Ce sa nu faci avand putine chipuri ( short-stack)


Cand ai foarte putine chipuri intru-un turneu, nu se stie niciodata daca o decizie pe care o faci este buna sau rea. Vei avea de nenumarate ori maini medii, cum ar fi A-9 in prima pozitie ( UTG ) sau o pereche mica, iar cineva dinaintea ta a dat raise. Cu aceste maini niciodata nu poti spune ca faci o miscare buna dand all-in si-ti incrucisezi degetele sau te arunci asteptand o mana mai buna.
Sunt insa unele decizii foarte eronate cand ai putine chipuri. Una din ele am vazut-o intr-un turneu jucat acum putin timp.
Eram la masa finala cu 6 jucatori ramasi, blindurile erau de 50mii/100mii cu 10mii ante si eu eram chip-leader cu 8mil. Media chipurilor era de 3mil. iar jucatorul din dreapta mea era de departe cel mai jos din punct de vedere al chipurilor, undeva in jur de 811mii.
Cand ai 8 big-blinduri, care in acest caz nu erau deajuns nici macar pentru 4 ture de masa logica este urmatoarea si e foarte simpla : Intrii in pot doar daca ai carti care sa-ti permita sa intrii cu toate chipurile inainte de flop.
La aceasta mana jucatorul cu cel mai mic nr de chipuri a dar raiseul minim de 250 mii. Faptul ca nu a dat all in sugereaza ca acesta ar incerca ceva interesant. Ar putea avea un monstru, sau doar incerca sa reprezinte un monstru. Multi jucatori fac la fel cu o mana gen J-10 de aceeasi culoare, sperand ca ceilalti jucatori ar putea da call dar nu reraise, dandu-le posibilitatea de a vedea flopul. Dar acesta nu e jocul pe care eu il sustin. Cand ai mai putin de 8 big blinduri ar trebui sa joci un poker de genul all-in sau fold.
In alta ordine de idei. Eu am prins A-Q- o mana puternica. Am dat un reraise, cu toate ca riscam ca altcineva sa aiba o mana foarte puternica si sa ma puna all-in. Insa asta este. Eu voiam sa il izolez si eventual sa il elimin pe cel de langa mine- acel jucator cu cele mai putin chipuri.
Iar acum acel jucator a luat o decizie chiar mai gresita decat cea a reraiseului: a dat fold reraiseului meu.
Pot-ul era de 1mil270mii. Foldul era o miscare gresita. Deja bagase prea mult in pot. Daca avea conectori medii de aceeasi culoare sansele de castig erau 40-60%. Daca avea As-ul cu un kick mic, nu era chiar o miscare buna doar call.
Trebuia sa mai observe ca eram chip-leader si ca eram foarte activ.Asa ca nu prea era cazul ca acesta sa ma puna pe o mana forte.
Foldand, adversarului meu ii mai ramasese doar 561 mii chipuri-mai putin de 6 blinduri-. Urmatoarea mana era in big-blind iar daca era nevoit sa intre all in castiga mult mai putin decat ar fi putut castiga incercandu-si norocul cu mine si dublandu-se la 1.8 mil chipuri, in loc de 1.2 mil cat ar lua de aceasta data.
Invatatura e simpla : Cand ai extrem de putine chipuri, raiseul si apoi foldarea preflop nu ar trebui sa existe. Ori o mana e atat de buna incat sa-ti bagi toate fisele-n joc, ori te arunci si speri la ceva mai bun.Cea mai gresita decizie e sa incerci sa faci ceva intre aceste 2 extreme.