Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 228

Thread: World Cup News

  1. #1
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1

    Exclamation World Cup News

    Aici vom discuta despre ultimele nouatati legate de CM, lotul echipelor, amicale etc etc.
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  2. #2
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    La aceasta editie a Campionatului Mondial FIFA pune la bataie 420 milioane de dolari pt. echipele calificate

    astfel:

    - fiecare chipa calificata primeste un milion inaintea inceperii turneului (pt. pregatirea C.M.)
    - fiecare echipa care nu depaseste faza grupelor primeste 8 milioane
    - echipele calificate in optimi primesc 9 milioane
    - echipele calificate in sferturi primesc 18
    - echipele calificate in semifinale primesc 20
    - echipa de pe locul 2 primeste 24 de milioane
    - castigatoarea C.M. primeste 30 milioane
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  3. #3
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Interesant. Si numai pentru asta merita sa ne calificam.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  4. #4
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1

    Turistii, amenintati de HIV la Cupa Mondiala

    Multe voci din Africa de Sud spun ca vara Cupei Mondiale din tara lor va provoca un dezastru in domeniul sanatatii publice. Vor veni in vizita peste 500.000 de fani ai fotbalului, iar multi vor fi expusi in fata prostituatelor locale, o jumatate dintre ele fiind purtatoare de HIV. Africa de Sud are peste 5 milioane de purtatori ai virsului care cauzeaza SIDA, fiind tara "campioana" pe acest segment tragic. Sfatul nostru: mergeti la Cupa Mondiala fie cu nevestele sau prietenele, fie cu o papusa gonflabila in valiza. () Exista, bineinteles, si varianta abstinentei pe acea perioada.

    http://www.onlinesport.ro/stiri/fotb...a-mondiala.htm
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  5. #5
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Sven-Goran Eriksson a preluat nationala Coastei de Fildes

    Fostul antrenor al nationalelor Angliei si Mexicului, suedezul Sven-Goran Eriksson, a fost confirmat in functia de selectioner al echipei Coastei de Fildes, formatie care va fi prezenta la Cupa Mondiala din Africa de Sud.

    "Este un antrenor cu o experienta dovedita, iar obiectivul sau este sa asigure o participare onorabila la turneul final al Cupei Mondiale", se arata intr-un comunicat al federatiei ivoriene de fotbal.

    'Elefantii' au fost antrenati pana in urma cu o luna de bosniacul Vahid Halihodzic, care a fost concediat dupa ce vedetele ivoriene s-au oprit in semifinalele Cupei Africii pe Natiuni din Angola.

    Coasta de Fildes face parte din Grupa G a Cupei Mondiale alaturi de echipele Braziliei, Portugaliei si Coreii de Nord.

    Eriksson a ajuns cu nationala Angliei in doua sferturi de finala ale Cupei Mondiale, in 2002 si 2006, dupa care a pregatit Manchester City, nationala Mexicului, pentru ca in ultima perioada sa fie director la micuta echipa engleza Notts County.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  6. #6
    sport legend Urmuz's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    1,178
    Reputatie
    1
    Ce salariu va avea S-G Eriksson?
    Ce jucatori mari vor rata CM?

  7. #7
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    @Urmuz, nu am gasit nicaieri informatii despre salariul lui Eriksson. Cat despre jucatori importanti ce vor lipsi sau probabil vor lipsi, i-as mentiona pe: Beckham, Arshavin, Ronaldo(Nazario), Totti, Ibrahimovic, Cassano, Raul, Chivu, Olic, Giggs. Momentan atat imi vine in minte.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  8. #8
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,626
    Reputatie
    0
    mai sunt Pato ,Ronaldinho,Raul Gonzales , Al.Nesta .....Del Piero , Inzaghi ......

    Ronaldo(Nazario) nu se stie inca daca va lipsi
    Last edited by Lordul; 29th March 2010 at 23:44.
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  9. #9
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Nici Ronaldinho nu stiu daca va lipsi. Pe Raul l-am scris.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  10. #10
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    pato? e accidentat?

  11. #11
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,626
    Reputatie
    0
    nu , nu prea intra in gratiile lui Dunga
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  12. #12
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,354
    Reputatie
    0
    sunt curios pe cine va aleage Maradona in atac dintre:Messi,Higuain,Aguero,Tevez,Milito,Lavezzi si Palermo.

  13. #13
    k r a p u l a x
    Join Date
    Mar 2005
    Posts
    4,011
    Reputatie
    1
    ii baga pe toti, dupa tactica brevetata de maradona din carpatz la meciul cu slovenia. returul

  14. #14
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Raul View Post
    sunt curios pe cine va aleage Maradona in atac dintre:Messi,Higuain,Aguero,Tevez,Milito,Lavezzi si Palermo.
    Are de unde alege! Messi e sigur. Probabil va adopta rotatia.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  15. #15
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    Sven-Goran Eriksson va conduce nationala Coastei de Fildes la CM2010

    Dupa ce a condus nationala Angliei la Turneele Finale din 2002 si 2006, suedezul Sven-Goran Eriksson va fi selectionerul Coastei de Fildes in 2010
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  16. #16
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Lippi conduce "Squadra Azzurra" doar la Cupa Mondială. Pleacă iar după turneul final


    Selecționerul Italiei, Marcello Lippi, a lăsat să se înțeleagă că va renunța la postul său după încheierea turneului final al Cupei Mondiale. Odată ce se termină competiția din Africa de Sud, Lippi are, astfel, șanse mari să se întoarcă la echipa Juventus, pe care a condus-o spre cinci "Scudetto" în Serie A. Antrenorul de 61 de ani a mai părăsit echipa națională a Italiei și după CM 2006, cu toate că tocmai devenise campion mondial.

    "Președintele Federației de Fotbal știe deja ce o să fac după turneul din Africa de Sud", a fost declarația misterioasă a lui Lipps, potrivit BBC Sport.

    Președintele Federației Italiene de Fotbal (FIGC), Giancarlo Abate, poate fi în plină căutare a unui nou selecționer. Jucătorii nu știau, însă, nimic până în acest moment. Mondialul african este tot aproape să înceapă, dar Lippi nu se jenează să dea declarații care ar putea strica atmosfera la echipă.

    Selecționerul este dorit la Juventus, la fel ca în urmă cu patru ani, și la fel ca atunci pare să prefere echipa de club. Sezonul oribil al "Bătrânei Doamne", în prezent pe locul al șaselea în Serie A, a început sub conducerea lui Ciro Ferrara și a continuat, lamentabil, sub Alberto Zaccheroni. Mai mult, alb-negrii au fost eliminați din Liga Campionilor, iar apoi din Europa League după un incredibil 1-4 cu englezii de la Fulham.

    Lippi este la cârma naționalei Italiei din 2008, când a preluat echipa de la demisul Donadoni.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  17. #17
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Dunga va parasi nationala Braziliei dupa Campionatul Mondial

    Carlos Dunga la tragerea la sorti a grupelor CM2010

    Carlos Dunga, selectionerul nationalei braziliene, isi va incheia activitatea la conducerea echipei Seleçao dupa Campionatul Mondial din Africa de Sud. In timpul emisiunii sportive italiene “Quelli che il calcio….” (”Cei pe care fotbalul…”) Dunga a dezvaluit: “In 2006 am fost de acord cu presedintele federatiei pentru un proiect pe patru ani. In acest moment ma concentrez doar pe turneul final de la vara, apoi fiecare va merge pe drumul sau.”

    http://www.meionorte.com/imagens/brunobrandao/dunga.jpg
    Selectionerul nationalei s-a aratat nemultumit de presiunea suporterilor si mai ales a presei care insista ca Ronaldinho si Pato sa faca parte din lotul pe care echipa auri-verde il va deplasa la expeditia sudafricana: “Toti jucatorii au avut sansa de a arata ce pot oferi nationalei, i-am dat fiecaruia cel putin 5-6 oportunitati de a juca – a declarat Dunga – Acum este datoria mea sa decid cineva va merge in Africa de Sud.”

    “Ceea ce este cel mai important – a continuat selectionerul Seleçao, care a ajuns la 53 de intalniri conduse din postura de antrenor al Braziliei – este determinarea si implicarea care se vede pe teren. Acesta este primul criteriu care trebuie indeplinit pentru a merge la Mondial, apoi urmeaza entuziasmul, pasiunea pentru Seleçao, emotia de a imbraca acest tricou.”
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  18. #18
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Taddei: “Ma pregatesc zilnic pentru a fi chemat de Lippi la nationala”

    Picioarele pe pamant, capul plecat si pregatire continua in fiecare zi, apoi rezultatele se vor vedea de la sine. Este filozofia de viata a lui Rodrigo Taddei, unul din protagonistii splendidului parcurs al Romei din acest retur de campionat. Echipa din capitala Italiei a revenit de la mijlocul clasamentului pana pe locul secund in Serie A, depasind pe Milan si revendicandu-si statutul de principala adversara a lui Inter in lupta pentru titlu.
    http://www.futeboldigital.com.br/db/...922-133447.jpg
    Taddei argumenteaza perioada buna a echipei prin unitatea grupului si munca pe care jucatorii o depune zilnic la antrenamente: “Grupul a crescut foarte mult – declara el la microfonul Sky Sport. - Dupa un inceput dificil munca noastra si-a aratat in sfarsit rezultatele, desi strada este inca lunga si avem doua obiective de indeplinit. Finala Cupei Italiei ? Da, este unul dintre ele, dar trebuie sa luam meciurile pe rand, sa incercam sa ne pregatim de fiecare data in vederea adversarului pe care urmeaza sa il infruntam. Cand va veni returul din semifinale speram sa ne prezentam la confruntare cat mai bine si Roma sa obtina calificarea in finala.”

    Multa incredere in aceasta perioada la Roma, inclusiv datorita lui Ranieri, “un tehnician experimentat, care a antrenat echipe de cel mai inalt nivel, o persoana foarte apropiata de jucatori si care stie sa te motiveze pentru a da maximul.” Iar cu Ranieri Taddei spera sa il convinga si pe selectionerul Italiei, Marcello Lippi, sa il convoace pentru expeditia azzurrilor din Africa de Sud. Brazilian la origine, insa cu pasaport italian, mijlocasul echipei giallorossa nu si-a ascuns dorinta de a imbraca tricoul azzurro: “Ma pregatesc mult in fiecare zi pentru a merita sa fiu chemat la nationala, insa pentru moment ma gandesc doar la Roma”, – a adaugat Taddei, care a concluzionat: “Voi incerca sa joc cat mai bine aici si daca in final va veni o convocare va fi o mare satisfactie pentru mine. Daca am discutat despre acest lucru cu Lippi pana acum ? Nu, nu s-a intamplat.”
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  19. #19
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Un milion de bilete pentru Campionatul Mondial inca nevandute

    http://www.campionatulmondial2010.ro...d-cup-fans.jpg
    Campionatul Mondial din acest an este pus in fata rusinoasei perspective de a se desfasura in fata unor tribune aproape goale la zeci de meciuri, cu mai bine de un milion de bilete ramase inca nevandute. La mai putin de 10 saptamani pana la startul competitiei, sponsorii au returnat 378,000 bilete, acest lucru dupa ce alte 650,000 bilete au fost returnate de asociatiile de fotbal – ceea ce inseamna ca aproximativ o treime din cele 3.7 millioane bilete inca disponibile vor ramane aproape sigur nevandute.

    O situatie rar intalnita ca sponsorii sa fie obligati sa returneze bilete, deoarece acestia reuseau in mod normal sa le distribuie prin intermediul competitiilor cu renume. Fifa a acordat sponsorilor (intr-un mod controversat) 550,106 bilete, dar numai 172,000 au fost acceptate, ceea ce reprezinta un infim procent de 31 la suta. Din cauza situatiei econimice actuale, companii importante – precum McDonald’s, Budweiser sau Adidas – nu doresc sa furnizeze pachete complete, incluzand camere de hotel si facilitati, in urma preturilor ridicate pentru deplasari in Africa de Sud si costuri adiacente. Zborurile catre Africa de Sud din Marea Britanie au ajuns sa coste pana la 1,500 de lire sterline, o scumpire de pana la 150 la suta fata de pretul obisnuit. De asemenea, preturile de cazare in camerele de hotel din imprejurimi au crescut exagerat.

    In aceste conditii fanii englezi care doresc sa insoteasca echipa nationala in Africa de Sud pentru intreaga luna de zile trebuie sa scoata din buzunar mai mult de 10,000 de lire sterline fiecare. Perspectivele ca fanii sa renunte la participarea la turneul final i-a determinat pe organizatorii Campionatului Mondial sa anulzeze mii de rezervari hoteliere si de la companii aeriene. Sefii Fifa au returnat 45,000 de bilete catre compania de zbor South African Airways dupa ce vanzarile de bilete au decurs mai lent decat era de asteptat. In acelasi timp Fifa a rezervat mii de camere de hotel si se vede acum pusa in situatia de a nu mai avea nevoie de ele.

    Cele 550,000 de bilete pentru Campionatul Mondial care le revin sponsorilor au fost distribuite egal intre partenerii Fifa Coca Cola, Adidas, Sony, Visa, Emirates si Hyundai; partenerii Cupei Mondiale McDonald’s, Budweiser, Castrol, Continental, MTN, Mahindra Satyam si Yingli solar; alaturi de sustinatorii Africii de Sud Ultimate, FNB, NeoAfrica, Prasa si Telkom.

    Un purtator de cuvant de la FIFA a declarat: “Sponsorii au returnat un numar mare de bilete si exista posibilitatea ca si altele sa fie returnate. Acestea vor putea fi achizitionate de suporteri online pe fifa.com.”

    Intre timp, pentru a adauga la problemele organizatorice din Africa de Sud, mii de paramedici si pompieri au amenintat cu intrarea in greva pe timpul Campionatului Mondial si inchiderea serviciilor de urgenta din Africa de Sud.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  20. #20
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Maradona: “Doresc sa le transmit jucatorilor mentalitatea echipei din ‘86″

    http://2.bp.blogspot.com/_eosGkndaIF...na-en-cuba.jpg

    Printre elogiile si felicitarile primite din fiecare colt al lumii dupa splendidul “poker” reusit in sfertul de finala al Champions League contra lui Arsenal, Messi a avut parte de investitura poate cea mai importanta, cel putin la nivel simbolic. Antrenorul sau de la nationala Argentinei, Diego Armando Maradona, considera ca nu mai exista dubii asupra faptului ca talentatul jucator din Rosario este cel mai bun fotbalist din lume: “In acest moment este numarul unu. Prin tot ce arata pe teren parca ar juca fotbal cu Iisus”, a declarat selectionerul argentinian la microfonul Radio Metro, oferind primele sale declaratii dupa incidentul domestic suferit din cauza propriului caine saptamana trecuta in urma caruia a avut nevoie de o operatie la buza superioara.

    MONDIALUL PENTRU CONSACRARE — “Daca vom castiga mondialul, s-ar rezolva istorica dilema cine este bun dintre Maradona si Pele. In acel caz niciun brazilian, englez, spaniol sau italian nu ar putea nega ca cel mai bun este Messi, care din fericire este argentinian”, a afirmat fostul ‘El Pibe de Oro’ – “I-am impartasit din experienta mea si l-am vazut cum in fiecare saptamana trebuie sa infrunte o provocare si mai mare si cum demonstreaza ca este capabil sa reziste.” – continua Maradona, referindu-se la faptul ca i-a explicat elevului sau puternica presiune la care, in mod inevitabil, va trebui sa faca fata: “I-am spus ca trebuie sa fie pregatit sa infrunte momente de extrema singuratate, dar va trebui sa fie puternic, sa lupte si sa evite greselile pe care eu, din pacate, le-am comis.” Nicio manifestare de invidie, asadar, la adresa lui Messi, dupa cum multe ziare au incercat sa sustina.

    AFRICA DE SUD – Discutand in final si despre Campionatul Mondial din Africa de Sud, Maradona a amintit de editia disputata in Mexic in anul 1986 si castigata oarecum neasteptat de Argentina (antrenata de Carlos Bilardo): “A fost cea mai slaba nationala pe care am avut-o in istorie: dar am compensat pe teren prin mentalitate, caracter, determinare, si am iesit campioni. Este exact ceea ce doresc sa le transmit jucatorilor mei in vederea acestui mondial, mai ales ca nivelul lor tehnic este mult superior jucatorilor din ‘86″. Intrebat daca si-a format o idee despre cel mai bun sistem tactic pentru echipa, selectionerul a raspuns succint: “Ultima partida, cea contra Germaniei, am abordat-o cu sistemul 4-1-3-2, dar nu exclud si alte scheme.” – a subliniat Diego.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  21. #21
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Carlo Ancelotti crede în Anglia, nu Italia, la Cupa Mondială

    http://www.realmadridsc.com/photos/z...-ancelotti.jpg

    Antrenorul italian al lui Chelsea crede că echipa națională a țării sale nu își va păstra titlul mondial cucerit în Germania. În schimb, Ancelotti consideră că Anglia are o echipă mult mai bună, cu jucători foarte experimentați, organizați excelent de Capello. În altă ordine de idei, fostul tehnician de la AC Milan dezminte că ar fi interesat să preia naționala Italiei după Cupa Mondială din Africa de Sud.

    "Echipa Angliei are multe puncte forte. Au jucători care evoluează la cel mai înalt nivel și au mai așteptări de la Cupa Mondială. În Italia, situația e diferită pentru că este o perioadă de tranziție. Lippi va face o treabă bună pentru a face o echipă omogenă cu jucătorii din 2006 și cu cei care s-au ridicat între timp.

    Antrenorul italian nu se vede la cârma Squadrei Azzurra după CM și speră că continue pe Stamford Bridge, unde are mari
    șanse să se încununeze campion în acest an.

    "Eu la echipa națională? Nu, mă simt bine aici.", a fost răspunsul scurt și clar al lui Ancelotti.
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •