Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 67

Thread: Stiri din snooker

  1. #1
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1

    Thumbs up Stiri din snooker

    Am discutat cu un admin de pe www.snookerforum.ro, mai exact, cu Clara White. Mi-a dat voie ca in fiecare saptamana sa iau de pe sectiunea The News de pe forumul respectiv, 5 stiri.
    La fiecare stire pe care o voi lua de acolo, voi scrie sursa mesajului meu (linkul la forumul lor, mai exact, acolo unde este publicata stirea).
    De asemenea, stirile vor putea fi publicate si pe www.onlinesport.ro , iar ca sursa va fi trecut "snookerforum.ro".

    http://forum.snookerforum.ro/viewtopic.php?p=5527#5527
    Last edited by realmadrid.com; 29th November 2005 at 20:38.

  2. #2
    Banned stefanm14's Avatar
    Join Date
    Feb 2005
    Location
    Craiova
    Posts
    3,503
    Reputatie
    0
    O idee buna, sa vedem cat de prompte si interesante vor fi stirile.

  3. #3
    Senior
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    467
    Reputatie
    1
    Bravo!
    asteptam stirile

  4. #4
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Ieri, în Malta, s-a anunţat că între Snooker Promotions – organizatorii Cupei Malta – şi sponsorii acestui event, Malta Tourism Authority, s-a perfectat un contract pe trei ani pentru găzduirea acestui turneu care dă, aşadar, semne de permanentizare (atât cât poate fi vorba de aşa ceva în Snookerland !... ), mai ales că la conferinţa de presă a fost prezent şi Nicky Fuller, directorul comercial de la World Snooker ( & “mâna dreaptă” a lui Sir Rodney Walker), care a declarat (atenţie ! ) : “Suntem încântaţi că ne reîntoarcem în Malta. Jucătorii aşteaptă cu nerăbdare turneul etc ." [Siiiigur că da ! Mai ales premiile, care, vorba lui STEPHEN HENDRY, sunt “o ruşine pentru acest sport” !!!] Din Malta vor lipsi RONNIE O’SULLIVAN (din cauza coincidenţei datei eventului cu cea a unuia din circuitul american de Bila-8) şi, foarte probabil (conform ziarului The Times of Malta), PAUL HUNTER, care trebuie să-şi reia tratamentul cu citostatice. (Din nefericire, prezenţa blonduţului la York, săptămâna viitoare, rămâne incertă ...)

    http://forum.snookerforum.ro/viewtopic.php?p=5565#5565

  5. #5
    Kiddo Kyara's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    on the outside looking in
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by realmadrid.com
    foarte probabil (conform ziarului The Times of Malta), PAUL HUNTER, care trebuie să-şi reia tratamentul cu citostatice. (Din nefericire, prezenţa blonduţului la York, săptămâna viitoare, rămâne incertă ...)
    and my greatest fear came tru

  6. #6
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Un interviu cu Steve Davis

    * STEVE : "Trebuie să recunosc că pentru UK nu m-am mai pregătit ca pe vremuri. Ceea ce e valabil pentru întregul sezon – cum sunt mai puţine turnee, joc mai puţin şi deci mă antrenez mai puţin. Tot mai fac câte o bilă cu băiatul meu mai mare, dar nu mai stau la masa de snooker toată ziua. Acum, nu mai depăşesc şase ore pe zi.

    Mă consider un jucător cu jumătate de normă, deşi continuă să-mi placă atât jocul în sine, cât şi tensiunea competiţiilor, mai ales dacă e vorba de Campionatul mondial, pentru care mă pregătesc şi fizic, şi mental. Totuşi mă simt legat şi de Campionatul Marii Britanii şi cred că Centrul Barbican din York e o locaţie excelentă. În ultimii câţiva ani, turneul s-a desfăşurat în condiţii foarte bune acolo.

    De data asta, ştiu sigur şi cât timp o să stau în acest oraş : până la sfârşitul turneului. Dacă sunt eliminat, rămân în calitate de comentator BBC, iar dacă nu, ei bine, trec în etapa următoare.

    Am câştigat acest titlul de şase ori, deşi prima victorie a avut o semnificaţie cu totul specială. Aceea a fost împrejurarea în care l-am învins pe Alex Higgins cu 16-6, în noiembrie 1980. O victorie de o foarte mare însemnătate. Cu cât meciul se prelungea mai mult, cu atât părea mai probabil că urma să câştig primul meu turneu important. Cred că după aceea m-am dus cu prietenii la Hotelul Crest [Între 1978 şi 1997, gazda UK Championship a fost Preston-ul. Barbican Centre din York a „intrat pe fir” abia în sezonul 2001-2.] şi ne-am făcut praf. Nu ştiu ce-o fi fost cu Alex, fiindcă amintirile din restul serii aceleia sunt cam înceţoşate.

    Anul acesta, o să fim cu toţii trişti pentru că n-o să-l mai avem printre noi pe Colin Brinded. Boala şi dispariţia lui ne-a şocat. Sunt sigur că fiecare dintre noi se va gândi la el."

    http://forum.snookerforum.ro/viewtopic.php?p=5586#5586

    @Kyara

    Sper sa-l vedem la UK Championship ...cu toate ca nu prea o sa-i mai arda de asta...

  7. #7
    Kiddo Kyara's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    on the outside looking in
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    @com....poi eu am vazut ca da,va participa....si la draw set la worldsnooker.com apare si numele lui la participanti

    he's strong ...orice ar face he's allway gonna be in our heart ..the fans.... Paul Hunter changed snooker forever

  8. #8
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Ieri, RONNIE O’SULLIVAN a încheiat un contract cu Player One Limited (o firmă producătoare de jocuri pentru telefonul mobil) în vederea lansării unui asemenea joc – Ronnie O’Sullivan Snooker. RO’S : “Oamenii de la Player One au făcut o treabă grozavă. Jocul e realist şi faptul că l-am descărcat pe telefon înseamnă că o să mă pot antrena oriunde aş fi şi orice aş face ! Sunt sigur că indiferent de vârsta lor, fanilor o să le placă jocul.” Player One a mai produs Mike Tyson Boxing, World Pool Championship etc. (Jocul costă 4,50 lire şi se poate cumpăra accesând site-ul www.playeronemobile.com sau trimiţând un SMS cu textul GO PLAY 16 la numărul 83055)

    www.snookerforum.ro

  9. #9
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Luni (11 dec) a avut loc ceremonia funebră de la Great Yarmouth, localitatea unde a locuit COLIN BRINDED. Foştii săi colegi au primit permisiunea WPBSA de a părăsi Yorkul pentru a lua parte la înmormântare. Sicriul a fost purtat de către Eirian Williams, Jan Verhaas, Alan Chamberlain şi Pete Williamson. Dintre cavalerii mănuşilor albe au mai fost de faţă John Williams, Haydn Perry şi Len Ganley.

    www.snookerforum.ro

  10. #10
    Kiddo Kyara's Avatar
    Join Date
    Oct 2005
    Location
    on the outside looking in
    Posts
    218
    Reputatie
    1
    luni a fost 12 decembrie......

  11. #11
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Indiferent de rezultatul finalei de la Barbican Centre, performanţa lui STEVE DAVIS rămâne una memorabilă. S-ar putea ca în acest context expresia lui Marius Ancuţa “lordul snookerului” să fi fost premonitorie. Barry Hearn, managerul şi prietenul cel mai bun al Roşcatului, a transmis reginei sugestia-rugăminte vizând înnobilarea acestuia. (Până la titlul de lord ar mai fi ceva cale, dar şi SIR STEVE DAVIS sună cât se poate de frumos ! icon_biggrin.gif )

    Barry Hearn : “Ceea ce a realizat Steve ajungând în această finală, învingându-l pe Hendry şi continuând să joace un snooker de cel mai înalt nivel este un lucru fenomenal. Ceea ce a dăruit el nu numai snookerului, ci şi sportului britanic, al cărui ambasador este de 25 de ani încoace, nu are egal. Nu cred că în lumea sportului britanic există cineva care să merite această onoare mai mult decât o merită Steve.”

  12. #12
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Paul Hunter & Lindsey au o fetiţă : Evie Rose, născută ieri dimineaţă, la ora (locală) 05.00. (Are aproape 3,700 kg.).

  13. #13
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    ALEX HIGGINS se lansează în politică ?!..., în plin centrul Belfastului, s-a desfăşurat conferinţa de presă a unui partid nou-format intitulat Afară cu politicienii ! Acuma, cunoscând totala sa incapacitate de a se subordona oricărei forme/oricărui for de autoritate, prezenţa Uraganului într-un atare context nici nu surprinde prea tare. "Omul cu banii" din spatele acestui partid este un personaj hai să-i spun „original” : un anume George Weiss, care, anul trecut, crease o altă formaţiune politică pe care o botezase Partidul Votaţi pentru voi înşivă ! Cum la alegerile locale nu s-au găsit decât exact 712 belfastieni dispuşi să „voteze pentru ei înşişi”, a dispărut şi partiduţul. Totuşi, absenteismul a atins cote alarmante, aşa că George Weiss a găsit – crede el – o formulă câştigătoare : cine oare, şi-a zis dumnealui, i-ar putea atrage de partea sa pe toţi acei care n-au votat în 2005 ? Şi răspunsul i s-a părut a fi Alex Higgins. Deci Alex ar urma să candideze în numele noului partid la alegerile zonale din 2007. Dintre obiectivele acestei formaţiuni : organizarea la Belfast a Jocurilor Olimpice din 2020 (idee a cărei realizare depinde, însă, de foarte mulţi alţi factori de decizie şi depăşeşte prerogativele autorităţilor provinciale), scoaterea grupului de 3 litere lfa din numele capitalei nord-irlandeze, astfel încât el să devină un perpetuu omagiu adus memoriei defunctului mare fotbalist George Best – Best City, un oraş-stat care ar fi primul dintr-o republică formată din actualul Regat Unit şi Republica Irlanda, purtând poeticul nume de Insulele Curcubeului de Smarald şi alte asemenea proiecte hai să le spun „visătoare”. Numai că Higgy a „onorat” conferinţa de presă cu ... absenţa, astfel încât cariera sa politică a fost lansată în lipsa noului „politician” !... D'ale lui Alex !...

    www.snookerforum.ro

    PS_Alte comentarii care sunt in stire, apartin persoanei care a pulblicat stirea

  14. #14
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    La conferinţa de presă de azi dimineaţă (13 ianuarie), RONNIE O'SULLIVAN n-a anunţat că peste o lună va deveni tată, dar a lăsat să se înţeleagă acest lucru. (Cu ceva mai multă tragere de inimă ca prima dată şi nesilit de hotărâre judecătorească... ) Altminteri, continuă să iubească snookerul, n-o să-l părăsească niciodată şi speră că felul lui de a practica acest sport va aduce bucurie spectatorilor.

    www.snookerforum.ro

  15. #15
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    * La Centrul sportiv "Richard Dunn" din Bradford, Yorkshire, s-a încheiat sâmbătă (28 februarie) cea de-a 9-a ediţie a unui turneu Pro-Am care se bucură de un mare succes în comitat şi e sponsorizat de una dintre publicaţiile locale, ziarul The Bradford Telegraph & Argus : The Telegraph & Argus Snooker Classic. In finala au ajuns: PAUL HUNTER & JIMMY WHITE. A câştigat Hunter cu scorul de 6-3 şi sper că asta i-a mai îmbunătăţit moralul cât de cât. La sfârşit, cum nu mai rămăsese pe masă decât bila neagră, Jimmy, care se topeşte când e vorba de copii, a făcut ceea ce face în mod obişnuit la meciurile demonstrative : s-a îndreptat spre public, a intrat printre rândurile de scaune, a arătat cu tacul spre un puşti – de data asta, alesul a fost Oliver Mulcahy, în vârstă de 7 ani – şi l-a invitat să trimită el în buzunar bila neagră. Ceea ce, îmbrăcat în hăinuţele lui cele mai bune şi în cea mai nevinovată dar neclintită încredere în sine, Oliver a şi făcut, spre bucuria emoţionată & în aplauzele spectatorilor.

    Paul a realizat un break de 105, iar Jimmy a jucat 15 bile roşii cu 14 bile negre şi pe tot parcursul meciului l-a hăituit rău de tot pe bietul arbitru Milton Keynes, care nu reuşea să repună pe masă destul de repede bilele expediate în buzunare.

    Paul : “Mă bucur că sunt în picioare şi joc snooker, când atât de mulţi bolnavi de cancer sunt siliţi să stea în casă. Sigur că mă gândesc la Campionatul mondial din aprilie. Sper să mă descurc bine la Sheffield, poate chiar să şi câştig vreo două meciuri, dar deocamdată sunt fericit pentru simplul fapt că sunt în stare să joc.” Despre meciul cu JAMIE BURNETT (în runda a 2-a, la UK Championship) : “Aceea e singura mea victorie în sezonul ăsta. Situaţia a fost dificilă fiindcă ar fi trebuit să intrăm la masă la ora 2.30 şi am avut de aşteptat până la 4.30 sau cinci fără ceva. Pe la jumătatea meciului eram deja sleit de puteri, dar am tras mai departe, iar după ce am câştigat, am plâns.”

    În această perioadă, Paul se antrenează câte două ore pe zi, la Clubul Syngenta, din Huddersfield.

    www.snookerforum.ro

  16. #16
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    * În The Evening Post de ieri, un mic articol anunţă mobilizarea din familia lui PAUL HUNTER în vederea semi-maratonului oraşului Leeds – acţiune care urmăreşte strângerea de fonduri pentru cercetarea medicală a NET (forma de cancer neuroendocrin căreia i-a căzut victimă Paul). Acest semi-maraton va avea loc la începutul lunii mai, iar printre participanţi se vor număra Lyndsey, sora ei Leanne, alţi membri ai familiei plus câţiva prieteni.

    Din păcate, nu sunt prea multe motive de bucurie în legătură cu starea lui Paul : „Încerc să rămân pozitiv. Soţia mea are moralul bun. Ea e cea care mă menţine pe linia de plutire. Am zile mai bune şi zile mai proaste. Uneori sunt foarte deprimat. Nu mi-e ruşine să recunosc că am mai şi plâns. Viaţa mea s-a întors pe dos. În momentul de faţă nici nu mai pot să merg. Am dureri. Acum nu mai fac tratament. Curând o să reîncep unul, dar nu ştiu ce anume o să mi se prescrie. Aştept rezultatul unei noi serii de analize. Sper doar ca acest tratament să nu fie tot aşa de greu de suportat cum a fost chimioterapia.”


    www.snookerforum.ro

  17. 8th April 2006, 21:30
    Reason
    offtopic si reclama

  18. #17
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    Vineri, 14 Aprilie.

    * Remarcam pe aici pe undeva, cât de târziu s-a declanşat campania publicitară se lansare a Campionatului mondial – practic, cu nici două săptămâni înainte de primul meci ! În alte sezoane, sponsorii şi organizatorii puneau lumea în priză începând campania mediatică practic de a doua zi după finala turneului care preceda eventul cruciblian. Motivul e cel prezentat la pagina 73 (aici), unde scriam acum vreo lună despre ultimul ("ultimul" ?!...E mai bine spus „cel mai recent”) război din interiorul încâlcit al WSA. Şefia de la Bristol s-a lăsat strânsă cu uşa de noul sponsor, 888.com şi a interzis jucătorilor să mai poarte pe vestă cel de-al doilea logo reprezintând numele sponsorului lor individual, care sponsor individual este, în cazul multora dintre ei, o companie sau alta din domeniul pariurilor sportive sau cazinourilor online, adică ... firme care fac concurenţă holdingului 888.com !!!...

    Aşa cum menţionam anterior, onorariul cuvenit unui jucător pentru purtarea unui asemenea logo variază între 25 000 şi 70 000 lire pe sezon. În condiţiile în care premiile şi turneele acestui sezon au fost aşa cum au fost, iar oamenii au avut de suferit şi sub aspectul clasării (bi)anuale, pentru că lipsa practicii competiţionale nu favorizează performanţa, a-i priva de o atare sursă de venit este culmea neruşinării şi a cinismului !!!

    110sport, grupul managerial care se ocupă de interesele acestor jucători (STEPHEN HENDRY, RONNIE O’SULLIVAN, KEN DOHERTY, MARK WILLIAMS, ALI CARTER, ALAN McMANUS, GRAEME DOTT, DING JUNHUI, IAN McCULLOCH, STEPHEN MAGUIRE, MARCO FU şi încă alţii) a anunţat că urmează să conteste decizia WSA în faţa legii. Ca urmare, jucătorii numiţi mai sus au hotărât să boicoteze campania de lansare a Campionatului mondial şi să intre în silenzio stampa. Săptămâna trecută, se părea că se va ajunge la un compromis, dar şedinţa de negocieri încheiată acum câteva ore n-a dat nici un rezultat.

    Vineri, Ian Doyle, preşedintele 110sport, a declarat la BBC : “Vom asista la o revoltă a jucătorilor, care s-au săturat până peste cap de actuala stare de lucruri. Aici nu e vorba de mii, ci de milioane de lire ! Conducerea WSA pare să nu priceapă că cei în cauză sunt stele de primă mărime în snooker. Fiecare sport are nevoie de vedete de mare calibru, dar în snooker tocmai aceste vedete sunt persecutate fără jenă. După părerea mea, ceea ce se întâmplă este absolut scandalos !”

    Ce a avut de comentat (tot la BBC), preşedintele WSA, Sir Rodney Walker ? Iată ce : “Dacă aşa vor să procedeze, n-au decât, e dreptul lor. Regulamentul WSA e clar ca lumina zilei – n-au voie să poarte decât logo-ul unui singur sponsor. Nici când turneele erau sponsorizate de industria tutunului nu le era permis să afişeze logo-uri ale concurenţei. Nu s-a schimbat nimic, doar că unii jucători vor să creeze o impresia contrară. Suntem perfect conştienţi de această problemă, dar ea nu afectează aşa de mulţi jucători, iar ei n-ar pierde chiar aşa de mulţi bani, deci situaţia nu e chiar atât de dramatică pe cât pretind unii dintre ei. Încă purtăm discuţii în acest sens cu cei de la 888.com.”

    Concluzia a tras-o bătrânul domn Doyle : “Sir Rodney s-a dovedit a fi o mare dezamăgire. Atunci când a preluat funcţia, a promis că va îmbunătăţi în mod radical situaţia din acest sport. Constat însă că nu s-a schimbat absolut nimic.


    Clara White, www.snookerforum.ro

  19. #18
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    * Prestonul snookeristic e în stare de şoc ! Rupând o tradiţie instaurată acum 28 de ani, WSA a decis să nu mai organizeze Grand Prix-ul la Guild Hall. Autorităţile locale au declarat azi că aceasta este o lovitură extrem de grea dată oraşului, a cărui economie se va resimţi după pierderea turneului. Următoarea ediţie a GP va avea loc undeva – tipic nu se ştie încă exact unde !!!... ), în Scoţia. Prestonianul IAN McCULLOCH : "Ce dezamăgire ! Încă nici nu-mi vine să cred că au putut face aşa ceva ! Locaţia noastră e îndrăgită de foarte mulţi jucători..."

    www.snookerforum.ro

    Se pare ca Higgins are onoarea de a fi ultimul jucator care a castigat Grand Prixul la Preston . Decizie stupida a celor din WSA

  20. #19
    RMD realmadrid.com's Avatar
    Join Date
    May 2003
    Location
    Bucuresti/Militari
    Posts
    9,473
    Reputatie
    1
    ,Arbitra Michaela Tabb shi partenerul ei de viata Ross McInnes celebreaza nasterea celui de'al doilea fiu al lor , Preston Daniel.
    El s'a nascut la ora 4:10 in aceasta dimineata (26 arpilie), Preston fiind fratele lui Morgan in varsta de 8 ani.
    Michaela , din Dunfermline , a castigat ,,manusile albe ale snookerului'' in circuitul profesionist in anul 2001 si este deasemenea cel mai bun arbitru de Bila 9.
    Ea a oficiat multe din turneele de snooker profesioniste , inclusiv la Crucible si Wembley. Deasemenea ea a fost arbitra finalei turneului Pot Black din acest seson. Ea intentioneaza sa se intoarca in sezonul viitor"

    www.snookerforum.ro

  21. #20
    Banned ady51a's Avatar
    Join Date
    Apr 2005
    Posts
    4,198
    Reputatie
    0
    Magicianul bilelor

    Cel mai tare concurent de snooker din Europa va fi prezent la Constanţa, cu ocazia a două întreceri internaţionale

    Constanţa va găzdui, timp de 11 zile, două întreceri de primă mărime din lumea snooker-ului: Romania International Open (între 1 şi 5 iunie) şi Campionatul European (între 5 şi 15 iunie), competiţii ce se vor desfăşura la feminin, masculin şi la seniori (concurenţi peste 40 de ani). Întrecerile, la care vor lua parte 130 de jucători (74 la open, 56 la Europene), din 25 de ţări, printre care şi Alex Borg, din Malta, campionul european en-titre, vor avea loc la Complexul Sportiv „Tomis“, pe 14 mese.

    Evenimentul de la Constanţa este cel mai important organizat până acum în ţara noastră în fascinanta lume a tacului şi a bilelor. Însemnătatea celor două întreceri a fost reliefată, ieri, cu ocazia unei conferinţe de presă organizată la Restaurantul „Sport“, şi de Dragoş Cosmeciuc şi Marius Ancuţa, preşedintele, respectiv vicepreşedintele Asociaţiei de Biliard din România. Aceştia au precizat că director de turneu va fi un reprezentant al Asociaţiei Europene de Biliard şi Snooker, iar Consiliul Britanic va oferi un premiu special pentru concurentul român cel mai promiţător. Din ţara noastră, vor participa 17 sportivi.

    Cuget liber! Constanta

  22. #21
    junior boonika's Avatar
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    my mother's belly
    Posts
    93
    Reputatie
    1

    Question

    pe forumul asta mai scrie cineva?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •