Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 268

Thread: Discutii despre Dacia Logan

  1. #22
    spellbound Profetu's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,496
    Reputatie
    1
    Am auzit si io de o problema a Loganului: modelul de top consuma 14-15 litri la suta. S-a oprit furnizarea de masini cu computer de bord, s-ar parea ca asta e problema.

    In alta ordine de idei, nu cred ca mi-as cumpara vreodata un Logan, dar modelul e bine venit, schimbarea la fata a Daciei s-a produs si sper sa le mearga bine; sunt sigur ca nu au inceput productia acestui model fara o analiza amanuntita a pietei.

  2. #23
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by oaspetele
    Vadim, singura rentabila de la Logan eu zic ca e varianta cea mai ieftina, sau pe aproape.
    Peste 7500-8000 de euro se poate sari la un second hand care in 2-3 ani va valora mai mult decat Loganu ala..........
    Da, asa cred si eu. Mai mult de 5000 de euro nu merita. Cu 7000 se poate lua un second bun sau se mai poate astepta un timp si lua o masina noua la 11-12 mii (sau eventual avans si rate).

  3. #24
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    Si eu am vrut Logan pt nevasta-mea. Si... s-a aprins simtul estetic in ea si n-am putut s-o conving ca la banii astia are o gramada de lucruri! Nu si nu! Atunci m-am (s-a, ok) reorientat catre Kalos. Versiunea hatchback cu clima, abs, oglinzi incalzite o gramada de chestii si costa fix ... 7800 EURO CIP. O luam pe firma asa ca eu zic ca e o alegere buna!
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  4. #25
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Clar ca merita. Ce avantaje ai ca iei pe firma?

  5. #26
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    La leasing nu platesti TVA si , in plus, ti se proceseaza actele mai repede. Firma la care lucreaza nevasta-mea are acest sistem cu toti angajatii. Ea plateste avansul si tu ii dai banii inapoi. Toti si-au luat masini asa. Daca va uitati la Kalos este cea mai buna varianta de pina in 8.000 EURO, plus ca masina e si pe stoc cu livrare in maxim 2 spatamini!
    Link: www.chevroletgtt.ro
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  6. #27
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Vad ca pretul cel mai mic este de 6.165 de euro. Problema la masinile straine e ca te usuca piesele de schimb.

  7. #28
    incepator
    Join Date
    Oct 2004
    Posts
    6
    Reputatie
    1
    Baieti, cred ca va aprindeti prea repede. Ca Loganul este sau nu bun e o problema, dar ca Loganul se vinde in draci ...ASTA CHIAR E O PROBLEMA. De aia am lansat testul celor de la www.autoexpert.ro soun pe fata ce si cum. E bun-nu e bun...ce are si ce nu are...sunt peste 120 de pagini de text. Acum sunt as in Dacia Logan dupa ce am citit toate materialele lor.

  8. #29
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Are un prieten Kalos si cu toate dotarile si in Leasing a zis ca o sa il duca la peste 13000 sau chiar mai mult de euro dupa ce termina cu ratele
    Masina este buna, dar eu unul as mai strange ceva banii si mi-as lua un Clio, care parerea mea este mai frumos si mai bun
    Uitatzi o reclama pe care am vazut-o acum in libertatea in legatura cu Kalos:

    Chevrolet Kalos Plus sau GTT, incepand de la 63* Euro pe luna, adica 2 euro pe zi. GTT itzi ofera in dotarea standard: Aer Conditzionat, airbag sofer, geamuri electrice fatza, servodirectzie, radio-CD player Blaupunkt cu fatza detasabila, oglinzi reglabile mecanic din habitaciu, coloana de directzie reglabila in inaltzime, inchidere centralizata, pregatire ISOFIX pt. scaun copil, turometru, iluminare portbagaj, precum si bare de protectzie vopsite in culoarea caroseriei.

    *rata de leasing CIP - nu include TVA si asigurarea CASCO. Leasing cu un avans de 50% si o perioada de 48 luni

    www.chevrolettgtt.ro

    Rata cu TVA inclus este de 75 euro, in 48 de lunii dai 3600 euro, deci cred ca avansul de 50% este de 3600 euro
    Last edited by realmadrid.com; 4th November 2004 at 22:10.

  9. #30
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    Am mers pe configuratorul de rate la Kalosul ales de mine.
    Suma CIP 7800
    Avans 3000
    Rata 104 Euro.
    E bine.
    Clio arata mult mai rau si e cu 2500 mai scump decit Kalos FARA SA AIBA TOT CE ARE KALOS. Nu-mi spuneti ca sunt expert la masini noi intre 8.000-12.000
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  10. #31
    Silfidus! Maximus's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Bucharest
    Posts
    1,708
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Vadim
    Vad ca pretul cel mai mic este de 6.165 de euro. Problema la masinile straine e ca te usuca piesele de schimb.
    Asta e o teorie veche care nu mai merge. Masina are 3 ani garantie. In plus NU se strica ca o Dacie. Eu am avut in ultimii 5 ani, 2 Cielo si un Punto. La Cielo n-am schimbat decit uleiul! Si masinile n-au fost noi. Prima avea 80.000 cind am luat-o si adoua 185.000. Nici macar o bucsa n-am schimbat.
    Punto il am de 1 an si jumatate. Asta a fost nou. Am schimbat blocul de lumini in GARANTIE. N-am dat nici un ban. Mai are garantie 1 an si jumatate. Are deja 55.000km
    Daca nu le lovesti, masinile NU se strica. Daca te comporti corect cu ele, n-ai nici o problema. Bun, daca vrei sa scirtii rotile, sa-i faci pe "fraieri" oriunde ar fi ei atunci mai dai prin gropi, o mai busesti, mai schimbi o planetara, un ambreiaj ceva.
    Toata lumea mi-a zis ca la Punto schimbi discul de ambreiaj din 40.000 in 40.000. Ei bine, folosita corect a mea NU are nici o problema de ambreiaj.

    PS. Acum nu stiu cum o sa mearga nevasta cu Kalos....Cu Tico a mers bine. In 4 ani are 30.000 de km. O vind de NOUA!
    GRUPPO MAXIMA - MEMBRU FONDATOR

  11. #32
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    tzaparule !!
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  12. #33
    Senior Member Ayrton's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,899
    Reputatie
    1
    Stiu si eu cativa ce si-au luat Logan si pana acum nu se plang de nimic...

    E drept ca e si devreme, dar eu cred ca exagerati cu intamplarile negative si povestile... O fi Dacie, dar parca ar fi cazul sa se mai termine odata cu problemele la masina asta... Si cred ca nici Renaultului nu-i convine sa faca o masina proasta si sa rada concurentii lor de masina, ca altfel nu scriu pe Logan "by Renault"...

  13. #34
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    daca la renault nu ii convine sa faca o masina proasta de ce au luat cutia, motorul si suspensiile de la clio si au inlocuit o gramada de subansamble cu altele mult mai ieftine si mult mai proaste.

    sti ca au inlocuit distributia de pe clio cu una de seamana izbitor de mult cu cea de la 1300 !?!!?!??!??!?
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  14. #35
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    In legatura cu Logan
    Niste idei care nu au nici o legatura si nici argumente, doar... asa, "subiectivisme": seamana bine cu Simbol, pare a fi fratele mai mare "cu steroizi". Designul... la 8 din 10 oameni li se pare mai mult sau mai putin respingator. Totusi, multi acorda incredere "mecanicii" Renault.
    Acum, afirmatii ca cele de mai sus, sunt subiective. Fiecare vede masina cum... o vede. A fost mai demult aici un topic referitor la Cielo, unde s-a discutat, tot asa de genul: Cielo, un fiasco sau un compromis reusit. Eu zic ca nu a fost un fiasco.
    Acum Logan. E masina de 6mii-7mii de euro. NU poti cere de la un astfel de model un design sport, un consum insignifiant, un portbagaj mare... Ceea ce ar trebui sa reprezinte Logan-ul ar fi un automobil de familie robust, fiabil si sigur, in limitele bunului simt, cum se zice. Si sub pretul concurentei. Care e realitatea? Nu stiu.
    E prematur sa tragem concluzii. Personal, astept comentariile din AutoMotor si Sport, precum si impresiile celor pe care ii cunosc si au Logan. E drept, momentan nu cunosc pe nimeni cu Logan la ... 50mii de km. Cel mult 5mii au masinile. Deci...
    Repet ce a spus cineva, si am mai scris si eu mai demult. O masina, fie si BMW, se strica daca ii impui un regim inadecvat! Cu atat mai mult... am vazut sute de destepti care trag de masini de 10 ani sa le rupa nu alta prin oras, fara sa tina cont de gropi, unele reguli, etc. Chiar am vazut pe unu azi, cu un BMW nou... numere rosii, a luat o bordura solida. Probabil s-a crezut in Panzer VI Tiger. Pacat de masina aia. Tipi cu masini de firma... normal ca se aud zgomote, bielete distruse, etc.
    Trebuie testat acest Logan intr-un regim de exploatare normal, de catre soferi decenti, cu reviziile facute la timp. Tot tacamul... Atunci se va vedea rezultatul: fiasco sau nu. Sincer, eu nu cred ca Logan, care ocupa un loc f.important in strategia Renault sa fie ... cum sa zic, un model care preia componente de la Dacia 1300.
    Timpul va confirma sau infirma.
    Si mai ceva: mi se pare o naivitate [poate ma insel] ca sa te arunci pe un model nou, fara traditie, cu ochii inchisi... cum s-a intamplat cu Logan-ul. Nu inteleg de ce nu au ales sa fie un pic mai circumspecti in cazul acesta, romanii. Parca a fost dorinta prea mare...
    Re.
    Last edited by RedBaron; 5th November 2004 at 17:31.

  15. #36
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Acum pe bune, ai dreptate, la 7000 de euro nu prea potzi sa ceri mai mult
    Si in legatura cu fiabilitatea masinii, care este interesul fiecarei firme ?, este acela de a face o masina care sa se strice mai repede si sa o duci la ei la service, asa isi scot mai multzi bani
    Cunosc oameni care lucreaza la service si zic ca vin multzi cu masini de cateva luni si care au deja probleme, sau care au masini straine individual sau pe firma (Megane 2 si merg frumos cu ele) si le-au dus la reparat de cateva ori...
    Masinile nu se mai fac ca acum 10 ani, adica un Mercedes S 600 (balena) din 95 clar este mai fiabil decat un S 600 din prezent...
    Prin primavara imi voi lua si eu un Logan (nu eu, taicamiu, io mai am 2 ani), deci din acesta cauza sunt atent la ce scrietzi, daor oricum cred ca suntetzi prea duri cu aceasta masina...

  16. #37
    Retired
    Join Date
    Apr 2003
    Posts
    2,205
    Reputatie
    1
    Si in legatura cu fiabilitatea masinii, care este interesul fiecarei firme ?, este acela de a face o masina care sa se strice mai repede si sa o duci la ei la service, asa isi scot mai multzi bani
    Da-mi voie sa am dubii in prezenta acestei afirmatii. Pai daca ar fi asa, la concurenta care este pe piata in toate segmentele, respectivul producator ar fi falimentar cu o astfel de reclama. Cred ca faci o afirmatie gratuita si subiectiva.
    Acum se intra si in absurd. Fiecare din noi stim, din auzite sau nu, ca la unu i s-a stricat nu stiu ce in garantie, la altu alta... Un ex. concret: un prieten si-a luat Golf4, chiar inainte de lansarea Golf5. A avut o problema la centura pasagerului din fata, in speta nu se cupla bine... si odata cuplata abia o scoteai din locasul ei. In fine, exemple ar mai fi... Dar, cum sa zic, sunt mici detalii, care dauneaza si ele intr-un fel imaginii unei marci, dar aceste subansamble, plasticuri sunt... neimportante, in definitiv. Cum se explica ca prin '94 Renault era lider in Germania in clasa masinilor compacte? Cel mai bine vandut model de provenienta straina, apropiindu-se ca vanzari de marcile germane! Mai sunt si alte exemple... Nu plictisesc aici, doar incerc sa argumentez. Asadar, concurenta genereaza produse de calitate si o oferta variata. Cum greseste unu.. cum s-a fript. Era cazul Mercedes A-Classe de nu trecea testul elanului sau problema cu rezervorul de la Astra (tot prin '94-'95).
    Eu sunt un avocat al automobilelor si in general am pretentii, dar stiu destule modele, incepand cu Cielo, Skoda Felicia... Golf, Passat, cateceva din gama Renault, stiu indeajuns cat sa afirm ca din acesta relativ redusa experienta, masinile astea nu sunt de condamnat. Daca cauti cu lupa gasesti ceva sa reprosezi. Insa per ansamblu, producatori ca VW, Renault, GM... astia nu se joaca cu imaginea lor. Cu atat mai mult Mercedes sau BMW, pe teritoriul carora intra tot mai multe marci.
    Cam atat pe aceasta tema. Si mai ceva: masina ta e cea mai buna. Intotdeauna!
    Re.
    Last edited by RedBaron; 6th November 2004 at 01:13.

  17. #38
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Cam cat costa sa zicem un Cielo nou, daca se mai vinde
    Eu nu ma refeream la centuri de sigurantza sau alte nimicuri, ci la piese de baza care s-au stricat super repede, in ciuda faptului ca acei oameni nu omoara masinile...

  18. #39
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    voi nici nu va inchipuiti la cate chestii a renuntat renault ca sa scoata masina asta in pretul pe care il are.

    procesul de dezvoltare la logan:
    - se ia una bucata caroserie solentza si se umfla cu pompa. cu ocazia asta se disproportioneaza toata masina, mai ales spatele. jur ca o 1300 este mai bine proportionata.
    - se ia mecanica de la clio si se inlocuieste orice se poate cu solutii tehnice mai ieftine(a se citi invechite) sau cu materiale mai ieftine(a se citi proaste) - vezi frane, suspensii, distributie, alimentare, aprindere, tablaraie. de interior nici nu mai aduc vorba. bine macar ca au reusit sa monteze lumina din tavan in pozita normala nu ca la solentza unde l-au pus invers ca nu incapea altfel ( pt cei care nu au vazut: solenta are lumina din tavan de la clio de forma ovala, dar era montata invers ca era prea ingusta solenta. drept urmare lumina se aprindea/stingea apasand plasticul in stanga/dreapta, nu fata/spate) - lista poate continua la nesfarsit. e o gluma sa vezi cum incearca sa sutina ca e o maisina noua dar cand arunci o privire la solutiile tehnice recunosti un ghiveci de 1300,super-nova,solenta,clio etc etc. it'a a joke !!!!!

    stati linistiti: service-urile din romania nu vor falimenta !! au viata lunga si banoasa. thank renault for that!


    aaaaaaaaaa, si incetati cu argumetul : "in 7000 euro nu aveau cum sa scoata un ferrari" - nu tzine !!!!! au renuntat la prea multe ca sa o scoata in banii astia. daca te uiti la ce primesti de banii astia nu o sa ti se mai para atat de avantajoasa afacerea. bine, e clar ca modelul se adreseaza unei clientele pentru care DA, e foarte bun.pentru gelu sau mitica, saltul de la 1300 la logan va fi realizarea vietii lui. felicitari lor, nici nu ma astept la mai mult de la acel nivel. dar cei care postati aici pe forum se presupune ca aveti acces la net so open ur mf eyes ! am mai spus-o: daca un kkt e gratis nu e mai bun dacat un kkt pt care trebuie sa platesc 5 lei ca sa il manac. sunt amandoi de kkt.
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  19. #40
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Daca tu itzi permitzi sa itzi iei Lamborghini felicitarile mele
    Pt romanul de rand, aceasta masina este buna, nu inteleg de ce ii cautatzi toate defectele posibile, sunt multe masini scumpe, care nu faca banii si arata ca un kkt
    Argumentul "in 7000 euro nu aveau cum sa scoata un ferrari" este adevarat...pt ca la bani astia nu prea gasesti tu alte masini bune, poate dar Kalos dar nici acela nu incanta si in plus pt un om la 40-50 de ani, aceasta masina este foarte buna, cei care vor mereu masini straine sunt tineri, care vor sa se sparga in figuri
    Daca vrei masina buna (la cum critici Loganul cred ca vrei ceva din clasa lui A8) si nu furi, nu esti parlamentar, sau director pe la vreo firma mare, munceste ca prostul 30 de ani si itzi iei atunci masina buna cand nu mai ai ce face cu ea, asa au totzi mosi Mercedes...
    De ce nu te uitzi si la alte masini si sa le cautzi nod in popura, nu imi spune ca daca este Audi, BMW sunt perfecte, Nu este adevarat
    Poate nu cunosc atatea cate zici tu ca stii despre aceste masini, dar ma enerveaza la culme sa vad, cum ca critici aceasta masina la nesfarsit
    Daca vrei viteza, ia-tzi motor, daca vrei masina buna si bani nu prea ai, pleaca in afara...sau ia-tzi Logan
    Last edited by realmadrid.com; 7th November 2004 at 14:11.

  20. #41
    Retired grig_jr's Avatar
    Join Date
    Sep 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    1,719
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dumitrescu Ionutz
    Pt romanul de rand, aceasta masina este buna, nu inteleg de ce ii cautatzi toate defectele posibile, sunt multe masini scumpe, care nu faca banii si arata ca un kkt
    repet din nou: daca gasesc o mie de masini mai scumpe ca loganu si si alea is de kkt nu inseamna ca loganul nu e. asta se numeste sofism, domnilor, nu este un argument valid. loganul e de kkt stand-alone , fara sa il compar cu alta masina. tu vrei sa zici ca daca tu gasesti o masina mai de kk decat loganul, automat loganul devine ok. FALS

    Quote Originally Posted by Dumitrescu Ionutz
    Daca vrei masina buna (la cum critici Loganul cred ca vrei ceva din clasa lui A8) si nu furi, nu esti parlamentar, sau director pe la vreo firma mare, munceste ca prostul 30 de ani si itzi iei atunci masina buna cand nu mai ai ce face cu ea, asa au totzi mosi Mercedes...
    daca lucrezi la sapa sau zilier la gara, te inteleg. poate mai sunt totusi oameni care au joburi care se si platesc (meritul lor) si isi permit sa isi ia ce vor. din nou: daca cineva are un job de kk si nu isi permite sa isi ia o masina klumea nu inseamna ca loganul e ok. tu ai fost la orele de logica in clasa a 9a??

    Quote Originally Posted by Dumitrescu Ionutz
    De ce nu te uitzi si la alte masini si sa le cautzi nod in popura, nu imi spune ca daca este Audi, BMW sunt perfecte, Nu este adevarat
    paca topicul era despre logan. deschide topic despre noul C class sa vezi cate o sa iti zic acolo. daca incep aici sa iti zic de alte masini or sa sara toti pe mine ca is offtopic - acuma e bai ca stau on-topic ?!?!?

    Quote Originally Posted by Dumitrescu Ionutz
    Poate nu cunosc atatea cate zici tu ca stii despre aceste masini, dar ma enerveaza la culme sa vad, cum ca critici aceasta masina la nesfarsit
    Daca vrei viteza, iatzi motor, daca vrei masina buna si bani nu prea ai, pleaca in afara...sau ia-tzi Logan
    incercam sa fiu on-topic. asa mare problema e asta? sau ce vrei de la mine? un post sa o laud, un post sa o critic, asta e pct meu de vedere si gata! de ce te enervezi ca o critic? vrei sa avem cu totii aceeasi parere? sau ce? iti pica ceva de la dacia? ai actiuni acolo ? culmea: auziti oameni buni: se enerveaza unu la culme ca am avut tupeul sa critic o masina si ca nu cred ca e o minune a tehnicii moderne ca si el. aste e amice, oamenii sunt diferiti si au opinii diferite. nici nu as intra pe un forum unde toti sunt de acord. ar fi super naspa. armonie si pretenie all the way
    oricum pana nu vede nimeni da un edit post la tine si corecteaza: :"Daca vrei viteza, iatzi motor" - poti gasi singur greseala?
    "There are 10 types of people in the world... those who understand binary and those who don't."

  21. #42
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Spune-mi si mie, cam ce masini consideri tu ca sunt bune
    Sunt oameni care au salariu foarte mare (directorii, dar cred ca nici 1% din po****tzia tzari nu sunt directori), sau mare, (programatori sau altzi) si care isi permit o masina buna sa zicem...dar catzi sunt din acestia in a noastra tzara, sunt foarte putzini, tocmai din acesta cauza Renault a scos o "masina mai proasta" daca stau sa te citez pe tine...pt ca daca nivelul de trai aici era mai ridicat, itzi garantez ca faceau o masina de nota 11
    De kkt sau nu, Loganul se vinde ca painea calda, deci o sa vezi pe strada la Logan pana te plictisesti:p

    PS_Sunt in clasa a 9a

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •