Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 30 of 30

Thread: Site-uri cu sah online !

Federer Express TenisFan's Avatar
    Reputatie
    1
    O sa incep eu sa fac thread-uri in draci despre turneele de anul asta.

Toate culminand cu meciul pentru noul campion mondial de la Londra din noiembrie intre Carlsen(actualul campion) si Caruana(care e American ).

Asta cand am timp.

Pana atunci vizitati chess24.com care e foarte ok.
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Reputatie
    1
    Nu e rău, da. Eu joc si pe lichess.org, iar cand ma chinuiesc amintirile, chiar si pe străvechiul doizece.ro (unde inca detin vreo 10 conturi, daca nu chiar mai multe, de pe vremea turnirurilor olsiste

Ce putem sa spunem despre meciul Carlsen -Caruana e ca va fi unul foarte plictisitor, se va juca pozitional, se va sari câte o pătrățica (in stilul Karpov ), iar in final nu va fi nimeni surprins cand Magnus isi va pastra coroana. Dar sa nu anticipam, Caruana e totusi rock solid, iar Carlsen a suferit ceva la ultimul meci pt titlu, cu Serghei Kariakin.

Dar o sa mai vorbim, normal

Reputatie
    1
    Un site f interesant, excelent updatat cu stiri si evenimente din lumea sahului -toate turneele importante comentate la zi, este si chess24.com. E un site european, cu resedinta la Hamburg, unde maestru de ceremonii este MM Jan Gustaffson. Sahist bunicel, devenit intre timp un excelent enterteiner, a fost secondul lui Leko Peter in vremea cand acesta se batea pt titlul mondial. Se poate juca si online, se poate si privi , sunt f multe sesiuni de blitz cu jucatori de calibru, incepand cu MM P Svidler, MM Gustaffson si terminand cu MM Sopiko Guramishvili si CM Trifon Gavriel, din Anglia De altfel, sesiunile se gasesc pe youtube. Nu strica sa aruncati un ochi.
    Iar noi, fiul meu, cuvinte mari si interese marunte.

Reputatie
    1
    Extraordinar maratonul de blitz organizat de chess24, 3 zile de sah non-stop cu cativa mari maestri bunicei. Laurent Fressinet - unul dintre secunzii lui Magnus si top 3 in Franta, 'King' Loek van Wely, una dintre legendele in viata ale Olandei , explozivul Joorden van Foreest, cam nr 2 in Olanda dupa aprecierea mea - dupa Anish, bineinteles si, desigur, tartorul Jan Gustaffson, ex super gm, actual super chess entertainer si bossul de la chess24

Linkul e asta de mai jos. Baietii nu pleaca 3 zile din studio, daca nu la joc, macar la privit si tot e f instructiv.

https://youtu.be/hri8ihVj41I

Reputatie
    1
    Vineri, ora 19, un eveniment care va schimba pt totdeauna comunitatea sahului online: Magnus Carlsen impotriva tuturor, la chess24.com! Va fi live si pe youtube, daca aveti o subscriptie la canalul chess24. Din cate stiu, e prima data cand Magnus intra oficial in arena banter blitz-ului. Un eveniment de neratat, se stie ca Magnus e destul de sensibil cu aparitiile si exhibitiile publice

Federer Express TenisFan's Avatar
    Reputatie
    1
    Abia sapt trecuta am putut vedea, Capitane, geniul acestui individ in materie de sah. A jucat blitz cu AlexanderK(clar ala a folosit calculator) si a obtinut pozitie egala sau un pic mai buna si apoi l-a batut la timp.
    De magicus Federerus...
    As falls Wichita/So falls Wichita Falls

Reputatie
    1
    Am aratat eu, astazi, pozitia batranului stockfish 10. Ala a jucat in special a 2a optiune a motorului, de cateva ori (dar evident) prima optiune si de la el cateva mutari neutre (3, maximum 4). Sincer n-ai cum sa faci 5 mutari avansate de computer, apoi una din pix, pt ca totul are o logica. Daca ai un plan, il duci ideea pana la capat. Cred ca era ceva M, poate un IM mai slab, ceva sah stia. Ai vazut ca si Magnus a zambit asa complice la final Interesant ca Magnus a stat tot timpul pe + impotriva lui, cel mult joc egal, in conditiile cand a gasit & jucat mutari naturale. Raspunsurile date computerului au fost de mare clasa, chirurgicale...

Reputatie
    1
    Am urmarit un mini banter blitz cu cei mai buni jucatori ai Romaniei, e o emisiune pe Tvr - Sah mat la tvr1. Acesta este campionul en titre al Romaniei, Mircea Parligras. Mi se pare jenant de slab nivelul, suntem intr-un ***** fantastic pana si la sah. In special prima partida e mi-ze-ra-bi-la! In a 2a adversarul ii lasa o piesa in priza si dupa ce se cacă pe el de larca ar juca cu Fischer, castiga finalul. Impresionant

https://youtu.be/dPhw5jro8g0

Ok, avem si ceva de bine. My boy, Vlad Jianu, dezmembreaza cativa amatori cu usurinta cu care scuipi cojile de seminte in capul spectatorului din fata, la un meci de fotbal. Un talent irosit cam devreme, dar inca un sahist de mare calitate. Mai ales lectiile lui online sunt de pus in ramă, langa ranile provocate de adversarii nostri

https://youtu.be/zDxzUEN7kxY

Reputatie
    1
    Voi mai reveni la subiectul Vlad Jianu, e unul dintre sahistii mei preferati din țara.