Page 2 of 11 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 212

Thread: Folosirea perfectului simplu in limba romana

  1. #22
    MÍTIC gigel_bucur's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,214
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sotostone
    nu te duce... oricum n-ai ce sa vezi !
    pai el nu se duci pi Stiefan Siel Mari ca sa sî porşiascî
    apropos de postul de mai sus, tu esti vlah sau bleah?
    Last edited by gigel_bucur; 15th November 2004 at 01:27.

  2. #23
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    vadime, romana ca romana, dar cu istoria ce ai?
    orasul lui Bucur nu exista la venirea romanilor si zona aia n-a facut niciodata parte din Imperiul Roman si nici Moldova.
    Doar Oltenia, Banatul ,o parte din Ardeal si Dobrogea.
    Oltenia este logic sa fi fost colonizata datorita terenurilor agricole dar sa stii ca romanii nu colonizau niciodata regiuni care nu faceau parte din imperiul lor.
    Eu am glumit cu orasul lui Bucur, nu ai sesizat.

    Tu nu ai glumit cu ce ai spus mai sus si nu ai dreptate. Ce-a mai mare parte din teritoriul dacic a fost inclus in Imperiului Roman in componenta a doua provincii: Dacia (teritoriile Transilvaniei, Banatului, Olteniei) si Moesia Inferior (Dobrogea si sudul Moldovei).

    Pacala, hai sa ii punem punct. Nu ai nici o treaba cu istoria. O dai cu Oltenia si negi meritele Moldovei, de fapt cea mai puternica zona a tarii din istorie. Asezarile geto-dace in secolele VI-III i.e.n. (cele mai multe cetati geto-dacice) se aflau in partea centrala si de nord a spatiului Carpato-Nistrean. O buna parte din aceste fortificatii se afla de-a lungul raului Nistru, inclusiv pe malul stang. In jur de 200, sub 200 nu mai stiu numarul exact. Acolo se lucra. In Oltenia se vorbea perfect simplu (in somn, ca inca nu venisera romanii).

    Apoi, dupa venirea romanilor se mentioneaza in istorie de influenta in zona carpatica, la nord si sud de lantul carpatic, la nord si sud de Dunare. Viitorul orasul al lui Bucur unde e? Uita-te pe harta.

  3. #24
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    vadim, este vorba de regiunea care astazi a capatat numele de Oltenia dupa raul Olt.Care-i problema? Ti-am spus care regiuni din Romania au facut parte din Imperiul Roman , zona unde acum este Bucurestiul n-a facut parte din Imperiul Roman.

    Ai copiat un paragraf fara sa dai sursa urat din partea ta dar ce mai cointeaza....
    se stie ca vlahii din Bulgaria au facut chiar si un Imperiu ..romano-bulgar sub conducerea lui Petru si Asan care erau vlahi, bun si?
    subiectul era perfectul simplu.... imi spui si mie care e legatura?
    cu istoria si Moldova iar ai dat-o in bara rau de tot dar nu mai insist ca nu cred ca are rost

    nu te mai lua de gat cu vlahii care vorbesc perfectul simplu .... Alaska e departe.....
    si tu esti la ani lumina de o minima cultura generala pentru a fi un conlocutor placut .macar in anumite subiecte......
    nu stii cum e cu perfectul simplu, accentele, integrale.....istorie.... nici o problema ... dar macar abtine-te de la jigniri

    .....
    Hai ca daca esti cuminte si nu vorbesti urat, iti trimit un covor facut de inuiti
    Last edited by Pacala; 15th November 2004 at 01:38.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  4. #25
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Pacala, ce meserie ai? Ce facultate? Ce lucrezi, cu ce te ocupi ca sa maninci seara acasa pe copiile in mizerie ale unor covoare inuite? Eu am spus ca esti "om de numere", matematician. Am gresit? Ai citit Istoria Religiilor, cartea, in afara de ce e pe Google?

    Tu crezi ca asta e problema mea? Toponimele sau hidronimele? Doar nu credeam ca Oltenia vine de la Dimbovita. Hai, integrale placute.

    Eu nu te-am jignit cu nimic, tu insulti inteligenta mea si te dai om de litere. Insa transpira ca nu esti. Esti un fan al culturii, esti un Patapievici in devenire. Adica nimic, iubirea ta e fizica/matematica/numere si asa va fi mereu. In rest, cuvintele pretentioase si insiruite pe o ata nu au nici o valoare, nu acolo stau forta, inteligenta sau cultura. (aici nu vorbeam de tine, ci de Patapievici).

  5. #26
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    ce ma, iar vorbesti urat? esti culmea..... aooooleu ......
    n-ai priceput nici gluma.... inuitii n-au covoare, au..gheata
    esti sub linia de plutire ....gata, las-o !
    m-am lamurit

    P.S. : ultimul lucru pe care pot sa-l jignesc pe lumea asta ar fi ..inteligenta ta
    Last edited by Pacala; 15th November 2004 at 01:48.
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  6. #27
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Vezi ca esti mereu cu un pas inapoi si esti pe uscat? N-ai intelesc ca tu ai turturi in casa?

    Raspunde la intrebarea de mai sus: esti om de litere sau un matematician fan al culturii si bunelor maniere?

    ps: nu am vorbit nici un moment urit cu tine si nu m-am adresat folosind "ma".

  7. #28
    sport legend Pacala's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    3,056
    Reputatie
    0
    Gagauzii sint veniti din Ukraina si sint un hibrid intre tatari si bulgari .....
    de la gagauzi s-au transmis in limba romana cuvantul gagautza si Gaga datorita anumitor particularitati ale gagauzilor

    gagauzii cu covor era cei mai tari
    de spui prostului ca-i prost/ te uraste fara rost
    si de razi de-a lui prostie / te priveste cu manie
    iar cand leaga trei cuvinte/ doar te-njura far' de minte

  8. #29
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ok. Nu raspunzi. Se subintelege, esti om de numere. Nu inteleg de ce nu recunosti, nu este o rusine si este admirabil sa ai preocupari din istorie sau literatura. Ai un hobby frumos. Dar atit. In rest, vezi sa nu-ti iasa socoteala pe strada. Si nu uita, cum tu te joci cu numere, altii se joaca cu litere...

    Entonces te dejo, buenas noches macho latino. (vezi cum se scrie in spaniola fara a folosi perfect simplu?)

  9. #30
    hingher Gonzo's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    1,349
    Reputatie
    1
    ce sa faci, daca Nationalul o ia pe cocoasa meci de meci, nu mai are ce scrie si isi cauta subiecte. Nu inteleg ce treaba are un suporter al Nationalului (daca exista asa ceva) cu antrenorul sau omul Cartu (care nici mie nu imi e simpatic).
    Bancare, dezbate tata problema Los Platanos si lasa-ne pe noi in pace cu Cartu al nostru.
    [B][COLOR=Blue]Daca TU n-ai fi...
    Pentru ce-as trai ?
    TU esti viata mea,
    Nu TE voi lasa... Forza Craiova[/COLOR] [/B]

  10. #31
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    Alta intrebare, timpul subjonctiv este caracteristic limbilor latine?
    in ce limba de mare circulatie internationala gasesti acest timp?
    in spaniola ba chiar si in valenciana se foloseste maine dau test din el la valenciana oricum este destul de usor deoarece terminatiile sunt aproape la fel
    Last edited by Hai POLI; 15th November 2004 at 17:26.
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  11. #32
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pacala
    vadim, este vorba de regiunea care astazi a capatat numele de Oltenia dupa raul Olt.Care-i problema? Ti-am spus care regiuni din Romania au facut parte din Imperiul Roman , zona unde acum este Bucurestiul n-a facut parte din Imperiul Roman.
    http://www.roman-empire.net/maps/emp...y-nations.html

    http://www.roman-empire.net/maps/emp...jan/dacia.html
    Last edited by vasile314tzurka; 15th November 2004 at 19:05.
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  12. #33
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Mai am si eu o rugaminte la Pacala: sa imi dea un citat din presa centrala in care gaseste vreun perfect simplu, in sprijinul afirmatiei lui ca acest timp verbal este folosit in limba literara si contra afirmatiei mele ca acest timp verbal este folosit numai in unele regiuni ale tarii.

  13. #34
    prav vasile314tzurka's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    aici
    Posts
    5,573
    Reputatie
    1
    [SIZE="1"][FONT="Arial"][COLOR="Red"]nu scuipa, că-i piere gustul![/COLOR][/FONT][/SIZE]

  14. #35
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Este exact ce am explicat si eu, numai ca Pacala nu vrea sa auda. Sper sa citeasca acest link al Universitatii Bucuresti si sa incheie o polemica fara sens, din care a iesit decit sifonat pe toate partile.

  15. #36
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0

    Cupa Romaniei - sferturi de finala

    vadime ,vadime tot asa ai ramas
    din cate vad eu tu ai sustinut cele mai mari nebunii posibile, ca perfectul simplu este un timp arhaic, ca in limba romana nu exista reguli privind accentele
    macar de ai fi avut puterea sa recunosti.
    In limba literara se foloseste la greu perfectul simplu, citeste Eminescu si te convingi
    Interventia ta a fost de la inceput gresita, tot ce ai sustinut ai gresit si ai facut greseli grave

    Tzurca, te intreb si eu acum ceva ca vad ca ai dat un link ca harta imperiului Roman.
    Muntenia a facut parte din Imperiul Roman?
    Spune pe forum sa vada toata lumea, Muntenia a facut parte din Imperiul Roman?
    nu vorbim de Oltenia sau Dobrogea.
    Last edited by Gerson; 15th November 2004 at 19:34.

  16. #37
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Unde scrie ca perfectul simplu este un timp arhaic?
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  17. #38
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Gerson, nu am sustinut eu. Asa este. Ia ceea ce am spus eu ca pe ceva intemeiat. Citeste apoi si linkurile lui Vasile.

    Tu ai idee ce inseamna accent intr-o limba? uita-te la accentul grafic din libile latine (franceza, spaniola) si apoi vezi romana care nu are nici o regula, trebuind sa ca in Indreptar sa existe indicatie pentru fiecare cuvint cum se pronunta. Nu te mai contrazice pe temele astea, este penibil. Gindeste-te cum ar fi sa ma apuc eu sau alti sa te contrazic pe teme de matematica... Nu voi face niciodata asta, nu este ceva ce stapinesc. Ma multumesc cu opiniile unora implicati in fenomen si le iau ca atare.

    Ady, citeste acolo. Poate arhaic nu a fost un termen bine ales, asta e adevarul: nu il vei auzi in Bucuresti decit asa cum scrie in linkurile Univesitatii, folosit de olteni. Este un mod regional de a vorbi.

  18. #39
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    cu sau fara perfectul simplu, in Oltenia se vorbeste/utilizeaza corect (cel mai) limba romana ...

    Ps. propun sa includem in regulament un articol in care sa interzicem folosirea perfectului simplu pe forum si chiar sa lasam un chestionar/sondaj pe aceasta tema...
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  19. #40
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    vadim tu nu ai invatat nicunde si nu scrie nicunde ca perfectul simplu este un timp arhaic, nicunde nu vei vedea scris asta de catre cineva serios
    iar ca in limba romana nu exista reguli de accentuarea cuvintelor ....
    macar in ceasul al doisprezecelea recunoste ca ai gresit , te-ar mai ridica gestul asta.
    Dar ce-ai spus tu este de antologia umorului, cand se dau perle scrise de elevi la diferite examene.

  20. #41
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Gerson, vezi-ti de matematica si invata sa citesti. Nu ai nici o treaba cu astfel de discutii.

    Vorbesti vreo limba latina ca sa iti dai cu parerea despre accent? Ai vazut accentul grafic in spaniola sau franceza. Aia e regula de accent. Stii ca in spaniola la cuvintele care se termina in doua vocale se pune accent pe penultima? Citeva exemple... Ai in romana sa ceva? Nu fac o discutie cu tine pe tema asta, te rog nu imi raspunde la intrebari. Hai du-te la facultate, ai probleme re rezolvat la matematica, vezi sa nu iti iasa socoteala pe strada.

  21. #42
    Banned Gerson's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    567
    Reputatie
    0
    vasile, ai ramas dator cu un raspuns, a facut parte Muntenia din Imperiul Roman?

    vadim, nu insinua aiurea niste chestii
    pai linkul dat de turca este in favoarea oltenilor si te face de cacao urat de tot
    Last edited by Gerson; 15th November 2004 at 19:41.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •