Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 22 to 25 of 25

Thread: Cel mai bun film despre Iisus Hristos

  1. #22
    RETRAS
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    24,445
    Reputatie
    1
    Cre-ca dau si eu un replay cat de curand la patimile lui hristos

  2. #23
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,500
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by A.k.a View Post
    Am vazut cand am fost mai mic ceva film, parca era doar despre copilaria sa. Era "Un copil numit Iisus" parca traducerea si stiu ca era film italian
    Vai ce m-a innebunit filmu ala, cu cat patos asteptam partea a 2-a... Unde Cristos e partea a 2-a!? Partea a 2-a, partea a 2-a,... vreau sa vad partea a 2-a! Nici Cristos, nici partea a 2-a.... de fapt e tot una. De ce nu s-a facut ma rog partea a 2-a!?

    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    Iisus din Nazareth

    Patimile lui Hristos
    Ambele au fost foarte tari, a lui Gibbson l-am vazut de vreo 2 ori a lu Zeffirelli l-am vazut de nenumarate ori, peste 5!
    Pilda fiului risipitor e rostita de Powell cu o elocventa si un talent fantastic, as asculta-o de zeci de ori din gura lui. La finalul povestii Petru plangand a zis "I'm sorry, I'm just a stupid man!" intrand pentru prima data in casa pacatosului Matei, dusmanul sau cel mai mare.
    De departe momentul meu favorit din toate filmele cu Iisus!

    De punctat in filmul lui Zeffirelli e si coloana solora absolut monumentala, pacat ca n-a folosit-o mai des pe parcursul filmului, asta e singura mea critica!
    Last edited by Johnny D; 6th January 2014 at 13:24.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #24
    sport legend Sir Black's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    Constanşa
    Posts
    1,434
    Reputatie
    1
    Se mai uita cineva la filme despre barbos?
    Joc Dota

  4. #25
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Cu siguranta filmul lui Zeffirelli este in capul listei, iar Powell este infiorator de potrivit.
    Se spune ca a avut o pauza mai lunga dupa filmul asta acuzand probleme mentale din cauza ca s-a identificat mult cu rolul.
    Din pacate televiziunile romanesti l-au uzat difuzandu-l aproape mereu inainte de Pasti.

    Filmul lui Gibson nu e rau, dar parca-parca construieste prea mult in directia favorita a regizorului, respectiv imagini soc si prezentare vizuala mai dura in detrimentul mesajului si a continutului. Dar e o realizare foarte buna si o alta perspectiva oferita aceleiasi povesti.


    Si ca sa vin cu o alta propunere ontopic:

    Filmul/musicalul lui A.L.Weber/T. Rice: Jesus Christ Superstar
    Mi se pare o realizare remarcabila si dintr-o alta perspectiva decat primele doua, respectiv solitudinea vedetei si modul in care cei ce l-au ridicat participa si la sfasierea sa din final.
    Chiar daca e un musical, mi se pare ca transmite foarte bine esenta istoriei biblice.
    Iar muzica o gasesc excelenta.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •