Page 4 of 21 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 427

Thread: Noua Sală Polivalentă din Cluj-Napoca

  1. #64
    sport legend Jeleul's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    2,421
    Reputatie
    1
    Sala Polivalentă ce se va construi la Cluj-Napoca va fi finalizată în luna mai 2012

    Sala multifuncțională ce se va construi începând din acest an Cluj-Napoca va avea 7070 de locuri cu anexele sportive și tehnice aferente, cu dotări complementare de alimentație publică, spații comerciale închiriabile, un parking pe un nivel, pentru minim 446 de mașini. Proiectul de înălțime va fi de 1S+P+3E. Constructorii Sălii Polivalente au anunțat astăzi ca acesta va fi finalizată în luna mai 2012.

    În interior, clădirea va fi împărțită în trei zone relaționale cu sala principală. După cum au transmis reprezentanții Primăriei, aceste zone vor fi: Zona VIP și tehnică, cu acces dinspre strada Uzinei electrice dispusă pe 3 niveluri, parter, etaj 1 și etaj 2, ce găzduiește un foaier de nivel, un foaier în zona de acces, săli de ședințe și conferințe, birourile de administrație, cabinele tehnice pentru sală, zona de supraveghere și anexele acestora. Zona Publicului, cu acces dinspre piațeta Sala-Stadion, organizată pe 3 niveluri din care primele două, etaj 1 și etaj 2 cu rol în distribuția verticală și orizontală a publicului pentru acces în sectoarele din sală și anexele aferente și un ultim nivel ce adăpostește un spațiu panoramic atât spre sală cât și spre apus și Someș cu rol în evacuarea de urgență. Zona Sportivilor și a anexelor sălii dispusă la parter pe 3 laturi va cuprinde: 2 vestiare pentru 2 echipe, birouri antrenori, săli de discuții, medic, teste antidoping, sală de antrenamente cu anexe de depozitare, depozite pentru echipament de sală. În această zonă sunt dispuse și un restaurant public și o zonă cu spații comerciale închiriabile ambele cu acces separat din exterior. Zona spațiilor tehnice, adiacentă celei pentru sportivi va cuprinde spații pentru depozite sală, depozite generale, centrale termice și de tratare, centrale de ventilație, camera pompelor, bazin de apă, cameră tablou electric general, cameră curenți slabi, cameră curățenie.

    “Dacă ar fi după mine, lucrările la Sala Polivalentă ar începe de mâine, dar cred că este o chestiune de organizare de șantier. Ce este important este că termenul pe care constructorul astăzi împreună cu proiectantul și toată echipa și l-au angajat în fața tuturor, este luna mai 2012, finalizarea construcției Sălii Polivalente. Dorim să o inaugurăm cu finala campionatului de baschet”, a declarat primarul Sorin Apostu.

    “Sala va fi construită la standarde internaționale, cu respectarea normelor în domeniu care să permită omologarea sălii la standarde naționale și internaționale și care să asigure organizarea unei mari varietăți de competiții sportive și activități. Sala polivalentă are un teren de joc ce poate fi extins prin gradene retractabile de la 30x47m la 38x56m pentru a permite practicarea a mai multor sporturi. Proiectarea și execuția se va face astfel încât sala să fie omologabilă la mai multe ramuri sportive: Baschet, Volei, Handbal, dar și Gimnastică, Box, Judo, Karate, Scrimă. De asemenea, se mai pot găzdui următoarele activități: dans sportiv, competiții internaționale de dans, congrese internaționale pentru 5000 de invitați, concerte de scenă pentru 7000 persoane”, au transmis reprezentanții Primăriei Cluj-Napoca.

    Vă reamintim că Primăria Cluj-Napoca a semnat cu societatea CON-A contractul pentru construirea Sălii Polivalente de pe Aleea Stadion. Terenul unde va fi ridicată construcția este situat în afara zonei istorice protejate a orașului, la vest de aceasta, pe cursul râului Someș în amonte față de centrul orașului și este învecinat la Nord de Splaiul Independenței, la vest de strada Uzinei Electrice, la sud de Aleea Parcului, la Est de terenul Consiliului Județean pe care este amplasat Stadionul Ion Moina.

    Sursa: cluj-am.ro

  2. #65
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    deci peste 1 an si aprox 2 luni o sa fie gata si sala, dar s-au instalat cu santierul acolo? au inceput sa miste?
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  3. #66
    NUMAI U! boshcUtza's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    cluj si pe unde joaca "U"
    Posts
    1,041
    Reputatie
    1
    inca nu se pot instala, din cauza lucrarilor la stadion. probabil ca vor face o reorganizare a zonei pentru a se putea apuca de lucru cat mai repede
    [B][FONT="Comic Sans MS"][SIZE="3"]<<In aparenta "U" Cluj este un club sportiv ca toate celelalte. Dar este ca un vin stravechi, baut cu inghitituri mici de toata studentimea din cetatea Clujului. Este un foc intretinut cu lemn de cedru stropit cu roua si cu toate esentele mirositoare din gradinile Napocai.>>[/SIZE][/FONT][/B]

  4. #67
    senior RADUPE's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Romanica
    Posts
    167
    Reputatie
    1
    Conceptul exterior al sălii va fi realizat din structuri recursive, care se vor colora în timpul nopții. Proiectul seamănă cu sălile construite la Beijing pentru Olimpiadele care au avut loc în 2008. „Am folosit niște softuri foarte avansate pentru a realiza exteriorul“, a spus arhitectul Șerban Țigănaș, care a prezentat planul. Pe acoperiș vor mai fi amplasate, de asemenea, celule fotovoltaice pentru energie electrică și un sistem de captare al apei meteorice, care va fi refolosită de instalațiile sanitare.

    Mai mare decât Polivalenta din București

    Proiectarea și execuția se va face astfel încât sala să fie omologabilă la mai multe ramuri sportive: baschet, volei, handbal, dar și gimnastică, box, judo, karate, scrimă. De asemenea, se mai pot găzdui următoarele activități: dans sportiv, competiții internaționale de dans, congrese internaționale pentru 5.000 de invitați, concerte de scenă pentru 7.000 persoane.

    Sala Polivalentă din Capitală are o capacitate de maxim 8.000 de locuri în timpul unui concert. Construcția de la Cluj va dispune de un număr de 9.560 locuri atunci când va fi organizat aici un concert.

    Sala multifuncțională va putea fi configurată, astfel încât numărul de locuri să se modifice, în funcție de tipul sportului practicat aici, astfel:
    - baschet: 7.252 locuri
    - handbal: 7.252 locuri
    - volei: 7.252 locuri
    - gimnastică: 6.792 locuri
    - box: 9.777 locuri
    - concert: 7.889 locuri pe scaune, 9.560 locuri în total

    De asemenea, Polivalenta va mai dispune de un parking pe două nivele, precum și spații anexe necesare, de la spații de alimentație publică, la cele exterioare de detentă. În privința clădirii, aceasta va avea trei zone relaționate cu sala principală, respectiv o zonă VIP, o zonă a publicului și o zonă a sportivilor.

    Partea destinată publicului va fi organizată pe trei niveluri, din care primele două vor avea rol de a permite accesele în sală, iar cel de al treilea, va adăposti un spațiu panoramic în care se va putea organiza un bar – restaurant, cu vedere spre Someș.

    sursa: http://www.adevarul.ro/locale/cluj-napoca/
    [B]Capitala fotbalului romanesc este la CLUJ!!![/B]

  5. #68
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by boshcUtza View Post
    inca nu se pot instala, din cauza lucrarilor la stadion. probabil ca vor face o reorganizare a zonei pentru a se putea apuca de lucru cat mai repede
    ieri, fara sa vreau am nimerit intr-o locatie unde presta Mama Omida. Am auzit-o spunand ca santierul va fi organizat prin decembrie si ca lucrarile vor fi gata prin 2014, dar cu probleme mari de tot. Acum, io ce sa zic. Tot Mama Omida a prezis ca se vor dubla chelnuielile si la National Arena si asa a fost.

  6. #69
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Dar despre Moina ce ti-a zis Mama Omida? Si, daca ti-a zis ceva, a avut dreptate?
    Am zis!

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Dar despre Moina ce ti-a zis Mama Omida? Si, daca ti-a zis ceva, a avut dreptate?
    Nu cu mine a vorbit. Eu am fost pe post de Mata Hari. Adica am tras cu urechea. A, mi-am amintit. Zicea ca sala de la Cluj nu are cum sa faca 50 de milioane lei, din moment ce cutia de chibrituri de la Calarasi a facut 35 de milioane, sau nu's ce sala de la Germania, da numai de 3.500 locuri a facut vreo 21 milioane de euro.

  8. #71
    junior CristianROU's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    97
    Reputatie
    1
    Sala Polivalenta va avea un "acoperis masina": va capta apa de ploaie si energia solara!
    Attached Images Attached Images

  9. #72
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Nu stiu cu ce te ocupi, dar crezi ca tot ce ai prezentat in respectivele schite se pot construi cu doar 50 milioane lei?
    Eu unul nu pot sa cred si basta. Mai mult, initial se vorbea si de suprafata de hockey pe gheata (comunicatul primariei din 3 martie) iar pe 11 martie, a disparut hockey-ul.

  10. #73
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Dianule esti homosexual? nu te supara e doar o intrebare
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  11. #74
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RunRun1730 View Post
    Dianule esti homosexual? nu te supara e doar o intrebare
    Nu bre. Dar am preluat integral postarea de pe un site din Cluj. Nu este singura. Nu sunt si nu ma intereseaza sa fac pe corectoarea. Pe mine ma interesa raspunsul la intrebare. Te-ai bagat in seama fara sa-ti ceara cineva? Asa este cand te uiti la luna

  12. #75
    senior Gombos's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    153
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by RunRun1730 View Post
    Dianule esti homosexual? nu te supara e doar o intrebare
    transexual se spune.


    a uitat ca joaca rol de femeie in seara aceasta!

    iar referitor la cele 50 de milioane, normal ca se pot face. BINEINTELES, transexualul PSD-ist va spune ca nu ca sa mai bage in buzunar!

    ia uita-te la planurile stadionului de la Cluj.

    si termina cu propaganda politica in toate threadurile! ramai la topicul de politica si insulta-l pe Mr B cat vrei acolo. faci aluzie la el aproape in toate posturile.

  13. #76
    junior
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    135
    Reputatie
    1
    ar trebui sa existe si o camera web in timpul constructiei acestei arene precum la cluj arena sau la ploiesti

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gombos View Post
    transexual se spune.


    a uitat ca joaca rol de femeie in seara aceasta!

    iar referitor la cele 50 de milioane, normal ca se pot face. BINEINTELES, transexualul PSD-ist va spune ca nu ca sa mai bage in buzunar!

    ia uita-te la planurile stadionului de la Cluj.

    si termina cu propaganda politica in toate threadurile! ramai la topicul de politica si insulta-l pe Mr B cat vrei acolo. faci aluzie la el aproape in toate posturile.
    Cum iti explici atunci stimabile ca sala de la Calarasi - 1.500 de locuri, fara nivele suprapuse, cam un sfert din suprafata alocata celei de la Cluj - a costat 30 de milioane, nefinisata, si mai sunt necesare inca vreo 5 milioane pentru a fi gataq 100%?
    Cum iti explici ca pe 3 martie in comunicatul primariei aparea ca va avea si spatiu de hoechei, iar pe 11 martie a disparut subit?
    Cum iti explici ca initial s-a anunta ca lucrarile vor dura 36 de luni, iar ulterior s-a spus ca va fi gata in mai 2012?

    PS

    Sa nu se agite nimeni cu inceperea cat de curand a lucrarilor. Mai sunt inca lucruri deloc clare, pe care primaria si CJ le tine ascunse. Nu pot sa le spun eu acu. Oricum, inaugurarea electorala planificata pentru 2012 nu va avea loc. Sa nu ziceti ca nu v-am spus.

    PS2
    Nu am nici o legatura cu PSD, dar multi de aici au cu PD-L. Asta-i vizibil cu ochiul liber

  15. #78
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Diana, n-ai fi zis nici despre stadionul din Cluj ca se poate construi cu 40 de milioane de euro.
    Am zis!

  16. #79
    manager svu's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    272
    Reputatie
    1
    Cred ca au inceput cu amenajarea santierului pentru sala polivalenta... De saptamana trecuta au inceput sa faca un gard pe langa Aleea Stadion si pe langa Splaiul Independentei. Daca stie cineva mai bine pentru ce este...
    Viata asta tin cu "U"!

  17. #80
    senior Gombos's Avatar
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    153
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by diana10 View Post
    Cum iti explici atunci stimabile ca sala de la Calarasi - 1.500 de locuri, fara nivele suprapuse, cam un sfert din suprafata alocata celei de la Cluj - a costat 30 de milioane, nefinisata, si mai sunt necesare inca vreo 5 milioane pentru a fi gataq 100%?
    Cum iti explici ca pe 3 martie in comunicatul primariei aparea ca va avea si spatiu de hoechei, iar pe 11 martie a disparut subit?
    Cum iti explici ca initial s-a anunta ca lucrarile vor dura 36 de luni, iar ulterior s-a spus ca va fi gata in mai 2012?

    PS

    Sa nu se agite nimeni cu inceperea cat de curand a lucrarilor. Mai sunt inca lucruri deloc clare, pe care primaria si CJ le tine ascunse. Nu pot sa le spun eu acu. Oricum, inaugurarea electorala planificata pentru 2012 nu va avea loc. Sa nu ziceti ca nu v-am spus.

    PS2
    Nu am nici o legatura cu PSD, dar multi de aici au cu PD-L. Asta-i vizibil cu ochiul liber
    NUMAI PROSTII VORBESTI!!! Sala Sporturilor din Calarasi a costat 5 milioane de euro cu tot cu amenajare, parcare, etc. TE AUZI CE VORBESTI? la Calarasi e o sala micuta, cum sa coste 30-35 de milioane de euro. SI E FINALIZATA, NOI AM PUS POZE DEJA! ))))))

    la Cluj-Napoca s-au facut lucruri extraordinare cu o suma mica fiindca nu s-a furat.


    HAI LA CRATITA

  18. #81
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    Diana, n-ai fi zis nici despre stadionul din Cluj ca se poate construi cu 40 de milioane de euro.
    Nu ma bag unde nu cunosc. Ma pronunt numai in situatii in care am informatii certe

  19. #82

  20. #83
    sport legend
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    bucuresti
    Posts
    619
    Reputatie
    1
    Daca o astfel de sala costa doar 50 de milioane lei (fara TVA), eu voi candida le presedentia SUA si o voi si castiga.

  21. #84
    sport legend
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    1,108
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by diana10 View Post
    Daca o astfel de sala costa doar 50 de milioane lei (fara TVA), eu voi candida le presedentia SUA si o voi si castiga.
    Pai asta inseamna 12 mil euro fara TVA. Daca stadionul s-a facut cu 40 mil. nu stiu de unde apare acest "doar".

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •