Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 62

Thread: Scrisoare deschisa catre FMI

  1. #1
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1

    Scrisoare deschisa catre FMI

    Tabloidul german Bild, l-a intampinat in data de 6 martie pe premierul grec, aflat in vizita la Berlin, cu o scrisoare deschisa. Printre randurile ei, se citea exasperarea nemtilor fata de indolenta grecilor:

    "Daca cititi aceasta scrisoare, inseamna ca sunteti intr-o tara diferita de a dvs. Sunteti in Germania. Aici, oamenii lucreaza pana la 67 de ani, si nu au al 14-lea salariu pentru functionarii publici. Aici, nimeni nu trebuie sa plateasca 1000 de euro mita pentru a obtine un pat in spital. Benzinariile noastre au case de marcat, soferii de taxi taie chitanta iar fermierii nu pacalesc Uniunea Europeana pentru a obtine subventii de milioane cu plantatii de maslini care nu exista. Germania are si ea datorii mari, dar le putem duce. Asta pentru ca ne trezim devreme si muncim toata ziua. Dorim sa fim prietenii grecilor. Din acest motiv, dupa aderarea la euro, Germania a dat tarii voastre 50 mld de euro."


    Daca am fi Bild, scrisoarea catre delegatia FMI, inca la Bucuresti, ar suna cam asa:

    "Daca cititi aceasta scrisoare, inseamna ca n-ati plecat inca din Romania. Ca sa iesim din criza, ati dat tarii noastre 20 miliarde de euro. Noi v-am pacalit cu statistici falsificate, cu surse la buget inexistente sau nerealiste, n-am redus cheltuielile publice si nici n-am concediat pe nimeni. Aici, cei 1.400.000 de bugetari muncesc cateva ore pe zi, patru zile din saptamana, vinerea e zi scurta iar lunea nici iarba nu creste. Aici, oamenii mor in spitale cu spaga cu tot, iar din cei 6 milioane de pensionari, cateva sute de mii au in jur de 40 de ani. Ceva case de marcat avem, chitante la fel, dar banii nu prea ajung in buget, iar cei care ajung sunt repede furati. Daca veti creste taxele sau cota unica, tot degeaba. Banii se vor scurge ca apa in nisip. Asta pentru ca multi dintre noi se trezesc la pranz si muncesc cateva ore. Dorim sa fim prietenii FMI si UE, dar daca ne puneti la munca iese tambalau ca in Grecia".


    Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-7...l-stangist.htm
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  2. #2
    the untouchable newcool's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Arad-Perla Vestului
    Posts
    8,625
    Reputatie
    1
    Sorine n-are rost...
    Numa' Basescu-i de vina, nu ti-e clar? Noi ceilalti suntem adevarati cu totii, muncim 12 ore pe zi, nu ne plangem ca se iese la pensie la 65 de ani(da-i in masa de nemti daca ei vor la 67 treaba lor noi vrem la 57 daca se poate) nu pacalim pe nimeni(doar pe noi dar nu se pune), suntem cei mai buni contribuabili din lume, doar ca in final ne place sa muncim exact cum ii place cainelui lantul.
    Facem slalom printre cretini,zi de zi,
    Intr-o lume mica si murdara,asa cum o stii,
    Prostii par conceputi pe cale artificiala
    Ca sunt multi ai dracu,si n-au nici o boala!

  3. #3
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Acum in numele cui vorbesti?
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  4. #4
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Luma. Asta este realitatea zilelor noastre.

    Intrebi in numele cui vorbeste? Cred ca toti cei pana in 40 de ani suntem in aceeasi oala. O sa muncim o viata. Am 40 de ani si nu vad sa fie posibil sa devin pensionar mai devreme de 75.


    Si apropo de ce se intampla zilele astea. Nu pot sa ma solidarizez cu cei 2 milioane de trisori ai sistemului de pensii, beneficiari a ani de plata de "compensate", pensionari anticipate pe la 50 de ani si calculari ale pensiilor dupa ureche.

    Nu pot sa ma solidarizez nici cu cei ce au fost beneficiarii unui apartament de la stat pentru care multi isi pun pielea in bat pe la banci si dau din colt in colt sa-si plateasca ratele. Nu pot sa ma solidarizez nici cu cei 600.000 de bugetari angajati de Nastase, Tariceanu si Boc pentru a-si hrani camarilele flamande.

    Cum nu pot sa uit ca 2 milioane de romani si-au luat lumea in cap si au plecat la munca in strainatate, ca sa se umileasca si sa trimita acasa banut cu banut ca sa ne minunam ce economie grozava avem, plina de mall-uri si hipermarket-uri. Relansat va fi cel de-al 2.000.001-lea roman care isi va lua lumea-n cap.

    Realitatea este foarte dura si nu astept cadouri de la nimeni. Nu pot decat sa muncesc si sa am grija ca familiei mele sa nu-i lipseasca nimic. Nu intotdeauna reusesc, dar stiu ca am facut tot ce este posibil pentru asta.

    Daca am pretentii? Da am. Doresc sa nu fiu supraimpozitat, considerand ca 30%, cat platesc in momentul de fata, este mai mult decat suficient comparativ cu ce "primesc" in schimb (gropi, praf, mizerie la tot coltul etc.).
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  5. #5
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Nu stiu cate sute de mii de pensionari au 40 de ani, dar stiu ca sunt o multime de tigani pensionati dar nu se stie exact ce au produs ei. Asa cum s-au eliberat permise false in Arges, sau aiurea, asa au intrat in circuit mii, zeci de mii, de dosare de pensionare pentru oameni care nu au facut niciodata nimic. Si care acum isi iau banii. Explicatia a fost ca li s-a pierdut urma, ca nu pot fi urmarite.
    Apoi este vechea problema a ********ilor. Astia au pensii cum nici nu as visa eu sa am salariul. Aici e o dubla problema, cel putin - au si sub varsta de pensionare si au si niste pensii uriase. V-ar placea un salariu de 8000 lei pe luna? Da? Cred si eu. Ei bine, cam atat are un colonel SRI in rezerva pensia. Saracul. Ceva mai putin, dar nu cu mult, sunt o gramada de gradati ai ministerului apararii. Nu te poti pune pe astia. Nu te poti pune cu astia. Fiecare trepadus care e undeva intr-o pozitie decizionala lucreaza pentru ei.
    Pe astia ii arzi daca ai coaie. Degeaba se bate Basescu cu pumnul in pieptul lui tatuat cu sirene cu mamele mici, nu are puterea sa se ia de astia. Si poate nici nu vrea. Nu zic ca el este principalul vinovat, dar el a fost cel mai mare ciripitor si luptator cu gura, ca ii face, ca ii taie, ca ii goneste, etc. A facut un *****.
    Atata timp cat nu cad cei 3 smecheri din PD, aflati si in guvern, mie imi este din ce in ce mai clar ca Basescu, dupa acest mandat, chiar va trebui s aplece pe mare. Sau sa se pensioneze inainte de vreme.

  6. #6
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    @sorin al 2.000.001-lea, numai ca eu nu am sa trimit bani in tara. cam asta e singura diferenta
    aseara am primit un mass de la o studenta, care vroia sa plece astazi in centrul iasului, alaturi de alti studenti, sa protesteze. am inceput sa rad a nebun.
    daca vrei sa faci ceva, direct la bucales tata!! sa vezi acolo vreo 300-400 mii de oameni care sa urle ca vor sa traiasca bine ... ar fi cu totul altceva.

  7. #7
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Nu stiu cate sute de mii de pensionari au 40 de ani, dar stiu ca sunt o multime de tigani pensionati dar nu se stie exact ce au produs ei. Asa cum s-au eliberat permise false in Arges, sau aiurea, asa au intrat in circuit mii, zeci de mii, de dosare de pensionare pentru oameni care nu au facut niciodata nimic. Si care acum isi iau banii. Explicatia a fost ca li s-a pierdut urma, ca nu pot fi urmarite.
    Apoi este vechea problema a ********ilor. Astia au pensii cum nici nu as visa eu sa am salariul. Aici e o dubla problema, cel putin - au si sub varsta de pensionare si au si niste pensii uriase. V-ar placea un salariu de 8000 lei pe luna? Da? Cred si eu. Ei bine, cam atat are un colonel SRI in rezerva pensia. Saracul. Ceva mai putin, dar nu cu mult, sunt o gramada de gradati ai ministerului apararii. Nu te poti pune pe astia. Nu te poti pune cu astia. Fiecare trepadus care e undeva intr-o pozitie decizionala lucreaza pentru ei.
    Pe astia ii arzi daca ai coaie. Degeaba se bate Basescu cu pumnul in pieptul lui tatuat cu sirene cu mamele mici, nu are puterea sa se ia de astia. Si poate nici nu vrea. Nu zic ca el este principalul vinovat, dar el a fost cel mai mare ciripitor si luptator cu gura, ca ii face, ca ii taie, ca ii goneste, etc. A facut un *****.
    Atata timp cat nu cad cei 3 smecheri din PD, aflati si in guvern, mie imi este din ce in ce mai clar ca Basescu, dupa acest mandat, chiar va trebui s aplece pe mare. Sau sa se pensioneze inainte de vreme.
    Ai mare dreptate.

    Aceeasi situatie o intalnim si in cazul ajutoarelor sociale. Se duc unii cu Jeep-ul sa-si ridice ajutorul social.

    Pana nu se va reusi inchiderea acestor guri de scurgere a banilor, nu vor ajunge niciodata.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  8. #8
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    As vrea sa adresez si eu scrisoare:
    Nenea FMI,
    Sunt eu, Tylerica, si mi-e foame.
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  9. #9
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    aici fmi,
    tylerica, te-ai facut cat un porc cand ti-o mers bine si ne-am gandit ca ti-ar prinde bine o dieta fortata. zi mersi ca ai bani de benzina.

  10. #10
    watcher Datenshi's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    online
    Posts
    12,849
    Reputatie
    1
    pe iengleza bre trebuie...

    aim hangri, i nid mani, d-astea.
    I must not let my passion interfere with my reason. That is not good. That is bad.

  11. #11
    koaye grele Tyler Durden's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    mwelaromani
    Posts
    18,133
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by relansat View Post
    aici fmi,
    tylerica, te-ai facut cat un porc cand ti-o mers bine si ne-am gandit ca ti-ar prinde bine o dieta fortata. zi mersi ca ai bani de benzina.
    Nici nu ma asteptam la altceva decat la cinism, r-ati ai dracu' cu macroeconomia voastra! Viva la revolucion!
    FCSB este acronimul Pușcariei în sportul românesc. Patronul, managerul, precum și cel mai reprezentativ suporter sunt oameni certați cu legea, infractori de drept comun. Cei care susțin această echipă par și ei alcătuiți din aceeași plămadă.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    acum eu nu ma pricep prea tare la economie. Mai zilnic merg pe la sediul central al FMI d'aci de la Washington sa mananc...au un restaurant cu mancare faina la ei la parter. Ce pot sa spun e ca multe banci din RO au cladiri mai faine si mai maiestuoase decat al hulit FMI. Si mai stiu ca sunt destule natii care se perinda pe aici.
    Din ce am vazut eu cel mai bine au dus-o romanii pe timpul lui tariceanu...ca vreti au ba sa recunoasteti e alta treaba. Poate si conjunctura economica era alta atunci. I-ati ales pe oamenii lui Basescu...pe ce criteriu? Ca e marinelu populist? Dar nu e treaba mea.

    Aici la Washington criza pare ca a trecut...piata caselor se relanseaza o casa vecina cu mine a stat pe market doar o saptamana exact ca in vremurile bune. Si preturile au crescut deja...cam la 50% din valoare fata de care scazusera. E semn bun numai sa nu fie un foc de paie.
    Acum si piata joburilor pare sa se relanseze sa speram ca va continua si se va reduce somajul

    ce am auzit de Romania e de groaza...dupa ce ca erau preturile mari si salariile mici aud ca le mai si taie din putinul acela?
    in perioada cea mai nasoala de criza aici am auzit doar ca niste firme si-au tinut salariatii fara salar acasa nu mai mult de 1 saptamana. Acum par ca isi revin incet incet si sa speram ca asa vor continua.

    LE prea multi depind de bugetul romaniei si prea putini contribuie la el.
    Noi banalii capsunari nu am mai trimis bani in tara...o fi si asta cauza?

  13. #13
    the untouchable newcool's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Arad-Perla Vestului
    Posts
    8,625
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Nu stiu cate sute de mii de pensionari au 40 de ani, dar stiu ca sunt o multime de tigani pensionati dar nu se stie exact ce au produs ei. Asa cum s-au eliberat permise false in Arges, sau aiurea, asa au intrat in circuit mii, zeci de mii, de dosare de pensionare pentru oameni care nu au facut niciodata nimic. Si care acum isi iau banii. Explicatia a fost ca li s-a pierdut urma, ca nu pot fi urmarite.
    Apoi este vechea problema a ********ilor. Astia au pensii cum nici nu as visa eu sa am salariul. Aici e o dubla problema, cel putin - au si sub varsta de pensionare si au si niste pensii uriase. V-ar placea un salariu de 8000 lei pe luna? Da? Cred si eu. Ei bine, cam atat are un colonel SRI in rezerva pensia. Saracul. Ceva mai putin, dar nu cu mult, sunt o gramada de gradati ai ministerului apararii. Nu te poti pune pe astia. Nu te poti pune cu astia. Fiecare trepadus care e undeva intr-o pozitie decizionala lucreaza pentru ei.
    Pe astia ii arzi daca ai coaie. Degeaba se bate Basescu cu pumnul in pieptul lui tatuat cu sirene cu mamele mici, nu are puterea sa se ia de astia. Si poate nici nu vrea. Nu zic ca el este principalul vinovat, dar el a fost cel mai mare ciripitor si luptator cu gura, ca ii face, ca ii taie, ca ii goneste, etc. A facut un *****.
    Atata timp cat nu cad cei 3 smecheri din PD, aflati si in guvern, mie imi este din ce in ce mai clar ca Basescu, dupa acest mandat, chiar va trebui s aplece pe mare. Sau sa se pensioneze inainte de vreme.
    Musai sa fiu de acord cu tine de data asta. Inclusiv la faza cu lipsa de actiune a lui Base in ceea ce priveste pensionarii aia de pe la M.I. Si chiar din Armata. Am un prieten foarte bun care la nici 40 de ani s-a pensionat(acu vreo 3-4 ani) din Armata si ia vreo 1500-1600 lei pensia.Asta nici nu-i mare, daca era de pe la interne lua mai mult..
    Last edited by newcool; 11th May 2010 at 21:29.
    Facem slalom printre cretini,zi de zi,
    Intr-o lume mica si murdara,asa cum o stii,
    Prostii par conceputi pe cale artificiala
    Ca sunt multi ai dracu,si n-au nici o boala!

  14. #14
    sport legend luma's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    15,302
    Reputatie
    1
    Pensioanarea aia din armata, pe la 45-48 de ani se face doar la cateva arme si este cat se poate de normal. In rest, sunt pensionari anticipate, facute pe nu stiu ce criterii sau asa-zisele restructurari ale armatei.

    @Sorin, in mare parte sunt de acord cu tine, mai putin cu generalizarea, pentru ca in cifrele alea se "ascund" si cei care chiar au dreptul la pensie, dupa mai bine de 30 de ani de munca, "beneficiarii" unei garsoniere dupa ce statul i-a expropriat.
    Orice om este al naibii de prost măcar cinci minute pe zi. Înțelepciunea constă în a nu depăși această limită.

  15. #15
    DBNTD Sergiu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Cluj Napoca / Baia Mare
    Posts
    2,993
    Reputatie
    1
    Eu am câteva nelămuriri.

    De ce e nevoie de împrumut FMI? Anul trecut când trebuiau îndeplinite ceva condiții nu ne-a păsat niciunuia. Și tot n-am murit de foame. De ce brusc în mai puțin de o săptămână e așa urgent?
    Oricum bani ăștia îi vom da tot noi înapoi. Din ce am înțeles luăm bani ca să nu scadă dramatic leul. Ori leul a scăzut dramatic vreo 15 ani, suntem obișnuiți nu văd problema. O să crească prețurile, da nu e tot una dacă cresc prețurile sau scad salariile?
    Și exporturile ar fi avantajate în defavoarea importurilor.
    [SIZE="3"]Să ne ajute Dumnezeu![/SIZE]

  16. #16
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by luma View Post
    Pensioanarea aia din armata, pe la 45-48 de ani se face doar la cateva arme si este cat se poate de normal. In rest, sunt pensionari anticipate, facute pe nu stiu ce criterii sau asa-zisele restructurari ale armatei.

    @Sorin, in mare parte sunt de acord cu tine, mai putin cu generalizarea, pentru ca in cifrele alea se "ascund" si cei care chiar au dreptul la pensie, dupa mai bine de 30 de ani de munca, "beneficiarii" unei garsoniere dupa ce statul i-a expropriat.
    Luma. Eu nu vorbesc despre cei ce s-au pensionat la varsta de pensionare, indiferent de domeniu de activitate, ci despre cei ce s-au pensionat la 39 de ani, cu un miliard salarii compensatorii, la toate armele.

    Acum ii angajeaza la loc.

    La Lugoj au fost 4 unitati militare si acum se infiinteaza doua la loc.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  17. #17
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YodaRo View Post

    Aici la Washington criza pare ca a trecut...piata caselor se relanseaza o casa vecina cu mine a stat pe market doar o saptamana exact ca in vremurile bune. Si preturile au crescut deja...cam la 50% din valoare fata de care scazusera.
    Nu s-a inteles nimic din criza asta... Hai sa marim preturile la case iar, sa facem credite peste credite!
    De-a lungul anilor s-au umflat foarte mult preturile pentru un profit urias, asta cam in toata lumea "cu acces direct la bursa". Individul, ca persoana, nu a mai contat si nici nu conteaza. Atat timp cat preturile vor continua sa fie umflate, asta din cauza taxelor impuse de diferite organizatii, multi oameni o sa aiba de suferit.
    Cand mai auzi ca, cresc preturile precum un boom, sa te ingrozesti, pentru ca ne intoarcem de unde am plecat.

    Quote Originally Posted by YodaRo View Post
    ce am auzit de Romania e de groaza...dupa ce ca erau preturile mari si salariile mici aud ca le mai si taie din putinul acela?
    Asta nu s-a intamplat doar acum, mereu a fost asa, preturile au crescut la toate produsele desi salariile au stagnat mult si bine. Noi suntem una din tarile in care se stoarce tot de la poporul care vrea sa consume mult, poate si din cauza asta avem preturile mai mari decat statele europene vestice, mai facem si o comparatie cu ei salariu-pret/taxe te doare capul. Au fost destui care au vrut sa consume mult desi nu aveau nevoie, iar profitorii ne-au bagat preturi mai mari, voit, nevoit.


    Cat despre "oamenii lui Basescu"... sa fim seriosi, oricare ar fi venit la putere in acest moment tot asa se descurca. Suntem dinainte in mocirla, trebuie doar sa recunoastem ca ne-am facut-o cu mana noastra cand dupa revolutie am fost calcati in picioare.
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    3,653
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Bancaru View Post
    Nu stiu cate sute de mii de pensionari au 40 de ani, dar stiu ca sunt o multime de tigani pensionati dar nu se stie exact ce au produs ei. Asa cum s-au eliberat permise false in Arges, sau aiurea, asa au intrat in circuit mii, zeci de mii, de dosare de pensionare pentru oameni care nu au facut niciodata nimic. Si care acum isi iau banii. Explicatia a fost ca li s-a pierdut urma, ca nu pot fi urmarite.
    Apoi este vechea problema a ********ilor. Astia au pensii cum nici nu as visa eu sa am salariul. Atata timp cat nu cad cei 3 smecheri din PD, aflati si in guvern, mie imi este din ce in ce mai clar ca Basescu, dupa acest mandat, chiar va trebui s aplece pe mare. Sau sa se pensioneze inainte de vreme.
    Bancare, nu cred ca are cineva curajul sa calculeze aiurea o pensie, au fost si tigani angajati in indusrie, nu erau mai lenesi ca ai nostri. Si inainte de 1989 au fost destui angajati care mergeau la servici, dar se aflau in treaba, ca sa nu mai zic de industria de fier vechi pe care am mostenit-o. Pensionarii nu sunt vinovati cu nimic ca au muncit deamboulea, dar a trebuit sa inchidem cam tot ce au facut ei.
    Omiti din exemplele tale pe militarii care au iesit la pensie la 40 de ani ca sa reduci efectivele armatei, militienii care ies inainte de 50. Alaturi de ********ii tai, pune si judecatorii, aviatorii, ambasadorii, pe scurt aia cu pensii nesimtite.
    Nu ar fi o problema daca am sti ce sa producem si nu ne-am pierde timpul pe forumuri si mai ales pe la radio-TV-presa. Zi-mi si mie, de cate ori ia mai mult Turcescu, Tatulici, Moraru (ca nu te poti pune cu DDD), decat tine ? Am mai scris, daca noi facem ceva foarte bine, asta este mani****re prin media si fii sigur ca este platita foarte bine. Ne-am dat l ao parte din calea importurilor, nici macar nu am incercat sa concuram cu vecinii, la carne sa zic. Iti vine sa crezi ca avem in kakamarket vin de Bordeaux ? la 12 lei iti dai seama ce calitate are, dar daca importam pana si vin din ITA sau FRA, noi ce dracu mai producem, in afara de sondaje si minciuni ?
    Am pretentia ca scriu fara sa fiu mani****t, dar mai slabi decat PD eii + UDMR istii din guvern numai prin 97-99 mai poti gasi. Cum altii nu avem de unde aduce, las pe altii sa gaseasca solutii.
    Last edited by Romeo; 12th May 2010 at 16:18.

  19. #19
    Mughal Bancaru's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,681
    Reputatie
    1
    Imi cer mii de scuze, sunt chestii pe care nu le poti verifica, asa ca eu am reprodus un scandal imens regasit si in paginile ziarelor la vremea respectiva. Iar daca au curaj sa ia spaga ca sa aranjeze licitatii de milioane de euro, zeci sau sute de milioane de euro, atunci au curaj sa introduca in sistem dosare de pensii a caror sudoare sa se piarda pe traseu. Iti spun eu cum se face - in mare, nu la modul profi. Faci carte de munca retroactiv, modifici 3 *****i de hartii la circa financiara, adica le faci antedatate si le bagi in catastif (oricum nu gasesti nimic acolo) si, gata!, l-ai facut pe ala cu vechime. Acum nu mai trebuie decat sa astepte pensia.
    Vrei sa stii cat ia Turcescu mai mult decat mine? Daca iti spun castigul meu imi spui tu cat ia Turcescu si apoi fac eu diferenta.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    USA
    Posts
    2,707
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by NORGEMAN View Post
    Nu s-a inteles nimic din criza asta... Hai sa marim preturile la case iar, sa facem credite peste credite!
    De-a lungul anilor s-au umflat foarte mult preturile pentru un profit urias, asta cam in toata lumea "cu acces direct la bursa". Individul, ca persoana, nu a mai contat si nici nu conteaza. Atat timp cat preturile vor continua sa fie umflate, asta din cauza taxelor impuse de diferite organizatii, multi oameni o sa aiba de suferit.
    Cand mai auzi ca, cresc preturile precum un boom, sa te ingrozesti, pentru ca ne intoarcem de unde am plecat.
    nope, real estate e reglata de cerere si oferta. In zona mea sunt destule joburi, anul trecut mi-am schimbat jobul chiar pe perioada crizei si am primit 4-5 oferte de job. Am ales ce e mai bun.
    Acum imi schimb iarasi jobul...beneficii mai bune.
    Cand sunt joburi si merge economia...(cel putin in zona mea merge...) se vand si casele si incep preturile sa creasca.

    Quote Originally Posted by NORGEMAN View Post
    Asta nu s-a intamplat doar acum, mereu a fost asa, preturile au crescut la toate produsele desi salariile au stagnat mult si bine. Noi suntem una din tarile in care se stoarce tot de la poporul care vrea sa consume mult, poate si din cauza asta avem preturile mai mari decat statele europene vestice, mai facem si o comparatie cu ei salariu-pret/taxe te doare capul. Au fost destui care au vrut sa consume mult desi nu aveau nevoie, iar profitorii ne-au bagat preturi mai mari, voit, nevoit.
    chiar nu stiu de unde le mai reduc veniturile oamenilor...unii saracii chiar nu au de unde sa mai reduca.
    Ce e de vina pentru caderea noastra? Noi capsunarii nu am mai trimis bani in tara? care sa fie cauza?


    Quote Originally Posted by NORGEMAN View Post
    Cat despre "oamenii lui Basescu"... sa fim seriosi, oricare ar fi venit la putere in acest moment tot asa se descurca. Suntem dinainte in mocirla, trebuie doar sa recunoastem ca ne-am facut-o cu mana noastra cand dupa revolutie am fost calcati in picioare.
    n-ai de unde sa stii daca oricare ar fi venit la putere ar fi fost la fel.
    Cert e ca pe timpul guvernului Tariceanu romanii au dus-o cel mai bine. Si ei l-au ales pe unul tare'n papagal, nea baselu marinelu doar ca dadea bine pe sticla. Populist. Cum iti asterni asa dormi...

  21. #21
    sport legend NORGEMAN's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Posts
    4,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YodaRo View Post
    nope, real estate e reglata de cerere si oferta. In zona mea sunt destule joburi, anul trecut mi-am schimbat jobul chiar pe perioada crizei si am primit 4-5 oferte de job. Am ales ce e mai bun.
    Acum imi schimb iarasi jobul...beneficii mai bune.
    Cand sunt joburi si merge economia...(cel putin in zona mea merge...) se vand si casele si incep preturile sa creasca.
    Tocmai asta e treaba cu real estate. Nu prea mai este reala... pompeaza mult la tarif pentru ca li se permite din pacate. Pot avea o multime de locuri de munca, dar asta nu scuza destabilizarea pietei prin faptul ca in cateva zone le merge bine oamenilor. Pentru cativa au de suferit majoritatea, iar acele persoane care stabilesc tarifele stiu ce fac si ce se intampla cand o fac, doar nu-s chiar asa prosti, totul are un scop. Din pacate oamenii inca permit unora sa faca ce vor cu ei.

    Quote Originally Posted by YodaRo View Post
    chiar nu stiu de unde le mai reduc veniturile oamenilor...unii saracii chiar nu au de unde sa mai reduca.
    Ce e de vina pentru caderea noastra? Noi capsunarii nu am mai trimis bani in tara? care sa fie cauza?
    Ar fii culmea o astfel de scuza a "mai marilor" pentru asa zisa criza in care ne aflam. Un stat nu are cum sa depinda de ce bani aduc emigrantii ei.


    Quote Originally Posted by YodaRo View Post
    n-ai de unde sa stii daca oricare ar fi venit la putere ar fi fost la fel.
    Cert e ca pe timpul guvernului Tariceanu romanii au dus-o cel mai bine. Si ei l-au ales pe unul tare'n papagal, nea baselu marinelu doar ca dadea bine pe sticla. Populist. Cum iti asterni asa dormi...
    Corect, nu pot sa stiu exact, putea sa fie poate chiar mai rau. Inca ma trec fiori cand ma gandesc ca acum putea sa fie Geoana presedinte. Au fost 3 tipuri de oameni care au candidat: Antonescu - curva, Geoana - prost si membru PSD, promovat de Iliescu, si Basescu - autoritar, mai mult ca sigur face unele jocuri dar are si grija de tara ceea ce Iliescu cu Nastase nu au facut de exemplu. Tariceanu a ajuns acolo cu un scop, nu imi amintesc sa fii adus cateva concepte care sa ajute cu adevarat tara.
    Asta e, am lasat cativa tigani dupa revolutie sa conduca tara, acum trebuie sa tragem foloasele.
    [SIZE="4"][I][FONT="Tahoma"]Onoarea patriei . . .[/FONT][/I][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •