View Poll Results: Considerati pokerul un sport sau nu?

Voters
18. You may not vote on this poll
  • da, este un sport

    8 44.44%
  • fugi ma, ce sport sa fie

    10 55.56%
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 33

Thread: Pokerul sport?!

  1. #1
    incepator
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Pokerul sport?!

    A fost catalogat cumva ca sport POKER-ul de catre legislatia romana?Eu nu cred.Eu cred ca au gasit astia de la federatie o chestie evaziva in legislatie si au fructificat acest lucru.
    Ce parere aveti?
    Stiti mai multe?

  2. #2
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    SPORT, sporturi, s.n. Complex de exerciții fizice și de jocuri practicate în mod metodic, cu scopul de a dezvolta, de a întări și de a educa voința, curajul, inițiativa și disciplina; fiecare dintre formele particulare, reglementate ale acestei activități

    Este un sport.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    5
    Reputatie
    1

    Legea romana

    Legea romana insa nu il agreeaza ca sport.

  4. #4
    junior Florys's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    110
    Reputatie
    1
    Din cate stiu international pokerul nu mai este considerat un joc de noroc ...
    Dar, ca intotdeauna, legislatia romana cred ca e ramasa in urma !!!

  5. #5
    sport legend Neinfrantu's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    407
    Reputatie
    1
    pokerul e joc de noroc dar conteaza si ce mai faci si tu cu cartile alea

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Cluj
    Posts
    596
    Reputatie
    1
    noroc mai putin ... iti trebe rabdare

  7. #7
    junior Florys's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    110
    Reputatie
    1
    Daca vrei poti sa-l joci ca unul de noroc ... dar ai sa castigi numai dupa noroc.
    Daca vrei mai mult trebuie sa te documentezi, sa inveti cu adevarat sa joci poker.

    Titanii pokerului in nici intr-un caz nu pun norocul pe primul loc !

  8. #8
    junior
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Ploiesti/Bucuresti
    Posts
    61
    Reputatie
    1
    Pokerul este un joc al mintii! Tactica, calcule, riscuri, strategie. Iti antrenezi creierul, deci este un sport!

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    11
    Reputatie
    1
    Asa cum sahul este considerat sport, si pokerul ar trebui sa fie acceptat usor, fara uimiri fortate. Pokerul implica gandire si logica rapida, nu vad de ce sa nu fie catalogat ca sport. De cele mai multe ori e catalogat ca sport/recreatie

  10. #10
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Combini la nivel maxim rabdarea cu intuitia si calculele cu strategia si vei deveni un jucator de poker foarte bun.

    Rabdarea: conteaza pentru descoperi cu cine ai de a face la masa de poker, si pentru a cunoaste cat mai bine genul de masa la care joci.

    Intuitia: conteaza deoarece odata ce cunosti adversarul trebuie sa stii cand sa-l ataci. Dupa ce-l cunosti stii cand se simte in pericol si mana e a ta fie prin bluff fie prin valoarea mainii.

    Calculele: un lucru foarte important deoarece asta face de cele mai multe ori diferenta. Cu un calcul bun trebuie sa stii si cat de mare faci bet, iar daca stii cum sa combini calculele cu betul, de cele mai multe ori ai dreptate iar adversarul va face fold.

    Strategia: conteaza deoarece trebuie sa-ti gasesti stilul de joc si sa contezi pe el, si doar odata la 10-20 de maini sa schimbi surprinzator tactica. Ceva ce va da de gandit adversarului cand crede ca te-a descoperit.
    Last edited by Denis; 15th August 2010 at 11:58.
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  11. #11
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    poker, tablele si barbutul sunt jocuri de noroc nicidecum sporturi.

    parerea mea este ca nu exista grad de comparatie intre poker si sah, sahul fiind un sport al mintii iar pokerul al hazardului si al norocului
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  12. #12
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    poker, tablele si barbutul sunt jocuri de noroc nicidecum sporturi.

    parerea mea este ca nu exista grad de comparatie intre poker si sah, sahul fiind un sport al mintii iar pokerul al hazardului si al norocului
    Te inseli.

  13. #13
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    asta e parerea mea, oricat de bun jucator ai fi totul depinde de noroc
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  14. #14
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Era un spot publicitar, suna ceva de genul: [Citat aproximativ] "Daca e vorba de noroc, de ce la mesele finale sunt intodeauna aceiasi jucatori?"

  15. #15
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    resita, parerea ta nu prea conteaza daca nu esti jucator de poker... imi pare rau nu ai de unde sa stii cat de complex e pokerul, pana nu joci macar 1000 de ore..

  16. #16
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    lover, daca joc barbut insemna ca automat barbutul este un sport?
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  17. #17
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    imi place si mie pokerul, dar sincer sa fiu e pe langa ideea de sport ...ca si sahul

  18. #18
    Denis's Avatar
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    30043
    Posts
    10,707
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    lover, daca joc barbut insemna ca automat barbutul este un sport?
    Resita, si in fotbal ai nevoie de noroc, si in tenis, si in baschet, iar pokerul ca si orice sport are la baza si strategie, rabdare, intuitie, noroc.

    Si vorba lui condreacata, la masa finala mereu apar Phil Ivey, Gus Hansen, Jeff Shulman, in timp ce in finala Champions League apar Barcelona, Manchester, Inter...
    [B][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"] FOTBAL [/COLOR][COLOR="Silver"]CLUB [/COLOR][COLOR="LightBlue"]■[/COLOR][COLOR="DeepSkyBlue"]■[/COLOR][COLOR="RoyalBlue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"]■[/COLOR][COLOR="Blue"] OTELUL [/COLOR][COLOR="Red"]GALATI [/COLOR][COLOR="DarkRed"]■[/COLOR][COLOR="Red"]■[/COLOR][COLOR="Pink"]■[/COLOR][COLOR="Wheat"]■[/COLOR][/B]
    [FONT="Palatino Linotype"][B][SIZE="6"][COLOR="red"]~F.[/COLOR][COLOR="Silver"]C.[/COLOR][COLOR="blue"]O.[/COLOR][COLOR="Red"]G.~[/COLOR][/SIZE][/B][/FONT]

  19. #19
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,838
    Reputatie
    1
    excelenta comparatie

    n-am nimic cu cei care joaca poker, cateodata si eu mai joc dar de aici si pana a spune ca pokerul e un sport e cale lunga (asta e parerea mea)
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  20. #20
    h8rz gonna h8 Zabriskie's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Haterville
    Posts
    4,246
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by resita View Post
    poker, tablele si barbutul sunt jocuri de noroc nicidecum sporturi.

    parerea mea este ca nu exista grad de comparatie intre poker si sah, sahul fiind un sport al mintii iar pokerul al hazardului si al norocului
    ^Om care nu a jucat niciodata poker. Sa-l compari cu tablele si barbutul e jenant, alea sunt sporturi de labareala, la poker trebuie sa te mai duca si capul.
    Both teams played hard.

  21. #21
    ENGLAND Celso's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,278
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Zabriskie View Post
    ^Om care nu a jucat niciodata poker. Sa-l compari cu tablele si barbutul e jenant, alea sunt sporturi de labareala, la poker trebuie sa te mai duca si capul.
    hai ca ma supar eu ..cam sa fie backgammon o labareala? si acolo poti sa ai noroc cat vrei, daca nu faci mutari bune iei bataie

    totusi acestea sunt niste jocuri, pentru mine ideea de sport inseamna MISCARE

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •