Results 1 to 6 of 6

Thread: Liga masculină de handbal Asobal - Spania

  1. #1
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1

    Liga masculină de handbal Asobal - Spania

    aici vom scrie despre ce se intampla in acest campionat....
    in acest moment Perversa valladolid-Ademar Leon 23-15 min 45

    update...26-17 min 51
    Last edited by cristy1110; 13th March 2010 at 20:51.

  2. #2
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    Perversa Valladolid- Reale Ademar Leon 30-23 final...

  3. #3
    sport legend aLLiin's Avatar
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    33,313
    Reputatie
    1
    Tocmai am vazut pe dolce sport un meci spectaculos...barcelona-ciudat real 27-24...

  4. #4
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Clasamentul la varf in acest moment dupa 21 de etape:

    1 Barcelona - 42 p
    2 Ciudad Real - 38 p
    3 Granollers - 32 p
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  5. #5
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Prima femeie în lumea bărbaților! Mihaela Ciobanu lucrează în prima ligă masculină din Spania

    O româncă a devenit celebră în handbalul spaniol. Mihaela Ciobanu (38 de ani) a intrat în istorie ca fiind prima femeie care antrenează la o echipă masculină, chiar în Liga Asobal (prima ligă). Fosta rapidistă a fost angajată în acest sezon pe postul de antrenor cu portarii la formația Balonmano Cuenca 2016, locul opt cu patru etape înainte de final.

    Retrasă din activitate la sfârșitul sezonului trecut, după 12 ani de activitate în campionatul Spaniei, Mihaela Ciobanu a rămas în slujba handbalului iberic. Fostul goalkeeper a ajuns în
    curtea echipei la care activează și soțul ei, Mario De las Heras Simón, fost portar și apoi agent de jucători, în prezent director sportiv la Cuenca. Serviciile româncei au fost însă solicitate de antrenorul Zupo Equisoain. "În momentul în care antrenorul a aflat că mă retrag, m-a întrebat dacă vreau să fac pregătire cu portarii. Am acceptat postul, așa am ajuns la Cuenca. Sunt orgolioasă, mândră că sunt aici, cred că astfel mi-a fost recunoscută și munca pe care am făcut-o după atâția ani", ne-a povestit Ciobanu, care a absolvit IEFS-ul în România, iar mai apoi și-a completat studiile în Spania.

    Pe urmele lui Alexandru Buligan
    Interesant este faptul că antrenorul de la Cuenca, Zupo Equisoain, este cel care l-a avut alături, ani buni, la San Antonio Pamplona, și pe Alexandru Buligan, întâi ca elev, apoi ca antrenor secund. "Sunt urmașa lui Buligan", a glumit ex-rapidista, care a continuat: "Poate că a contat într-o mică măsură și faptul că eu sunt româncă, iar antrenorul a lucrat în trecut cu Sandu (n.r.- Buligan). Oricum, el era mult mai integrat ca antrenor secund la Pamplona. Eu mă ocup doar de pregătirea portarilor, la meciuri nu stau pe bancă".

    Dar cum se descurcă o femeie într-o lume a bărbaților? "N-am niciun fel de probleme. Și la feminin am lucrat cu bărbați ca antrenori, medici, preparatori fizici, nu sunt mari diferențe. Eu nu încerc să schimb nimic la Cuenca, ci doar să-i pregătesc pe portari. La fel și la o echipă de juniori", a răspuns fostul portar.

    S-ar putea să revină în activitate
    Până să ajungă antrenoare, Mihaela Ciobanu a devenit o figură emblematică în handbalul spaniol pentru modul cum a apărat poarta naționalei Spaniei. Cu ex-rapidista între buturi, ibericele au devenit vicecampioane europene în 2008 și s-au calificat în semifinalele Campionatului Mondial din 2009. "După 27 de ani de handbal, m-am decis să fac o pauză. A fost prima dată când m-am oprit, dar și acum am fost forțată de accidentări. N-ar fi exclus însă să mă întorc în activitate, dar pentru moment este doar un gând. Poate ne vedem în Brazilia?", a încheiat Ciobanu.

    prosport
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  6. #6
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Final de sezon 2010-11:

    1 Barcelona
    2 Ciudad Real
    3 Ademar
    4 Granollers
    5 Valladolid
    6 Aragon
    7 San Antonio
    8 Cuenca
    9 La Rioja
    10 Antequera
    11 Torrevieja
    12 Poerto Sagunto
    13 Guadalajara
    14 Arrate
    15 Toledo - retrogradata
    16 Alcobendas - retrogradata
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •