Page 4 of 11 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 212

Thread: Folosirea perfectului simplu in limba romana

  1. #64
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    IDesi au fost cucerite, probabil sudul Moldovei si Munteania au fost abandonate pe vremea lui Hadrian.
    Ce greseala am facut atunci...deh...o regret si acum.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]Romānia, ţara cu sānge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  2. #65
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    Mehedintiul si Gorjul au fost cucerite in prima campanie, restul Olteniei cu Doljul, Valcea ,Oltul si mici zone limitrofe din judetele Arges si Teleorman adica linesul roman al valurilor de pamant. Adica zonele alea care scrie la gramatica ca se vorbeste perfectul simplu
    Tot ce a fost la est de acel aliniamnet n-a facut parte niciodata din Imperiul Roman. Intradevar exista o oarecare influenta culturala, economica ...

    Hadrian n-a abandonat nimic, Aurelian s-a retras din Dacia cu toate astea nu e clar ce s-a intamplat ,de exemplu Caracalla care da numele Caracalului a fost imparat dupa Aurelian, nu stiu cum putea el sa acorde titlul de municipium unei localitati care nu mai facea parte din imperiu aici sint unele neclaritati.
    Dar sa adagi aici bucurestiul .... Craiova de exemplu ,se numea Pelendava si era localitate urbana , exista pana si Caracalul .... in schimb Bucurestiul nu exista, iar Imperiul Romanii era sublin dar lipsea cu desavarsire in zona unde pastea oile numitul Bucur un tip bucuros de felul lui
    Last edited by Gerson; 15th November 2004 at 21:15.

  3. #66
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    bravo vadim , vad ca n-ai avut puterea sa-ti recunosti greselile

    acum si asa nu mai conteaza, ar fi totusi bine ca indiferent daca recunosti sau nu ca ai gresit, sa-ti insusesti anumite chestii de cultura generala pentru ca este normal sa stii macar unele lucruri de baza privind limba si istoria romanilor.

    Eu am sa le punctez:

    1. Limba romana are ca timp al verbului, inclusiv perfectul simplu. Numai cine stie sa le utilizeze pe toate, si are accentul corespunzator in pronuntie, vorbeste literar.

    2. Arhaic este ceva care s-a folosit si acum nu se mai foloseste, ori in Oltenia se foloseste si azi de catre toata lumea, in alte parti doar oamenii de litere au stiut si stiu sa-l foloseasca.
    Atentie, nu toti ziaristii sint oameni de litere.

    3. Acest perfect simplu este o particularitate a limbilor de origine latina, este una dintre dovezile latinitatii poporului roman.....A oltenilor cu siguranta

    4. Daca ne referim la accent cu sensul de inflexiuni in vorbire, atunci putem spune ca
    ardelenii inflexiuni specifice limbii maghiare, moldovenii au inflexiuni slave , asta este ceva extrem de vizibil. Si in Bucuresti aveti acel accent, este intradevar mai putin sesizabil ,dar este.

    5. Daca vorbesti de accent in sensul de apasarea cu care rostesti anumite litere, de fapt silabe sau macar vocale atunci sa stii ca nu exista limba pe pamant care sa nu utilizeze accentele. Limba romana are reguli clare in foloseserea accentelor.
    Nu in toate limbile se pune accentul in scriere (de exemplu la noi nu se pun in scriere)deasupra silabelor sau vocalelor care se pronunta accentuat

    ti-am dat in gluma exemplul cu buteliu, gandeste-te cum suna vadim si vadim
    mi-e nu stiu cum sa insisnt asupra accentelor pentru ca este una dintre simple si cunoscute lucruri. Este ca si cand as incerca sa-ti explic ca pamantul este rotunt in 2004. Ia si tu o gramatica sa vezi cum e cu accentele

    6. Orice carte de istorie care trateaza subiectul Dacia Romana iti va spune ca din Imperiul Roman au facut parte doar Oltenia,Banatul,o parte a Ardealului si Dobrogea.
    indiferet de anul poublicarii, ma refer la regimurile politice.
    Muntenia si Moldova n-au facut niciodata parte din Imperiul Roman, poti sa te uiti in ce carte de istorie vrei . Se complica lumea sa-ti explica de Dacia Malvensis, Ripensis, Apulensis bla bla bla....
    o carte de istorie, un manual ceva , oi avea si tu prin casa ...las-o incolo.

    7. Totusi , cand faci niste greseli dar le recunosti lasi o alta impresie decat atunci cand nu recunosti cu evidenta . Ne-am contrazis pe cele mai simple si mai de baza subiecte de limba si istorie....macar notiunile fundamentale cred ca ar trebui toata lumea sa le stie.

    cand ajungem sa spunem ca perfectul simplu nu este o particularitate a limbilor latine, ca este un timp ...arhaic, ca nu e... literar, ca in limba romana nu exista reguli privind punerea accentelor in cuvinte si ca bucurestiul sau zona aia era parte a Imperiul Roman.... inseamna ca putem desfiinta Romania ca tara.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  4. #67
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu mai vorbesc nu matematicieni despre limba romana. Aveti dreptate. Nu aveti puterea sa recunoasteti ca nu aveti nici o treaba cu limba romana (voi ca matematicieni, dar dati lectii). Este dovada de prostie crasa. Cind o sa va dau eu lectii de matematica, atunci sa stiti ca m-am timpit si eu. Insa sper sa nu ajung acolo. Succese pe linie la gramatica.

    Perfectul simplu este cel mai bun timp, dar nu se mai foloseste decit in Oltenia si peste hotare. Perfectul compus folosit in limba literara nu este un timp latin. Voi sinteti adevaratii latini, restul sintem chinezi. Asta spusei si plecai.

    Cred ca aveti destule resurse mai sus ca sa invatati cum sta treaba cu perfectul simplu, eu nu am ce sa va explica mai mult decit atit. Discutia nu este coerenta, voi ca matematicieni nu sesizati ceea ce vi se comunica. Gata... plecai.

    ps: si o intrebare al carei raspuns nu il gasiti pe google, ci trebuie deschise carti: Stiti ce nationalitate aveau luptatorii din legiunea romana care a cucerit Dacia? (nu veti gasi raspuns la asta, cum nu ati putut nici sa exemplificati folosirea verberlor la perfectul simplu in ziarele centrale, din motive pe care le-am explicat mai sus si pe care nu le-ati inteles). Chiar acum plecai de tot...

  5. #68
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    vadim, dar este cineva de aici fotbalist ? ca toti vorbim de fotbal.
    Indiferent daca ai sau nu puterea sa-mi dai dreptate aici, este bine sa stii si tu chestiile astea cu perfectul simplu,limbile latine, accentele din limba romana si cat se intindea Dacia Romana

    P.S. : vadim, perfectul simplu este in toate gramaticile, cand vorbesti si perfectul simplu si perfectul compus ,atunci inseamna ca vorbesti literar.

    Au fost mai multe legiuni care au fost folosite pentru cucerirea Daciei
    dar pot sa-ti spun ca Legiunea a-XIII-a Gemina si Legiunea a-V-a Macedonica , cele care dadeau pamant veteranilor aici la lasarea lor la vatra si din care a venit grosul colonistilor erau recrutate din centrul si sudul Italiei ....se poate verifca la istoria legiunilor romane, erau legiuni de elita, au fost trimise de-a lungul istoriei Imperiului Roman in cele mai dificile conflicte
    Last edited by Pacala; 16th November 2004 at 02:01.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  6. #69
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Pacala, sa fim seriosi, nu tine. Nu ai nici o treaba cu gramatica. Se vede din avion. Iti pot da dreptate la integrale, problemede geometrie analitica, algebra, radicali. Despre gramatica eu tie iti spun ca sa intelegi, sa iti imbogatesti cunostintele. Nu fac o discutie sau o dezbatere. Ia asa ceea ce iti spun eu, ai un avantaj ca nu deschizi carti si nu mai dai search pe Google. Tu studiaza despre legiunea romana de care ti-am spus eu, poate ii gasesti nationalitatea. Daca nu, o sa iti spun eu. In rest, nu mai emite idei in domeniile de uman si nu mai combate pentru ca nu ai treaba cu logica si firul unei discutii. Dar ti-am zis, este de inteles.

  7. #70
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    vadim, elimina din mesaje acuzele la adresa mea si lasa doar dialogul, este mai usor de citit. Acuzele alea nu dau greutate argumentelor ,dimpotriva
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  8. #71
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    ce tot o dai tu cu gramatica?
    ti-am spus niste chestii foarte clare pe care le gasesti in toate cartiule:

    1.perfectul simplu e specific limbilor latine
    2. nu e arhaic cand se foloseste in Oltenia
    3. in limba romana sint reguli privind accentele ca in toate limbile pamantului
    4. cat timp acest timp, perfectul simplu este in gramtica a 5 limbi, doar cei care stiu sa foloseasca bine toate aceste timpuri,cu [perfect compus, simplu, viitor, prezent, etc. precum si alte regului pot pretinde ca vorbesc literar .Restul cunosc doar o parte
    despre ce tot dicutam aici?
    cu care punct nu esti de acord?
    Last edited by Pacala; 16th November 2004 at 02:13.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  9. #72
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    zici de Dacia Romana ?
    dar chiar tu nu deschizi o carte de istorie,oricare ar fi ea?
    Intradevar, poti sa spui ca Muntenia si Moldova au fost sub influenta imperiului Roman,
    normal.
    ce vrei acum, sa sustii ca si acele regiuni au facut parte din Imperiul Roman? ca au fost colonizate, administrate re romani etc.
    cu ce nu esti de acord pana la urma?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  10. #73
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Citeste mai sus, gasesti tot ce ai nevoie. Am explicat tot ce era de explicat. Pe bune, nu mai reiau. Pui niste intrebari aiurea, rastalmacind niste cuvinte sau nedorind sa intelegi raspunsurile mele.

    Am explicat ca perfectul simplu este folosit regional, nu a negat nimeni ca nu ar fi un timp latin, ti-am explicat ca timpul perfect compus (alt timp latin) este folosit in scrierea literara in detrimentul ps si asa mai departe. Nu mai am ce sa mai spun.

  11. #74
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    ce am rastalmacit vadim?
    am pus pe puncte ce am avut de spus, am rezumat niste chestii esentiale
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  12. #75
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Daca vrei sa vorbim de istorie, raspunde ce nationalitate avea legiunea romana care a cucerit Dacia. Asta nu scria in manualele la care faci tu referire si nici pe goolge nu gasesti. Trebuie sa deschizi alte carti.

  13. #76
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    ce am rastalmacit vadim?
    am pus pe puncte ce am avut de spus, am rezumat niste chestii esentiale
    rezumi inexat. A spus cineva ca perfectul simplu nu e latin? Si altele ce intrebi tu acolo? Ce facem, punem probleme false? Eu ce iti zic ca nu stii sa discuti? Ce naiba, citeste si tu ca lumea.

  14. #77
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    poate te referi la cohortele de spanioli lasate pe teritoriul Mehedintiului ca sa apare Podul lui Apolodor, aia au fost primii colonisti.
    Eu vorbeam de grosul colonistilor, aia lasati la vatra dupa terminarea servicului militar
    Repet, Traian a folosit multe legiuni pentru a cuceri dacia, chiar cea mai mare armata utilizata de romani pana atunci
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  15. #78
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    ei nu stiu sa discut?
    nu mi-ai spus tu mie ca perfectul simplu nu e literar?
    ca e arhaic...
    mi-ai spus ca in limba romana nu exista reguli privind accentele.Mai Vadim, in fiecare cuvant pe care il pronunti pana si la numele tau, pui accentul pe una dintre silabe. Si nu pe oricare ca atunci iese altceva.

    ieri imi spuneai ca zona in care a fost bucurestiul a fost in Imperiul Roman. In ce imperiu a fost?
    Asa ti s-a spus tie la scoala?
    ce sa interpretez cand tu ai sustinut chestiile astea?
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  16. #79
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Pe cinstite acum, daca tu asa ai invatat la scoala ca Muntenia si Moldova au facut parte din Imperiul Roman nici o problema , inseamna ca profesorii de istorie si de romana , in functie de regiune ne invata altceva la scoala.
    Nu se stie niciodata, poate ca bucurestenii invata ca Traian a trecut in Dacia pe podul de la Giurgiu nu la Severin iar moldovenii ca a trecut Prutul pe podul de flori si s-a oprit la Iasi unde a tras o bautaaaa....
    Last edited by Pacala; 16th November 2004 at 02:31.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  17. #80
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu, ma refer la legiunea de mercenari din Palestina.

  18. #81
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    toate legiunile erau de mercenari....
    amandoua au fost in Palestina in diferite momente, in special Macedonica
    dar a fost si Gemina. Amandoua au fost prin Palestina una mai mult si alta mai putin.

    nu a existat o legiune din mercenari recrutati in Palestina
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  19. #82
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ok... Stii totul ca un om mare. Ne-am gresit meseria: tu trebuia sa fie istoric si profesor de gramatica, iar eu matematician. Ma dusei pe seara asta.

  20. #83
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    uite vezi, ai folosit si perfectul simplu si perfectul compus in fraza aia, e clar
    vorbesti literar .... reusisi
    Salut, pe maine!
    Buenas Noches
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  21. #84
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    Nu se stie niciodata, poate ca bucurestenii invata ca Traian a trecut in Dacia pe podul de la Giurgiu nu la Severin iar moldovenii ca a trecut Prutul pe podul de flori si s-a oprit la Iasi unde a tras o bautaaaa....
    "La sfirsitul acestei etape (146 i.e.n. - 106 e.n.) intregul spatiu tracic de la sud de Somesuri pina in nordul Greciei, de la Adriatica si Dunarea Mijlocie pina in Crimeea, se afla sub control roman, spre nord continuind expansiunea economica si culturala. Simbolic, Marcus Ulpius Nerva Traianus (98-117) a intemeiat, marcind cucerirea, Ulpiana (Lipljan) in sud si Ulpia Traiana la nord de Dunare."

    http://www.gk.ro/sarmizegetusa/index_files/index1.htmde altfel situl are foarte multe lucruri interesante cu privire la limba romana si la perfectul simplu.

    legiunea... au fost mai multe.
    limba literara nu este "cea vorbita gramatical corect".
    perfectul simplu se foloseste in limba literara scrisa.
    etc.
    Last edited by vasile314tzurka; 16th November 2004 at 10:34.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •