Results 1 to 14 of 14

Thread: Haloween, o alta sarbatoare de import

  1. #1
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Haloween, o alta sarbatoare de import

    Se incearca de ani de zile sa ni se bage pe git sarbatoarea de Haloween, doar doar or mai creste vinzarile la dovleci si alte prostii. Nu ajunge ca au impus cit de cit Valentine's Day, pistoneaza acum si cu Haloween. Intereseaza pe cineva aceasta sarbatoare a americanilor? Nu inteleg ce tot se vorbeste la tv mai ales de aceasta timpenie...

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Noi avem o sarbatoare asemanatoare in aceeashi zi. Se cheama "Ziua Tuturor Sfintzilor" shi inca este tzinuta in Bistritza-Nasaud shi in zonele din jur. Obiceiurile sunt asemanatoare, cu dovleci shi lumanari. N-am auzit insa de curcan sau bal-mascat.
    ex-alpopa

  3. #3
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Curcan e de thanksgiving, le-ai cam incurcat...
    Ca sa raspund la intrebare, pe mine nu ma intereseaza, si locuiesc in US. Pot sa incerce sa creeze artificial 100 de sarbatori in Romania, daca publicul isi arata dezinteresul si nu le cumpara prostiile de care ai amintit, atunci vor disparea la fel de repede.
    La TV se vorbeste pentru ca reclama e sufletul comertului, asta e si un test pentru romani daca televizorul (inca mai) manipuleaza poporul.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Exact, insa cred ca de ani buni se tot incearca promovarea artificiala a lui Haloween fara nici un succes. Miine-poimiine o sa ne bage pe git si curcanul de Thanksgiving... Pe mine nu ma intereseaza, dar cred ca multi pun botul, mai ales cei tineri, iar peste citiva ani o sa vedem pusti cu dovleci pe strada...

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Despre curcan sau dovleci...ce sa zic. Atat timp cat sunt de mancat e bine !
    ex-alpopa

  6. #6
    suporter gicu's Avatar
    Join Date
    Dec 2002
    Posts
    2,072
    Reputatie
    1
    cine se pricepe la traditii ia sa ne zica la ce sarbatoare se folosesc si in Ro dovlecii cu lumanari in ei. Tin minte cand eram mic ca si pe la noi se umbla cu dovlecii seara...dar nu-mi amintesc perioada
    ...always look on the bright side of life...

  7. #7
    Siempre Barça! Catalanul's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Valencia
    Posts
    13,067
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alpopa
    Noi avem o sarbatoare asemanatoare in aceeashi zi. Se cheama "Ziua Tuturor Sfintzilor" shi inca este tzinuta in Bistritza-Nasaud shi in zonele din jur.
    asa e (eu stiam ca se numeste ''Ziua mortilor'') si aici se tine (de exemplu azi nu s-a lucrat, nu s-a mers la scoala iar magazinele au fost inchise)
    cat despre Hallowen...No Comment nu vad de ce trebuie sa ne luam dupa toate obiceiurile americane
    [B]TOTS UNITS FEM FORÇA[/B]
    [SIZE="1"]Founded in the 19th century, F.C. Barcelona is the only club never to miss out on European competition. The pride of Catalunya: "[B]Sóm més que un club![/B][/SIZE]"

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    8,389
    Reputatie
    1
    Gicu, despre "Ziua tuturor sfintzilor" cred k este vorba.
    ex-alpopa

  9. #9
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Valentine's Day sa zicem ca este accetabila, dar Haloweenul nu il suport, chiar ca este o tampenie, dar macar mai facem si noi un ban cu americanii astia care vin sa "il vada" pe Dracula

  10. #10
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Ionutz e deja intoxicat cu Valentine's Day. Asa va fi in viitor si cu Haloween...

  11. #11
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Nu cred, Valentine's Day are succes pt ca exista atatea cuplurii si in plus este un motiv sa mai scotzi ceva bani din buzunar pt fete sau sa faci un cadou frumos persoanei iubite, de Haloween ce cadou faci ?, un bostan
    Haloween nu se va "integra" asa cum a facut-o Valentine's Day, parerea mea...

  12. #12
    Oltean! ady_azzuro's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    US.
    Posts
    6,556
    Reputatie
    1
    Intr-adevar e o tampanie, pe mine nu prea ma intereseaza.
    [FONT=Century Gothic][COLOR=Blue][B]România, ţara cu sânge alb-albastru[/B][/COLOR][/FONT]

  13. #13
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Oricum, si Haloween si Valentine's Day sunt sarbatori laice (la fel ca 1 si 8 Martie in Romania, de exemplu); americanii mai au o gramada de astfel de sarbatori (Mather's si Father's Day, etc.) care sunt tot atatea motive de mers la cumparaturi (mai ales ca sunt si reduceri in fiecare zi din asta).
    Din partea mea fiecare e liber sa sarbatoreasca (laic sau religios) ce vrea, daca vor sa isi ajusteze calendarul dupa cel al americanilor e treaba lor, eu unul nu mi l-am ajustat nici aici, in US si nu am patit nimic. E adevarat ca daca imi dau ei liber de vreo sarbatoare a lor, nu ma pun Gica Contra si vin la serviciu
    Ca televiziunile (mai ales cea nationala, de exemplu) promoveaza astfel de sarbatori, e destul de grav, dar tot televiziunile dau si manele non-stop, platesc vedetele sa se bata cu pumnii in ring, aduc in fata pseudo-vedete care devin idoli pentru tineri, asa ca e doar un abuz pe langa multe altele.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  14. #14
    BadKitty CoolRain's Avatar
    Join Date
    Aug 2004
    Location
    NuttyHouse
    Posts
    1,529
    Reputatie
    1
    Hm... ceea ce e si mai interesant: week-end-ul trecut a avut loc la Bran o intalnire a cadrelor medicale din centrele anti-drog din Romania si s-a sarbatorit, evident, Haloween-ul. Si cica s-a mai facut si un schimb de experienta. Probabil intre o asistenta high calare pe o matura si un centaur cu coada retezata.
    Totul a fost pe cheltuiala bugetara. Chiar ca se forteaza introducerea chestiei asteia si in Romania... bleah...
    Last edited by CoolRain; 2nd November 2004 at 15:23.
    My inner child beats up your inner child

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •