Results 1 to 19 of 19

Thread: Trafic internet...

  1. #1
    rock and roll Elvis81's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Spain
    Posts
    3,420
    Reputatie
    1

    Question Trafic internet...

    O intrebare pt cei cu mai multa experienta in pcuri...Cam cati G de trafic foloseste un user normal(fara download filme,etc)?Deci numai pt navigat pe net,mail si cam atat...vreau sa imi fac un abonament la orange si habar n-am cam ce sa aleg

    Abonamentele cam astea ar fi.. http://www.orange.ro/abonamente-date...imitat-ro.html

    Si daca tot va rapiti cateva minute din pretiosul timp ca sa imi raspundeti poate aveti idee si daca e cat de cat bun internetul de la orange.

    Multumiri anticipate

    PS stiu ca threadul trebuia deschis pe sectiunea It dar aia pare relativ parasita si mie mi-ar fi util un raspuns in 2-3zile
    My imaginary friend thinks that you have mental problems

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Elvis, fara sa te influentez iti dau un sfat sa nu iei abonament bazat pe transfer ...
    Nu e regula aici, e jungla.
    In functie de site si de reclamele pe el poti ajunge la un tranfer care iti seaca abonamentul fara sa stii ...
    Exemplu, pe forum ols am masurat la fiecare afisare de pagina intre 150 Mo si 500 Mo ... depinde de cine pune publicitate acolo si ce pune in link.
    Adica daca dai doua trei refresh ai ajuns deja la 1 Go

    asta e capcana veche pe internet si se stie deja de ani de zile in Franta ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #3
    rock and roll Elvis81's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Spain
    Posts
    3,420
    Reputatie
    1
    wow... de cand am deschis threadul si pana acum inseamna ca aveam sansa sa imi termin transferul pe o luna Pai altfel de net mobil nu cred ca este la noi..mie imi trebuie pt laptop pt plecari afara si cum sunt abonat orange,ma gandeam ca la ei e cel mai simplu sa imi fac..
    My imaginary friend thinks that you have mental problems

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Evident ca nu se blocheaza acces daca depasesti ... dar platesti de te ustura apoi.
    Au fost cazuri recente in care abonati au fost surprinsi cu factura de zeci de mii de euro la Orange pt ca au depasit abonamentul... se discuta inca in tribunale
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #5
    rock and roll Elvis81's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Spain
    Posts
    3,420
    Reputatie
    1
    stiu ca platesti traficul suplimentar..scrie cu steluta dar credeam ca m-as incadra in aia 12G cat ofera orangeul la abonament de 21euro
    My imaginary friend thinks that you have mental problems

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    tu vezi ce si cum ...
    Deci daca vrei doar acces internet pentru un server direct fara pub si pe care il cunosti atunci stii ca ai de transferat intre 10 Mo si 50 Mo pt un email.
    Daca vrei pe webmail atunci te astepti la 100 Mo pe afisare de pagina ... daca vrei siteuri finantate de pub atunci sigur ca esti ... finantator
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #7
    rock and roll Elvis81's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Spain
    Posts
    3,420
    Reputatie
    1
    Acum am gasit si clicknetul..nu stiam ca au si internet mobil.Vad ca la ei e 15 euro si ai 6G inclusi,iar daca depasesti aia 6G in mod constant iti limiteaza viteza dar macar nu platesti suplimentar.Problema e ca nu stiu ce acoperire au...Are cineva de pe aici vreun fel internet mobil pe care sa-l fi testat si in strainatate?
    My imaginary friend thinks that you have mental problems

  8. #8
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Elvis81 View Post
    stiu ca platesti traficul suplimentar..scrie cu steluta dar credeam ca m-as incadra in aia 12G cat ofera orangeul la abonament de 21euro
    la vodafone, am eu, sunt abonamente de 2,4 si 8 gb. merge super cand e in 3G, dar nici nu-ti dai seama cand consumi 100 mb. am abonament de 4 gb, dar cred ca nu-mi ajunge. dupe ce consumi aia 4 gb, nu platesti nimic in plus, doar ca o sa ai net la o viteza f mica, dar tot o sa ai net, asta e ideea.

  9. #9
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    iti recomand internet mobil de la RDS, asta daca a ajuns la tine in zona, la vodafone si orange e cam japca pe fata, in curand o sa ii distruga astia de la RDS

    viteze de acces de pana la 7.2 Mbps si trafic nelimitat pentru maxim 15 lei, mie mi-au dat stick gratis deoarece am abonament de net la ei si merge super

    http://www.rdstel.ro/produse%20si%20...net_mobil.html vad ca este si Suceava
    Last edited by Celso; 15th April 2010 at 10:26.

  10. #10
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    diginet asa scrie pe stick. cand am fost plecat in brasov, tg jiu, bucuresti nu ne-a folosit la nimic. in brasov nu mergea deloc, desi eram cazati in apropierea stadionului. in tg jiu no way, iar in bucuresti am stat pe langa carfurul de pe langa podul grant si tot canch. am folosit internetul de la vodafone si wireless-ul de la hotel. mai are sens sa spun ca-n ploiesti a dat chix?

  11. #11
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    eu in Bucuresti nu am probleme absolut deloc cu el, am fost si la munte unde a mers foarte bine, chiar si in Ploiesti ...deci ceva e in neregula cu stickul vostru

  12. #12
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    orice e posibil. pot spune ca vodafone-ul cand e semnal maxim la 3G merge mai bine decat clicknetul meu de acasa de pe calc
    limita de 4 gb e jenanta, totusi.

  13. #13
    rock and roll Elvis81's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Spain
    Posts
    3,420
    Reputatie
    1
    la rds nu cred ca au acoperire si in strainatate..mie imi trebuie ceva cu acoperire in Italia,Spania,Germania,Franta si UK.Dar mai ales in Spania.Am sa ma duc maine pe la orange sa vad care e treaba ca am vz ca si ei au chestia aia cu limitatul vitezei in caz ca depasesti traficul recomandat.

    Mai am o intrebare de novice in ale internetului..daca folosesc adblockul si imi blocheaza reclamele de pe paginile pe care navighez traficul e mai mic decat fara adblock?
    My imaginary friend thinks that you have mental problems

  14. #14
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    lol, cred ca nu iti merge netul cu niciun provider. sper sa ma insel, tu stii mai bine, pb esti mai informat.

  15. #15
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by relansat View Post
    orice e posibil. pot spune ca vodafone-ul cand e semnal maxim la 3G merge mai bine decat clicknetul meu de acasa de pe calc
    limita de 4 gb e jenanta, totusi.
    mie mi-au facut oferta cu 2 gb,dar e gratis
    sper sa pot face ceva cu el

  16. #16
    sport legend Ady's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,198
    Reputatie
    1
    mie vodafone de 1G imi ajunge o saptamana cu mailuri si surf si in weekend il dau peste cap ... si dupa aia 3 saptamani astept sa se reseteze ...
    vezi ca la orange am impresia ca dupa ce ai depasit limita de trafic pot sa te si deconecteze oricand vor ei, daca sunt prea aglomerati ... la vodafone nu e asa ... a, si la vodafone nu platesti traficul suplimentar, atat doar ca limiteaza viteza, dar pentru mailuri si surf e ok, daca dai jos filme sau chiar youtube mai bine nu iti lua ...

  17. #17
    jiulist
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Petrosani
    Posts
    7,622
    Reputatie
    1
    eu primesc free acest modem si acces la internet mobil,sper sa ma ajute
    o sa il folosesc mai mult cand sunt plecat din localitate,la munte la cabana,la sfarsit de saptamana
    nu stiu insa daca acest modem functioneaza si in afara tarii si daca il pot folosi tot free

  18. #18
    rock and roll Elvis81's Avatar
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    Spain
    Posts
    3,420
    Reputatie
    1
    mda...am fost la orange azi si m-am lamurit..am sa fac pauza de net cat sunt plecat pe afara.Abonamentul ala e pt trafic national.In afara tarii platesti tip roaming si te usuca
    My imaginary friend thinks that you have mental problems

  19. #19
    manager
    Join Date
    Oct 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1
    Ce mai faci mai Elvis ?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •