Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 118

Thread: IndyCar

  1. #1
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1

    IndyCar

    Code:
    Mar 14	Brazil, Sao Paulo	
    Mar 28	St Petersburg	
    Apr 11	Barber Motorsports Park	
    Apr 18	Long Beach	
    May 01	Kansas Speedway	
    May 30	Indianapolis Motor Speedway	
    Jun 05	Texas Motor Speedway	
    Jun 20	Iowa Speedway	
    Jul 04	Watkins Glen International	
    Jul 18	Toronto	
    Jul 25	Edmonton City Centre Airport	
    Aug 08	Mid-Ohio Sports Car Course	
    Aug 22	Infineon Raceway	
    Aug 28	Chicagoland Speedway	
    Sep 04	Kentucky Speedway	
    Sep 19	Twin Ring Motegi	
    Oct 02	Homestead-Miami Speedway
    Ganassi - Dario Franchitti, Scott Dixon

    Penske - Will Power, Helio Castroneves, Ryan Briscoe

    Andretti Autosport - Danica Patrick, Tony Kanaan, Marco Andretti, Ryan Hunter-Reay (Sezon partial deocamdata)

    Panther - Dan Wheldon

    HVM - Robert Doornbos
    Dreyer and Reinbold - Justin Wilson, Mike Conway.

    Acestia sunt pilotii confirmati deocamdata. Nu vreau sa postez toate zvonurile care circula, iata totusi cateva.

    Viso se pare ca va ajunge la KV alaturi de Moraes, sau Takuma Sato, sau ambii. Paul Tracy doar partial, probabil.

    De notat lipsa lui Graham Rahal si Newman Haas Lanigan din lista. Ei bine Graham nu are sponsorii de partea sa, iar NHL este la pamant dpdv financiar.

    In ultimele zile s-a tot vorbit de viitoarea generatie de sasiuri care ar trebui sa-si faca aparitia in 2012. Swift, Lola, Dallara si-au facut publice intentiile dar si Delta Wing, cu un design 'inovator' care din fericire nu cred ca va vedea lumina zilei.
    Last edited by Pending; 16th February 2010 at 11:09.

  2. #2
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Dintre cele patru propuneri de sasiuri cel mai realist mi se pare Lola. Celelalte sunt prea 'futuriste' pentru gustul meu cel putin si nu cred ca acele proiecte sa prinda contul. Cel putin desenul scos pe piata de Delta Wing mi se pare desprins din animatiile cu Michel Vaillant.

  3. #3
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    Delta Wing arata ca un dildo pe roti. Ma ingrozeste cat de mult ar supravira o asemenea masina. Dar nu e tot. Paul Tracy spune ca in acul de par de la Long Beach (ultimul viraj) punctul de referinta in raport cu zidul interior iti sunt rotile din fata.

    Lola au declarat ca nu e vorba de o 'revolutie' ci de o evolutie, ceea ce mi se pare cel mai de bun simt, sa perfectionezi o reteta de succes. E probabil si cea mai performanta si sigura masina, avand in vedere trecutul lor. Orice om normal si competent ar merge pe mana lor. Dar fiind vorba de IRL pana la urma probabil vor alege Dallara, mai ales ca italienii s-au aratat interesati sa-si deschida o fabrica in Indianapolis.

  4. #4
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    Pardon, Delta Wing ar subvira...

  5. #5
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Gil de Ferran si-a unit fortele cu Luczo Dragon Racing pentru crearea unei echipe comune in IndyCar http://www.racer.com/de-ferran-merge...rticle/163829/

  6. #6
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    Takuma Sato a semnat cu KV Racing.
    http://www.autosport.com/news/report.php/id/81564

  7. #7
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    HIdeki Mutoh a semnat pentru echipa Newman/Haas/Lanigan http://www.autosport.com/news/report.php/id/81626

  8. #8
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    EJ Viso la KV, alaturi de Sato. Stiu un canadian de 41 de ani care probabil nu e foarte incantat.

    Pana una alta mierc cateva echipe vor testa la Barber. Toti cei confirmati mai sus vor fi acolo precum si Sarah Fisher, Jay Howard, Alex Tagliani, Vitor Meira dar si o masina Conquest.

    Si o veste suprinzatoare: maine vom vedea ultimele doua propuneri pentru sasiul din 2012. Tot incerc sa-mi dau seama de ce constructor este vorba.

  9. #9
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Pending View Post
    Si o veste suprinzatoare: maine vom vedea ultimele doua propuneri pentru sasiul din 2012. Tot incerc sa-mi dau seama de ce constructor este vorba.
    Sa fie vreun Penske? Pe vremuri stiu ca aveau propriul lor proiect in CART.

  10. #10
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    In nici un caz. Nu ar fi corect. Pe vreamea aia aveam Lola, Reynard, Swift, Penske, Eagle, deci 5 constructori. Ar fi excelent daca ar permite mai multe sasiuri, mai ales ca ar scadea si preturile. Nu imi dau seama de ce sunt incapatanati sa mentina acest 'spec series'. Miroase a liga inferioara.

  11. #11
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Da, nici eu n-am inteles niciodata de ce campionatele motorizate trebuie sa fie monomarca. Ok, mana pilotului, dar totusi e vorba si de putin material tehnic, care trebuie sa fie cat mai diversificat.

  12. #12
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    http://www.racecar-engineering.com/n...-indy-500.html

    Lotus la Indy 500?! Asta da surpriza! Probabil tot ei sunt pe cale sa-si dezvaluie propunerea pentru sasiul din 2012. Din cate inteleg din articolul acela nu e vb de echipa de anul acesta din F1 ci de Lotus Cars. E putin ciudat dar whoa, ce grozav ar fi sa vedem culorile Lotus la Indy, dupa 40 de ani, chiar daca nu mai au nici o treaba cu echipa lui Colin Chapman!

  13. #13
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Pentru prima data in ultimii 20 ani echipa Penske nu va mai avea culorile alb si rosu ale sponsorului Marlboro http://www.autosport.com/news/report.php/id/81678

    Si imagini aici http://www.indycar.com/news/?story_id=15796

  14. #14
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Tanarul brazilian Mario Romancini va pilota in 2010 pentru Conquest Racing http://www.crash.net/indycar/news/15..._conquest.html

  15. #15
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Inca o reprezentanta a sexului frumos pe grila din IndyCar. Este vorba de Ana Beatriz (a nu se confunda cu fotomodelul cu acelasi nume). Aceasta va debuta la Sao Paolo pentru echipa Dreyer and Reinbold Racing http://www.crash.net/indycar/news/15...olo_debut.html

  16. #16
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    A aparut si al cincilea model de sasiu propus pentru IndyCar: http://www.autosport.com/news/report.php/id/81868

  17. #17
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Alex Lloyd a fost confirmat pentru a pilota a doua masina a echipei Dale Coyne la Sao Paolo.

  18. #18
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    Moraes a semnat in ultima clipa cu KV si va avea parte de un sezon full-time.

    Marea surspriza vine la Sarah Fisher Racing, care il au pe Graham Rahal pentru primele 2 curse. Zvonurile sunt ca Dario Franchitti se va retrage anul acesta si Rahal vaneaza locul sau la Ganassi. De aceea a refuzat un contract pe 2 ani cu Dale Coyne...

  19. #19
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Victorie pentru Will Power in prima cursa a sezonului, la Sao Paolo. Podiumul a fost completat de Ryan Hunter-Reay si Vitor Meira.


  20. #20
    Champ Car Pending's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    722
    Reputatie
    1
    Excelenta cursa si victoria lui Power. Dupa sforaiala dinainte de la F1 am fost mai mult decat satisfacut. Will Power se anunta mare favorit la titlu, daca mai era cazul. Deasemnea felicitari lui Meira. Si el si Power s-au aflat la primele curse dupa accidente serioase anul trecut. Sa speram ca si etapa de la St Pete va fi cel putin la fel de buna.

  21. #21
    sport legend dumy84's Avatar
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    Bucuresti
    Posts
    3,725
    Reputatie
    1
    Intr-adevar foarte buna cursa si pe langa competitia de pe pista m-a bucurat, in egala masura, numarul impresionant de spectatori din tribune. IndyCar-ul demonstreaza ca nu si-a pierdut baza de sustinere si este foarte bine ca s-a optat in cele din urma pentru diversificarea circuitelor ca in perioada CART.

    Pacat insa ca piloti precum Graham Rahal sau Paul Tracy inca nu si-au gasit un loc permanent in campionat, iar pe grila apar tot felul de fetiscane (sa-mi fie iertata observatia malitioasa) care fac doar act de prezenta.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •