Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 47

Thread: TRICKSHOT cu Gabi "Mr. Perfect" Visoiu

  1. #1
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1

    Arrow TRICKSHOT cu Gabi "Mr. Perfect" Visoiu

    Ce insemna trickshot?

    Este partea amuzanta, distractiva a biliardului, cunoscuta si sub numele de biliard artistic. In concursuri, demonstratii sau spectacole se executa lovituri ce par sa sfideze legile fizicii, in care intra pana la 14 bile dintr-o singura lovitura, lovituri sarite (jump), lovituri ocolite (masse), sau lovituri cu recuzita (sticle, triunghiuri, baloane etc) Pe scurt, sunt lovituri care incanta audienta, limitate doar de imaginatia executantului si, din pacate, de legile fizicii. Denumirea de biliard artistic a fost patentata de americanul Tom “Dr. Cue” Rossman, eforturile caruia au fost rasplatite in anul 2000, cand biliardul artistic a devenit sport recunoscut de WPA (World Pool Association). In cadrul concursurilor sub egida WPA, jucatorii executa 40 de lovituri impartite in 8 categorii dupa cum urmeaza: 1. Trick & fancy, 2. Prop/Novelty/Special arts, 3. Draw, 4. Follow, 5. Bank/Kick, 6. Stroke, 7. Jump, 8. Masse. In urma punctajului obtinut, primii 12 intra in playoff, unde se joaca meciuri directe, eliminatorii.

    1. Trick and fancy - sunt lovituri care tin in mare parte de asezarea bilelor, desi este nevoie si de putina indemanare. De obicei este un manunchi de bile in asa fel incat atunci cand sunt lovite bilele intra toate in buzunare dintr-o singura lovitura.

    2. Prop/Novelty/Special arts - sunt lovituri cu recuzita (triunghiuri, tacuri, pungi, etc), lovituri cu o singura mana, in care trebuie sa lovesti o bila in miscare (wing shots) sau sa trimiti bilele in buzunare intr-o anumita perioada de timp

    3. Draw - sunt lovituri cu efect de retur, in care bila alba este lovita in partea de jos, imprimindu-se astfel o rotatie inapoi care face ca bila alba sa se intoarca dupa contactul cu bila obiect.

    4. Follow - sunt lovituri cu efect de urmarire, in care bila alba este lovita in partea de sus, imprimandu-se astfel o rotatie inainte care face ca bila alba sa urmareasca bila obiect dupa contactul cu aceasta.

    5. Bank/Kick - sunt lovituri in care fie bila alba loveste bilaobiect iar aceasta loveste cel putin o manta inainte sa intre in buzunar (bank), fie bila alba loveste manta si apoi bila obiect (kick).

    6. Stroke - sunt lovituri care necesita o mecanica foarte buna a loviturii; lovituri in care bilaalba este foarte aproape de bila obiect (ex. retur de la 2mm).

    7. Jump - lovituri in care bila alba sare. Pentru a executa corect o lovitura sarita, tacul trebuie sa fie ridicat la aproximativ 45 de grade. De obicei se foloseste un tac special care este mai mic si mai usor decat unul normal pentru a putea fi ridicat usor.

    8. Masse - sunt lovituri executate de sus in jos, cu tacul ridicat la aproximativ 80-90 de grade. Si aici se foloseste un tac special care este mai tot mai mic, dar mai greu decat unul normal pentru a imprima atat de mult efect bilei albe incat aceasta sa urmeze o traiectorie curba. Sunt cele mai impresionante lovituri, dar si cele mai greu de executat.
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  2. #2
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    Acuma, dupa ce am inteles ce inseamna acest sport (da, este un adevarat sport), haideti sa cunoastem unul dintre cei mai talentati jucatori:
    Gabriel Visoiu!
    http://www.trickshot.ro/images/images/poza_eu.jpg

    Palmares:
    *
    In prezent numarul 12 in clasamentul mondial si 1 in Europa!
    *
    2007 Campion Mondial la loviturile cu manta;
    *
    2008 Campion Mondial la loviturile cu efect de urmarire;
    *
    2008 Campion Mondial la loviturile cu manta;
    *
    2008 Campion Mondial la loviturile sarite;
    *
    2009 Campion Masters la loviturile cu recuzita;
    *
    doua discipline perfecte in competitii oficiale (Campionatul Mondial 2008 si Mastersul 2009)
    *
    membru in board-ul de Conducere al WPA-APD (World Pool-Billiard Associacion Artistic Pool Division
    *
    comentator de specialitate pentru: Sport.ro siTelesport.

    Povestea lui Gabi Visoiu:

    Despre mine, pe scurt pot sa-ti mai spun ca ma 26 de ani, practic biliardul de 6 ani si pe cel artistic de 3. Am inceput sa fac trickshot dupa ce internetul de mare viteza a ajuns si in coltul meu de Bucuresti si am putut sa-i urmaresc pe mai marii sportului pe Youtube. Porecla, sau mai bine zis "numele de scena" este "Mr. Perfect" si se datoreaza celor 2 discipline perfecte pe care le-am reusit. Atunci cand nu sunt la masa de joc mai scriu, ma duc prin vama, sau invat sa-mi fac singur site.


    Curiosi de trickshot? Uitati-va aici: http://www.youtube.com/watch?v=3TLTgG8Y1zs
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  3. #3
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  4. #4
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Am vazut cateva demonstratii. Pe langa calitatiile sale la trickshot, e si un foarte bun entertainer.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  5. #5
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    Cred ca entertainmentul joaca la acest tip de billard un rol semnificativ. Aici doar adevarate staruri pot ,,supravetui".
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  6. #6
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  7. #7
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    superb. am ramas uimit de ce poate face. calitatea de entertainer il face mare. bravos
    ce melodie este pe fundal, stie cineva?

  8. #8
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    De la primul video (http://www.youtube.com/watch?v=3TLTgG8Y1zs) este St. Germain - Rose Rouge. Iata video cu un concert live: http://www.youtube.com/watch?v=IDMgBxHcM5M
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  9. #9
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  10. #10
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  11. #11
    incepator 1unu_fkf's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    33
    Reputatie
    1
    Fenomenal! Super! Asta este Entertainment + Sport! Mai ales la minutul 3:45 in primul video cu ce efect joaca bila alba, este fenomenal! Si eu joc billard si stiu ce greu este, sa dai efect. Bilele de billard sunt foarete alunecoase, doar cu multa tehnica este posibil asa ceva!
    BRAVO!
    [B][COLOR="Red"]Zarurile au fost aruncate [/COLOR][/B]

  12. #12
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    Si eu zic ca este nemaipomenit. Prima data l-am vazut in direct la SPORT.ro si am fost din primul moment fascinat!
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  13. #13
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Salutare! Nu stiu cat de vechi e thread-ul asta, dar eu acum am dat de el. Mersi mult pentru laude si aprecieri. Iata si clipul de la ultimul masters: http://www.youtube.com/watch?v=tqY0kqe52i4 Daca e cineva din Ploiesti, sau aveti drum pe acolo ne vedem pe 15-16 mai in club Angel

    Gabi Visoiu

  14. #14
    sport legend Sorin Blaj's Avatar
    Join Date
    May 2004
    Location
    Lugoj, Romania
    Posts
    25,248
    Reputatie
    1
    Bine ai venit Gabi!!!

    Esti mare omule! Un Steve Davis la masa de biliard!

    Thread-ul a fost deschis pe 4 aprilie 2010, de un fan al tau (Ebbe04).
    [B]HAI UNIVERSITATEA! HAI CRAIOVA!
    ESTI CAMPIOANA UNEI MARI IUBIRI![/B]

    [I]"Inteleptul invata din greselile altora, desteptul invata din greselile proprii, numai prostul le stie pe toate."[/I]

  15. #15
    Int. Explorer Darius's Avatar
    Join Date
    Dec 2005
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,065
    Reputatie
    1
    Am avut ocazia sa stau de vorba cu Gabi Visoiu si chiar sa scriu un articol despre el. E un om deosebit!

  16. #16
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by gabi visoiu View Post
    Salutare! Nu stiu cat de vechi e thread-ul asta, dar eu acum am dat de el. Mersi mult pentru laude si aprecieri. Iata si clipul de la ultimul masters: http://www.youtube.com/watch?v=tqY0kqe52i4 Daca e cineva din Ploiesti, sau aveti drum pe acolo ne vedem pe 15-16 mai in club Angel
    Gabi Visoiu
    Bine ai venit, Gabi!!!
    Intr-adevar sunt un mare admirator al sportului tau! Eu sunt si cel, care ti-a trimis Linkul prin E-Mail in speranta sa treci pe aici! Iata ca a functionat, ma bucur foarte mult!
    Eu stand in Germania nu prea aflu despre tine pre multe.... Deacea incerc prin intermediul "netului" sa aflu cat mai multe stiri despre tine!
    La vara (din iunie pana la inceput de august) vin in Romania si voiam sa te intreb, daca ai deja ceva planuri de a trece prin capitala? M-as bucura teribil sa te vad odata jucand live!
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  17. #17
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Salutare! Pai eu stau in Bucuresti. In Ploiesti am doar o demonstratie. Te astept, gasesti toate datele de contact la mine pe site.

  18. #18
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    Ar fi super! Poate chiar o sa te vad odata in direct....Prima data te-am vazut la Sport.ro, apoi am ramas fascinat de trickshot!
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  19. #19
    incepator
    Join Date
    May 2010
    Location
    Bucuresti
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Poate o sa am vreo demonstratie, ceva in perioada aia. Daca nu, eu oricum o sa fiu in antrenamente pt ESPN Trickshot Magic.

  20. #20
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    OK, multumesc pentru informatii! Si daca ai drum prin Germania, normal ca esti invitat si aici!
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

  21. #21
    sport legend Ebbe04's Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    1,213
    Reputatie
    1
    Acuma, fiind aici, se aduna la mine mii de intrebari..... Dar nu le pun pe toate deodata!
    1. Presupun ca iti place si snookerul, il si joci?
    2. Inteleg ca ti cu Steaua?
    3. Cat exersezi zilnic?
    [COLOR="Blue"]Nur der S04!![/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •