Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 43 to 63 of 268

Thread: Discutii despre Dacia Logan

  1. #43
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post @grig_jr

    Tu fiind un pasionat al automobilelor, cum ti-ar placea sa ma iau eu de Lancia Delta Integrale sau de Subaru si sa le fac bucati... ca pot sa fac asta. As avea oare argumente insa?
    Ideea e ca tu critici Logan mai mult sau mai putin pe argumente. Eu nu stiu momentan [si altii] daca are piese, subansamble de la 1300, tabla de kkt, cand cei de la Renault au spus clar ca e aceeasi tabla ca pe Laguna, spre ex.
    Eu nu apreciez Logan-ul, mai mult, mi-as lua un Clio Symbol, daca as fi nevoit sa aleg intre cele 2.
    Insa, inainte sa aruncam la WC masina, hai sa o lasam un pic sa fie testata.
    Faci tu kkt Logan-ul si mai si spui ca Service-urile Renault au grija sa fie... ocupate? Pai arunci cu astfel de fraze si apoi vrei sa fim si noi de acord cu ele? Afla ca in TM, Auto Europa (concesionar Renault), e pe Calea Aradului, ar putea trai doar din revizii, la cat de ocupati sunt si cate Renault-uri sunt.
    kkt de 7000 de euro... poate de 7000 mii iti iei tu vreun automobil meserias chiar si 2nd hand? Iar cu 2nd hand, ei aici e o intreaga discutie. K masina nu te costa doar cat dai p ea in piata. Intre 70mii-100mii de km, cati are la bord, tre sa schimbi niste piese, etc. Deci...

    Eu nu sustin ca Logan merita 7mii. Nu sustin Renault. Nu am actiuni la ei si nici nu imi pica nimic de la ei. Dar... exista un fel de limita. Sunt unii care au deja Logan, alti care vor sa-si cumpere, iar argumente de genu: sa vedeti ca portbagajul e mai sus k sta pe sasiu de 1300 sau cum a fost formulat... suna SF un pic, chiar daca pot exista si adevaruri in ceea ce spui. Nu stiu... Si normal, ca au inlocuit unele materiale cu altele mai ieftine si mai putin estetice, ca de nu faceau asa iesea ceva la pret de Megane sau Clio logic. Adica... cum sa zic, 7mii, normal ca se folosesc subansamble de la Clio, materiale mai ieftine, etc. Ar trebui sa iei un pic sub lupa si masinile ce intra in concurenta cu Logan, dar pe care Logan le bate un pic la pret. Ia vezi ce se mai zice si de Fiat Albea, spre exemplu.
    Re.

  2. #44
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    @ionutz: PS_Sunt in clasa a 9a
    ok,.. te inteleg. keep up the good work. sa inveti la logica pt ca pe viitor sa poti sustine si tu un argument. vb in cativa ani. cius

    ps: eu sunt programator
    --------------------------------------------------------------------
    @redbaron:" cum ti-ar placea sa ma iau eu de Lancia Delta Integrale sau de Subaru si sa le fac bucati... ca pot sa fac asta. As avea oare argumente insa?
    "
    de dragul exercitiului, hai sa te vedem!

    auzi, tabla de laguna,........... chiar ai pus botu ca dacia importa tabla din franta? sau noi exportam tabla pt laguna? voi chiar nu ganditi si luati de bun tot ce va zic astia?

    Fiat Albea?!??!!?!? de unde veniti cu masinile astea. ok,. hai ca iti dau dreptate, Loganul e mai kool decat Fiat Albea. esti happy? logan e mai kool ca lastunul. logan e mai kool decat trabantul. bravo! ce ati demostrat? inca nu ati inteles ca pentru a face evaluarea obiectiva a unei masini, trebuie sa te raportezi la procesul evolutiv al produsului. - iar acesta la logan este negativ!!!!!!!!!!!!!!! nu este normal si logic sa faci pasi inapoi cand dezvolti un nou model!!!! de ce nu intelege nimeni?!?!?!?!??!!??!??
    nu e normal sa iei componete de la alte modele si sa le downgradezi, sa inlocuiesti piese cu altele mai iefitne si mai proaste !!!!!!!! de ce nu vede nimeni asta? e un pas inapoi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! si asta nu are cum sa fie un lucru bun, oricum te-ai uita la el ! fie si financiar. daca romanu ala ar sti ca da 7000 de euro pe tehnoligie de ani 80, cel mult inceputul anilor '90 s-ar gandi de 2 ori.

    comparatiile cu alte masini sunt subiective si depind de ce masini ti-ai ales sa faci comparatia. intr-o secunda iti gasesc 1000 de masini mai bune ca loganul si 1000 de masini mai proaste ca loganul. IRELEVANT !
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  3. #45
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    @grig_jr
    Pai mai, daca toate declaratiile si tot ce se scrie prin reviste este fals, atunci nu mai am nici un punct de referinta. Eu am auzit, live, cum unul din mai marii Renault [nu mai stiu cine era], la o emisiune TV, la ora de max. audienta a spus ca tabla e aceeasi cu cea de pe megane sau laguna. Acum daca astia mint... Nu pot eu sa verific de unde e tabla aia.
    Eu nu am zis ca Albea e mai bun/slab decat Logan. Am incercat sa-ti sugerez un model de masina cu care sa compari Loganul. Ar mai fi si Suzuki Swift versiunea cu portbagaj lung. Pentru ca batalia pe acest segment unde este Logan e foarte mare. Adica o masina ieftina, de familie, fiabila. Asta se va vinde la noi, Rusia, China (io stiu...) etc samd cu mare succes. Piete in curs de dezvoltare, etc... si filozofii din astea.
    Eu am incercat sa-ti dau o replica decenta, daca tu vii cu "esti happy?" si un rand de semne de "!" inseamna ca dialogul nu isi are rostul. Pe mine nu trebuie sa ma convingi de nimic.
    Nu e normal sa iei piese de la alte masini, spuneai. Ei bine la destui producatori exista asa numitele platforme comune. Chestia asta se practica, deoarece necesita o dezvoltare a modelului mai putin costisitoare. Banuiesc ca stii asta. Nu stiu in ce masura e tehnologia anilor '90, poate e. Nu te pot contrazice, deoarece nu stiu exact si nu vreau sa ajung expert in Logan. Dar si asa... anii '90 se pot traduce prin niste modele de masini foarte bune.

    Eu am inteles ce spui tu de la inceput. Dar Logan-ul poate fi un pas inainte daca privesti si din perspectiva asta: familie venit mediu, sta la bloc, fara garaj. Masina folosita (aproape) zilnic. Etc... Ceea ce incerca Dumitrescu Ionutz sa spuna. Acum, investitia intr-o masina e una majora. Copii, scoala, cheltuieli, tot tacamul. Optiuni? Daca aia 7mii euro (care sunt niste bani) aduc un compromis bun, adica o berlina fiabila (in anumite limite), mult superioara "Daciei clasice", de ce nu? Service oriunde in tara, garantie. Nu e masina ideala, e compromisul cel mai bun, probabil. Alte optiuni? Pai pana in 7mii euro, nu prea sunt. Avand in vedere ca masina tre' sa fie "de familie". 2nd hand? Risc, complicatii, nu toti pot sa isi aduca de afara un 2nd hand care sa fie o afacere. Priveste asa Logan-ul, deoarece asa a fost el gandit! Nu il privi ca o masina moderna... noul Astra, noul Vectra... Golf. Scopul Logan-ului asta. Dacia noastra dar adusa la zi, si la care sa i se inchida usile, sa nu ploaie inauntru, sa nu ii cada piesele dupa o luna...
    Daca Renault reusesc un model fiabil, si-au atins scopul. Daca nu, e doar un pic mai bine pentru... romani.
    Cam atat am avut de spus despre Logan. Si cred ca a fost destul. Oricum, eu sper sa se dovedeasca ca am dreptate, dar asta in timp. Intotdeauna vor fi opinii pro si contra, e clar. Cele contra de obicei pierd din vedere scopul pentru care a fost gandit modelul si CUI i se adreseaza (la ce pret, etc).
    Re.

    PS= Comparatiile isi au rostul, daca le faci intre masini concurente, adresate aceluiasi sector de piata, din aceeasi categorie.

  4. #46
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    Baroane, tu ai dreptate.
    dar si grig are dreptate !!!


    tu ai dreptate cand spui ca e o masina care pentru 7000 de euro e ok, iar grig cand spune ca e cam de kko.
    io unu zic ca aia de 5000-6000 merita, deja de la 7000 te poti baga la un second valabil.....
    VW GOLF IV Edition Kategorie: Limousine
    http://bilder.mobile.de/images/autos...099589328.bild


    EUR 6.990

    Daten:
    49.000 km, 55 kW (75 PS), EZ: 01/01, TÜV: 12/05, AU: 12/05, silber-metallic, 2/3 Türen, Benzin,

    Besonderheiten:
    ABS, Stabilitätskontrolle, Zentralverriegelung, Leichtmetallfelgen, Schiebedach, el. Fensterheber


    si


    Skoda FABIA 1.4 Kategorie: Limousine
    http://bilder.mobile.de/images/autos...099466899.bild



    EUR 5.600

    Daten:
    20.200 km, 44 kW (60 PS), EZ: 07/02, TÜV: 07/05, AU: 07/05, blau, 4/5 Türen, Benzin,

    Besonderheiten:
    ABS, Zentralverriegelung, el. Wegfahrsperre, Anhängerkupplung
    cateva exemple.......

    P.S. Baroane, astept si eu cu nerabdarea daramarea mitului Subaru.

    Last edited by oaspetele; 7th November 2004 at 21:39.
    Schumi? the only one!

  5. #47
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Post @Oaspetele

    Masinile 2nd hand sunt o optiune pentru unii. Nu pentru toti. Am spus asta. Golful ala, cand ajunge la tine acasa din GER nu cred ca te costa 7mii euro! Parca se platea vama la aceste masini sau s-a scos? Asta daca e EuroX (cat o fi necesar 3-4) si poate fi inmatriculat. Si apoi mai costa ceva ca vine din GER in RO. Samd... Putem discuta asta pe alt subiect.

    Aici incercam sa stabilim, asa fiecare dupa cum crede, daca merita Logan-ul ala 6-7mii, depinde de versiune. Eu zic, in credinta ca e o masina fiabila, daca tot se lauda cei de la Renault ca a fost gandita in ideea drumurilor noastre, ca merita. Merita pentru multi. Romani, rusi, chinezi si ce or sa fie.

    Mitul Subaru sau io stiu ce alt mit... poate fi ponegrit fara prea multa jena. Cu netul la dispozitie, nu e greu sa afli ce spune concurenta despre un model. Si apoi sa reproduci... Asta era nuanta afirmatiei mele, la care ai facut tu referire.

    Re.

  6. #48
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    in principiu, masinile cumparate de la handler (cum e cazul celor 2) contin TVA, 16% din valoarea lor. care s erecupereaza, mai devreme sau mai tarziu.
    cu ala iti platesti macar o parte din accize si TVA statului roman.............
    masinile sint 2001 si, respectiv, 2002, cu kilometrii foarte putini. cu certitudine au euro 3.
    daca nu te sperie kilometrii, iti pot arat niste oferte beton la 7000-8000 euro.....

    dupa cum ziceam : Logan merita 5000-6000. dar atat.

    P.S. fara parti-prisuri, dar cred ca poti cauta mult pe net dupa ceva defaimator despre Subarau.
    Schumi? the only one!

  7. #49
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    @Oaspetele

    Deja am acordat prea multa importanta Logan-ului. Sunt masini care imi plac, dar de care nu am scris asa mult. Oricum, eu am incercat sa justific cumva modelul. Si ca o ultima idee: interesant ca lumea s-a aruncat pe modelele de Logan mai scumpe, si nu pe cel de baza, cum credeam eu.

    Din punctul meu de vedere, daca ar fi sa imi cumpar masina, asa, la o prima evaluare, pana in vreo 9mii de euro as merge pe 2nd hand, iar peste 9mii pe o masina noua.

    PS= Sa lasam Subaru, citeste atent cum am formulat. Nu am nimic de impartit cu japonezii... era un fel de a spune.

  8. #50
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    hai ca subiectul este cam expirat. nu mai zic nimic de logan, mi se pare rasuflat topicu. si ce masini ne putem lua in ce bani, noi sau second e discutie de alt thread.

    imi place ce zice baron despre pragul de 9000 euro, in schimb de subaru,.. poti intra si la mitsubishi pe site si singurul lucru rau de zic de el este ca principalu competitor al lui subaru (evo-ul) ofera proiectoarele standard pe cand la impreza sunt optionale. atat. pana si ei recunosc pe undeva suprematia awd si electronica de pe subaru.
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  9. #51
    2 3 viorel 31's Avatar
    Join Date
    Oct 2004
    Location
    Gaesti-Dambovita
    Posts
    501
    Reputatie
    1
    Sunt masini care iti plac sau nu.
    Nu este cazul lui Logan. In urma cu apoximativ un an ma gandeam sa-mi schimb masina. Aveam optiune sa astept Logan de la Dacia sau sa-mi cumpar un Cielo de la Daewoo. Ei bine anul trecut in dec. mi-am luat un Cielo, si pot spune ca nu-mi pare rau deloc. Poate nici Cielo nu este o masina de efect dar in comparatie cu Logan este marfa.Poate sunt subiectiv dar asta e.
    [B]... Just precious ...[/B]

  10. #52
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    (V) rules pe langa logan.
    ^->ala era semnu ala de la matematica (orice, sau oricare ar fi :>)

    hai ca am zis ca nu mai zic de logan.
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  11. #53
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    noi metode de ieftinire a productiei la logan: au renuntat la camasi la cilindri si au folosit unibloc. stiti ce inseamna asta? daca se caleaza,..... schimbati motorul. o capitala nu isi mai are rostul !!!!!!!!

    (nu m-am putut abtine,.. este stigator la cer)
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  12. #54
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    "Sunt posesorul uni LGN Preferance 1,4 i si vreau sa va anunt o problema f.f.f grava. Dupa 750 Km parcursi am ramas cu directia blocata dupa un viraj la stinga, si era sa intru cu masina intr-o cladire. Noroc ca am avut viteza mica (cca. 15-20 Km/h si am apucat sa frinez. Directia nu a mai vrut sa revina nici cu motorul oprit. Dupa mai multe incercari am reusit sa o deblochez. Bineinteles ca in acea zi am fost cu ea in service la IPSO unde spre norocul meu directia s-a blocat din nou chiar in timp ce o incerca unul dintre mecanicii de acolo. Tratamentul aplicat de Vocea Clientului a fost bineinteles execrabil. Masina a fost oprita in service si a stat la ei de luni seara pana vineri seara , desi Bucurestiul este la 1 ora si jumatate de Pitesti si la un asemenea defect ar fi trebuit sa primesc o atentie speciala din partea Dacia. Au schimbat caseta de directie si partea de servo. Bineinteles ca pe perioda in care masina a stat in sevice nu am primit alta masina in schimb desi am solicitat acest lucru. Tot timpul am primit asigurari de sprijin si promisiuni de rezolvare rapida din partea Dacia, dar va las sa apreciati singuri cat de promti au fost. Nici macar nu m-au anuntat ca masina este gata, eu fiind cel care am dat toto timpul telefon sa ma interesez de stadiul reparatiei. Imaginati-va ce s-ar fi putut intampla cu mine si cu restul participantilor la trafic la o viteza mai mare si pe un drum aglomerat.

    Astept comentariile voastre. "
    Schumi? the only one!

  13. #55
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Cam sinistru. Nu vreau sa imi inchipui senzatia si ce se intimpla daca erai pe autostrada si depaseai... Ce ai scris mai sus merita facut public si va fi.

  14. #56
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Thumbs up @Vadim

    Interesant mod de a... ma rog, cam asa se face presa la voi la Bucuresti?
    Poate ar fi bine sa publici si parerile altor clienti Dacia, care nu au raportat asemenea probleme. Dar pana una-alta baga mare pe prima pagina "Logan sau moartea pe roti!?" Cred ca incep sa ma pricep.

    In ultimul numar din AutoMotor si Sport este un test comparativ intre Dacia Logan vs. Chevrolet Kalos, Fiat Albea, Hyundai Accent, Daewoo Cielo si Renault Clio Symbol. Cei interesati aruncati o privire si acolo. Poate o fi platit articolul de Dacia, in fine, dar... o revista apreciata in Europa, mai ales in Germania.

  15. #57
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    dupa cum bine sa vede, este vorba de un citat.
    si corect e, sa citez si sursa :
    http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=8811&st=0

    e vorba de o intreaga dezbatere, si de o initiativa laudabila.

    @red baron, revista apreciata este auto motor und sport........
    Last edited by oaspetele; 13th November 2004 at 00:13.
    Schumi? the only one!

  16. #58
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Question @oaspetele

    o ramura a aceluiasi copac, sau ma insel?

  17. #59
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    m atem ca te inseli.............a fost odata.
    Schumi? the only one!

  18. #60
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    unde-s laudatorii loganului acuma ?!?!? sa-i vad ce mai au de zis. exemplu concret. i hate to tell u 'i tols u so', but i told u so. si stai linistiti,.. este doar varful icebergului,.. cazuri din astea tot or sa apara,... nu prea o sa auzim noi de toate,... dar vor fi !!!!
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  19. #61
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1

    Wink De la Laudatorii Logan-ului

    Nu are rost sa repet ce a zis omul acesta foarte corect:
    Quote Originally Posted by ssilviu
    incidentul este unul izolat. daca era generalizat se stia de foarte mult chestia asta. se putea foarte bine, ca in in timpul decurs de la iesirea din fabrica si pana la producerea accidentului, directia sa fii suferit anumite tratamente care poate au dus la o asemenea situatie. Parerea mea este ca e un caz particular. Au fost zeci de mii de caZuri cu masini care au avut probleme cu directia sau cu alte sisteme ce tin direct de siguranta, si nu am vazut pe nimeni sa comenteze despre ele pana acuma. Probleme au avut si firme mai mari. Daca va mai aparea un om tot cu aceasi problema, atunci pot spune ca situatia nu e deloc roz. Pana atunci...


    ps imi amintesc, citeam acum cateva luni, cu un om cu passat, care pe la 130 pe autostrada a inceput sa faca singur slalom pe sosea. Dar asta iarasi e un caz izolat
    link-ul: http://www.auto-motor-si-sport.ro/fo...?t=569&start=0. Topicul: Logan...cea mai mare tzeapa..sau nu?!

  20. #62
    Moderator oaspetele's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bistrita
    Posts
    1,545
    Reputatie
    0
    aha, d-l ssilviu, il cunosc personal. e mare fan Renault, si implicit Logan.
    eu vreau doar sa subliniez numarul de km : 750.
    Schumi? the only one!

  21. #63
    incepator
    Join Date
    Nov 2004
    Posts
    2
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by grig_jr
    hai ca subiectul este cam expirat. nu mai zic nimic de logan, mi se pare rasuflat topicu. si ce masini ne putem lua in ce bani, noi sau second e discutie de alt thread.

    imi place ce zice baron despre pragul de 9000 euro, in schimb de subaru,.. poti intra si la mitsubishi pe site si singurul lucru rau de zic de el este ca principalu competitor al lui subaru (evo-ul) ofera proiectoarele standard pe cand la impreza sunt optionale. atat. pana si ei recunosc pe undeva suprematia awd si electronica de pe subaru.
    stiu ca se refera la altceva dar nu m-am putut abtine sa nu fiu offtopic.
    cea mai mare rautate pe care cei de la mitsibishi o spun despre impreza (care de altfel cam bate la fund un evo VIII ) este: Am cumparat special un impreza ca sa le dovedim clientilor ca un evo e mai bun ....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •