Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 53

Thread: Arena Bucurestilor

  1. #22
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SORENSEN View Post
    se va darama vechea polivalenta... se vehicula constructia unui aquapark langa parc..unde e acum spatiu gol dar nu se va mai face nu a primit aprobare de la consiliul local.

    Din schite parese ca se va incadra f bine in parc (asta era si ideea)

    O sala de 16 000 e f buna atat pt sport cat si pt concerte sau expozitii .
    Se vor face si f multe locuri de parcare subterane... macar de s-ar face arena.
    Ma mir ca "rechinii" imobiliari nu au pus labutele pe terenul din parc tineretului.Cine are nevoie de-o sala de sport si spatiu verde?Sa fie blocuri,domne!
    O arena de 16K e excelenta pt Capitala!Sa vedem si noi cand or pune prima caramida.La propriu.
    ps sper sa se faca din banii primariei Generale,daca stam dupa banii de la guvern...

  2. #23
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    pai va fi din fonduri locale de principiu ..dar momentan toti banii pt astfel de investii merg la National ...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  3. #24
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by alwn View Post
    e aiurea sa demoleze vechea polivalenta. Bucuresti n-are sali si ei vor s-o demoleze. Pai nu toate evenimentele vor fi potrivite pt noua sala de 16.000,
    Detaliaza
    Sore: o polivalenta cu 16k,nu necesita la fel de multi bani si timp de constructie precum stadionul.Bucurestiul nu duce lipsa de bani.Asadar,e o chestiune de vointa din partea Primariei Generale.

  4. #25
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    corect cu vointa... dar nici pretul e mic... nu se cunoaste inca pt ca nu e gata studiul de fezabilitate... dar costuri mari vor fi datorita locatiei si modlui de constructie dar dc va arata ca in macheta ..va fi ceva deosebit
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  5. #26
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Asta ar fi Arena in cauza?Pe cuvant ca nu imi dau seama de nimic..:| Copaci si iarba deasupra salii,wtf?

  6. #27
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Da, se pastreaza astfel partea aia de parc. Si mi se pare f ok.
    Am zis!

  7. #28
    manager
    Join Date
    May 2006
    Location
    Logroño
    Posts
    152
    Reputatie
    1
    daca se face asa, va fi ceva special

  8. #29
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Asta ar fi Arena in cauza?Pe cuvant ca nu imi dau seama de nimic..:| Copaci si iarba deasupra salii,wtf?
    e un proiect f interesant si pt ca e in parc TREBUIE sa se integreze... probabil esti genul de personaj care ar aproba sau ar construi un monstru din otel, beton si sticla intr-un parc

    Solutia aleasa e una excelenta... va avea o capacitate potrivita pentru o sala polivalenta, parcare subterana si se integreaza perfect in parc .

    Apoi va avea si acel auditorium pentru diverse concerte in aer liber ( in genul Arenele ROmane) .

    chiar nu inteleg reactia ta de uimire..cati ani ai ? 12
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  9. #30
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Sorensen: eu nu stiu unde ai trait in ultimii 20 de ani..da,iti zic, macheta aia ,e la fel de probabil precum strazile suspendate ale lui oprescu.E de domeniul S.F pt romania de ieri,de azi,de maine. 12 ani ,3 luni si 4 zile.de ce?Vrei sa imi dai add pe feisbuc, hai faiv?

  10. #31
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    banuiesc ca asta se zicea si despre Noul National ..chiar si eu ma indoiam ca o sa-l faca ca-n poze..dar uite ca e la 7-8 luni de finalizare...
    Arena are un concept f bun... si daca se apuca de ea..sper ca la anul...ca altfel nu cred ca o mai fac astia...
    Si nu e chiar SF ... este asa cum ar trebui sa fie, avand in vedere locatia... SF o sa fie pretul constructiei...

    Eu zic sa-i dai add lui Cristea sa-i vezi inteligenta ... sau lu' blonda siliconata...
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  11. #32
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    bine sorensene,fie cum zici tu.noi,astia mici si nepriceputi, ne inchinam in fata ta.astept sa fiu contrazis de realitatea.dupa mine, constructia aia e SF.stadionul acela, nu e SF.Uite ce inseamna stadion SF.Ca se va face o sala polivalenta in Buc,se va intampla.Candva.Nu cred ca va arata precum acea macheta.
    Destul de slaba ironia cu varsta...dupa 5 ani de ols, doar atata poti?
    ps sper ca ,parerea mea cu privire la design-ul arenei, nu inseamna ca ma duci in fata in sediului Guvernului si ma biciuiesti.Sper...

  12. #33
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    Deobicei cand afirmi ceva ..normal ar fi argumentezi... e un forum...hai sa vorbim ... e de preferat asta decat afirmatii seci si pesimiste nesustine de argumente...

    nu vad ce treaba are de cand sunt pe ols... mai bine te autoflagelezi in fata lu' Boc daca vrei ... n-am bici
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  13. #34
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Am inteles.Ai putea sa ne expui argumentele tale, conform caruia, se va construi EXACT acea macheta?Pesimisul meu, e fundament pe faptul ca oridecateori intorc capul, vad construictii precum in acea macheta.
    Daca tie iti place sa fi mintit,sa ti sa spuna ceea ce vrei auzi,ca apoi sa ramai cu vorbele..te priveste.

  14. #35
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    pai e macheta care a fost prezentata de primaria Bucuresti... nu ma pricep la desen ca as fi venit si eu cu alta
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  15. #36
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Sorensen: eu nu stiu unde ai trait in ultimii 20 de ani..da,iti zic, macheta aia ,e la fel de probabil precum strazile suspendate ale lui oprescu.E de domeniul S.F pt romania de ieri,de azi,de maine. 12 ani ,3 luni si 4 zile.de ce?Vrei sa imi dai add pe feisbuc, hai faiv?
    De ce ii SF?
    Am zis!

  16. #37
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    si eu astept cu infrigurare de vreo jumatate de zi sa ma lumineze

    Poate ii faci si lui o macheta dupa gust ( am vazut ca ai talent )
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  17. #38
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by zebe View Post
    De ce ii SF?
    Mai uita-te.
    Sorensen: hai mai recunoaste,modestia nu e pentru homo sapiens zilelor noastre.Esti fiul lui pinocchio oprescu, fie cel care va construi sala ori cel care a facut macheta!
    Cu cata inflacare "lupti" pentru o macheta...Jesus. Nici nu mai e fun sa dialoghez cu tine.Zici ca esti un pui de Rossi. Cand mai scapi de incrancenare, spune-mi.

  18. #39
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    daca citeai ce am scris ..ai fi observat parerea mea : daca nu se apuca in 2011 (primavara) cum a promis oprescu...probabil vor trece ani buni cand se vor mai apuca de noua polivalenta .
    Si sustin ca asa va arata asa pt ca asta e singura macheta si pe ea se va face studiul de fezabilitate...parca am vazut pe undeva ca termenul de finalizare va fi de pana la 48 luni dat tipului de constructie.. dar cine stie

    Alte lucruri nu stiu... dar ca vb de SF am asa o siguranta ca SF va fi pretul (cum am sustinut si mai sus)

    Nu vad in ce sunt incapatant ... nu sustin ca se va face... doar ca pe baza declaratiilor oficiale avem doar o macheta... poate dupa studiu de fezabiliate isi dau seama ca nue rentabil si dureaza prea mult si at vor face alt proiect... dar asta nu am de unde sa stiu

    Vb doar de ce avem ....

    Sper ca am fost clar ..de data asta
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

  19. #40
    Abuzez. zebe's Avatar
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    9,825
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    Mai uita-te.
    Ma tot uit si nu-mi dau seama. E o arena mare, frumoasa, cu iarba deasupra. Ce-i asa SF?
    Am zis!

  20. #41
    junior
    Join Date
    May 2010
    Location
    Baia Mare / Brussels
    Posts
    62
    Reputatie
    1
    Arena trebuia sa se faca pt CM de handbal masculin din 2009 din cate stiu ........dar multe amanari si licitatii ratate Federatia de handbal a retras candidatura in ultimul moment .Pe vremea lui Videanu s-a vehiculat ca arena va costa 60 de milioane de euro

  21. #42
    We stay UNITED SORENSEN's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Behind enemy lines
    Posts
    6,204
    Reputatie
    0
    http://www.sport.ro/gadget/nou-inca-...-mil-euro.html

    http://www.bucuresti-news.ro/SORIN-O...3253/pagina-20




    Discursul Primarului General Sorin Oprescu

    februarie 18, 2010




    Arena Bucurestilor
    Proiectul „Arena Bucurestilor” ce urmeaza sa inceapa in acest an, va contribui la crearea unei infrastructurii care sa permita situarea Bucurestiului in randul marilor centre culturale ale lumii.
    Bucureștiul este prima scenă culturală a țării, dar din pacate, nici o infrastructură in domeniu nu are în acest moment capacitatea găzduirii unui eveniment de anvergură internațională.
    „Arena Bucurestilor”, ce se va realiza printr-un parteneriat public-privat este cel mai mare complex sportiv, de agrement si social din Romania ce va gazdui: concerte, mari manifestari sportive, expozitii, targuri, evenimente sociale si de afaceri;
    Arena va va avea o capacitate de pana la 16 000 de locuri si este prevazuta, intr-o faza initiala cu o parcare sub si supraterana – 1000 de locuri si se preconizeaza a fi finalizata in 24 de luni
    Proiectul „Arena Bucurestilor” va fi amplasat in Parcul Tineretului, constructia urmand sa aiba loc 90% sub nivelul solului, protejand zona verde a parcului si incluzand un plan de amenajare peisagistică cu alei cu pomi, straturi de flori, mici lacuri, fântâni arteziene etc.
    In perioada imediat urmatoare se va finaliza contractul de concesiune de lucrari publice.


    http://licitatiipublice.clubafaceri....de-150780.html
    [COLOR="Red"]PRO GLORIA [/COLOR][COLOR="Blue"]ET PATRIA [/COLOR]

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •