Quote Originally Posted by miril View Post
In primul rand, felicitari slovacilor care au jucat perfect acest meci. Au meritat sa castige si, deci, sa merga mai departe in optimi. Italia merita sa paraseasca acest CM pentru ca au jucat mizerabil, "pacalind fotbalul", timp de 255 de minute si pentru ca antrenorul lor este demult depasit de situatie, el apartinand...pensionarilor in ale fotbalului. Selectia pe care a facut-o seamana cu un ghiveci cu gust de terci, fara aparatori, fara coordinatori de joc, cand Pirlo este accidentat, si, mai ales, fara un Cassano si un Balotelli. In final, vreau sa repet un lucru pe care l-am spus si pe subforumul Anglia, Webb este un IDIOT. Sa rezumam, balonul a fost scos de pe linia portii, deci, OK, dar nu a fost ofsaid la golul care putea aduce egalarea si in faza golului doi al italienilor portarul slovac trebuia sa ia rosu iar, daca vreti si unii chiar asta vor, Iaquinta trebuia sa ia galbenul daca...trebuia si nu sarmanul Quagliarella, un fotbalist care trebui sa joace din primul minut al acestui meci decisiv, alaturi de Di Natale. Oricum in ciuda acestor greseli de arbitraj, unii ar putea reprosa ca si Cannavaro ar fi trebuit sa mai ia un galben, Italia merita eliminarea, lucru care, cred eu, le va fi benefic azzurilor. Prandelli este un alt tip de om, in primul rand, un alt tip de antrenor, modern, care va promova jucatori gen Criscito, Maggio, Motta, Aquafresca, Balotelli si altii.
Mie mi s-a parut gol la ceea faza dubioasa.E clar ca piciorul drept al aparatorului slovac e in poarta si cu el se respinge mingea.In cealalta faza,a fost offside mirile!Si intradevar,portarul slovacilor trebuia eliminat atunci cand l-a pocnit pe Quagliarella!Se poate spune ca au fost dezavantajati italienii dar cum am mai zis,trebuiau sa-si dea drumul la joc mult mai devreme.De multe ori au o mentalitate din asta paguboasa,lasa totul pe ultimul meci sau pe ultimele secunde!Cu Paraguay s-au multumit cu egalul,cu neo-zeelandezii s-au multumit ca au egalat,iar acum tot la egal trageau!Din pacate,desii au potential,prefera mediocritatea!Asa raman doar cu,probabil,cel mai frumos gol al turneului...