View Poll Results: Care este cea mai antipatica echipa romaneasca?

Voters
939. You may not vote on this poll
  • FC Arges

    6 0.64%
  • Dinamo

    428 45.58%
  • Rapid

    78 8.31%
  • FC. National

    5 0.53%
  • U Craiova

    55 5.86%
  • Gloria Bistrita

    74 7.88%
  • Apulum

    7 0.75%
  • Steaua

    196 20.87%
  • FCM Bacau

    12 1.28%
  • Farul

    6 0.64%
  • Poli AEK

    38 4.05%
  • Otelul

    5 0.53%
  • Oradea

    1 0.11%
  • Ceahlaul

    19 2.02%
  • FC Brasov

    2 0.21%
  • Petrolul

    2 0.21%
  • Sportul Studentesc

    1 0.11%
  • UTA Arad

    4 0.43%
Page 4 of 85 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 64 to 84 of 1768

Thread: Care este cea mai antipatica echipa?

  1. #64
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Nu stiu cat e de aiureala. Bucurestiul are forta financiara sa sustina 3 echipe puternice in A. Din cate s-a vazut alte orase nu au aceasta forta. Vezi Craiova si Ploiesti. Pe termen lung nu rezista 2 echipe din provincie, din acelasi oras in prima liga. Parerea mea

  2. #65
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Nu, sunt total impotriva.

    Prin "unirea" asta ar disparea o echipa.

    Shi crede-ma UMT-ul e o grupare interesanta, cu fanii ei, localizatzi in cartierul Modern.

    shi in plus de asta, ce sa luam de la UMT? Datoriile catre Rapid?
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  3. #66
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    Bine, Timisoara are deja o echipa in A. Dar cred ca orasele care nu au reprezentare in prima divizie, ar trebui sa sustina o singura echipa, s-o impinga pe aia in fata. In loc sa imparti sponsorii la 2-3 echipe, bagi tot intr-un singura. Poate e cam simplista gandirea mea
    Uite in B in seria a III-a: Clujul 2 echipe, Aradul 2 echipe. De ce nu una singura care sa fie in A si sa se bata la titlu. Dar astea-s utopii, n-o sa se intample niciodata.

    P.S. Una singura in Cluj si una in Arad, sa nu fiu inteles gresit.

  4. #67
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    eu zic ca trei echipe e cam mult pentru aia din bucale. Doua le-ar tine mai bine , Rapid si National+Sportul(asta fuziune mah baietzi mah ) ,mai erau niste echipe minuscule pe acolo pe care nici nu merita sa le pronuntz numele ca sint rusinoase

  5. #68
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sorin
    Cred ca in Pitesti sint mai multi suporteri ai lui FC Arges decat ai Universitatii Craiova. E normal sa fie si multi suporteri ai Stiintei in Pitesti pentru ca geografic, Pitestiul este un fel de oras de granita intre Oltenia si Muntenia,deci po****tia este amestecata dar Pitestiul este in Muntenia.

    FC Arges este echipa de suflet a pitestenilor, asta e indiscutabil.
    In Pitesti, cam 85% din cei interesati de fotbal tin cu F.C. Arges. Restul mai sunt impartiti intre Universitatea Craiova, Steaua, Dinamo si Rapid, cu o pondere putin mai mare pentru cei care tin cu Craiova, datorita asezarii geografice. As zice ca cei trei pe care ii cunoaste viole(n)tul sunt din categoria aceasta.
    Pitestiul este in Muntenia. Ramnicu-Valcea, strabatut de Olt (deci, teoretic cel putin, aflat o parte in Muntenia, o parte in Oltenia), are suporteri atat ai Argesului, cat si ai Craiovei (ponderea celor care tin cu Stiinta fiind mai mare).

    Quote Originally Posted by Sorin
    Cel mai adevarat derbi al provinciei a fost intre Universitatea Craiova si FC Arges , cu toate astea au aparut mai putine probleme sau jigniri intre galeriile noastre ca intre alte echipe vecine din alte zone,
    ca de exemplu intre Poli si UTA, derbiul vestului sa-i zicem.
    Din cate stiu eu, nu au existat probleme intre galerii. Mai mult, la meciul de Cupa Universitatea - Dinamo 3-1 din '95, disputat la Pitesti, argesenii au sustinut pe Stiinta, semn ca rivalitatea e doar atunci cand jucam intre noi.

    Quote Originally Posted by Sorin
    Cand la Craiova juca un Balaci si la Arges un Dobrin, dupa parerea mea, alea erau adevaratele derbiuri nationale ,nu cele dintre echipele staliniste,Dinamo si Steaua.Intre anii 1973- 1983 adevaratul derbi al fotbalului romanesc a fost Craiova-Arges.Erau derbiuri ale fotbalului spectacol.In 73 a debutat Balaci,in 83 s-a retras Dobrin dar 10 ani in cele doua echipe au fost doi magicieni.Din pacate sint prea tanar si n-am vazut niciunul dintre acele meciuri dar asa mi-au povestit cei care le-au vazut. Nu cred ca m-au mintit cand mi-au spus ca de fapt mai asteptate erau meciurile cu Argesul,acolo se juca fotbal, decat cele cu dinamo sau steaua cand aia veneau cu arbitrii,presiuni si alte mizerii
    Dobrin si Balaci sunt, alaturi de Hagi, cei mai mari fotbalisti ai Romaniei din toate timpurile. Din pacate, ei nu au avut sansa "machidonului", nu au putut juca la un club mare din strainatate, nu au evoluat nici la un turneu final de CM.

  6. #69
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    Oltenia administrativa este a celor 5 judete :Mehedinti,Gorj,Dolj,Valcea,Olt

    Oltenia istorica are in plus vestul Telormanului ,pana la Rosiori si Targu Magurele ,faceau parte din fostul judet Romanati si sint asazisii teleolteni. Iar in Arges pana la Pitesti.

    Eu asa am invatat la scoala ,dupa cum spui tu, Ceausescu nu e oltean fiind din Scornicesti deci malul stang al Oltului.
    Oltenia este regiunea prin care trece Oltul,nu doar ce e pe malul vestic al Oltului.
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  7. #70
    Atlant Sorin's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Montreal
    Posts
    695
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by tudose

    Din cate stiu eu, nu au existat probleme intre galerii. Mai mult, la meciul de Cupa Universitatea - Dinamo 3-1 din '95, disputat la Pitesti, argesenii au sustinut pe Stiinta
    Mi se pare normal sa fie asa ,ca si noi tinem cu voi cand jucati cu altii,inclusiv cu Rapidul.

    Cand joaca Argesul cu Poli sint neutru ca sinteti vecini si violeti si unii si altii

    La meciurile directe ne-am mai fluierat si noi si am mai zis una ,alta.
    ca nu sintem la teatru aici Dar atmosfera e buna, cum e si normal sa fie.

    Balaci si Dobrin au fost mai buni ca Hagi, dupa mine.Nu ma va convinge nimeni de contrariul
    Romani prin nastere, olteni prin gratie divina

  8. #71
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sorin
    Oltenia administrativa este a celor 5 judete :Mehedinti,Gorj,Dolj,Valcea,Olt

    Oltenia istorica are in plus vestul Telormanului ,pana la Rosiori si Targu Magurele ,faceau parte din fostul judet Romanati si sint asazisii teleolteni. Iar in Arges pana la Pitesti.

    Eu asa am invatat la scoala ,dupa cum spui tu, Ceausescu nu e oltean fiind din Scornicesti deci malul stang al Oltului.
    Oltenia este regiunea prin care trece Oltul,nu doar ce e pe malul vestic al Oltului.
    EU CAM ASA STIIAM CA ESTE OLTENIA.DAR AM MAI AUZIT LA UN BUCURESTEAN PE ALT FORUM TEORIA CU OLTENIA ESTE DOAR AIA DE DINCOACE DE OLT. ZAU DACA NU PREFERAM SA FIE ASA, NUMAI PENTRU FAPTUL CA SCAPAM DE ACUZULE SI BANCURILE DATORITA LUI PENGELICA ALA. NE-A FACUT ALA SI FAMILIA LUI DE CACAO PENTRU 100 DE ANI :x

  9. #72
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sorin
    Quote Originally Posted by tudose

    Din cate stiu eu, nu au existat probleme intre galerii. Mai mult, la meciul de Cupa Universitatea - Dinamo 3-1 din '95, disputat la Pitesti, argesenii au sustinut pe Stiinta
    Mi se pare normal sa fie asa ,ca si noi tinem cu voi cand jucati cu altii,inclusiv cu Rapidul.

    Cand joaca Argesul cu Poli sint neutru ca sinteti vecini si violeti si unii si altii

    La meciurile directe ne-am mai fluierat si noi si am mai zis una ,alta.
    ca nu sintem la teatru aici Dar atmosfera e buna, cum e si normal sa fie.

    Balaci si Dobrin au fost mai buni ca Hagi, dupa mine.Nu ma va convinge nimeni de contrariul
    Au mai fost "imperfectziuni" dar zic eu ca in mare ar fi bine ca suporterii echipelor bucurestene sa aibe intre ele acelasi comportament sau timisorenii cu aradenii etc. De fapt meciurile Craiova-Arges nu mai sint derbiuri de la revolutie incoace,era odata,ACUM SINT MECIURI OARECARE, DIN PACATE SI ASTA E FOARTE TRIST SI TREBUIE SA NE DEA DE GANDIT
    Chiar ma intreb catzi jucatori de la Pitesti va reusi sa fure cainetzoiu? :x ca de la noi....nu mai zic nimic .
    dinamo, desfiintzarea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! /fu/ /fu/ /fu/

    Dar daca facem comparatzii intre Dobrin ,Balaci si Hagi trebuie sa stabilim clar despre ce vorbim. Daca vorbim de talentul nativ, cred ca ai dreptate. Daca vorbim de realizari,atunci clar ca Hagi a obtzinut mai mult de la viatza. Faptul ca a trait intr-o perioada in care fotbalistii romani au putut sa joace afara a fost benefica pentru cariera lor din toate punctele de vedere. Dupa mine rezultatele echipei natzionale ,vorbesc de generatia de aur se datoreste nu faptului ca acea generatie a fost mai talentata ca cele dinaintea ei si nici ca antrenorii au fost mai buni sau mai slabi. ACESTE REZULTATE SE DATOREAZA FAPTULUI CA FOTBALISTII ROMANI AU AVUT POSIBILITATEA SA JOACE IN CAMPIONATE PROFESIONISTE PUTERNICE

  10. #73
    Poli Fanatik ViolaBoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    dinamo blatista


  11. #74
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    se zice dinamoblat


  12. #75
    Poli Fanatik ViolaBoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    sau fotblat club dinamo

  13. #76
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0

  14. #77
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blue
    Au mai fost "imperfectziuni" dar zic eu ca in mare ar fi bine ca suporterii echipelor bucurestene sa aibe intre ele acelasi comportament sau timisorenii cu aradenii etc.
    Hai sa fim serioshi Blue!!!

    Ce derby e ala cu 4000 de spectatori (la Piteshti vorbesc), din care vreo 1000 erau olteni!! (anul asta cam asha au stat lucrurile, in etapa a 4-a parca)

    La noi, in epoca zambon, la un meci poli-uta in divizia B au fost 20.000.
    Shi anul acesta, in A, 40.000. Shi daca te referi la comportamente, eu cred ca aradenii au un complex de inferioritate fatza de timishoara (o frustrare) shi de aceea se mobilizeaza la meciurile cu poli. Tot ei dau tonul la injuraturi, s.a.m.d.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  15. #78
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Blue
    De fapt meciurile Craiova-Arges nu mai sint derbiuri de la revolutie incoace,era odata,ACUM SINT MECIURI OARECARE, DIN PACATE SI ASTA E FOARTE TRIST SI TREBUIE SA NE DEA DE GANDIT
    Vezi ca m-am autocitat Eu am zis ca nu mai are nici un chichirez acum dar nici la voi n-a fost mare lucru cand eratzi in B ,nu exagera.Acum a fost pentru ca erati nou promovate, chestii, nebunii.Dar cand vii de la bine la rau e foarte greu sa mai fii entuziast,cand altadata te bateai la titlu sau la cupe europene si acum te bati pentru pozitzii din a doua jumatate a clasamentului.Asta inclusiv la noi, si daca nici noi n-om fi nebuni dupa fotbal... Sa stii ca intrarea in anonimat a unui meci gen Craiova-Arges cand altadata se infruntau Oblemenco,Marcu,Balaci,Cartu,Beldeanu cu Dobrin,D.Nicolae,Radu II ESTE O PIERDERE IMENSA.Eu nu cred ca se va ridica prea curand un meci Poli-UTA la nivelul la care se jucau odata "U"Craiova-F.C.Arges,in nici un caz valoric ,pentru ca acum toti fotbalistii pleaca afara.Ca atmosfera in tribune, probabil ca acum e intre voi ,cam ce era altadata intre noi, la voi au aparut totusi si momente mai putzin sportive, dar ca joc ... Eu imi doresc din toata inima sa se mai nasca inca o Craiova
    Maxima dar cam greu in situatzia de azi.E valabil si pentru Timisoara,Pitesti sau Arad. Pacat

  16. #79
    sport legend deep purple's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,110
    Reputatie
    1
    Blue, Poli-UTA era derby de traditie (cu scandaluri pe alocuri) pe vremea cad Craiova nu avea echipa in A. In perioada interbelica tribunele se umpleau la meciuri de tip Ripensia Timisoara - Gloria Arad si traditia continua si azi. In anii '80 cand Poli era retrogradata cu un lot care batea Dinamo meciul de divizia B dintre noi si aradeni umpleau tribunele la 50 000 de spectatori. E vorba de istorie.

  17. #80
    Banned Blue's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Posts
    1,222
    Reputatie
    0
    DP, nu vreau acum sa incep sa ma contrazic care a fost mai derbi acum,
    Poli-UTA sau Stiinta-FC Arges pentru ca fiecare va fi subiectiv si nici macar nu era vorba despre asta. De fapt discutia plecase de la un dialog intre un timisorean si un pitestean in care nici nu stiu exact despre ce se vorbea, care dintre voi e mai violet(sau vanat )... chestii din astea .

    Nu vreau eu sa ma apuc sa apar Pitestiul pentru ca sint destui pitesteni capabili s-o faca mai bine ca mine, macar pentru faptul ca stiu mai multe despre echipa lor si nu e treaba mea,eu sint fan inrait al Universitatzii Craiova in fond.

    Eu nu am pretentzia ca acum Craiova-Arges este cine stie ce derbi ca nu e.Am zis chiar contrariul. Eu am zis ca meciul asta nu mai are stralucirea de altadata cand erau Balaci si Dobrin si CRED SINCER(normal ca sint si eu subiectiv)CA NIVELUL ATINS INTR-O ANUMITA PERIOADA DE MECIUL NOSTRU A FOST PESTE NIVELUL UNUI DERBI DE TRADITZIE CARE DATEAZA INTRADEVAR DIN PERIOADA INTERBELICA.

    EU CRED CA MERGE INCA MULT MAI DEPARTE ,VOI VA DISPUTATZI PANA SI CARE DINTRE VOI A ADUS FOTBALUL IN ROMANIA.N-am negat asta. Tot respectul pentru asta.

    DAR NICI NU MA POATE CONVINDE CINEVA CA MECIURILE INTRE NISTE ECHIPE IN CARE UNA,FC ARGES CASTIGA UN TITLU FANTASTIC IN 79 INVINGAND IN DEPLASARE PE DINAMO,CHIAR SI IMPOTRIVA ARBITRILOR CU UN DOBRIN ULUITOR SI O ECHIPA CARE IN ACELASI AN ELIMINA PE LEEDS UNITED SI SE OPREA IN SFERTURILE CUPEI UEFA DUPA 0-2 SI 1-0 CU BORUSSIA MONCHENGLADBACH(ambele goluri ale nemtzilor au fost cu probleme)care a castigat CAMPIONATUL URMATOR 1979-80 .Aia era atmosfera si calitate a meciurilor demne de Europa nu de Romania, intre doua echipe conduse in teren de doua genii pure.

    Sa nu-mi spui mie ca Ripensia-Gloria Arad sau Poli-UTA s-au jucat vreodata ca DERBIURI PENTRU TITLUL DE CAMPIONA NATZIONALA si ca ambele echipe aveau simultan performantze reale internatzionale ca nu te cred .Iar in tribune era atosfera de gala ca doar iti dai si tu seama ce era la Craiova in acea perioada dar sa stii ca era si la Pitesti(si in general, sa stii ca atmosfera a fost sportiva, ma rog,cat de sportiva poate fi la un meci de fotbal ) .
    Eu nu stiu exact ce rezultate aveau pitestenii atunci dar stiu ca au avut si ei rezultate notabile in acei ani.
    Rog un pitestean sa spuna palmaresul european al Fc Argesului intre 1970 si 1985 de exemplu ca daca e nevoie eu il spun pe al Craiovei.

    Man,ala nu era doar un meci intre doua echipe apropiate geografic, DAR IN PLUS, ALA ERA UN MECI PENTRU TITLU DE CAMPIONA CATEODATA SI FOARTE DES ,DE CUPE EUROPENE CU ADEVARAT . INTZELEGI?

    Tot respectul pentru traditzia derbiului vostru, chiar zic ca acum al vostru are o atmosfera de derbi mult mai pronuntata ,fara discutzii.

    DAR NU VEI REUSI NICIODATA SA MA CONVINGI CA IN PERIOADA DESPRE CARE VORBESC EU, DERBIUL UNIVERSITATEA CRAIOVA SI FC ARGES PITESTI N-A FOST PESTE TOT CE A INSEMNAT DERBI LOCAL AL UNOR ECHIPE DE PROVINCIE, IN TOATA ISTORIA FOTBALULUI NOSTRU.
    Oricum asta e aproape istorie,ce e acum e un simulacru ca dealtfel tot campionatul de azi dar asta e deja o alta discutzie.Las-o balta ca voi in ultimul timp nu mai lasatzi nimic de la voi.

    Tu te crezi la Paulis aici? Ce, acum avetzi dictonul "PE AICI NU SE TRECE"?



  18. #81
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Blue nu te doare mina la cit scrii?....ca vad ca scrii serios
    anti Dinamo, anti oier

  19. #82
    Merseysider viole(n)t's Avatar
    Join Date
    Jun 2003
    Location
    Timisoara, Banat
    Posts
    1,336
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Blue
    Sa nu-mi spui mie ca Ripensia-Gloria Arad sau Poli-UTA s-au jucat vreodata ca DERBIURI PENTRU TITLUL DE CAMPIONA NATZIONALA si ca ambele echipe aveau simultan performantze reale internatzionale ca nu te cred.
    Nu shtii despre ce vorbeshti Blue!!! Ripensia-Gloria chiar erau derby-uri pt campionat. Shi se mai jucau shi meciuri internatzionale cu marile echipe ale Europei (sigur, pe atunci nu existau Eurocupe). Dupa razboi, pana sa nu preia controlul steaua shi dinamo, Shtiintza Timisoara - UTA (ITA) erau meciuri cu greutate pentru campionatul natzional. Sa nu uitam nici de celelate echipe din vest: CFR Timisoara, Vagonul Arad, etc.

    Pentru cultura ta fotbalistica itzi recomand sa citeshti urmatorul articol>
    http://www.fotbalvest.ro/ripensia.htm
    Este doar prima parte, a doua urmeaza saptamana aceasta, dar te va ajuta sa-tzi faci o imagine despre acele vremuri.
    [size=2][b][color=PURPLE]I AM NOT YOUNG ENOUGH[/color][/b][/size][size=2][b][color=purple] TO KNOW EVERYTHING. [/color][/b][/size]

  20. #83
    Poli Fanatik ViolaBoy's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    259
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FatFrumos
    Blue nu te doare mina la cit scrii?....ca vad ca scrii serios

    wow ai dreptate, astia la un post o scris de 8 ori mai mult decat eu la toate posturile pe care leam scris pana acum BRAVO

    blue, violentul si deep_purple

  21. #84
    Pitestean Tudose's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,485
    Reputatie
    1
    Probabil ca e o discutie mai lunga referitor la ceea ce inseamna Oltenia administrativa, geografica sau istorica... Eu va dau credit voua, ca olteni...

    EU CAM ASA STIIAM CA ESTE OLTENIA.DAR AM MAI AUZIT LA UN BUCURESTEAN PE ALT FORUM TEORIA CU OLTENIA ESTE DOAR AIA DE DINCOACE DE OLT. ZAU DACA NU PREFERAM SA FIE ASA, NUMAI PENTRU FAPTUL CA SCAPAM DE ACUZULE SI BANCURILE DATORITA LUI PENGELICA ALA. NE-A FACUT ALA SI FAMILIA LUI DE CACAO PENTRU 100 DE ANI :x[/quote]

    Quote Originally Posted by Blue

    Rog un pitestean sa spuna palmaresul european al Fc Argesului intre 1970 si 1985 de exemplu ca daca e nevoie eu il spun pe al Craiovei.
    In Cupele Europene, FC Arges a reusit citeva victorii de rasunet in fata unor formatii care la acea vreme faceau legea in Europa.
    Suporterii mai in virsta isi amintesc cu placere de meciul cu Toulouse din cadrul Cupei Oraselor Tirguri (mai tirziu devenita Cupa UEFA), cind dupa ce pierdusera in deplasare cu 3 - 0, pitestenii au reusit o victorie cu 5 - 1 si calificarea in turul al treilea.
    La fel, memorabila ramine victoria in fata marelui Real Madrid, meci dupa care magicianul Dobrin a primit o oferta de transfer la clubul madrilen, care, din pacate pentru el nu a putut fi realizata.
    Sau victoria in fata Valenciei lui Mario Alberto Kempes si Bonhoff. Kempes, care la acea ora era campion al lumii cu Argentina, si golgeterul campionatului mondial. Victorie datorata in mare masura aceluiasi inegalabil Dobrin, care a marcat un gol din lovitura libera indirecta (portarul spaniol s-a pacalit si a atins mingea inainte sa intre in poarta), si l-a umilit pe Kempes, aratindu-i ce este acela fotbal adus la rangul de arta.
    Probabil ca multi isi mai aduc aminte si de meciurile nu tocmai "fericite" de acasa, ca de exemplu cel pierdut in fata lui Nottingham Forest, cei care aveau sa cistige trofeul in acel an, sau de meciul cu FC Utrecht, cind alb-violetii au ratat din toate pozitiile posibile, cireasa pe tort punind-o Radu II care a ratat in ultimele minute un penalty.
    In anul 1998, o noua generatie de jucatori straluciti (din pacate destramata), au reusit aducerea Argesului din nou in cupele europene, unde au avut nesansa de a intilni o echipa putenica, Celta Vigo.
    Mai jos sunt prezentate partidele pe care FC Arges le-a sustinut de-a lungul anilor in cupele europene.

    CUPA CAMPIONILOR EUROPENI

    Editia 1972 - 1973

    Aris Bonnevoie (Lux) - FC Arges 0-2 0-4 General:0 - 6
    FC Arges - Real Madrid 2-1 1-3 General:3 - 4

    Editia 1979 - 1980

    FC Arges - AEK Atena 3-0 0-2 General:3 - 2
    Nottingham Forest - FC Arges 2-0 2-1 General:4 - 1

    CUPA UEFA

    Editia 1973 - 1974

    Fenerbahce Istanbul - FC Arges 5-1 1-1 General:6 - 2

    Editia 1978 - 1979

    FC Arges - Panathinaikos 3-0 2-1 General:5 - 1
    FC Arges - Valencia 2-1 2-5 General:4 - 6

    Editia 1980 - 1981

    FC Arges - FC Utrecht 0-0 0-2 General:0 - 2

    Editia 1981 - 1982

    Apoel Nicosia - FC Arges 1-1 0-4 General:1 - 5
    Aberdeen - FC Arges 3-0 2-2 General:5 - 2

    Editia 1998 - 1999

    FC Arges - Dinamo Baku 5-1 2-0 General:7 - 1
    FC Arges - Istanbulspor 2-0 2-4 General:4 - 4
    FC Arges - Celta Vigo 0-1 0-7 General:0 - 8

    CUPA ORASELOR TIRGURI (INTER-CITYES FAIRS CUP)

    Editia 1966 - 1967

    Dinamo Pitesti - FC Sevilla 2-0 2-2 General:4 - 2
    Toulouse - Dinamo Pitesti 3-0 1-5 General:4 - 5
    Dinamo Pitesti - Dinamo Zagreb 0-1 0-0 General:0 - 1

    Editia 1967 - 1968

    FC Arges - Ferencvaros 3-1 0-4 General:3 - 5

    Editia 1968 - 1969

    Leixoes SC (Por) - FC Arges 1-1 0-0 General:1 - 1
    Goztepe Izmir - FC Arges 3-0 2-3 General:5 - 3

    CUPA BALCANICA

    Editia 1983 - 1984

    FC Arges - Beroe St. Zagora 4-2 1-2 Grupa A
    FC Arges - Galatasaray 2-0 0-2 Grupa A

    Editia 1984 - 1985

    Beroe St. Zagora - FC Arges 4-1 0-4 General:4 - 5
    FC Arges - FC Bacau 4-0 0-2 General:4 - 2
    FC Arges - Iraklis 3-1 1-4 FINALA

    Editia 1987 - 1988

    PAOK Salonic - FC Arges 2-0 2-4 Grupa A
    FC Arges - Luftetari 2-0 0-0 Grupa A
    FC Arges - Slavia Sofia 2-0 1-2 Grupa A
    FC Arges - Corvinul 1-1 0-1 SEMIFINALA
    Slavia Sofia - FC Arges 5-1 1-0 FINALA


    Preluat dupa www.fcarges.net

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •