View Poll Results: Ce este mai grav, un blat sau un meci furat?

Voters
2. You may not vote on this poll
  • Blat

    1 50.00%
  • Meci furat

    1 50.00%
Results 1 to 17 of 17

Thread: Ce este mai grav, un blat sau un meci furat?

  1. #1
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1

    Ce este mai grav, un blat sau un meci furat?

    Ia sa va aud...

    Blatul presupune ca cele doua echipa s-au inteles la un rezultat(nu scor) in meciul respectiv... (ex.: celebrul Ceahlaul - Dinamo, si mai sunt si la alte echipe... da nu prea mai imi aduc aminte! Rapid - Gloria de acum cateva etape nu tine ca blat!)

    Meci furat se refera la faze in care este implicat arbitrul(in mod voit sau nu) prin care se avantajeaza o echipa sau alta! (ex.: Dinamo - Astra din Cupa Ro., Rapid - National cu penaltiul neacordat pentru National, Steaua - ? cu penaltiurile alea acordate la Fl. Dumitru, etc)

  2. #2
    MA vA ..... inter's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    15,059
    Reputatie
    1
    blatul , desi nici cu altmayer /fu/ /fu/ /fu/ nu mie rusine /fu/ /fu/ /fu/

  3. #3
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Este oricum loc de discutii... M-am gandit sa fac pun si un chestionar! Sa vedem ce o sa iasa!

  4. #4
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1

    Re: Ce este mai grav, un blat sau un meci furat?

    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    Blatul presupune ca cele doua echipa s-au inteles la un rezultat(nu scor) in meciul respectiv...
    Sau de exemplu recentul Rapid-Gloria, o demonstratie de non-combat din partea bistritenilor!

    Quote Originally Posted by rasheedkpenny
    Meci furat se refera la faze in care este implicat arbitrul
    Sau de exemplu Rapid-National, in care Anghelinei nu a a acordat un penalty pt bancari, in min 90, la 1-0 pt giulesteni, penalty ce se vedea si de pe Marte.

  5. #5
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Stai calm Ayrton, ca nu am vrut sa demonstrez nimic despre Dinamo. Este un topic ca oricare altul. Oricum daca ai recunoaste ca Frasineanu trebuia sa ia cartons rosu, ai da dovada de fair-play

    Si eu recunosc ca Nationalul a avut in tur un penalti cu Rapid-ul in min 87 sau 88. Despre non-combatul Gloriei... se poate demonstra mai greu cand echipa care practica non-combatul da gol. In fine...

    Oricum care dintre cele 2 reprezinta cel mai mare furt?

  6. #6
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1

    Parere

    Cred ca blatul este de departe mai rau, deoarece implica voit ambele parti. Arbitrii (sau oficialii) pot gresi si fara voie. Sa ne amintim ca Sandor Puhl, care era cel mai titrat arbitru al momentului (condusese o finala de World Cup si una de Euro) a dat chix la un meci de calificare (Australia-Iran, daca-mi amintesc bine). Bineinteles nu fac nici o aluzie la meciul de aseara.
    In ce priveste meciul de Cupa, char daca sunt dinamovist, trebuie sa recunosc erorile de arbitraj: neeliminarea lui Frasineanu (cred ca baiatul asta sta prost cu nervii) in prima repriza si nenumaratele pozitii de ofsaid nesemnalizate. In ce priveste faza din prelungiri, nu pot aprecia daca a fost intentie de a lovi, sau, fiind impins, Frasineanu s-a dezechilibrat si a avut o miscare necontrolata. Desi prin erorile mentionate nu s-a dat posibilitatea directa de a se inscrie, este clar ca se poate discuta la infinit despre ce s-ar fi putut intampla daca...

  7. #7
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0

    Re: Parere

    Quote Originally Posted by leo
    Cred ca blatul este de departe mai rau, deoarece implica voit ambele parti. Arbitrii (sau oficialii) pot gresi si fara voie. Sa ne amintim ca Sandor Puhl, care era cel mai titrat arbitru al momentului (condusese o finala de World Cup si una de Euro) a dat chix la un meci de calificare (Australia-Iran, daca-mi amintesc bine). Bineinteles nu fac nici o aluzie la meciul de aseara.
    ...
    mai omule , in exemplul de mai sus nu se regaseste nici una din optiunile poll-ului !!
    arbitrul a gresit , si nu a furat !!!!

    2 echipe se pot intelege oricand si oriunde(ANGLIA , GERMANIA ETC)

    dar eu zic ca e mai grav daca arbitrul inflienteaza decisiv un joc , asta inseamna ca oricand se va putea intampla asta .
    Schumi? the only one!

  8. #8
    manager
    Join Date
    Mar 2003
    Posts
    339
    Reputatie
    1

    Completare

    Am luat in calcul numai elementul intentionat. Atunci cand un arbitru greseste intentionat, este la fel de mult de condamnat ca si doua echipe care s-au inteles.
    Dar atunci cand doua echipe se inteleg sau nu isi apara corect sansele, atunci tot viciere de rezultat se cheama, chiar daca numai sub aspect moral.
    Imi aduc aminte un meci in Champions League, pe vreme cand era si Steaua pe acolo, intre Leverkusen si Monaco. La scorul de 1-1, cu ambele echipe calificate, in ultimele 20 de minute fiecare echipă a stat in terenul propriu, iar nemtii au pasat de la unul la altul, fara a fi atacati. Barthez statea in fund, sprijinit de o bara a portii, spre disperarea lui Collina, care ii indemna sa joace, dar ei refuzau sa treaca centrul terenului. Mai ceva ca la Dinamo-Ceahlăul, nu?

  9. #9
    Toronto FC 07Ex's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Streetsville, ON
    Posts
    1,227
    Reputatie
    1
    Consider ca atat blatul cat si meciul furat presupune ceva putred la mijloc.

  10. #10
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Rasheed, am recunoscut de pe stadion ca Frasineanu trebuia eliminat!
    Dar daca tu nu esti echilibrat si dai exemple numai despre Dinamo, nu poti sa spui ca nu vrei sa demonstrezi nimic cu asta.
    Dar tu recunosti ca se exagereaza la infinit cu arbitrajul pro-Dinamo al lui altmayer, cand el nu ne-a acordat 2 penalty-uri clare in prima repriza, la unul din ele pana si anti-dinamovistii de la pro-sport recunoscand ca a fost?
    Daca era hotarat sa ajute Dinamo, le dadea p-alea usor, si meciul se decidea din prima repriza...
    Sunt de acord ca avem arbitrii prosti, dar cu exagerarile la care s-a ajuns, nu!

  11. #11
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Am modificat primul post, ca sa nu zici ca am trecut-o doar pe Dinamo acolo!

    Daca dadea Altmayer 2 penaltiuri iesea si mai mare tambalau! A gindit bine arbitrajul pro-Dinamo(daca a fost cazul...), a acordat penalti cand a trebuit, cu cateva min. inainte de final, asa pentru moralul Astralilor! In rest e vorba de atitudine...

    Si probabil daca ar fi dat arbitrul cele 2 penaltiuri pt. Dinamo in prima repriza cu siguranta Astra care nu mai avea nimic de pierdut ar fi iesit la atac. Astra in schimb a preferat un joc italian... a dat un gol si a incercat sa il apere. CUm incerca sa iasa pe un contraatac, mai baga Frasineanu putin talpa!

    Voilà! In fine... acum a trecut! Ramâne cupa de câstigat!

  12. #12
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Si o vom castiga, impotriva tuturor!!!

  13. #13
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    "Singuri impotriva tuturor" este o afirmatie rapidista!

  14. #14
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Da, dar acum nu mai e valabila...
    Tata Jean e alaturi de voi (14 victorii consecutive ale Rapidului in meciurile de campionat impotriva Gloriei spun totul: doar daca nu vrei nu faci nici macar un egal de 7 ani...)

  15. #15
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Pai nici voi nu sunteti singuri... ii aveti langa pe: Raluca Marinescu sau cum o chema pe aia' din cons. de administratie, Iosif "Dinamovici" Biro, Sorin "Red Dawg" Altmayer, Ministreul de Interne + Politia, ca sa nu mai vorbim de Comisia Centrala de Arbitri!


  16. #16
    sport legend Timisoreanul's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Timisoara-Capitala Banatului
    Posts
    381
    Reputatie
    1
    Dupa parerea mea, in Romania daca nu participi la blaturi, meciuri aranjate, nu furi cu arbitrii, nu ai ce cauta prin fotbalul romanesc.
    Cei care fura mai mult si aranjeaza meciurile sint cei care striga mai mult. Stii cum ii treaba cu hotul, nu?
    Replici care circula prin fotbalul romanesc si care sint la ordinea zilei "l-am facut cu arbitrii", "demonstreaza cu probe dom'le ca a fost blat", "in fotbalul romanesc au fost meciuri aranjate, nu sint si vor fi"...!
    Am ajuns sa fim prostiti in asa hal incit chiar unii dintre noi au inceput sa creada toate timpenile ce apar pe la min. 91 sau la procesul lui Ioanitoaie.
    Numai la noi presa scrie ca este dureros ca steaua sau dinamo sau nu stiu care echipa nu este acolo sus unde ii este locul, vad ca in Germania Leverkusen pica in Liga a doua, dupa ce a realizat prin cupele europene, dar nu vezi pe nimeni sa plinga cu lacrimi de crocodil.
    This is Romania!!! drak /nope/ (

    Hai Poli! Hai Timisoara! Hai Banatul!

  17. #17
    Farist FatFrumos's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    CT, US
    Posts
    919
    Reputatie
    1
    Eu zic ca e mai rau sa fie un meci furat decit un blat.....la un meci de asa natura daca esti furat mai ai chef sa mai joci fotbal profesional?.....tot moralul scade la echipa si posibilitate sa te duci in B....putem frumos sa luam cazul Poli - Dinamo dupa acel meci de scandal unde a ajuns Poli?....dar cum tot zic roata se va intoarce o sa ajunga si Dinamo si Steaua in B odata si odata "what goes around cames around".
    anti Dinamo, anti oier

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •