mult sa castige .
    Pana la castigarea US Openul sa nu uitam ca este nr.1 MONDIAL.
    Sa ne reamintim ....si cine stie anul asta poate......
    http://www.youtube.com/watch?v=4MI7ZGe0wMI

  14. #1148
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,318
    Reputatie
    0
    un articol interesant despre Soderling http://blogsport.gsp.ro/geambasu/2010/06/07/intrusul/

  15. #1149
    no title cristian2008's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    382
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Optimistul View Post
    Rafa , jucatorul care vine de pe planeta zgurei s-a reincoronat din nou ! Are un singur adversar - sanatatea sa .
    Am acelasi sentiment la sfarsitul sezonului pe zgura.
    Daca o tine tot asa, Rafa e de neinvins, indiferent de suprafata.

    Am revazut de curand si finala din 2009 de la AO, contra lui Federer, cand Rafa a juca excelent, pe hard. La Wimbledon are deja un titlu castigat, asa ca spaniolul se contureaza ca un jucator de tenis complet, campion de poveste.

  16. #1150
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Nu stiu daca a fost atent cineva, dar singurul tenismen care a ghicit scorul exact la Eurosport a fost australianul Mark Woodforde,
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •