Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 64 to 84 of 268

Thread: Discutii despre Dacia Logan

  1. #64
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    ok, l-au cumparat si?
    nu prea am inteles, ce au facut cu el?
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  2. #65
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    l-au revandut la juma de pret.......
    Schumi? the only one!

  3. #66
    Negociator bog_tom's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    New Jersey
    Posts
    3,464
    Reputatie
    1
    Logan consuma in draci

    Varianta echipata cu propulsorul de 1,6 litri si 90 de cai putere are un consum mai mare de 10 litri in oras, limita maxima trecuta in specificatiile tehnice.

    http://www.bloombiz.ro/articol_48094.html
    [size=1]
    well done...

    [b]Bogdan Toma
    Romanian phpBB online community

    [COLOR=Green]regele off-topic Forum OLS[/COLOR][/b] [/size]

  4. #67
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1

    Talking

    Quote Originally Posted by grig_jr
    ok, l-au cumparat si?
    nu prea am inteles, ce au facut cu el?
    il dadeau eventualilor cumparatori de evo sa il testeze pr a le arata ca un evo e mai bun ca o impreza ( in visele lor)

  5. #68
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    lol,.. le faceau chiar iei reclama la impreza. cum dracu sa mergi la reprezentata mitsu si sa iti dea sa conduci subaru !!?!! ce idiotzi
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  6. #69
    Banned Edgar's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    47°9'34" N 27°35'30" E
    Posts
    2,513
    Reputatie
    0
    In caz ca nu ati primit deja link-urile astea pe ym

    Poza 1

    Poza 2

  7. #70
    2 3 viorel 31's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Gaesti-Dambovita
    Posts
    501
    Reputatie
    1
    Nu prea este frumos sa lovesti in cineva care este deja jos dar ...ieri am vazut la stiri un accident in care a fost implicat o Dacia Logan. Unui automobil achizitionat de 1 (una) luna I SA RUPT FUZETA si cauciucul era deformat prezenta "umflaturi" ,in accident nu a mai fost implicat alt autoturism numai Logan-ul care nu a mai putut fi controlat si l-a scos pe sofer in decor, in urma accidentului trei persoane aflate in automobil au ajuns la spital. Este posibil asa ceva?!? daca nu as fi vazut as fi spus ca nu dar asa....sa nu uitam un amanunt important suntem in Romanica si Dacia este facuta tot de romani cu toata conducerea lor Renalut.
    [B]... Just precious ...[/B]

  8. #71
    sport legend rasheedkpenny's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti(L-V)/Brasov(SD)
    Posts
    3,313
    Reputatie
    1
    Poate a mai fost postata sau nu...
    Attached Images Attached Images
    Last edited by rasheedkpenny; 14th December 2004 at 19:29.

  9. #72
    2 3 viorel 31's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Gaesti-Dambovita
    Posts
    501
    Reputatie
    1
    ....sau nu -cel putin eu nu am mai vazut-o. Este interesanta banuiesc ca fata este la fel..
    [B]... Just precious ...[/B]

  10. #73
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Direcţia unui Logan sub expertiză tehnică

    Duminică, lîngă localitatea Şiria din judeţul Arad, trei persoane aflate la bordul unui model Dacia Logan au fost grav rănite într-un accident suspect de a fi cauzat de o defecţiune tehnică. Volanul automobilului cu doar 800 de kilometri parcurşi a devenit brusc de necontrolat, după ce şoferul a auzit un zgomot puternic, iar maşina a a sfîrşit prin a se răsturna.

    La service s-a constatat că o fuzetă, componentă a sistemului de direcţie care realizează orientarea roţilor, era ruptă şi că defecţiunea nu s-a produs în urma accidentului, ci aceasta a fost cauza. Ca urmare, Dacia a trimis o echipă de specialişti la Arad pentru a efectua o expertiză tehnică, al cărei rezultat va fi anunţat peste circa patru zile.

    Sursa: GSP - 15 decembrie 2004

  11. #74
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    nu stiu daca mai tzineti minte cand am zis ca astfel de cazuri vor incepe sa apara la max 6 luni de la lansare si se vor indesi tot mai mult. obisnuiti-va cu astfel de stiri.

    au sarit toti pe mine cand am zis ca materiale sunt de toata jena (ca sa iasa ieftin), prelucrarea etc.

    i hate to tell u i told u so, but i told u so !
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  12. #75
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    ca o caoncluzie la cele postate de Vadim mai sus :

    SPECTACOL TRAGICOMIC !!
    Dupa ce service ul autorizat Dacia ARAD a efectuat o expertiza cu o echipa mixta de mecanici care au constatat fisura anormala a fuzetei si deteriorarea grava a bratului de directie concluzionand ca a fost clar vorba de o defectiune tehnica si nu imprudenta a soferului DACIA AUTOMOBILE S.A. a organizat(orchestrat) o expertiza in house fara acces pt presa si a spus ca "vina e a soferului" refuzand sa dea detalii. Mecanicul aradean a spus"Nu e vina omului ! chiar daca lua groapa nu avea voie fuzeta sa se fisureze.iar janta nu prezinta urme de deteriorare foarte mari." Dacia a mai sustinut ca Loganul ar fi lovit o borna kilometrica dar politistii au efectuat masuratori clare concluzionand ca masina a pierdut aderenta pe carosabil si nu in urma unei ciocniri cu o borna km. de altfel politia a cercetat toate bornele kilometrice din zona accidentului si nu a gasit urme de lovituri pe ele sau pe pomi. Proprietarul Loganului cere acum in justitie 20 000 daune materiale si 500 000 euro morale.


    se pare ca avem deja 6 cazuri grave cu probleme la directie.
    Schumi? the only one!

  13. #76
    GRUPPO MAXIMA Vietnam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    909
    Reputatie
    1
    Cum judecata in acest caz va tine cam 2 ani ... avem timp sa vedem si alte accidente de genul asta .... Eu sper sa nu...

    Imi place mai mult cum arata break-ul ( ca design evident)
    " Tinem cu echipa noastra / Si la bine si la rau
    O iubire alb-albastra / La [COLOR=DarkSlateBlue][B]Craiova[/B][/COLOR] e mereu !"

  14. #77
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    am avut "placerea" sa stau intr-un logan, un drum cam de juma de ora pe niste drumuri destul de rele pe niste dealuri (e mult spus serpentine). concluzia este una singura: MERGE CA CEAPA !!!!!!!!!!!!!!
    tzinuta de drum - zero
    acceleratii - zero
    suspensii - zero
    tot ce vreti - zero

    fact: grilajul de dezaburire de sub parbriz are vreo 30 (max 35) si e pus pe mijloc. drept pt care parbrizul de dezabureste doar pe mijloc jos. in rest,... ceata totala. a trebuit sa deschidem geamurile ca sa se dezabureasca parbrizul.
    ETC
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  15. #78
    GRUPPO MAXIMA Vietnam's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Bucuresti
    Posts
    909
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by grig_jr
    concluzia este una singura: MERGE CA CEAPA !!!!!!!!!!!!!!
    tzinuta de drum - zero
    acceleratii - zero
    suspensii - zero
    tot ce vreti - zero
    Pai daca eu pun la "tot ce vreti" de exemplu risc la accidente = 0 pai masina merita
    " Tinem cu echipa noastra / Si la bine si la rau
    O iubire alb-albastra / La [COLOR=DarkSlateBlue][B]Craiova[/B][/COLOR] e mereu !"

  16. #79
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    risc la accidente=0!??!?!!!?!!?!??!?!!?!? cred ca tu nu prinzi stirile de la ora 5. asa mult imi place imaginea unei masini straine (mai vechiutze, de obicei) cu o aripa indoita sau bara lovita si o dacie irecuperabila langa ea, din aia contorsionata,.. de nu mai recunosti ce era acolo inainte
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  17. #80
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Vrea despăgubiri de 520,000 de euro!
    Quote Originally Posted by Observatorul Aradean
    La 12 decembrie, o masină Logan a fost implicată într-un accident de circulatie în care două persoane aproape si-au pierdut viata. Soferul a simtit că pierde controlul volanului. După un slalom, masina s-a răsturnat în sant. Loganul fusese cumpărat cu doar o lună în urmă. La prima verificare tehnică s-a constatat că fuzeta era ruptă, iar cei doi angajati ai Daciei Service din Arad au spus fără dubiu că nu poate fi vorba de vina soferului. De atunci lucrurile s-au schimbat. S-a vehiculat chiar si ipoteza, desi martorii au infirmat-o, că soferul ar fi lovit o bornă. Firma Dacia nu se consideră vinovată. Pe data de 10 ianuarie va avea loc o primă întâlnire între cele două părti, în încercarea unei concilieri. Zaharia Iulian, avocatul familiei Crisan, spune: “Noi cerem 20.000 de euro daune materiale si alte 500.000 de euro daune morale de la Dacia Pitesti. În cazul în care nu vom ajunge la o întelegere îi vom actiona în judecată.”
    Interesant... daca se doveste fara dubiu ca piesa aceea a cedat, este o lovitura de imagine pentru Dacia, implicit Renault si in mod normal, vanzarile si increderea publicului in masina ar trebui sa scada. Totusi, cum de nu s-a zis nimic la tv de acest incident? Sau s-a zis?

  18. #81
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    s-a zis, s-a zis. eu la tv am vazut prima data.
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  19. #82
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    si in ziar am citit acum vreo cateva zile (chiar asteptam curios sa vad!) ca acheta a aratat ca nu e vorba nicidecum de vreo defectiune tehnica, a fost vina soferului.

  20. #83
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    what!?!?!??
    am vazut stirea la tv in ziua in care s-a intamplat.
    arata fuzeta si mecanicul explica CLAR ca a cedat materialul. si asta inainte sa ajunga dacia acolo. ziceau: "dacia va trimite o echipe sa evalueze etc"
    se vedea clar piese fisurata. NU LOVITA. e clara diferenta daca ceva a cedat in urma unei lovituri sau pur si simplu a cedat
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  21. #84
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    ma, asta a zis la tv ca e concluzia anchetei...

    si sa nu crezi ca sunt avocatul lor (inca nu am masina...), mai bag o stire despre Logan:

    "Remarcile clientilor referitoare la consumul ridicat al autoturismului Dacia Logan trebuie privite cu precautie, a declarat joi, intr-o conferinta de presa, directorul comercial al companiei Dacia, Jacques Abot.

    Exista clienti care se plang in special de motorizarea pe benzina, de 1,4 litri, pentru care au constatat, in anumite conditii de trafic, un consum de 14 l / 100 km, insa reprezentantii companiei Dacia au precizat ca testarile/incercarile efectuate cu privire la aceste aspecte semnalate nu au confirmat acest nivel de consum.

    Jacques Abot a declarat ca masina pe care o conduce, Dacia Logan cu motorizare pe benzina de 1,6 litri, consuma 7 l / 100 km.

    Potrivit reprezentantului companiei Dacia, o explicatie a acestor consumuri mari semnalate de unii clienti ar fi interpretarea eronata a informatiilor oferite de computerul de bord, cu care sunt echipate versiunile superioare ale modelului Logan si care constituie o premiera pentru automobilele de fabricatie autohtona.

    Astfel, computerul de bord poate afisa un consum instantaneu de un nivel ridicat, 14 l / 100 km spre exemplu, atunci cand masina este "prinsa" in traficul aglomerat si inainteaza metru cu metru sau cand automobilul "prinde un semafor de mai multe ori". Acest consum instantaneu nu are insa relevanta, computerul de bord afisand si consumul mediu, atunci cand soferul acceseaza meniul de optiuni. Exista numeroase automobile pentru care, in conditiile de trafic mentionate, computerul de bord afiseaza un consum instantaneu de 19-20 l / 100 km sau chiar mai mult.

    Jacques Abot a afirmat ca aceste aspecte sunt in atentia retelei comerciale Dacia, care va trebui sa comunice mai clar clientilor aceste detalii tehnice."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •