Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 212

Thread: Folosirea perfectului simplu in limba romana

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Folosirea perfectului simplu in limba romana

    Quote Originally Posted by Pacala
    Limba romana, aia cu originile latine, se vorbeste curent doar in Oltenia, macar pentru perfectul simplu ,un timp prezent mai mult in gramatici pentru ceilalti romani, perfect simplu care dovedeste latinitatea poporului roman...sau macar a oltenilor, numai popoarele latine au perfectul simplu.
    Ca sa nu mai vorbim de accentul cu inflexiuni maghiare al ardelenilor , inflexiuni rusesti sau slavone in orice caz, al moldovenilor sau cu inflexiuni rromanes al bucurestenilor.
    Limba romana literara cu accentul potrivit ,ala latin si toate timpurile verbului se vorbeste doar in Oltenia ,nu in alta parte.
    Pacala, gramatica limbii romane include perfectul simplu, un timp care nu se mai foloseste decit in anumite zone din Romania, cu precadere la tara. Este considerat un timp verbal mort, arhaic. In Bucuresti nu o sa auzi lume vorbind cu perfectul simplu, el este inlocuit cu perfect compus, un timp de asemenea prezent in limbile latine si cel mai folosit pentru a exprima actiuni la petrecute la un trecut imediat anterior sau mai indepartat. Nu stiu cite limbi latine vorbesti tu, eu vorbesc una la perfectie, spaniola. Perfectul simplu nu este folosit in spaniola decit foarte rar cerut de unele constructii gramaticale care nu exista in limba romana. Limbile latine au un timp verbal pe care noi in romana nu il avem, si anume subjonctivul. Hai sa nu intram in discutii de gramatica, dar nu mai emite chestii de astea, sint efectiv niste gogomanii...

    Aia cu rromanes e grea, m-a dat gata... Spre deosebire de limbile latine, romana nu are o regula stricta pentru accentele cuvintelor. Uite o sa te intreb eu citeva accente, sa vedem daca stii sa le pui. Dar in ArenA, dupa ce termini cu Brimi...

  2. #2
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    In Bucuresti nu o sa auzi lume vorbind cu perfectul simplu
    esti sigur?
    vezi ca iar pierzi ... numai eu stiu o gramada care vb.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  3. #3
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Basca si in Kuweit auzi.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  4. #4
    hingher Gonzo's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    1,349
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    gramatica limbii romane include perfectul simplu, un timp care nu se mai foloseste decit in anumite zone din Romania, cu precadere la tara. Este considerat un timp verbal mort, arhaic.
    unde ai invatat tu chestiile astea? ca la scoala ma indoiesc, poate pe stadion... aici nu cred ca ai dreptate, in rest nu comentez
    [B][COLOR=Blue]Daca TU n-ai fi...
    Pentru ce-as trai ?
    TU esti viata mea,
    Nu TE voi lasa... Forza Craiova[/COLOR] [/B]

  5. #5
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nascuti in Bucuresti si cu scoala aici, nu. Poate cei mai in virsta, dar si ei rar. Taica-meu e scriitor si nu il vei auzi cu perfect simplu. Si nici persoane din cercul asta pe care Pacala il prefera, "literar". Daca Pacala surse mai "literare", atunci sa il credem pe el. are La scoala perfectul simplu a fost predat ca un timp arhaic si care nu se foloseste. Nu are utilitate in stabilirea raporturilor de anterioritate a actiunilor si de asta a "murit". In general cei care folosesc perfect simplu nu sint nascuti in Bucuresti, cel putin din cite am observat eu. Vorbiti si voi cu profesori de limba romana... e clar ca oltenii folosesc la greu p.s., asta este specificul zonei.

  6. #6
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Vadime, perfectul simplu predomina pe acest forum asa ca nu mai spune ca e arhaic atata timp cat noi il folosim extrem de des.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  7. #7
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Daca nu ma credeti pe mine, poate se baga si Vasile daca are curaj. Dar sa vedeti mai multe pe ArenA.

  8. #8
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Vorbiti si voi cu profesori de limba romana... e clar ca oltenii folosesc la greu p.s., asta este specificul zonei.
    adica ...... si pe urma mai zici ca ce au oltenii cu tine
    parca la penultimul meeting s-a vorbit in majoritatea timpului folosindu-se p.s. ....:p
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  9. #9
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim
    Pacala, gramatica limbii romane include perfectul simplu, un timp care nu se mai foloseste decit in anumite zone din Romania:Este considerat un timp verbal mort, arhaic
    doar in Oltenia dar aia cu arhaismul e o prostie, fara suparare.

    Quote Originally Posted by Vadim
    el este inlocuit cu perfect compus, un timp de asemenea prezent in limbile latine si cel mai folosit pentru a exprima actiuni la petrecute la un trecut imediat anterior sau mai indepartat.
    perfectul compus se foloseste si in Oltenia dar perfectul simplu il folosesti pentru actiuni apropiate, il folosesti si ca sa dai o nota ...literara sau umoristica

    Quote Originally Posted by Vadim
    Nu stiu cite limbi latine vorbesti tu, eu vorbesc una la perfectie, spaniola. Perfectul simplu nu este folosit in spaniola decit foarte rar.
    retine vadim, Perfectul simplu este un timp care apare doar in limbile de prigine latina. Exista acest timp in limba romana, spaniola, portugheza, franceza si italiana. Nu il vei gasi in nici o alta limba de pe pamant.

    Quote Originally Posted by Vadim
    Aia cu rromanes e grea, m-a dat gata... .
    nu la accentul ala ma refeream Vadim, pe care litera pui accentul.
    Ma refeream inflexiunile de limbaj, ardelenii au inflexiuni maghiare in accent iar moldovenii au inflexiuni rusesti. Despre bucuresteni iti dau o lista intreaga de prieteni care mi-au spus si ei acelasi lucru, bucurestenii vorbesc ca tiganii de la noi, o anumita inflexiune , tu n-ai cum sa-l sesizezi dar iti spun eu care nu sint bucurestean.

    Quote Originally Posted by Vadim
    Spre deosebire de limbile latine, romana nu are o regula stricta pentru accentele cuvintelor. :
    nu zau? cine ti-a spus tie asta?
    vadime, ma dezamagesti de tot. Te sfatuiesc sa studiezi putin problema accentelor inainte de a vorbi.

    Alta intrebare, timpul subjonctiv este caracteristic limbilor latine?
    in ce limba de mare circulatie internationala gasesti acest timp?
    Last edited by Pacala; 15th November 2004 at 00:31.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  10. #10
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Inter, perfectul simplu vorbeste majoritatea romanilor, Vadim bate campii. Eu la scoala in Romania am invatat ca acest timp este foarte important si foarte frecvent folosit.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  11. #11
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    Adriano... ciobanul Bucur intemeietorul Bucurestilor...folosea perfectul compus in dialogul cu oile lui.... da nu-i nimic, mai avem putin si anexam si Bucurestiul
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  12. #12
    hingher Gonzo's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    1,349
    Reputatie
    1
    daca ar putea avatarul meu vorbi, i-ar da o lectie lui Vadim despre p.s
    [B][COLOR=Blue]Daca TU n-ai fi...
    Pentru ce-as trai ?
    TU esti viata mea,
    Nu TE voi lasa... Forza Craiova[/COLOR] [/B]

  13. #13
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Intere, daca tu o iei pe dictonul "dau in tine, dau in fabrici si uzine"... Pacala a avut dreptate intr-un lucru: limba romana are multe particularitati. A si enumerat mai multe. Cu una nu sint de acord: accent rromanes in Bucuresti! Acum o sa ii spun eu lui Pacala ca are ceva cu bucurestenii??? Nu. Eventual pot sa ma indoesc de inteligenta lui oricum compromisa, din moment ce simte nevoia sa aduca in discutie argument ca el studiaza in nu stiu ce oras canadian! Un vax! Prietena mea a stuadiat la Sorbona si asta nu inseamna nimic. Pacala are un complex major cu limba romana si mereu da lectii. Crede-ma ca nu e persoana care sa dea lectii de limba romana! O spun eu si o pot spune si altii. Daca il iau la citeva intrebari despre limba romana nu stiu cum va scoate camasa. Ca sa nu spun ca il intreba ceva vreun student la filologie. E grea limba romana, o stiu numai citiva oameni. Nu Pacala, student la matematica. A, ca omul nu face dezacorduri, toata stima. Dar asta nu inseamna ca stie limba romana.

    Tu ma iei ca am ceva cu oltenii daca le spun ca folosesc perfectul simplu... Ce am zis ca vorbiti cu dezacorduri sau ca puneti vorgula intre subiect si predicat? Asta e specificul zonei... Moldova are un specific, Ardealul are altul, Bucurestiul altul. Nu stiu care e mai bun, dar cu siguranta p.s. nu e folosit in Oltenia pentru ca e latin. Iti spun eu ca romanii lui Traian au dat la buci cu acelasi ghes pe Olt sau prin orasul lui Bucur. Si iti mai spun ca limba literara nu mai foloseste p.s. Uite citesc chiar acum o traducere a lui Dostoievski, "Crima si pedeapsa", din 1957. Plina de p.s.. Am citit cartea asta de mai multe ori, de la 14 ani incoace, dar in traduceri mai recente. Pe asta de acum nu o pot citi, o sa ma duc miine la mine acasa casa imi iau cartea cu care sint obisnuit. Limba literara de acum nu mai foloseste ps, la fel cum nisi la scoala el nu se mai invata de ani buni, cel putin in Bucuresti.

  14. #14
    MÍTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by inter
    Adriano... ciobanul Bucur intemeietorul Bucurestilor
    Inter, io' nu-s cioban, lol, dar ma gandesc sa te anexez io pe tine vreo 2 zile la un zaibar auzisi? ca abia pusai intrebarea abia venii cu vinu
    sunteti bineveniti cu totii, auziratzi?
    hai mah, ce dracu, ca suna bine

  15. #15
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,064
    Reputatie
    1
    Vadime pai orasul lui Bucur nu exista pe vremea aia... aici erau balarii
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  16. #16
    hingher Gonzo's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    1,349
    Reputatie
    1
    Vadime, Sorbona are o imagine gresita in Romania, in Franta nu prea e considerata de top, daca gresesc te rog sa ma contrazici.
    Last edited by Gonzo; 15th November 2004 at 00:54.
    [B][COLOR=Blue]Daca TU n-ai fi...
    Pentru ce-as trai ?
    TU esti viata mea,
    Nu TE voi lasa... Forza Craiova[/COLOR] [/B]

  17. #17
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim
    Daca nu ma credeti pe mine, poate se baga si Vasile daca are curaj. Dar sa vedeti mai multe pe ArenA.
    vadim, eu vad ca tu esti foarte convins ca ai dreptate desi iti spun ca faci niste greseli imense pe care nu credeam sa le vad la tine.

    Iti repet, perfectul simplu este un timp (in nici un caz arhaic din moment ce este vorbit uzual in Oltenia ) prezent doar in limbile latine. Utilizat intr-o masura mai mare sau mai mica dar specific doar limbilor de origine latina.

    Nu exista limba pe acest pamant care sa nu aibe o regula stricta in privinta accentelor. Chiar si chineza care are o structura diferita de limbile europene are reguli stricte privind accentele.

    Cel mai simplu exemplu, care imi vine la indemana este "limba romana"
    Accentul se pune pe i
    este adevarat, exista unele cuvinte care sint folosite cu doua accente, de exemplu, cuvantul butelie asta pentru dinamovisti
    dar de regula accentul este pe prima vocala. Sint unii care pun accentul pe "e" asta este o greseala destul de frecventa. Dar sa vina cineva sa spuna ca nu exista reguli stricte pentru accent, sa stii ca este o greseala destul de rar intalnita, pentru ca este foarte foarte mare.

    Eu ma refeream insa la alt gen de accent.

    Iti repet, adevarata limba romana , se vorbeste doar in Oltenia, cu toate timpurile verbului caracteristice limbilor de origine latina, inclusiv perfectul simplu. Cu accentul caracteristic limbii romane fara inflexiuni unguresti, slavone sau rromanes.
    Si in plus , chiar cu viteza caracteristica limbilor latine.
    Ceilalti romanai vorbesc mai rar ca si cum strastrabunicii lor ar fi incercat sa invete o limba straina si de aia o vorbeau mai rar.
    Adevarata limba romana se vorbeste in Oltenia nu in restul tarii.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  18. #18
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Voiam si eu sa ma culc mai devreme si m-a mincat mina... (oricum discutia ar trebui sa aiba un split thread eventual la divese, nu are legatura cu sferturile cupei).

    Asa e Gonzo, dar dintre Paris si Sorbona si orasul lui Pacala cred ca ai alege totusi prima varianta. Oricum, nu de asta e vorba.

    Pacala, pui pariu ca vorbesc de cel putin 5 ori mai rapid decit tine? Ce sa zic de Inter, am 10xInter la viteza. Asta inseamna ca sint mai latin? Poate am ceva la cap... Iti repet, limba romana ca orice limba latina foloseste perfectul simplu. Unii mai des unii mai rar. Oltenia il foloseste uzual. Perfectul simplu, la fel ca in celelalte limbi latine din Europa, a fost aproape eliminat. Stii franceza probabil. Stii bine ca asa e. Eu ti-am dat exemplul cu spaniola. Daca nu ma crezi sa iti spuna si Hai Poli care sta in Valencia. Limbile se afla in dezvoltare, mai ales in metropole. Zonal stagneaza. Asta nu inseamna ca mai multi fii de-ai lui Traian au stat pe Olt si mai putini prin zona orasului lui Bucur. Este aberant. Sint nascut in Bucuresti si vorbesc de 10 ori mai rapid ca tine. Sintem la fel de latini, chiar daca bunica-meu e rus. Hai sa nu mai facem diferentieri de astea, ca nu au sens si nu duc nicaieri bine.

  19. #19
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Vadim
    Cu una nu sint de acord: accent rromanes in Bucuresti! .
    e parerea ta, ai tot dreptul sa ai alta parere, n-am spus-o ca o jignire, este o realiatate.

    Quote Originally Posted by Vadim
    Eventual pot sa ma indoesc de inteligenta lui oricum compromisa,din moment ce simte nevoia sa aduca in discutie argument ca el studiaza in nu stiu ce oras canadian.
    chiar crezi ca era cazul sa-mi arunci o jignire?
    eu te-am jignit?..... am spus ce am spus ,intr-un anumit context si sint convins ca nu stii exact cum stau lucrurile cu facultatile astea ... dar vorbesti...

    Quote Originally Posted by Vadim
    Daca il iau la citeva intrebari despre limba romana nu stiu cum va scoate camasa. .
    fii convins ca nu voi face greselile alea imense cu perfectul simplu timp arhaic si nu sint reguli de punerea accentului ...care mi se par de repetentie

    Quote Originally Posted by Vadim
    Iti spun eu ca romanii lui Traian au dat la buci cu acelasi ghes pe Olt sau prin orasul lui Bucur. .
    vadime, romana ca romana, dar cu istoria ce ai?
    orasul lui Bucur nu exista la venirea romanilor si zona aia n-a facut niciodata parte din Imperiul Roman si nici Moldova.
    Doar Oltenia, Banatul ,o parte din Ardeal si Dobrogea.
    Oltenia este logic sa fi fost colonizata datorita terenurilor agricole dar sa stii ca romanii nu colonizau niciodata regiuni care nu faceau parte din imperiul lor.
    Last edited by Pacala; 15th November 2004 at 01:19.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  20. #20
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    vadim, iti spun ca faci greseli foarte mari si de istorie si de gramatica. Nu cred ca trebuie sa fii student la filologie sau la istorie ca sa stii anumite lucruri care tin de cultura generala a unui om. Asta era parerea mea.

    Sint surprins sa vad ca ma jignesti, semnul lipsei de argumente. Nu te lua de facultatea mea ca nu stii despre ce este vorba deloc. Intreba inainte de a vorbi despre asta.
    De fapt te rog sa te infromezi inainte de a vorbi si despre filologie si istorie.
    S-ar evita unele neintelegeri

    P.S. : nu stiu cat de repede vorbesti, eu vorbeam de media generala...
    cusnarenco este nume ukraineean .... cu radacini in limba tatara , unde cusnar inseamna ...covor.
    Intr-o traducere mai libera inseamna ala care face covoare cum e la noi cojocaru ala care face cojoace la steaua
    o fi vorba de ..covorul fermecat
    Last edited by Pacala; 15th November 2004 at 01:15.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #21
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Care Oltenia pe vremea lui Traian??? Era Dacia si atit. Vrei sa ne batem pe izvoare istorice? Oltenia a fost calarita de austrieci intre 1718 si 1793, poate de acolo vi se trage perfectul simplu...

    Datorita pozitiei lor, romanii de la sud de Dunare au fost pentru prima data mentionati in sursele istorice (sec. X), sub numele de vlahi sau blahi (valahi); acest nume aratand ca ei erau vorbitori ai unei limbi romanice, si ca popoarele non-romanice din jurul lor recunosteau acest fapt. Dupa anul 602, slavii stabiliti masiv la sud de Dunare au fondat un tarat puternic bulgar, in sec. IX. Asta a facut o bresa intre romanii din nordul Dunarii si cei aflati la sud de Dunare. Pe masura ce au fost supusi la tot felul de presiuni si izolati de trunchiul puternic romanesc de la nord de Dunare, numarul romanilor din sudul Dunarii a scazut continuu, in timp ce fratii lor de la nordul Dunarii, cu toate ca traiau in conditii extrem de dificile, si-au continuat evolutia lor istorica, ca o natiune separata, cea mai indepartata la est descendenta a Imperiului Roman.

    Dacia, tati. Vlahi. Sint mai vlah ca tine. Tu te afli in cautarea unei vieti mai bune pe linga Alaska, eu sint pe meleagurile vlahe, de git cu latinii care vorbesc la perfectul simplu.

    Faci grave confuzii si vorbesti degeaba. Daca ai apetenta pentru istorie si gramatica, fa-le la scoala ca specialitate si lasa matematica... Eu unul recunosc: nu sint mester in integrale, dar am citit Istoria Religiilor si tot ce am facut a fost pe profil uman.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •