Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 25

Thread: Nodar Kumaritashvili a decedat!

  1. #1
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1

    Nodar Kumaritashvili a decedat!

    din pacate, JO 2010 incep printr`un eveniment teribil!
    pentru cei suficient de puternici, aici sunt cutremuratoarele imagini http://www.prosport.ro/alte-sporturi...-la-jo-5507294

    DUMNEZEU SA-L IERTE!
    Last edited by Cneazul; 13th February 2010 at 00:16.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,914
    Reputatie
    1
    Incredibil !!!

    Pista este omologata desi stalpii aia l-au ucis pe baiatul ala ...

    detalii aici
    http://www.onlinesport.ro/stiri/spor...e-la-sanie.htm
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #3
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    pista este omologata, insa multi s`au plans de ea. se spune ca e cea mai rapida din lume.
    si romanca noastra a avut probleme pe ea. parca tot pe ols am vazut ca si favoritul principal a pierdut controlul la un antrenament. nu e sigura deloc.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,914
    Reputatie
    1
    Si mai e o problema ... se pare ca un singur antrenament este permis de regulament pe pista la jocurile olimpice. Cei tineri si fara experienta nu au mult timp la dispozitie deci trag tare la limita si risca enorm inainte de competitie ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #5
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Tot ce putem sa facem, e sa speram ca nu vor mai avea loc incidente tragice pe aceasta pista blestemata, Cu siguranta organizatorii nu vor suspenda probele de pe aceasta pista, insa daca va mai avea loc vreun incident ( nu neaparat mortal) ar trebui suspendate.
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,914
    Reputatie
    1
    Se pare ca delegatia georgiana se va retrage din competitia JO ...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #7
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Se pare ca delegatia georgiana se va retrage din competitia JO ...
    e o situatie oarecum asemanatoare cu ce s`a intamplat togolezilor la Cupa africii pe natiuni.
    Si acolo s`au retras de la competitie, apoi au revenit, apoi iar s`au retras...
    e pacat, pentru ca un astfel de eveniment, ce are loc o data la 4 ani reprezinta o sarbatoare.
    Insa sporturile de iarna sunt foarte periculoase. an de an au loc accidente urmate cu decese, paralizie, etc...
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,914
    Reputatie
    1
    Da, sporturile de iarna sunt periculoase, e adevarat. Totusi am impresia ca la proba de sanie e o problema ...
    Evolueaza la viteza de peste 140 km/h fara protectie.
    A mai fost un caz in 1964 la Innsbruck tot la JO unde englezul Kazimierz Kay-Skrzypeski a murit in situatie similara.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #9
    sport legend Cipri's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Craiova
    Posts
    15,278
    Reputatie
    1
    Doamne Dumnezeule ...

    R.I.P.

  10. #10
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,319
    Reputatie
    0
    incredibil
    R.I.P.

  11. #11
    _!_ TeBat's Avatar
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    10,143
    Reputatie
    1
    Socant
    [I]...sufletul meu a fost întotdeauna împăienjinat de acea ușoară melancolie a firilor prea simțitoare, așa simțitoare, că până și mângâierile le fac să sufere, până și plăcerea le rănește.
    [/I]
    [SIZE="1"]M. I. Caragiale, Craii de Curtea-Veche[/SIZE]

  12. #12
    High-flyer TheMentalist's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    Buteni
    Posts
    2,293
    Reputatie
    1
    Organizatorii au incercat sa faca o pista spectaculoasa dar pana la urma iata cea iesit. Este prea periculoasa partia.

  13. #13
    junior
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    72
    Reputatie
    1
    e incredibil...sunt de neiertat organizatorii pentru ce au facut,practic l-au bagat in cosciug pe acest tanar...trebuia ca organizatorii sa se gandeasca si la cei mai tineri si ne experimentati..nu doar la spectacol. Mare pacat...Dumnezeu sa te ierte Nodar si sa te aiba in paza! R.I.P

  14. #14
    sport legend Nilatac's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sighetul-Marmatiei
    Posts
    2,008
    Reputatie
    1
    Dumnezeu sa-l ierte!!

  15. #15
    MVP !
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    9,787
    Reputatie
    1
    incredibil. nu`mi vine sa cred cat de neprotejata este pista
    are o inaltime de maxim 1m pentru viteze de 140+ km/h si ca protectie... stalpi de beton.

    ar trebui dati in judecata organizatorii si bagati la inchisoare, parerea mea.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    16,043
    Reputatie
    1
    Sa nu exageram, in mod clar pista este conceputa gresit, iar rezultatul anchetei care da vina pe sportiv este o rusine. De cand o eroare umana cum zic ei duce la moarte intr-un sport olimpic? Dar de aici pana la a baga lumea la inchisoare e cale lunga. Macar o despagubire pentru familie este necesara

  17. #17
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,518
    Reputatie
    0
    R.I.P

    e socant cum au inceput JO 2010 Vancouver

  18. #18
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    dupa razboi toata lumea e viteaza...fiecare avem idei care ar fi putut salva viata tanarului gruzin. insa din pacate, doar dupa astfel de tragedii se iau masuri. La viraje, cred ca ar trebui puse ceva plase de protectie, stalpii sa fie oarecum captusiti...nu stiu...sunt organe abilitate care se preocupa de siguranta in sport. Sa speram ca nu vom mai avea astfel de incidente.
    Vad aici pe forum ca a mai avut loc un astfel de incident in 1964. Trebuiau luate masuri...
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  19. #19
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    @Rob: Nu stii ca de obicei mortul e de vina.

    RIP!
    Nu mi-a venit sa cred cand am auzit! Inceput nefast pt JO! Sper ca acest caz sa fie singular si sa nu mai pateasca nimeni nimic!
    Am vazut ca georgienii nu s-au retras..au hotarat sa ramana in competitie chiar si dupa acest caz.
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  20. #20
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    georgianul a mai avut un accident si la antrenamentele de acum 2 zile, pe aceasta pista...
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  21. #21
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,518
    Reputatie
    0
    in acest caz...nu trebuia sa mai participe a doua oara stiind ca un al doilea accident i-ar fi fatal....

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •