Page 5 of 21 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 427

Thread: Noua Sală Polivalentă din Cluj-Napoca

  1. #85
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by snookerinfo View Post
    Pai asta inseamna 12 mil euro fara TVA. Daca stadionul s-a facut cu 40 mil. nu stiu de unde apare acest "doar".
    Ai sa afli in curand

  2. #86
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by snookerinfo View Post
    Pai asta inseamna 12 mil euro fara TVA. Daca stadionul s-a facut cu 40 mil. nu stiu de unde apare acest "doar".
    Nu incerca sa-l intelegi.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  3. #87
    manager
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Romania
    Posts
    327
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by snookerinfo View Post
    Pai asta inseamna 12 mil euro fara TVA. Daca stadionul s-a facut cu 40 mil. nu stiu de unde apare acest "doar".
    NU mai comparati stadioanele (mai ales cele neacoperite total, ca cel din Cluj) cu salile polivalente. Este vorba de doua tipuri de constructii TOTAL diferite !!! Una e sa ridici o tribuna si alta e sa construiesti o cladire de mii de metri patrati acoperita total, izolata, cu instalatii de aerisire, etc.etc. . Vorbim de alte costuri.
    Si eu am dubii, ca acea cladire din proiectul aratat mai sus se va face cu doar atatia bani, dar cine stie...sa speram. Nu am timp sa caut prin internet dar cred ca ar fi record mondial. Am vazut sali moderne mai mici construite in ultimii 4-5 ani, in diferite tari, care au costat mai mult. In Romania nu exista nicio sala polivalenta construita la standarde moderne, deci nu prea avem cu ce compara, ca sa nu comparam totusi cu tari mult mai scumpe, ca Germania. (eventual patinoarul olimpic din Brasov, care are sub 2000 de locuri si a costat peste 12 milioane euro). Dar si in alte tari apropiate economic de Romania, ca Lituania, Bulgaria, Estonia, etc. s-a construit muuuult mai scump. Si nu e vorba de niste sali super-moderne. Asa ca, sincer, nu vad cum sa se scoata un astfel de pret..... Nu putem insa, decat sa speram.
    Cu TVA ar veni undeva la 14.5 milioane euro.... un pret foarte mic, chiar si (sau mai ales) pentru Romania. Sala polivalenta mult mai modesta din Craiova, de doar 5000 de locuri, a papat deja peste 100 de milioane Lei (adica dublu fata de cat vor sa aloce la Cluj), si inca nu e gata.... Desigur, ca acolo s-a furat in nestire, dar asa, comparativ-orientativ, merita analizat si costul acelui proiect.
    Last edited by evil78; 10th April 2011 at 21:14.

  4. #88
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,108
    Reputatie
    1
    Am comparat pentru ca nu am inteles la ce se referea, e prea mult sau e prea putin. Mie mi se pare rezonabil pretul.

  5. #89
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by evil78 View Post
    NU mai comparati stadioanele (mai ales cele neacoperite total, ca cel din Cluj) cu salile polivalente. Este vorba de doua tipuri de constructii TOTAL diferite !!! Una e sa ridici o tribuna si alta e sa construiesti o cladire de mii de metri patrati acoperita total, izolata, cu instalatii de aerisire, etc.etc. . Vorbim de alte costuri.
    Si eu am dubii, ca acea cladire din proiectul aratat mai sus se va face cu doar atatia bani, dar cine stie...sa speram. Nu am timp sa caut prin internet dar cred ca ar fi record mondial. Am vazut sali moderne mai mici construite in ultimii 4-5 ani, in diferite tari, care au costat mai mult. In Romania nu exista nicio sala polivalenta construita la standarde moderne, deci nu prea avem cu ce compara, ca sa nu comparam totusi cu tari mult mai scumpe, ca Germania. (eventual patinoarul olimpic din Brasov, care are sub 2000 de locuri si a costat peste 12 milioane euro). Dar si in alte tari apropiate economic de Romania, ca Lituania, Bulgaria, Estonia, etc. s-a construit muuuult mai scump. Si nu e vorba de niste sali super-moderne. Asa ca, sincer, nu vad cum sa se scoata un astfel de pret..... Nu putem insa, decat sa speram.
    Cu TVA ar veni undeva la 14.5 milioane euro.... un pret foarte mic, chiar si (sau mai ales) pentru Romania. Sala polivalenta mult mai modesta din Craiova, de doar 5000 de locuri, a papat deja peste 100 de milioane Lei (adica dublu fata de cat vor sa aloce la Cluj), si inca nu e gata.... Desigur, ca acolo s-a furat in nestire, dar asa, comparativ-orientativ, merita analizat si costul acelui proiect.

    Intra aici

    http://en.wikipedia.org/wiki/Porsche_Arena
    http://en.wikipedia.org/wiki/EWS-Arena


    Sunt doua sali relativ similare cu cea de la Cluj
    La Porsche eventual se mai scot 5 milioane euro, instalatiile de racire pentru patinoar

  6. #90
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    astept sala asta de 334674367399322097342047203702732 de ori mai tare decat stadionul. daca o sa se construiasca, ar trebui sa fii cretin, sau rau intentionat sa nu joci Cupa Davis aici! As da oricat pe bilet si as striga cat m`ar tine plamanii pentru ai nostri
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  7. #91
    manager
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Romania
    Posts
    327
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by diana10 View Post
    Intra aici

    http://en.wikipedia.org/wiki/Porsche_Arena
    http://en.wikipedia.org/wiki/EWS-Arena


    Sunt doua sali relativ similare cu cea de la Cluj
    La Porsche eventual se mai scot 5 milioane euro, instalatiile de racire pentru patinoar
    Pai da! Tocmai ce spuneam...sali mai mici, cu bani mai multi...

    Porsche Arena are doar 6.100 de locuri, si a costat: 31 mil. euro
    EWS Arena - design modest, 5.500 de locuri, cost: 16,8 mil euro

  8. #92
    junior
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    135
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    astept sala asta de 334674367399322097342047203702732 de ori mai tare decat stadionul. daca o sa se construiasca, ar trebui sa fii cretin, sau rau intentionat sa nu joci Cupa Davis aici! As da oricat pe bilet si as striga cat m`ar tine plamanii pentru ai nostri
    daca o sa o termine fii sigur ca o sa joace aici cupa davis, in ultimul timp sa la sibiu si bucuresti

  9. #93

  10. #94
    manager
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Romania
    Posts
    327
    Reputatie
    1

  11. #95
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Stiu zona respectiva.N-as fi zis niciodata ca vor intra 2 arene sportive pe bucata aia de pamant...ceva nu e in regula! Langa stadion,era un teren de zgura.si ala era situat paralel cu stadionul.De la marginea terenului pana la strada,nu era o distanta enorma.
    Last edited by SwedishMafia; 11th April 2011 at 15:23.

  12. #96
    manager
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Romania
    Posts
    327
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Stiu zona respectiva.N-as fi zis niciodata ca vor intra 2 arene sportive pe bucata aia de pamant...ceva nu e in regula! Langa stadion,era un teren de zgura.si ala era situat paralel cu stadionul.De la marginea terenului pana la strada,nu era o distanta enorma.
    Spatiu exista, mai mult decat suficient...
    Dupa cum se vede si in imaginea de mai jos, pe spatiul liber, de langa stadion (cu verde), ar incapea 2-3 cladiri de dimensiunea vechii sali Horia Demian (sageata rosie). S-ar mai putea construi chiar si inca un stadion, ca loc ar fi...

    http://img856.imageshack.us/img856/4571/cljrtee.jpg

  13. #97
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    spatiu exista daaa' nu e loc...
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  14. #98
    Timisoara ... Elphax's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    Curva Sud
    Posts
    14,658
    Reputatie
    1
    si de parcare e loc ...

  15. #99
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    evil credeam ca spatiul e unul mai mic.poate in noua sala, vor dori sa organizeze concursuri de atletism.din ce-am inteles, s-a depus candidatura pentru CM U-17 la baschet.

  16. #100
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cneazul View Post
    astept sala asta de 334674367399322097342047203702732 de ori mai tare decat stadionul. daca o sa se construiasca, ar trebui sa fii cretin, sau rau intentionat sa nu joci Cupa Davis aici! As da oricat pe bilet si as striga cat m`ar tine plamanii pentru ai nostri
    Corect.Cluj Napoca e un oras cu echipe in prima liga la diferite sporturi.Imi aduc aminte, ce atmosfera a fost la meciurile U Ardaf(echipa de volei),cand juca in cupele europene.
    Astept sa-l vad pe boc cum "sfnteste" locul.Finantarea se pare ca nu e o problema.Boc e in functie,orasul are bani.
    S-a stabilit constructorul salii.Cand se preconizeaza inceperea constructiei?

  17. #101
    manager
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Romania
    Posts
    327
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    S-a stabilit constructorul salii.Cand se preconizeaza inceperea constructiei?
    Parca era vorba de iulie, adica dupa ce se va termina proiectarea...Cel putin asa a declarat Apostu intr-un interviu, luna trecuta. Oricum aceeasi firma de constructii Con-A, care face si stadionul, a castigat licitatia, si cum deja isi au toate utilajele acolo, banuiesc, ca n-o sa dureze mult amenajarea santierului.

    Se vede din poza asta, ca terenul este practic ca si curatat...
    http://cluj-am.ro/wp-content/uploads...04/9-1-hdr.jpg

  18. #102
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Cu asa proximitate intre cele 2 arene,se pot programa meciurile lui U echipa de fotbal la ora 19,iar echipa de baschet la 21:30.Doar ce iesi din stadion,ca te trezesti in Polivalenta.Ai 30 de minute sa bagi in tine niste kfc

  19. #103
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Ce fericire pe clujeni si nu numai.
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  20. #104
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Cu asa proximitate intre cele 2 arene,se pot programa meciurile lui U echipa de fotbal la ora 19,iar echipa de baschet la 21:30.Doar ce iesi din stadion,ca te trezesti in Polivalenta.Ai 30 de minute sa bagi in tine niste kfc
    mai trebuie adus kfc-ul
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  21. #105
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Au inceput sa toarne fundatia si aici.
    Am zis!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •